Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

EMOXEN - souhrnné informace

Síla léku
100MG/G

Obsahuje účinnou látku :

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 100G
  • 50G

Souhrnné informace o léku - EMOXEN

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

EMOXEN 100 mg/g gel

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden g gelu obsahuje naproxenum 100 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: ethylparaben.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Gel

Homogenní bílý gel s vůní mentholu.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Přípravek se používá k lokální léčbě bolestivých stavů při úrazech měkkých tkání (jako je bursitida, synovitida, tendinitida) a bolestivých stavů při osteoartróze kolene a kloubů ruky.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí a dospívající starší 12 let

Při osteoartróze kolene a kloubů ruky se aplikuje přibližně 4 cm gelu (což odpovídá asi 4 g gelu) na bolestivé místo 3 – 4krát denně a lehce se vetře do kůže. Přípravek se používá po dobu 2 – 4 týdnů. Při léčbě poúrazových stavů se používá 2 – 6krát denně po dobu 1 až 2 týdnů.

Starší pacienti:

Vzhledem k porušené absorpci je u geriatrických pacientů vhodné aplikovat mírně zvýšenou dávku.

Pediatrická populace

Přípravek není určen dětem do 12 let.

Způsob podání

Přípravek je určen pouze ke kožnímu podání. Po nanesení gelu je třeba umýt ruce (pokud nejsou ošetřovaným místem).

4.3 Kontraindikace

  • – Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Pacienti s anamnézou alergické reakce jako je bronchospasmus, urtika nebo akutní rhinitida po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných látek inhibujících syntézu prostaglandinů

  • – Třetí trimestr těhotenství

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek nesmí přijít do styku se sliznicí a spojivkovým vakem. Pokud by se tak omylem stalo, je nutné sliznici nebo spojivkový vak pečlivě vymýt velkým množstvím vody.

Přípravek se nemá aplikovat na narušenou pokožku, rány, exsudáty nebo na místa s dermální infekcí. V případě hypersenzitivní reakce projevující se otokem v obličeji, návaly nebo bronchospasmem se musí léčba okamžitě ukončit.

Přípravek se nemá používat dlouhodobě a rovněž je třeba vyhnout se aplikacím na rozsáhlé plochy. Vzhledem k možným systémovým nežádoucím účinkům při dlouhodobé aplikaci na rozsáhlé plochy kůže mají být pacientům s renálním nebo hepatálním onemocněním či vředovou chorobou aplikovány nižší dávky přípravku.

Ošetřené plochy se nesmí zakrývat neprodyšným obvazem.

Během léčby a ještě 2 týdny po jejím ukončení se ošetřené plochy nesmějí vystavovat přímému slunečnímu záření ani UV záření v soláriu.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Vzhledem k nízké koncentraci naproxenu v plazmě nebyly při lokální aplikaci zaznamenány klinicky významné interakce s jinými léčivy.

Kyselina acetylsalicylová

Klinické farmakodynamické údaje svědčí o tom, že souběžné užívání naproxenu a nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové nepřetržitě více než 1 den může narušit inhibici trombocytů kyselinou acetylsalicylovou. Tento efekt může přetrvávat až několik dní po ukončení léčby naproxenem. Klinická závažnost této interakce není známa.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Údaje o podávání léčivé látky těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky (viz bod 5.3).

Emoxen má být během 1. a 2. trimestru těhotenství aplikován pouze ze závažných důvodů, a ne na rozsáhlou oblast kůže nebo po dlouhou dobu. V posledním trimestru těhotenství může mít užívání naproxenu nebo jiných inhibitorů syntézy prostaglandinů za následek předčasné uzavření ductus arteriosus nebo inertia uteri. Proto nesmí být Emoxen používán během 3. trimestru těhotenství.

Kojení

Malé množství naproxenu se vylučuje do mateřského mléka. Emoxen se proto nedoporučuje používat v období kojení.

Rozhodnutí, zda přerušit kojení nebo léčbu přípravkem Emoxen, se má učinit po zvážení rizika pro kojené dítě a přínosu léčby pro matku.

Fertilita

Nebyl zjištěn negativní vliv na fertilitu ani poškození plodu způsobené podávanou léčivou látkou (viz bod 5.3).

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Emoxen nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle tříd orgánových systémů.

Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle následující frekvence výskytu: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Poruchy kůže a podkožní tkáně:

Vzácné: lokální podráždění kůže projevující se kožní vyrážkou, zčervenáním, podrážděním a svěděním

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné: generalizovaná alergická kožní reakce, bronchospasmus nebo fotosenzitivní re­akce

Poruchy nervového systému

Není známo: bolest hlavy, ospalost při dlouhodobém používání na velké plochy kůže

Gastrointestinální poruchy:

Není známo: průjem, nauzea při dlouhodobém používání na velké plochy kůže

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Vzhledem k nízké absorpci lokálně podaného přípravku nebyly doposud hlášeny případy předávkování nebo otravy. V případě požití většího množství přípravku, ať záměrně či náhodně, se má vyvolat nebo podpořit zvracení. Při případném předávkování je léčba symptomatická. Vzhledem k vysoké vazbě k proteinům nesnižuje hemodialýza plazmatickou koncentraci naproxenu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní protizánětlivá léčiva k lokální aplikaci

ATC skupina: M02AA12

Přípravek Emoxen má lokální analgetické a protizánětlivé účinky.

Protizánětlivé a analgetické účinky naproxenu jsou způsobeny převážně reverzibilní inhibicí prostaglandin syntetázy, enzymu katalyzujícímu tvorbu prekursoru prostaglandinů z kyseliny arachidonové. Protizánětlivý účinek naproxenu je dále podpořen inhibicí lysozomálních enzymů, inhibicí interleukinu IL-2 a inhibicí pohybu leukocytů.

Po lokální aplikaci naproxen difunduje do tkání a dostává se k zánětlivému ložisku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetické studie prováděné u laboratorních zvířat prokázaly podobnost farmakokinetiky perorálně podávaného naproxenu s lokálně aplikovaným naproxenem ve formě 10% gelu.

U potkanů je po perorálním podání naproxen absorbován rychle a maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo za 1 hodinu, zatímco u lokální aplikace je absorpce pomalejší a maximálních plazmatických hladin je dosaženo přibližně za 4 hodiny.

Lokálně aplikovaný naproxen se vysokou mírou kumuluje v kožním kompartmentu.

Nízké koncentrace naproxenu v synoviální tekutině po lokální aplikaci (okolo 50 % plazmatické hladiny) dokládají jeho nízkou penetraci přes kůži.

Průměrná biologická dostupnost naproxenu po aplikaci 10% gelu na kůži byla 1,1 % v séru a 1,0 % v moči.

Po aplikaci terapeutických dávek je naproxen z 99,9 % vázán na plazmatické proteiny, převážně albumin. Poměr vázaného naproxenu je závislý na množství volně cirkulujících proteinů, které může být sníženo při renálních a hepatálních onemocněních.

Eliminační poločas naproxenu bez ohledu na způsob aplikace se pohybuje v rozmezí 12 – 15 hodin.

U zdravých dobrovolníků je 80 – 100% denní dávky vyloučeno močí. Přibližně 70% dávky naproxenu je vyloučeno močí v nezměněné formě a přibližně 30% jako 6-O-desmethylnaproxen (6-DMN). U dospělých je 80% naproxenu a 97% 6-DNM konjugováno na glukuronid. U dětí je 60% naproxenu a 63% 6-DNM vyloučeno jako glukuronidové metabolity.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu, reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Denní perkutánní aplikace 10% gelu naproxenu samečkům a samičkám potkanů a psů po dobu 6 týdnů v dávce 25 a 50 mg/kg nevyvolalo žádné úmrtí ani žádné specifické klinické projevy. Histologická vyšetření ledvin, jater, žaludku a střev nevykazovala žádné odchylky ve vztahu k aplikovanému přípravku. Vzhledem k tomu, že nebyly pozorovány žádné morfologicko-patologické změny na kůži, můžeme považovat naproxen jako dobře tolerovanou látku jak psy, tak i potkany.

LD50 u myší je po intravenózní aplikaci 360 mg/kg a po perorální aplikaci 435 mg/kg.

LD50 u potkanů je po perorální aplikaci 543 mg/kg a po subkutánní aplikaci 928 mg/kg.

Rovněž nebyly zpozorovány žádné morfologicko-patologické odchylky během aplikace naproxenu na kůži prasat v dávce 45 mg/kg/den po dobu jednoho roku a v dávce 120 mg/kg/den po dobu 39 týdnů.

Nebyl zaznamenán karcinogenní potenciál po dvouletém podávání naproxenu potkanům.

Mutagenní efekt u naproxenu nebyl prokázán.

Účinek na reprodukční funkce byl sledován u potkanů, myší a králíků v dávkách 6krát vyšších v porovnání s humánními dávkami. Nebyl zjištěn negativní vliv na fertilitu ani poškození plodu způsobené podávanou léčivou látkou. Teratogenní účinek ve studiích nebyl prokázán, nicméně bylo pozorováno prodloužení porodu a poruchy děložních kontrakcí.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Chloralhydrát

Levomenthol

Ethanol 96%

Ethylparaben

Karbomer

Hydroxid sodný

Čištěná voda

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před chladem a mrazem. Uchovávejte v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5 Druh obalu a obsah balení

AL tuba s membránou a PP nebo PE šroubovacím uzávěrem, krabička.

Velikost balení: 50 g, 100 g

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7

Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/098/05-C

9.  DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 20.4.2005

Datum posledního prodloužení registrace: 10.5.2017

Další informace o léčivu EMOXEN

Jak se EMOXEN podává: kožní podání - gel
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Tuba
Velikost balení: 100G

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Praha
E-mail: czech.info@valeant.com