Souhrnné informace o léku - FLECTOR EP TISSUGEL
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Transdermální náplast
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Jedna náplast obsahuje diclofenacum epolaminum 180,00 mg .
Pomocné látky se známým účinkem: jedna náplast obsahuje propylenglykol 420 mg, methylparaben 14 mg, propylparaben 7 mg
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA Transdermální náplast.
Popis přípravku: Bílá nebo krémová až velmi slabě nahnědlá lepivá pasta nanesená na netkané tkanině, se slabou vůní.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Přípravek FLECTOR EP TISSUGEL je určen k lokální léčbě posttraumatických zánětů šlach, kloubů a svalů, jako je vyvrtnutí kloubů, pohmoždění, natažení nebo natržení svalů a šlach.
4.2. Dávkování a způsob podání Přípravek je určen pouze k zevnímu použití.
Dávkování
Přípravek má být aplikován pouze na neporušenou pokožku a nemá být používán při koupání a sprchování.
Transdermální náplast se používá pouze tak krátce, jak je to možné v závislosti na indikaci.
Dospělí
Obvyklý režim dávkování je 1 nebo 2 náplasti denně (tj. jedna aplikace každých 12 nebo 24 hodin) po dobu až 14 dní.
Pokud nedojde ke zlepšení během doporučované doby léčby, je třeba se poradit s lékařem (viz bod 4.4).
Děti a dospívající do 16 let:
Tuto transdermální náplast se nedoporučuje používat u dětí a dospívajících mladších 16 let, protože neexistuje dostatek údajů o bezpečnosti a účinnosti ( viz bod 4.3 ).
U dospívajících od 16 let výše, pokud je přípravek potřeba užívat déle než 7 dní k úlevě od bolesti, nebo pokud se příznaky onemocnění zhoršují, se pacientům nebo jejich rodičům doporučuje vyhledat lékaře.
Starší pacienti:
Tento léčivý přípravek je třeba používat s opatrností u starších pacientů, kteří jsou náchylnější k nežádoucím účinkům ( viz bod 4.4).
Pacienti s renální a hepatální insuficiencí
Pro použití transdermální léčivé náplasti u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, viz bod 4.4.
Způsob podání
Po rozstřižení obálky vyjměte jednu léčivou náplast, odstraňte plastovou fólii, která se používá k ochraně samolepicího povrchu a aplikujte na bolestivý kloub nebo na postižené místo. Je-li to nezbytné, mohou být náplasti drženy na místě pomocí elastické síťky.
Pečlivě uzavřete obálku posuvným uzávěrem. Náplast by měla být použita celá.
Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 16 let.
4.3. Kontraindikace
hypersenzitivita na diklofenak , kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Pacienti, u nichž došlo po užívání přípravků s kyselinou acetylsalicylovou nebo po užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) .
k záchvatu astmatu, výsevu kopřivky nebo vzniku akutní rýmy
Poškozená kůže , bez ohledu na to, zdali se na lézi podílí: exsudativní dermatitida , ekzém , infekce , spálenina nebo zranění .
Třetí trimestr těhotenství ( viz bod 4.6).
Pacienti s aktivní vředovou chorobou.
Děti a dospívající :
Použití u dětí a dospívajících mladších než 16 let je kontraindikováno.
4
.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Možnost systémových nežádoucích účinků při použití diklofenaku léčivá náplast nelze vyloučit, v případě, že přípravek je použit na velkých plochách kůže a po delší dobu (viz Souhrn údajů přípravku pro systémové lékové formy diklofenaku). Léčivá náplast může být použita pouze na neporušenou, zdravou kůži, a nesmí být použita na kůži poraněnou nebo otevřené rány. Přípravek by se neměl dostat do styku s očima a sliznicemi.
Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užíváním nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu nutnou k léčbě příznaků onemocnění.
Není určeno pro použití s neprodyšnými okluzivními obvazy.
Přerušte léčbu okamžitě, pokud se po použití léčivé náplasti objeví kožní vyrážka.
Nepodávat současně se systémovými antirevmatiky nebo neaplikovat při užívání jakéhokoli léčivého přípravku, obsahujícího diklofenak nebo jiná nesteroidní antirevmatika.
Přestože systémové účinky by měly být minimální, měly by být náplasti používány s opatrností u pacientů s poruchou funkce ledvin, srdce nebo jater, anamnézou peptického vředu nebo zánětlivým onemocněním střev nebo se sklonem ke krvácení. Nesteroidní protizánětlivé léky by měly být používány se zvláštní opatrností u starších pacientů, kteří jsou náchylnější k nežádoucím účinkům.
Tento léčivý přípravek obsahuje methylparaben a propylparaben. To může způsobit alergické reakce (pravděpodobně zpožděné). Přípravek obsahuje propylenglykol, který může způsobit podráždění kůže.
Pacienti by měli být varováni před vystavením se přímému slunečnímu světlu a soláriu asi jeden den po odstranění náplastí, aby se snížilo riziko vzniku fotosenzitivity.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Vzhledem k tomu, že systémová absorpce diklofenaku během používání léčivých náplastí je velmi nízká, riziko rozvoje klinicky významné lékové interakce je zanedbatelné. .
4.6.Těhotenství a kojení
Těhotenství
Systémová koncentrace diklofenaku je nižší po lokálním podání, ve srovnání s užíváním perorálních forem. S ohledem na zkušenosti s léčbou NSAID se systémovou absorpcí, se doporučuje následující :
Inhibice syntézy prostaglandinů může nepříznivě ovlivňovat těhotenství a / nebo embryonální / fetální vývoj. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů a kardiálních malformací po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátku těhotenství . Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1 % až na přibližně 1,5 %. Riziko se zvyšuje s dávkou a trváním terapie . U zvířat se prokázalo, že podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů, vede ke zvýšení pre – a post-implantačních ztrát a embryo-fetální úmrtnosti . Kromě toho, zvýšený výskyt různých malformací, včetně kardiovaskulárních, byl hlášen u zvířat po podání inhibitorů syntézy prostaglandinů v průběhu organogeneze .
V průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství, by neměl být diklofenak podáván, pokud to není nezbytně nutné. Je-li diklofenak používán u žen, které chtějí otěhotnět nebo jsou v prvním a druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.
Během třetího trimestru těhotenství všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou vystavovat plod:
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Léčivá náplast FLECTOR EP TISSUGEL nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8. Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky ( Tabulka 1 ) jsou řazeny podle četnosti výskytu ,nejčastější jako první , podle následující konvence: velmi časté ( > 1/ 10), časté ( > 1/100 ,< 1/10 ), méně časté ( > 1 / 1000 , < 1/100 ) , vzácné ( > 1 /10 000 , < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000 ), není známo (nelze odhadnout z dostupných údajů).
Tabulka 1
Infekční a parazitární onemocnění | |
Velmi vzácné | Vyrážka pustulární |
Poruchy imunitního systému | |
Velmi vzácné | Přecitlivělost (včetně kopřivky) Angioneurotický edém Anafylaktický typ reakce |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | |
Velmi vzácné | Astma |
Poruchy kůže a podkoží | |
Vzácné a velmi vzácné Vzácné Velmi vzácné | Vyrážka, ekzém, erytém, dermatitida (včetně alergické a kontaktní dermatitidy) Dermatitida bulózní (např. erythema bullosum) Fotosensitivní reakce |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | |
Vzácné a velmi vzácné | Reakce v místě aplikace |
4.9. Předávkování
Nejsou žádné zkušenosti s předávkováním FLECTOR EP TISSUGEL, léčivá náplast. Pokud se vyskytnou systémové nežádoucí účinky v důsledku nesprávného použití nebo náhodného předávkování (např. u dětí) tohoto přípravku, měla by být přijata všeobecná opatření doporučená při intoxikaci NSAIDs.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupin: nesteroidní protizánětlivá léčiva k lokální aplikaci. ATC kód: M02AA15
Léčivou látkou přípravku je diklofenak, derivát kyseliny fenyloctové, který se uplatňuje svým protizánětlivým a analgetickým působením, které souvisí s tlumením tvorby prostaglandinů a jiných mediátorů zánětu.
V přípravku FLECTOR EP TISSUGEL je diklofenak ve formě soli epolaminu (hydroxyethylpyrrolidinu). Množství diklofenaku epolaminu v přípravku odpovídá 1% koncentraci sodné soli diklofenaku.
Antiflogistický a analgetický efekt přípravku je možno pozorovat zvláště u posttraumatických zánětů, kde nastává zřejmý ústup otoku a zmenšení bolestivosti při pohybu.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po aplikaci léčivé náplasti na kůži je diklofenak epolamin absorbován kůží. Diklofenak se podle všeho hromadí v tkáních pod místem aplikace a následně je absorbován do krve.
Po dvou dnech aplikace náplasti dvakrát denně jsou plazmatické hladiny diklofenaku v ustáleném stavu a v průměru 1,3 – 3,5 ng/ml (4 – 12 nmol/l).
Distribuce
Jakmile je diklofenak absorbován do systémového oběhu, váže se ve velké míře na plazmatické proteiny (> 99 %).
Metabolismus a vylučování
Vzhledem k tomu, že je diklofenak pomalu uvolňován z tkání pod místem aplikace do systémového oběhu, je eliminační poločas diklofenaku z plazmy po aplikaci léčivé náplasti cca 12 hodin. Jakmile se diklofenak dostane do krve je jeho metabolismus stejný po topickém i perorálním podání. Metabolity jsou vylučovány hlavně močí (>60 %) a stolicí (30 %).
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
V pokusech na zvířatech bylo prokázáno, že diklofenak se při lokální aplikaci absorbuje kůží do podkožní tkáně a tam zmírňuje akutní a chronické zánětlivé reakce.
U potkanů a králíků vyvolaly diklofenak epolamin a N-oxid epolamin (hlavní metabolit epolaminu u člověka) embryotoxicitu a vyšší embryoletalitu po perorálním podání.
Předklinické studie neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Studie potvrdily, že diklofenak epolamin nepředstavuje žádné riziko z hlediska akutní toxicity, toxicity po opakovaném podávání, mutagenity, kancerogenity, teratogenity a genotoxicity.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Želatina, povidon 700, krystalizující sorbitol 70%, kaolin, oxid titaničitý, propylenglycol, methylparaben, propylparaben, dihydrát dinatrium-edetátu, kyselina vinná, hydrát dihydroxyaluminium-glycinátu, sodná sůl karmelosy, natrium-polyakrylát, butandiol, polysorbát 80, parfém, čištěná voda.
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
2 roky
Po prvním otevření obalu je nutno použít zbývající náplasti do 3 měsíců.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
6.5. Druh obalu a obsah balení
sáček (papír/PE/Al/kopolymer ethylenu a kyseliny methykrylové), krabička Balení: 2, 5 a 10 náplastí (14× 10cm)
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Pacienti a zdravotnický personál by si měli po aplikování, manipulaci nebo odstraňování náplasti umýt ruce.
Použité náplasti nevyhazujte do toalety.
Uchovávejte a likvidujte mimo dosah dětí a domácích zvířat.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
IBSA Slovakia s.r.o., Bratislava, Slovenská republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
29/361/96-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
26.6.1996 / 23.4.2014
Další informace o léčivu FLECTOR EP TISSUGEL
Jak
se FLECTOR EP TISSUGEL
podává: transdermální podání - transdermální náplast
Výdej
léku: volně prodejné léčivé přípravky
Balení: Sáček
Velikost
balení: 2
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
IBSA Slovakia s.r.o., Bratislava
E-mail: info@ibi.cz, ibi@ibi.cz
Telefon: 221 111 504, 602 246 986