Souhrnné informace o léku - IBALGIN RAPID
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Ibalgin Rapid 400 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje ibuprofenum 400 mg (což odpovídá ibuprofenum lysinicum 683,246 mg).
Pomocné látky se známým účinkem: sodík.
Jedna potahovaná tableta obsahuje 5,43 mg sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahovaná tableta
Popis přípravku: růžové podlouhlé bikonvexní potahované tablety o rozměrech přibližně 19,1 × 9,1 mm.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Ibalgin Rapid je určen k symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti různého původu, jako jsou např. bolesti hlavy (včetně tenzní bolesti hlavy a migrény), bolesti zubů, bolesti po extrakci zubů (včetně chirurgického vyjmutí retinovaných zubů), bolesti svalů a bolestivá menstruace (dysmenorea).
Ibalgin Rapid je také určen k symptomatické léčbě horečky.
Přípravek je určen dospělým a mladistvým s hmotností 40 kg a více (od 12 let věku).
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí a dospívající s hmotností 40 kg a více (od 12 let věku)
Iniciální dávka je 400 mg ibuprofenu (1 tableta přípravku Ibalgin Rapid, což odpovídá 684 mg ibuprofen-lysinátu). Pokud je to nutné, může být poté užito 400 mg ibuprofenu (1 tableta přípravku Ibalgin Rapid) každých 6 hodin podle potřeby.
Interval mezi dvěma dávkami by měl být alespoň 6 hodin.
Maximální denní dávka pro podání bez lékařského předpisu je 1 200 mg ibuprofenu (3 tablety přípravku Ibalgin Rapid) během 24 hodin.
Pokud je u dospělých nutné tento přípravek v případě migrény nebo horečky užívat déle než 3 dny nebo déle než 4 dny při léčbě bolesti, nebo pokud se symptomy onemocnění zhoršují, pacientovi se doporučuje, aby vyhledal lékaře.
Pokud je u dospívajících (od 12 let věku) nutné podávat tento léčivý přípravek déle než 3 dny nebo pokud se zhorší symptomy onemocnění, je třeba poradit se s lékařem.
Starší pacienti
U starších pacientů je dávkování stejné jako u ostatních dospělých, je však nutná zvýšená opatrnost (viz bod 4.4).
Děti s hmotností nižší než 40 kg (do 12 let věku)
Přípravek Ibalgin Rapid je kontraindikován u dětí s hmotností pod 40 kg (do 12 let věku) vzhledem k síle jednotlivé dávky, viz bod 4.3.
Porucha funkce jater nebo ledvin
U pacientů s mírnou až střední poruchou funkce ledvin nebo jater není třeba snížení dávky, nicméně je nutná zvýšená opatrnost (viz bod 4.4).
Způsob podání
Tabletu lze užít nezávisle na jídle. Pokud je tableta užita během jídla nebo krátce po jídle, může být nástup účinku zpožděn. Užití tablety s jídlem však zvyšuje snášenlivost přípravku a snižuje pravděpodobnost gastrointestinálních problémů.
Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou k potlačení příznaků onemocnění (viz bod 4.4).
4.3 Kontraindikace
- Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- Pacienti s reakcemi z přecitlivělosti (např. bronchospasmus, astma, rinitida, angioedém nebo kopřivka)
- Anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.
- Aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení).
- Pacienti s cerebrovaskulárním nebo jiným aktivním krvácením.
- Poruchy hemokoagulace a hemopoézy.
- Závažné srdeční selhání (třída IV dle NYHA).
- Závažné selhání jater nebo ledvin.
- Závažná dehydratace (vyvolaná zvracením, průjmem nebo nedostatečným příjmem tekutin).
- Děti s hmotností pod 40 kg (do 12 let věku).
- Třetí trimestr těhotenství.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší možnou dobu nezbytnou ke zlepšení příznaků (viz bod 4.2, a Gastrointestinální a kardiovaskulární rizika níže).
Gastrointestinální bezpečnost
Přípravek Ibalgin Rapid nemá být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2.
Starší pacienti
Starší pacienti mají zvýšenou četnost nežádoucích reakcí na nesteroidní antirevmatika, a to zejména gastrointestinální krvácení a perforace, které mohou být fatální (viz bod 4.8).
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varujícími příznaky, ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.
U pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob stoupá riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací se zvyšující se dávkou nesteroidního antirevmatika. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou. U těchto pacientů, a také u pacientů současně potřebujících nízké dávky kyseliny acetylsalicylové nebo jiné účinné látky, které pravděpodobně zvyšují gastrointestinální riziko (viz níže a bod 4.5), by měla být zvážena kombinovaná léčba s protektivními přípravky (např. misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy).
Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, by měli hlásit všechny neobvyklé abdominální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby.
U pacientů současně užívajících přípravky, které mohou zvyšovat riziko ulcerace nebo krvácení (např. perorální kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, SSRI nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová – viz bod 4.5) je nutná opatrnost.
Pokud se během užívání přípravku Ibalgin Rapid objeví gastrointestinální krvácení nebo vředy, musí být léčba ukončena.
Pacientům s gastrointestinálními chorobami v anamnéze (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) musí být nesteroidní antirevmatika podávána s opatrností, protože se jejich stav může touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).
Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky
Vzhledem k tomu, že v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny případy retence tekutin, hypertenze a edémů, je u pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo srdečního selhání nutná opatrnost před zahájením léčby (konzultace s lékařem nebo lékárníkem).
Klinické studie poukazují na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2 400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Epidemiologické studie nepoukazují na zvýšené riziko arteriálních trombotických příhod při podávání nízkých dávek ibuprofenu (např. < 1 200 mg/den).
Pacienti s nekontrolovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním (NYHA II-III), prokázanou ischemickou chorobou srdeční, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním smí být léčeni ibuprofenem pouze po důkladném zvážení a je třeba se vyhnout podávání vysokých dávek (2 400 mg/den).
Obdobně je třeba zvážit zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory kardiovaskulárních příhod (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření), zejména pokud je nutné podávat vysoké dávky ibuprofenu (2 400 mg/den).
Zvýšená pozornost je nezbytná
- při renálním poškození (viz bod 4.2, 4.3 a 4.8);
- u rizikových pacientů, tj. u pacientů se srdečním nebo renálním poškozením, léčených diuretiky nebo při dehydrataci z jakékoli příčiny, se doporučuje sledování renálních funkcí;
- při poškození jater (viz bod 4.2, 4.3 a 4.8);
- při dlouhodobém podávání je vhodná kontrola krevního obrazu a rutinní sledování renálních a jaterních funkcí. Je vhodné ukončit léčbu ibuprofenem, pokud dojde ke zhoršení jaterních funkcí v souvislosti s jeho podáváním. Po ukončení léčby se zdravotní stav obvykle normalizuje. Je také vhodný příležitostný monitoring glykémie.
- bezprostředně po velké operaci;
- u vrozených poruch porfyrinového metabolismu (při akutní intermitentní porfyrii);
- u astmatických pacientů;
- u pacientů léčených kumarinovými antikoagulancii. U pacientů užívajících kumarinová antikoagulancia jsou vhodné častější kontroly hemokoagulačních parametrů.
- u systémového lupus erythematodes a u smíšeného onemocnění pojivové tkáně (riziko aseptické meningitidy). Aseptická meningitida byla pozorována ve vzácných případech u pacientů léčených ibuprofenem. Ačkoliv je pravděpodobnější, že se aseptická meningitida vyskytne u pacientů se systémovým lupus erythematodes a onemocněními pojivové tkáně, byla zaznamenána i u pacientů bez probíhajícího chronického onemocnění.
- objeví-li se poruchy zraku, zastřené vidění, skotomy nebo poruchy vnímání barev, je třeba léčbu přerušit;
- u pacientů trpících alergií na pyly, nazálními polypy nebo chronickou obstrukční chorobou plic existuje zvýšené riziko alergických reakcí. Mohou se projevit jako záchvaty astmatu (tzv. analgetické astma), Quinckeho edém nebo kopřivka.
Závažné akutní reakce z přecitlivělosti (např. anafylaktický šok) jsou pozorovány velmi vzácně. Při prvních příznacích reakce z přecitlivělosti po užití/podání přípravku Ibalgin Rapid musí být léčba ukončena. Lékařsky potřebná opatření, v souladu s příznaky, musí být zahájena odborníkem.
Kožní reakce:
Velmi vzácně byly v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou pacienti nejvíce ohroženi na počátku léčby: nástup reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby. Při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity musí být přípravek Ibalgin Rapid vysazen.
Výjimečně mohou být původcem závažných infekcí kůže a měkkých tkání plané neštovice (varicella). Příspěvek účinku nesteroidních antirevmatik při zhoršení těchto infekcí nelze do současné doby vyloučit. V případě planých neštovic se proto doporučuje neužívat přípravek Ibalgin Rapid.
Další poznámky
Dlouhodobé užívání jakéhokoliv léčivého přípravku proti bolestem hlavy může tyto bolesti zhoršit. Pokud taková situace nastala nebo ji lze předpokládat, je nutná lékařská konzultace a léčba má být přerušena. Diagnóza bolesti hlavy z nadužívání léků proti bolesti by měla být předpokládána u pacientů, kteří mají časté nebo dennodenní bolesti hlavy navzdory (nebo kvůli) pravidelnému užívání léků proti bolestem hlavy.
Obecně platí, že návykový příjem analgetik, zejména v kombinaci s několika účinnými látkami ulevujícími od bolesti, může vést k trvalému poškození ledvin s rizikem renálního selhání (analgetická nefropatie). Toto riziko může být zvýšeno při fyzické námaze spojené se ztrátou solí a dehydratací. Proto je třeba se toho vyvarovat.
Při současném užívání alkoholu a nesteroidních antirevmatik může dojít k zesílení nežádoucích účinků souvisejících s účinnou látkou, zejména těch, které postihují gastrointestinální trakt nebo centrální nervový systém.
Ibuprofen může zastřít příznaky infekce (horečka, bolest a otok).
Používání inhibitorů cyklooxygenázy/syntézy prostaglandinů může z důvodu účinku na ovulaci negativně ovlivnit ženskou fertilitu. Tento účinek je však reverzibilní a odezní po ukončení terapie. U žen, které mají problémy s početím nebo které jsou vyšetřovány pro infertilitu , má být zváženo přerušení podávání ibuprofenu.
Pediatrická populace
U dehydrovaných dospívajících existuje riziko poruchy funkce ledvin.
Pomocné látky:
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné tabletě, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Přípravek Ibalgin Rapid nemá být užíván současně s jinými nesteroidními antirevmatiky včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2.
Při užívání ibuprofenu (stejně jako jiných nesteroidních antirevmatik) s následujícími léky se musí dbát zvýšené opatrnosti:
-
– kyselina acetylsalicylová nebo jiná nesteroidní antirevmatika: zvýšení rizika gastrointestinálních vředů a krvácení.
-
- kyselina acetylsalicylová: Současné podávání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové se obecně nedoporučuje vzhledem k možnosti zvýšeného výskytu nežádoucích účinků. Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 5.1).
-
– kortikosteroidy: zvýšení rizika gastrointestinálních vředů nebo krvácení (viz bod 4.4).
-
– antihypertenziva a diuretika: nesteroidní antirevmatika mohou snížit účinek diuretik a dalších antihypertenziv. U některých pacientů se zhoršenou renální funkcí (např. u dehydratovaných pacientů nebo starších pacientů se zhoršenou funkcí ledvin) může mít současné podávání ACE inhibitoru, betablokátorů nebo antagonistů angiotensinu II a látek, které inhibují cyklooxygenázu, za následek další zhoršení renálních funkcí, včetně možného akutního selhání ledvin, které je obvykle reverzibilní. Tato kombinace má být proto podávána s opatrností, zejména u starších pacientů. Pacienti musí být adekvátně hydratováni a po zahájení současné léčby uvedenými léky má být zváženo monitorování renálních funkcí v pravidelných intervalech.
-
– draslík šetřící diuretika: současné podávání ibuprofenu a draslík šetřících diuretik může vést k hyperkalemii (doporučuje se kontrola hladiny draslíku v séru).
-
– antikoagulancia: nesteroidní antirevmatika mohou zvýšit účinky antikoagulancií, jako např. warfarinu (viz bod 4.4).
-
– antiagregancia a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): zvýšení rizika gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
-
– lithium, digoxin, fenytoin: současné užívání přípravku Ibalgin Rapid s přípravky obsahujícími lithium, digoxin nebo fenytoin může zvyšovat hladiny těchto látek v séru. Kontrola hladin lithia, digoxinu a fenytoinu v séru není obvykle potřebná při správném užívání (maximálně po dobu 4 dnů).
-
– methotrexát: podání přípravku Ibalgin Rapid během 24 h před nebo po podání methotrexátu může vést ke zvýšeným koncentracím methotrexátu a nárůstu jeho toxického účinku.
-
- baclofen: existují klinické údaje, které ukazují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat hladinu tohoto léku v plazmě.
-
– zidovudin: existuje důkaz zvýšeného rizika hemartrózy a hematomu u HIV pozitivních pacientů s hemofilií léčených současně zidovudinem a ibuprofenem.
-
– chinolonová antibiotika: výsledky ze studií na zvířatech ukazují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat riziko křečí spojených s užíváním chinolonových antibiotik. Pacienti užívající nesteroidní antirevmatika a chinolony mohou mít zvýšené riziko vzniku těchto křečí.
-
– cyklosporin, takrolimus: zvýšení rizika nefrotoxicity na základě snížení syntézy prostaglandinů v ledvinách. Během kombinované léčby musí být pečlivě monitorovány renální funkce, a to zejména u starších pacientů.
-
– deriváty sulfonylurey: klinické zkoušky ukázaly interakce mezi nesteroidními antirevmatiky a antidiabetiky (sulfonylureou). Ačkoliv nebyly dosud popsány interakce mezi ibuprofenem a sulfonylureou, doporučuje se jako preventivní opatření kontrola hodnot glukosy v krvi při současném podávání.
-
– sulfinpyrazon, probenecid: léčivé přípravky, které obsahují probenecid nebo sulfinpyrazon, mohou zpožďovat vylučování ibuprofenu.
-
- aminoglykosidy: jelikož ibuprofen může snižovat clearance aminoglykosidů, může jejich současné podávání zvýšit riziko renální toxicity a ototoxicity.
-
- CYP2C9 inhibitory: Současné užívání ibuprofenu a inhibitorů CYP2C9 může zvýšit expozici ibuprofenu (substrát CYP2C9). Ve studii s vorikonazolem a flukonazolem (CYP2C9 inhibitory) byla prokázána zvýšená expozice S(+) ibuprofenu přibližně o 80 až 100 %. Pokud jsou souběžně užívány i účinné CYP2C9 inhibitory, a to zejména při podávání vysokých dávek ibuprofenu současně s vorikonazolem nebo flukonazolem, je potřeba zvážit redukci dávky ibuprofenu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Ibalgin Rapid 400 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje ibuprofenum 400 mg (což odpovídá ibuprofenum lysinicum 683,246 mg).
Pomocné látky se známým účinkem: sodík.
Jedna potahovaná tableta obsahuje 5,43 mg sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahovaná tableta
Popis přípravku: růžové podlouhlé bikonvexní potahované tablety o rozměrech přibližně 19,1 × 9,1 mm.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Ibalgin Rapid je určen k symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti různého původu, jako jsou např. bolesti hlavy (včetně tenzní bolesti hlavy a migrény), bolesti zubů, bolesti po extrakci zubů (včetně chirurgického vyjmutí retinovaných zubů), bolesti svalů a bolestivá menstruace (dysmenorea).
Ibalgin Rapid je také určen k symptomatické léčbě horečky.
Přípravek je určen dospělým a mladistvým s hmotností 40 kg a více (od 12 let věku).
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí a dospívající s hmotností 40 kg a více (od 12 let věku)
Iniciální dávka je 400 mg ibuprofenu (1 tableta přípravku Ibalgin Rapid, což odpovídá 684 mg ibuprofen-lysinátu). Pokud je to nutné, může být poté užito 400 mg ibuprofenu (1 tableta přípravku Ibalgin Rapid) každých 6 hodin podle potřeby.
Interval mezi dvěma dávkami by měl být alespoň 6 hodin.
Maximální denní dávka pro podání bez lékařského předpisu je 1 200 mg ibuprofenu (3 tablety přípravku Ibalgin Rapid) během 24 hodin.
Pokud je u dospělých nutné tento přípravek v případě migrény nebo horečky užívat déle než 3 dny nebo déle než 4 dny při léčbě bolesti, nebo pokud se symptomy onemocnění zhoršují, pacientovi se doporučuje, aby vyhledal lékaře.
Pokud je u dospívajících (od 12 let věku) nutné podávat tento léčivý přípravek déle než 3 dny nebo pokud se zhorší symptomy onemocnění, je třeba poradit se s lékařem.
Starší pacienti
U starších pacientů je dávkování stejné jako u ostatních dospělých, je však nutná zvýšená opatrnost (viz bod 4.4).
Děti s hmotností nižší než 40 kg (do 12 let věku)
Přípravek Ibalgin Rapid je kontraindikován u dětí s hmotností pod 40 kg (do 12 let věku) vzhledem k síle jednotlivé dávky, viz bod 4.3.
Porucha funkce jater nebo ledvin
U pacientů s mírnou až střední poruchou funkce ledvin nebo jater není třeba snížení dávky, nicméně je nutná zvýšená opatrnost (viz bod 4.4).
Způsob podání
Tabletu lze užít nezávisle na jídle. Pokud je tableta užita během jídla nebo krátce po jídle, může být nástup účinku zpožděn. Užití tablety s jídlem však zvyšuje snášenlivost přípravku a snižuje pravděpodobnost gastrointestinálních problémů.
Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou k potlačení příznaků onemocnění (viz bod 4.4).
4.3 Kontraindikace
- Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- Pacienti s reakcemi z přecitlivělosti (např. bronchospasmus, astma, rinitida, angioedém nebo kopřivka)
- Anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.
- Aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení).
- Pacienti s cerebrovaskulárním nebo jiným aktivním krvácením.
- Poruchy hemokoagulace a hemopoézy.
- Závažné srdeční selhání (třída IV dle NYHA).
- Závažné selhání jater nebo ledvin.
- Závažná dehydratace (vyvolaná zvracením, průjmem nebo nedostatečným příjmem tekutin).
- Děti s hmotností pod 40 kg (do 12 let věku).
- Třetí trimestr těhotenství.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší možnou dobu nezbytnou ke zlepšení příznaků (viz bod 4.2, a Gastrointestinální a kardiovaskulární rizika níže).
Gastrointestinální bezpečnost
Přípravek Ibalgin Rapid nemá být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2.
Starší pacienti
Starší pacienti mají zvýšenou četnost nežádoucích reakcí na nesteroidní antirevmatika, a to zejména gastrointestinální krvácení a perforace, které mohou být fatální (viz bod 4.8).
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varujícími příznaky, ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.
U pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob stoupá riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací se zvyšující se dávkou nesteroidního antirevmatika. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou. U těchto pacientů, a také u pacientů současně potřebujících nízké dávky kyseliny acetylsalicylové nebo jiné účinné látky, které pravděpodobně zvyšují gastrointestinální riziko (viz níže a bod 4.5), by měla být zvážena kombinovaná léčba s protektivními přípravky (např. misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy).
Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, by měli hlásit všechny neobvyklé abdominální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby.
U pacientů současně užívajících přípravky, které mohou zvyšovat riziko ulcerace nebo krvácení (např. perorální kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, SSRI nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová – viz bod 4.5) je nutná opatrnost.
Pokud se během užívání přípravku Ibalgin Rapid objeví gastrointestinální krvácení nebo vředy, musí být léčba ukončena.
Pacientům s gastrointestinálními chorobami v anamnéze (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) musí být nesteroidní antirevmatika podávána s opatrností, protože se jejich stav může touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).
Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky
Vzhledem k tomu, že v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny případy retence tekutin, hypertenze a edémů, je u pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo srdečního selhání nutná opatrnost před zahájením léčby (konzultace s lékařem nebo lékárníkem).
Klinické studie poukazují na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2 400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Epidemiologické studie nepoukazují na zvýšené riziko arteriálních trombotických příhod při podávání nízkých dávek ibuprofenu (např. < 1 200 mg/den).
Pacienti s nekontrolovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním (NYHA II-III), prokázanou ischemickou chorobou srdeční, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním smí být léčeni ibuprofenem pouze po důkladném zvážení a je třeba se vyhnout podávání vysokých dávek (2 400 mg/den).
Obdobně je třeba zvážit zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory kardiovaskulárních příhod (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření), zejména pokud je nutné podávat vysoké dávky ibuprofenu (2 400 mg/den).
Zvýšená pozornost je nezbytná
- při renálním poškození (viz bod 4.2, 4.3 a 4.8);
- u rizikových pacientů, tj. u pacientů se srdečním nebo renálním poškozením, léčených diuretiky nebo při dehydrataci z jakékoli příčiny, se doporučuje sledování renálních funkcí;
- při poškození jater (viz bod 4.2, 4.3 a 4.8);
- při dlouhodobém podávání je vhodná kontrola krevního obrazu a rutinní sledování renálních a jaterních funkcí. Je vhodné ukončit léčbu ibuprofenem, pokud dojde ke zhoršení jaterních funkcí v souvislosti s jeho podáváním. Po ukončení léčby se zdravotní stav obvykle normalizuje. Je také vhodný příležitostný monitoring glykémie.
- bezprostředně po velké operaci;
- u vrozených poruch porfyrinového metabolismu (při akutní intermitentní porfyrii);
- u astmatických pacientů;
- u pacientů léčených kumarinovými antikoagulancii. U pacientů užívajících kumarinová antikoagulancia jsou vhodné častější kontroly hemokoagulačních parametrů.
- u systémového lupus erythematodes a u smíšeného onemocnění pojivové tkáně (riziko aseptické meningitidy). Aseptická meningitida byla pozorována ve vzácných případech u pacientů léčených ibuprofenem. Ačkoliv je pravděpodobnější, že se aseptická meningitida vyskytne u pacientů se systémovým lupus erythematodes a onemocněními pojivové tkáně, byla zaznamenána i u pacientů bez probíhajícího chronického onemocnění.
- objeví-li se poruchy zraku, zastřené vidění, skotomy nebo poruchy vnímání barev, je třeba léčbu přerušit;
- u pacientů trpících alergií na pyly, nazálními polypy nebo chronickou obstrukční chorobou plic existuje zvýšené riziko alergických reakcí. Mohou se projevit jako záchvaty astmatu (tzv. analgetické astma), Quinckeho edém nebo kopřivka.
Závažné akutní reakce z přecitlivělosti (např. anafylaktický šok) jsou pozorovány velmi vzácně. Při prvních příznacích reakce z přecitlivělosti po užití/podání přípravku Ibalgin Rapid musí být léčba ukončena. Lékařsky potřebná opatření, v souladu s příznaky, musí být zahájena odborníkem.
Kožní reakce:
Velmi vzácně byly v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou pacienti nejvíce ohroženi na počátku léčby: nástup reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby. Při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity musí být přípravek Ibalgin Rapid vysazen.
Výjimečně mohou být původcem závažných infekcí kůže a měkkých tkání plané neštovice (varicella). Příspěvek účinku nesteroidních antirevmatik při zhoršení těchto infekcí nelze do současné doby vyloučit. V případě planých neštovic se proto doporučuje neužívat přípravek Ibalgin Rapid.
Další poznámky
Dlouhodobé užívání jakéhokoliv léčivého přípravku proti bolestem hlavy může tyto bolesti zhoršit. Pokud taková situace nastala nebo ji lze předpokládat, je nutná lékařská konzultace a léčba má být přerušena. Diagnóza bolesti hlavy z nadužívání léků proti bolesti by měla být předpokládána u pacientů, kteří mají časté nebo dennodenní bolesti hlavy navzdory (nebo kvůli) pravidelnému užívání léků proti bolestem hlavy.
Obecně platí, že návykový příjem analgetik, zejména v kombinaci s několika účinnými látkami ulevujícími od bolesti, může vést k trvalému poškození ledvin s rizikem renálního selhání (analgetická nefropatie). Toto riziko může být zvýšeno při fyzické námaze spojené se ztrátou solí a dehydratací. Proto je třeba se toho vyvarovat.
Při současném užívání alkoholu a nesteroidních antirevmatik může dojít k zesílení nežádoucích účinků souvisejících s účinnou látkou, zejména těch, které postihují gastrointestinální trakt nebo centrální nervový systém.
Ibuprofen může zastřít příznaky infekce (horečka, bolest a otok).
Používání inhibitorů cyklooxygenázy/syntézy prostaglandinů může z důvodu účinku na ovulaci negativně ovlivnit ženskou fertilitu. Tento účinek je však reverzibilní a odezní po ukončení terapie. U žen, které mají problémy s početím nebo které jsou vyšetřovány pro infertilitu , má být zváženo přerušení podávání ibuprofenu.
Pediatrická populace
U dehydrovaných dospívajících existuje riziko poruchy funkce ledvin.
Pomocné látky:
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné tabletě, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Přípravek Ibalgin Rapid nemá být užíván současně s jinými nesteroidními antirevmatiky včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2.
Při užívání ibuprofenu (stejně jako jiných nesteroidních antirevmatik) s následujícími léky se musí dbát zvýšené opatrnosti:
-
– kyselina acetylsalicylová nebo jiná nesteroidní antirevmatika: zvýšení rizika gastrointestinálních vředů a krvácení.
-
- kyselina acetylsalicylová: Současné podávání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové se obecně nedoporučuje vzhledem k možnosti zvýšeného výskytu nežádoucích účinků. Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 5.1).
-
– kortikosteroidy: zvýšení rizika gastrointestinálních vředů nebo krvácení (viz bod 4.4).
-
– antihypertenziva a diuretika: nesteroidní antirevmatika mohou snížit účinek diuretik a dalších antihypertenziv. U některých pacientů se zhoršenou renální funkcí (např. u dehydratovaných pacientů nebo starších pacientů se zhoršenou funkcí ledvin) může mít současné podávání ACE inhibitoru, betablokátorů nebo antagonistů angiotensinu II a látek, které inhibují cyklooxygenázu, za následek další zhoršení renálních funkcí, včetně možného akutního selhání ledvin, které je obvykle reverzibilní. Tato kombinace má být proto podávána s opatrností, zejména u starších pacientů. Pacienti musí být adekvátně hydratováni a po zahájení současné léčby uvedenými léky má být zváženo monitorování renálních funkcí v pravidelných intervalech.
-
– draslík šetřící diuretika: současné podávání ibuprofenu a draslík šetřících diuretik může vést k hyperkalemii (doporučuje se kontrola hladiny draslíku v séru).
-
– antikoagulancia: nesteroidní antirevmatika mohou zvýšit účinky antikoagulancií, jako např. warfarinu (viz bod 4.4).
-
– antiagregancia a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): zvýšení rizika gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
-
– lithium, digoxin, fenytoin: současné užívání přípravku Ibalgin Rapid s přípravky obsahujícími lithium, digoxin nebo fenytoin může zvyšovat hladiny těchto látek v séru. Kontrola hladin lithia, digoxinu a fenytoinu v séru není obvykle potřebná při správném užívání (maximálně po dobu 4 dnů).
-
– methotrexát: podání přípravku Ibalgin Rapid během 24 h před nebo po podání methotrexátu může vést ke zvýšeným koncentracím methotrexátu a nárůstu jeho toxického účinku.
-
- baclofen: existují klinické údaje, které ukazují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat hladinu tohoto léku v plazmě.
-
– zidovudin: existuje důkaz zvýšeného rizika hemartrózy a hematomu u HIV pozitivních pacientů s hemofilií léčených současně zidovudinem a ibuprofenem.
-
– chinolonová antibiotika: výsledky ze studií na zvířatech ukazují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat riziko křečí spojených s užíváním chinolonových antibiotik. Pacienti užívající nesteroidní antirevmatika a chinolony mohou mít zvýšené riziko vzniku těchto křečí.
-
– cyklosporin, takrolimus: zvýšení rizika nefrotoxicity na základě snížení syntézy prostaglandinů v ledvinách. Během kombinované léčby musí být pečlivě monitorovány renální funkce, a to zejména u starších pacientů.
-
– deriváty sulfonylurey: klinické zkoušky ukázaly interakce mezi nesteroidními antirevmatiky a antidiabetiky (sulfonylureou). Ačkoliv nebyly dosud popsány interakce mezi ibuprofenem a sulfonylureou, doporučuje se jako preventivní opatření kontrola hodnot glukosy v krvi při současném podávání.
-
– sulfinpyrazon, probenecid: léčivé přípravky, které obsahují probenecid nebo sulfinpyrazon, mohou zpožďovat vylučování ibuprofenu.
-
- aminoglykosidy: jelikož ibuprofen může snižovat clearance aminoglykosidů, může jejich současné podávání zvýšit riziko renální toxicity a ototoxicity.
-
- CYP2C9 inhibitory: Současné užívání ibuprofenu a inhibitorů CYP2C9 může zvýšit expozici ibuprofenu (substrát CYP2C9). Ve studii s vorikonazolem a flukonazolem (CYP2C9 inhibitory) byla prokázána zvýšená expozice S(+) ibuprofenu přibližně o 80 až 100 %. Pokud jsou souběžně užívány i účinné CYP2C9 inhibitory, a to zejména při podávání vysokých dávek ibuprofenu současně s vorikonazolem nebo flukonazolem, je potřeba zvážit redukci dávky ibuprofenu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Inhibice syntézy prostaglandinů může nepříznivě ovlivňovat těhotenství a/nebo vývoj embrya nebo plodu.
Údaje z epidemiologických studií poukazují na zvýšené riziko potratů a malformací srdce a gastroschízy po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátcích těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací bylo zvýšené z méně než 1 % na přibližně 1,5 %. Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a délkou terapie.
U zvířat ukázalo podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a embryo-fetální letalitu. Navíc byla u zvířat, která v průběhu organogeneze dostávala inhibitory syntézy prostaglandinů, popsaná zvýšená incidence různých malformací, včetně kardiovaskulárních.
Pokud to není nevyhnutelné, ibuprofen se nemá podávat v průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství. Pokud ibuprofen užívá žena, která se snaží otěhotnět, nebo je v prvním či druhém trimestru těhotenství, má užívat co nejnižší dávky a léčba má být co nejkratší.
V průběhu třetího trimestru těhotenství mohou všechny inhibitory syntézy prostaglandinů vystavit
- plod;
-
– kardiopulmonální toxicitě (s předčasným uzavřením ductus arteriosus a plicní hypertenzí);
-
– renální dysfunkci, která může progredovat v selhání ledvin s oligohydroamnionem.
-
– možnému prodloužení doby krvácení, antiagregačnímu účinku, které se mohou vyskytnout dokonce i při velmi nízkých dávkách;
-
– inhibici kontrakcí dělohy vedoucí k opožděnému nebo prodlouženému porodu. Následkem toho je ibuprofen kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství (viz bod 4.3).
Kojení
Ibuprofen a jeho metabolity přecházejí do mateřského mléka pouze v zanedbatelném množství. Vzhledem k minimálnímu množství v mateřském mléce, krátkému poločasu eliminace a tomu, že škodlivé účinky na kojence nebyly dosud pozorovány, může být ibuprofen v doporučených dávkách krátkodobě užíván během kojení při léčbě bolesti nebo horečky. Bezpečnost po dlouhodobém užívání nebyla stanovena.
Fertilita
Existuje určitý důkaz, že léky, které inhibují cyklooxygenázu/syntézu prostaglandinu, mohou zhoršit plodnost ženy účinkem na ovulaci. Toto je reverzibilní po přerušení léčby (viz bod 4.4).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Protože se při užívání přípravku Ibalgin Rapid ve vyšších dávkách mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako jsou únava, závratě a poruchy zraku, může být schopnost reagovat a aktivně se účastnit silničního provozu a obsluhovat stroje v jednotlivých případech zhoršena. To platí ve větší míře při kombinaci s alkoholem.
4.8 Nežádoucí úč
Následující tabulka shrnuje nežádoucí účinky ibuprofenu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
U následujících nežádoucích reakcí přípravku je třeba vzít v úvahu, že jsou převážně závislé na dávce a individuálně se liší.
Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální povahy. Mohou se objevit peptické vředy, perforace nebo gastrointestinální krvácení, někdy fatální, zejména u starších osob (viz bod 4.4). Po podání byly zaznamenány nauzea, zvracení, průjem, flatulence, zácpa, dyspepsie, abdominální bolest, meléna, hematemeza, ulcerózní stomatitida, exacerbace Crohnovy choroby a kolitidy (viz bod 4.4). Méně často byla zaznamenána gastritida.
V souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny edémy, hypertenze a srdeční selhání.
Klinické studie poukazují na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2 400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody) (viz bod 4.4).
MedDRA třídy orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinek |
Infekce a infestace | Velmi vzácné | Byla popsána exacerbace zánětů souvisejících s infekcí (např. vznik nekrotizující fasciitidy) překrývající se s užíváním NSAID. Ta pravděpodobně souvisí s mechanismem účinku NSAID. Proto se pacientovi, pokud se během užívání přípravku Ibalgin Rapid objeví nebo se zhorší příznaky infekce, doporučuje jít bezodkladně k lékaři. Je nutno vyšetřit, zda neexistuje indikace k antiinfekční/antibiotické léčbě. |
Poruchy krve a lymfatického systému | Velmi vzácné | poruchy krvetvorby (anémie, leukopenie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytóza) Prvními příznaky mohou být horečka, bolest v krku, povrchové rány v ústech, příznaky podobné chřipce, závažná únava, krvácení z nosu a kožní krvácení. Při dlouhodobé léčbě musí být pravidelně kontrolován krevní obraz. |
Poruchy imunitního systému | Méně časté | hypersenzitivní reakce s kožními vyrážkami a svěděním, stejně tak záchvaty astmatu (s možným poklesem krevního tlaku) Pacient musí být poučen, aby okamžitě informoval v takovém případě lékaře a přestal užívat přípravek IBALGIN RAPID. |
Vzácné | aseptická meningitida (zejména u pacientů se systémovým lupus erythematodes nebo smíšeným onemocněním pojivové tkáně) | |
Velmi vzácné | těžké obecné hypersenzitivní reakce (otok obličeje, jazyka a hrtanu, dušnost, tachykardie, hypotenze, život ohrožující šok). Pokud se jeden z těchto symptomů, jenž se může objevit dokonce i při prvním užití, vyskytne, je nutná okamžitá asistence lékaře. |
Poruchy metabolismu a výživy | Velmi vzácné | retence sodíku a tekutin |
Psychiatrické poruchy | Velmi vzácné | deprese, emoční labilita, psychotické reakce |
Poruchy nervového systému | Méně časté | vertigo, bolest hlavy, nespavost, agitovanost, podrážděnost nebo únava |
Poruchy oka | Méně časté | poruchy zraku |
Vzácné | poruchy vnímání barev, toxická amblyopie | |
Poruchy ucha a labyrintu | Vzácné | tinnitus |
Srdeční poruchy | Vzácné | srdeční selhání |
Velmi vzácné | palpitace, infarkt myokardu | |
Cévní poruchy | Velmi vzácné | pokles krevního tlaku, hypertenze, vaskulitida |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | Velmi vzácné | bronchospasmus (převážně u astmatických pacientů), exacerbace astmatu |
Gastrointestinální poruchy | Velmi časté | nauzea, zvracení, pálení žáhy, průjem, zácpa, flatulence |
Časté | abdominální bolest a mírné gastrointestinální ztráty krve, jež mohou v ojedinělých případech způsobit anémii | |
Méně časté | gastritida, gastrointestinální vředy, potenciálně s krvácením (meléna, hematemeza) a perforace, ulcerózní stomatitida, exacerbace Crohnovy choroby, exacerbace kolitidy | |
Velmi vzácné | ezofagitida, pankreatitida, tvorba střevních pseudomembranózních striktur. Pacient musí být poučen, aby vysadil léčivý přípravek a navštívil okamžitě lékaře, pokud se v horní části břicha vyskytne závažná bolest nebo meléna nebo hematemeza. | |
Poruchy jater a žlučových cest | Vzácné | změny v jaterních funkcích (obvykle reverzibilní) |
Velmi vzácné | jaterní poškození, zejména při dlouhodobé léčbě, jaterní selhání, akutní hepatitida | |
Poruchy kůže a podkožní tkáně | Méně časté | kopřivka, pruritus |
Velmi vzácné | alopecie, bulózní reakce včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxická epidermální nekrolýza, erythema multiforme. Ve výjimečných případech se mohou během infekce planými neštovicemi (varicella) vyskytnout závažné kožní infekce a komplikace měkkých tkání (viz také „Infekce a infestace“). | |
Není známo | hypersenzitivní syndrom s eozinofilií a systémovými příznaky (DRESS syndrom) | |
Poruchy ledvin a močových cest | Velmi vzácné | cystitida, hematurie, poruchy ledvinných funkcí včetně intersticiální nefritidy nebo nefrotického syndromu, jež mohou být doprovázeny akutním renálním selháním, papilární nekróza zvláště při dlouhodobém užívání, zvýšená koncentrace urey v séru, otok. Renální funkce by proto měly být pravidelně kontrolovány. |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky: http:/
4.9 Předávkování
Předávkování ibuprofenem se projevuje zejména gastrointestinálními příznaky (nauzea, zvracení, bolest v epigastriu, gastrointestinální krvácení, vzácněji průjem) a v závažných případech poruchy CNS (bolest hlavy, závratě, agitovanost, somnolence, dezorientace, křeče nebo kóma). Příležitostně se u pacientů mohou objevit křeče. V závažných případech předávkování se může objevit metabolická acidóza a může být prodloužen protrombinový čas/INR, pravděpodobně vzhledem k ovlivnění funkcí cirkulujících faktorů krevního srážení. Může se objevit akutní selhání ledvin a poškození jater. U astmatiků může dojít k exacerbaci astmatu. Dále může nastat hypotenze a respirační deprese.
Opatření při předávkování
Specifické antidotum neexistuje, léčba je podpůrná a symptomatická.
Terapie akutního předávkování: co nejdříve provést výplach žaludku s podáním aktivního uhlí do 1 hodiny po požití toxického množství a projímadla či vyvolat dávicí reflex.
Podpůrná a symptomatická terapie zahrnuje kontrolu a úpravu rovnováhy tekutin a elektrolytů, udržování respiračních a kardiovaskulárních funkcí, při křečích je možné podat diazepam nebo lorazepam, při hypotenzi plazmaexpandery, případně dopamin či noradrenalin. Astmatikům podáme bronchodilatancia.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiflogistikum, nesteroidní antirevmatikum; deriváty kyseliny propionové, ATC kód: M01AE01
Ibuprofen-lysinát, lysinová sůl ibuprofenu, derivátu kyseliny propionové, je nesteroidní antirevmatikum. Terapeutický účinek ibuprofen-lysinátu je dán inhibicí cyklooxygenázy s následnou inhibicí biosyntézy prostaglandinů. Ibuprofen zmírňuje u lidí bolest související se zánětem, otoky a horečku. Dále ibuprofen reverzibilně inhibuje agregaci krevních destiček indukovanou ADP a kolagenem.
Po perorálním podání disociuje lysinová sůl ibuprofenu na kyselinu ibuprofenovou a lysin. Lysin nemá žádnou známou farmakologickou aktivitu. Z tohoto důvodu jsou farmakologické vlastnosti lysinové soli ibuprofenu stejné jako kyseliny ibuprofenové.
Klinická studie provedená na 350 dobrovolnících s pooperační bolestí zubů prokázala minimálně stejnou účinnost přípravku Ibalgin Rapid v porovnání s 400 mg tabletami kyseliny ibuprofenové a byla prokázána superiorita nad placebem v léčbě středně silné až silné bolesti.
První dva primární cílové ukazatele této studie, superiorita nad placebem a non-inferiorita tablet s kyselinou ibuprofenovou, byly prokázány. Třetí primární cílový ukazatel této studie, superiorita úlevy od bolesti během 45 minut oproti tabletám s kyselinou ibuprofenovou, nebyl prokázán. Předem naplánované sekundární analýzy doby nástupu účinku (doba k jakékoliv úlevě, doba k významné úlevě, doba k poloviční úlevě) neukázaly jakékoliv významné rozdíly mezi přípravkem Nurofen a Ibalgin Rapid. Rychlejší nástup účinku byl podepřen v post-hoc analýzách pouze v sekundárních parametrech úlevy od bolesti a intenzity bolesti v 15 a 30 minutách. Nebyly žádné rozdíly v bezpečnosti mezi přípravkem Ibalgin Rapid a tabletami s kyselinou ibuprofenovou. Studie však nebyla zaměřena na to, aby zjistila rozdíly v bezpečnosti.
Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Některé farmakodynamické studie ukazují, že pokud byla užita jednorázová dávka 400 mg ibuprofenu během 8 hodin před nebo do 30 minut po podání kyseliny acetylsalicylové s rychlým uvolňováním (81 mg), došlo ke sníženému účinku kyseliny acetylsalicylové na tvorbu tromboxanu nebo agregaci destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 4.5).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Většina farmakokinetických údajů získaných po podávání kyseliny ibuprofenové se také týká ibuprofen-lysinátu.
Po perorálním podání se ibuprofen rychle a dobře vstřebává.
Maximální plazmatická koncentrace kyseliny ibuprofenové je dosažena již za 1–2 hodiny po podání nalačno, při podání s jídlem cca za 1–3 hodiny.
Po podání přípravku Ibalgin Rapid se však ibuprofen rychleji vstřebává z gastrointestinálního traktu. Ve farmakokinetické studii na zdravých dobrovolnících nalačno potvrdil Ibalgin Rapid rychlejší nástup maximální plazmatické koncentrace ve srovnání s 400 mg tabletami kyseliny ibuprofenové. Střední rozdíl v Tmax činil 15 minut. Maximální plazmatická koncentrace 37 pg/ml byla po perorálním podání přípravku Ibalgin Rapid dosažena po 45 minutách, zatímco po podání 400 mg tablet s kyselinou ibuprofenovou byla maximální plazmatická koncentrace 30 pg/ml dosažena po 60 minutách. Plocha pod křivkou plazmatické koncentrace byla u přípravku Ibalgin Rapid i kyseliny ibuprofenové podobná.
Poločas eliminace kyseliny ibuprofenové je přibližně 2 hodiny.
Ibuprofen se extensivně váže na plazmatické proteiny, ale vazba je reverzibilní.
Poměrně rychle je metabolizován v játrech na 2 inaktivní metabolity, které jsou, společně s nezměněným ibuprofenem, vyloučeny močí, buď jako takové nebo ve formě konjugátů, menší část je vylučována žlučí do stolice.
Při sníženém vylučování může dojít ke kumulaci léku v organizmu. Exkrece ibuprofenu je ukončena za 24 hodin po podání poslední dávky. Biologická dostupnost je minimálně ovlivněna přítomností stravy.
Ibuprofen prochází placentární bariérou a do mateřského mléka je vylučován v množství menším než l pg/ml.
U starších osob nebyl zaznamenán žádný specifický rozdíl ve farmakokinetickém profilu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Subchronická a chronická toxicita ibuprofenu byly v experimentálních studiích na zvířatech manifestovány jako gastrointestinální léze a ulcerace.
Studie in vivo a in vitro neprokázaly klinicky relevantní mutagenní potenciál ibuprofenu. U potkanů a myší nebyly prokázány karcinogenní účinky. Ibuprofen vedl k inhibici ovulace u králíků a k narušení implantace u různých zvířecích druhů (králík, potkan, myš). Experimentální studie ukazují, že ibuprofen prochází placentární bariérou. Podávání toxických dávek samicím potkanů zvýšilo výskyt malformací (např. defektů ventrikulárního septa) u jejich potomků.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Jádro:
Silicifikovaná mikrokrystalická celulosa (obsahuje mikrokrystalickou celulosu a koloidní bezvodý oxid křemičitý) Sodná sůl kroskarmelosy
Koloidní bezvodý oxid křemičitý
Hyprolosa (typ EF)
Natrium-stearyl-fumarát
Potah tablety:
Hypromelosa 2910/3
Makrogol 6000
Mastek
Oxid titaničitý (E171)
Polysorbát 80
Simetikonová emulze SE 4 (obsahuje vodu, dimetikon, methylcelulosu a kyselinu sorbovou)
Sodná sůl erythrosinu (E127)
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a obsah balení
-
a) Standardní blistry
-
b) Dětský bezpečnostní blistr
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
sanofi-aventis, s.r.o., Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
29/581/09-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTACE
29. 7. 2009 / 1. 8. 2014
Další informace o léčivu IBALGIN RAPID
Jak
se IBALGIN RAPID
podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej
léku: volně prodejné léčivé přípravky
Balení: Blistr
Velikost
balení: 18 I
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Zentiva, k.s., Praha
E-mail: cz-info@sanofi.com
Telefon: 233086111