Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

VINORELBINE ACCORD - souhrnné informace

Síla léku
10MG/ML

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 1X1ML
  • 1X5ML

Souhrnné informace o léku - VINORELBINE ACCORD

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Vinorelbine Accord 10 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml roztoku obsahuje vinorelbinum (jako vinorelbini ditartras) 10 mg.

Jedna 1ml lahvička obsahuje celkem vinorelbinum 10 mg (jako vinorelbini ditartras).

Jedna 5ml lahvička obsahuje celkem vinorelbinum 50 mg (jako vinorelbini ditartras).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro infuzní roztok.

Čirý, bezbarvý až světle žlutý roztok bez viditelných částic.

pH přibližně 3,0 – 4,0

Osmolalita přibližně 30–40 mosmol/kg

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Vinorelbin je indikován u dospělých pacientů k léčbě:

  • Jako monoterapie u pacientů s metastazujícím karcinomem prsu (stadium 4), kde léčba chemoterapií obsahující antracyklin a taxan selhala nebo není vhodná.
  • Nemalobuněčný karcinom plic (stadium 3 nebo 4).

4.2 Dávkování a způsob podání

Vinorelbin se musí podávat pod dohledem lékaře se zkušenostmi v podávání chemoterapie.

Dávkování

Nemalobuněčný karcinom plic

V monoterapii je obvyklá dávka 25–30 mg/m2 jednou týdně. Při kombinaci s další chemoterapií se obvykle podává obvyklá dávka (25–30mg/ m2), ale četnost podání je snížena např. 1. a 5. den každé 3 týdny nebo 1. a 8. den každé 3 týdny podle léčebného protokolu.

Metastazující karcinom prsu

Obvyklá dávka 25–30 mg/m2 jednou týdně.

Maximální tolerovaná dávka během podání je: 35,4 mg/ m2 plochy povrchu těla.

Celková maximální dávka během podání: 60 mg

Starší pacienti

Klinické zkušenosti nenaznačují výrazné rozdíly u starších pacientů s ohledem na odpověď na léčbu, ačkoli větší citlivost u některých z těchto pacientů nelze vyloučit. Farmakokinetika vinorelbinu není ovlivněna věkem (viz bod 5.2).

Úprava dávky

Metabolismus a clearance vinorelbinu probíhají převážně v játrech: pouze 18,5 % je vylučováno v nezměněné formě močí. Není k dispozici žádná prospektivní studie srovnávající změněný metabolismus léčivé látky s jejími farmakodynamickými účinky, aby se stanovilo doporučení ke snížení dávky vinorelbinu u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin.

Pacienti s poruchou funkce jater

U pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou funkce jater není farmakokinetika vinorelbinu ovlivněna. Nicméně u pacientů s těžkou poruchou funkce jater je jako preventivní opatření doporučeno snížit dávku na 20 mg/m2 a pečlivé sledovat hematologické parametry (viz body 4.4 a 5.2).

Pacienti s poruchou funkce ledvin

Vzhledem k minimálnímu vylučování ledvinami není z farmakokine­tického hlediska pro snížení dávky vinorelbinu u pacientů s poruchou funkce ledvin žádný důvod.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost u dětí a dospívajících nebyla stanovena a podání se proto nedoporučuje.

Způsob podání

Určeno pouze k intravenóznímu podání. Po vhodném naředění se podává pouze přísně intravenózní injekcí přes infuzní set.

Intratekální podání vinorelbinu je kontraindikováno.

Návod pro ředění přípravku před podáním a pro zacházení s ním viz bod 6.6.

Vinorelbine Accord může být podáván jako pomalý bolus (6–10 minut) po rozředění ve 20–50 ml fyziologického roztoku nebo v 5% roztoku glukózy (50 mg/ml), nebo jako krátká infuze (20–30 minut) po rozředění ve 125 ml fyziologického roztoku nebo v 5% roztoku glukózy (50 mg/ml).

Po podání musí být vždy žíla propláchnuta minimálně 250 ml fyziologického roztoku (viz bod 6.6).

4.3 Kontraindikace

  • Intratekální podání je kontraindikované.
  • Hypersenzitivita na léčivou látku nebo jiné vinka-alkaloidy nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
  • Počet neutrofilů < 1500/mm3 nebo současná či nedávná závažná infekce (během posledních 2 týdnů).
  • Počet trombocytů nižší než 100 000/mm3.
  • Kojení (viz bod 4.6).
  • Ženy ve fertilním věku nepoužívající účinnou antikoncepci (viz body 4.4 a 4.6).
  • V kombinaci s vakcínou proti žluté zimnici (viz bod 4.5).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Zvláštní upozornění

Vinorelbin musí být podáván pod dohledem lékaře se zkušenostmi s chemoterapií.

Vinorelbin musí být podáván pouze intravenózně.

Vzhledem k tomu, že hlavním rizikem spojeným s podáváním přípravku Vinorelbine Accord je inhibice hematopoetického systému, je nutné pečlivé sledování hematologických parametrů během léčby (stanovení hladiny hemoglobinu, trombocytů, neutrofilů a leukocytů první den před každým novým podáním).

Hlavním nežádoucím účinkem limitujícím dávku je neutropenie. Účinek není kumulativní. Jeho vrcholu je dosaženo během 7–14 dní po podání a je rychle reverzibilní během 5–7 dní. Jestliže je počet neutrofilů pod 1500 /mm3 a/nebo počet trombocytů pod 100000/mm3, musí se léčba odložit, dokud se hodnoty nevrátí k normálu.

Pokud pacienti vykazují známky a příznaky naznačující infekci, je nutné ihned provést vyšetření.

Zvláštní opatření pro použití

Zvláštní opatrnost při předepisování tohoto přípravku se doporučuje u pacientů s ischemickou chorobu srdeční v anamnéze (viz bod 4.8).

Farmakokinetika vinorelbinu se nemění u pacientů, kteří trpí středně těžkou nebo těžkou poruchou funkce jater. Pro nastavení dávky této specifické skupiny pacientů viz bod 4.2.

Při poruše funkce ledvin není vzhledem k nízké úrovni renální clearance nutná z farmakokine­tického hlediska úprava dávky přípravku Vinorelbine Accord. Viz bod 4.2.

Vinorelbine Accord se nesmí podávat současně s radioterapií, pokud terapeutické pole zahrnuje oblast jater.

Tento přípravek je výslovně kontraindikován s vakcínou proti žluté zimnici a jeho souběžné použití s jinými živými atenuovanými vakcínami se nedoporučuje (viz bod 4.5).

Při podávání přípravku Vinorelbine Accord a silných induktorů CYP3A4 je nutno postupovat opatrně (viz bod 4.5 – Interakce specifické pro vinorelbin). Současné podávání fenytoinu (a všech ostatních cytotoxických léků) a intrakonazolu (a všech ostatních vinka-alkaloidů) se nedoporučuje.

Je nutné zamezit jakémukoli kontaktu s očima: existuje zde riziko závažného podráždění a dokonce ulcerace rohovky, pokud se léčivý přípravek do oka vystříkne pod tlakem. V případě jakéhokoli kontaktu oko okamžitě vypláchněte roztokem chloridu sodného o koncentraci 9 mg/ml (0,9%) a vyhledejte oftalmologa.

Aby se zamezilo riziku bronchospasmu, především při kombinované léčbě s mitomycinem C, je třeba zvážit vhodná preventivní opatření. Ambulantní pacienty je nutné poučit, aby v případě dušnosti kontaktovali lékaře.

U japonské populace bylo častěji hlášeno intersticiální plicní onemocnění. U této specifické populace se musí dávat zvláštní pozornost.

  • 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Obvyklé interakce s cytotoxickými látkami

S ohledem na zvýšené riziko trombózy se u pacientů s nádory často používá antikoagulační léčba. Pokud jsou pacientům podávána antikoagulancia, musí být vzhledem k vysoké variabilitě koagulace mezi jednotlivci v průběhu onemocnění a možností interakce mezi perorálními antikoagulancii a protinádorovou chemoterapií zvýšena frekvence sledování INR (mezinárodní normalizovaný poměr -International Normalised Ratio).

Kontraindikované souběžné použití

Vakcína proti žluté zimnici: riziko fatálního systémového onemocnění (viz bod 4.3).

Nedoporučované souběžné použití

Atenuované živé vakcíny (žlutá zimnice viz kontraindikované souběžné použití): riziko možného fatálního systémového onemocnění. Toto riziko je vyšší u pacientů s imunitou oslabenou jejich základním onemocněním. Doporučuje se používání inaktivované vakcíny, pokud je to možné (poliomyelitida). Viz bod 4.4.

Fenytoin: riziko exacerbace epileptických záchvatů v důsledku snížení gastrointestinální absorpce fenytoinu způsobené cytotoxickým přípravkem nebo riziko zvýšení toxicity nebo snížení účinnosti cytotoxického přípravku vzhledem ke zvýšenému jaternímu metabolismu způsobeném fenytoinem.

Souběžné použití, které je třeba zohlednit

Cyklosporin, takrolimus: nadměrná imunosuprese s rizikem lymfoproliferace.

Interakce specifické pro vinka-alkaloidy:

Nedoporučované souběžné použití

Itrakonazol: zvýšení neurotoxicity vinka-alkaloidů způsobené snížením jejich metabolismu v játrech.

Souběžné použití, které je třeba zohlednit

Mitomycin C: zvýšené riziko bronchospazmu a dyspnoe. Vzácně bylo hlášeno intersticiální plicní onemocnění.

Vzhledem k tomu, že vinka-alkaloidy jsou známé jako substrát pro P-glykoprotein a nejsou k dispozici žádné specifické studie, je nutná opatrnost při kombinaci přípravku Vinorelbin Accord se silnými modulátory tohoto membránového nosiče. Současné používání s inhibitory (např. ritonavir, klarithromycin, cyklosporin, verapamil, chinidin) nebo induktory (viz seznam induktorů CYP3A4) tohoto transportního proteinu může mít vliv na koncentraci vinorelbinu.

Interakce specifické pro vinorelbin

Kombinace přípravku Vinorelbine Accord s jinými léčivými přípravky se známou toxicitou pro kostní dřeň pravděpodobně zhorší myelosupresivní nežádoucí účinky.

Vzhledem k tomu, že CYP3A4 je hlavně zapojený do metabolismu vinorelbinu, může kombinace se silnými inhibitory tohoto izoenzymu (např. ketokonazol, itrakonazol, inhibitory HIV proteázy, erythromycin, klarithromycin, telitromycin, nefazodon) zvýšit koncentrace vinorelbinu v séru a kombinace se silnými induktory tohoto izoenzymu (např. rifampicin, fenytoin, fenobarbital, karbamazepin, třezalka tečkovaná) může snížit sérovou koncentraci vinorelbinu.

Kombinace přípravku Vinorelbine Accord a cisplatiny ukazuje, že neexistuje žádná vzájemná interakce mezi farmakokinetickými parametry při různých léčebných cyklech. Nicméně výskyt granulocytopenie související s podáváním přípravku Vinorelbine Accord v kombinaci s cisplatinou je vyšší, než při použití přípravku Vinorelbine Accord samotného.

V jedné klinické studii fáze I byl při intravenózním podávání vinorelbinu a lapatinibu zjištěn zvýšený výskyt neutropenie stupně 3/4. V této studii byla při třítýdenním režimu doporučená dávka intravenózně podaného vinorelbinu v 1. den a 8. den 22,5 mg/m2 při kombinaci s denní dávkou lapatinibu 1000 mg. Tento typ kombinace se musí podávat opatrně.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

O podávání vinorelbinu těhotným ženám nejsou k dispozici dostatečné údaje. Studie na zvířatech prokázaly embryotoxicitu a teratogenitu (viz bod 5.3). Výsledky studií na zvířatech a farmakologické účinky léčivého přípravku naznačují, že přípravek podávaný během těhotenství může způsobit vážné vrozené vady.

Vinorelbin je v těhotenství kontraindikován (viz bod 4.3). Ženy nemají během léčby vinorelbinem otěhotnět.

V případě vitální indikace u těhotné pacientky je nutno provést lékařskou konzultaci ohledně rizika škodlivých účinků pro dítě.

Pokud dojde k otěhotnění během léčby, má se také zvážit poskytnutí genetického poradenství.

Ženy ve fertilním věku

Ženy ve fertilním věku musí být poučeny o používání účinné antikoncepce během léčby a ještě tři měsíce po jejím ukončení.

Kojení

Není známo, zda je přípravek vylučován do lidského mateřského mléka. Vylučování vinorelbinu do mateřského mléka nebylo ve studiích na zvířatech hodnoceno. Riziko pro kojence nelze vyloučit, a proto musí být před zahájením léčby vinorelbinem kojení přerušeno (viz bod 4.3).

Fertilita

Vinorelbin může mít genotoxický efekt. Muži, kteří podstoupí léčbu vinorelbinem, by v průběhu léčby a během šesti měsíců (minimálně 3 měsíce) po jejím ukončení neměli počít dítě. Ženy ve fertilním věku musí používat účinnou antikoncepci během léčby a ještě 3 měsíce po ukončení léčby. Vzhledem k možné nevratné neplodnosti v důsledku léčby vinorelbinem se před léčbou mají poradit o možnosti uchování spermatu.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyl studován vlivu na schopnost řídit a obsluhovat stroje, ale na základě farmakodynamického profilu neovlivňuje vinorelbin schopnost řídit a obsluhovat stroje. Je však třeba opatrnosti u pacientů léčených vinorelbinem s ohledem na některé nežádoucí účinky přípravku.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky hlášené s vyšší četností než izolované případy jsou uvedeny dále podle tříd orgánových systémů a četnosti. Četnosti jsou definovány podle četností a tříd orgánových systémů podle databáze MedDRA takto: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1000 až <1/100); vzácné (>1/10000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky jsou: útlum kostní dřeně s neutropenií, anémie, neurologické poruchy, gastrointestinální toxicita s nauzeou, zvracení, stomatitida a zácpa, přechodné zvýšení jaterních testů, alopecie a lokální flebitida.

Další nežádoucí účinky ze zkušeností po uvedení přípravku na trh byly doplněny podle klasifikace MedDRA a jejich četnost byla stanovena jako „není známo“.

Podrobné informace o nežádoucích účincích: Nežádoucí účinky byly popsány pomocí klasifikace dle WHO (stupeň 1 = G1; stupeň 2 = G2; stupeň 3 = G3; stupeň 4 = G4; stupeň 1–4 = G1–4); stupeň 12 = G1–2; stupeň 3–4 = G3–4).

Infekce a infestace

Časté: bakteriální, virové nebo mykotické infekce v různých částech těla (respirační, močový, gastrointestinální trakt), lehké až středně těžké a obvykle reverzibilní s odpovídající léčbou. Méně časté: těžká sepse se selháním dalších orgánů. Septikémie.

Velmi vzácné: komplikovaná septikémie, někdy fatální.

Není známo: neutropenická septikémie.

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi časté: útlum kostní dřeně způsobující hlavně neutropenii (G3: 24,3 % a G4: 27,8 %), který je reverzibilní během 5 až 7 dnů a bez kumulace v čase, anémie (G3–4: 7,4 %).

Časté: trombocytopenie (G3–4: 2,5 %),vzácně závažná.

Není známo: febrilní neutropenie.

Poruchy imunitního systému

Není známo: systémové alergické reakce, jako anafylaxe, anafylaktický šok nebo anafylaktoidní reakce.

Endokrinní poruchy

Není známo: syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu (SIADH).

Poruchy metabolismu a výživy

Vzácné: těžká hyponatremie.

Není známo: anorexie.

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté: stomatitida (G 1–4: 15 % s vinorelbinem v monoterapii); nauzea a zvracení (G 3–4: 2,2%); antiemetická terapie může snížit tento projev; zácpa je hlavním symptomem (G 3–4: 2,7 %), zřídka se vyvine v paralytický ileus s vinorelbinem v monoterapii a s vinorelbinem v kombinaci s jinými chemoterapeutickými látkami (G3–4: 4,1 %).

Časté: průjem, obvykle lehký až středně těžký.

Vzácné: paralytický ileus – léčba se může obnovit po obnovení normální peristaltiky střev. Byla hlášena pankreatitida.

Poruchy nervového systému

Velmi časté: neurologické poruchy (G3–4: 2,7 % včetně ztráty hloubkových šlachových reflexů. Po delší chemoterapii byla hlášena slabost dolních končetin.

Méně časté: těžké parestezie se senzorickými a motorickými příznaky. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle reverzibilní.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi časté: alopecie, obvykle lehká (G3–4: 4,1 % v monoterapii).

Vzácné: byly hlášeny generalizované kožní reakce.

Není známo: erytém na rukou a nohou.

Srdeční poruchy

Vzácné: ischemická choroba srdeční (angina pectoris, infarkt myokardu).

Velmi vzácné: tachykardie, palpitace a poruchy srdečního rytmu.

Cévní poruchy

Méně časté: hypotenze, hypertenze, zrudnutí a chladné končetiny.

Vzácné: těžká hypotenze, kolaps.

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi časté: přechodné zvýšení jaterních testů (G1–2), bez klinických příznaků (AST 27,6 % a 29,3 %).

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté: podobně jako u jiných vinka-alkaloidů se mohou objevit v souvislosti s léčbou přípravkem Vinorelbine Accord dušnost a bronchospasmus.

Vzácné: bylo hlášeno intersticiální plicní onemocnění, zejména u pacientů používajících Vinorelbine Accord s mitomycinem.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté: artralgie, včetně bolest čelisti; myalgie.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi časté: reakce v místě injekce mohou zahrnovat erytém, pálivou bolest, změnu barvy žíly a lokální flebitidu (G3–4: 3,7 % s přípravkem Vinorelbine Accord v monoterapii).

Časté: astenie, únava, horečka, bolest na různých místech včetně bolesti na hrudi a bolest v místě nádoru byly hlášeny u pacientů léčených přípravkem Vinorelbin Accord.

Vzácné: byla hlášena lokální nekróza. Správné umístění intravenózní jehly nebo katétru a bolusová injekce následovaná proplachem žíly mohou tyto účinky omezit.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv,

Šrobárova 48, 100 41 Praha 10,

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Příznaky

Předávkování přípravkem Vinorelbine Accord může vyústit v hypoplazii kostní dřeně, která je někdy spojena s infekcí, horečkou a paralytickým ileem.

Nouzové postupy

Podle rozhodnutí lékaře mají být dle nutnosti zavedena obecná podpůrná opatření společně s aplikací krevní transfuze a s léčbou širokospektrálními antibiotiky.

Antidotum

Neexistuje žádné specifické antidotum pro předávkování přípravkem Vinorelbine Accord.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterape­utická skupina: cytostatika, rostlinné alkaloidy a jiná přírodní léčiva, vinka-alkaloidy a analogy.

ATC kód: L01CA04.

Vinorelbin je cytostaticky působící léčivá látka ze skupiny vinka-alkaloidů, ale na rozdíl od všech ostatních vinka-alkaloidů podlehla katarantinová část vinorelbinu strukturální modifikaci. To na molekulární úrovni ovlivňuje dynamickou rovnováhu tubulinu v mikrotubulárním systému buňky.

Vinorelbin inhibuje polymerizaci tubulinu a váže se přednostně na mitotické mikrotubuly a ve vysokých koncentracích ovlivňuje pouze mikrotubuly axonů. Spiralizaci tubulinu indukuje v menším rozsahu než s vinkristinem. Vinorelbin blokuje mitózu ve fázi G2-M a způsobuje tak buněčnou smrt v interfázi nebo v následující mitóze.

Bezpečnost a účinnost vinorelbinu u pediatrické populace dosud nebyla úplně stanovena. Klinické údaje ze dvou studií fáze II používajících intravenózně podávaný vinorelbin u 33 a 46 pediatrických pacientů s recidivujícími solidními nádory včetně rabdomyosarkomu, jiných sarkomů měkkých tkání, Ewingova sarkomu, liposarkomu, synoviálního sarkomu, fibrosarkomu, karcinomu centrálního nervového systému, osteosarkomu a neuroblastomu při dávkách 30 až 33,75 mg/m2 v den 1 a den 8 každé 3 týdny nebo jednou týdně po dobu 6 týdnů každých 8 týdnů neprokázaly žádnou významnou klinickou aktivitu. Profil toxicity byl obdobný tomu, který byl hlášený u dospělých pacientů. (viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetické vlastnosti vinorelbinu byly testovány v krvi.

Distribuce

Distribuční objem v ustáleném stavu je velký, se střední hodnotou 21,2 l/kg (rozsah: 7,5–39,7 l/kg), což ukazuje na mohutnou distribuci ve tkáních.

Vazba na plazmatické bílkoviny je nízká (13,5 %), ale silná vazba je na krevní buňky; 78 % z celkového vinorelbinu vázaného v krvi bylo spojeno s trombocyty a 4,8 % z celkového vinorelbinu vázaného v krvi bylo spojeno s lymfocyty.

Vyhodnocení pomocí chirurgické biopsie plic ukázalo významnou retenci vinorelbinu v plicích s koncentrací 300 krát vyšší než v plazmě. Žádný vinorelbin nebyl detekován v centrálním nervovém systému.

Biotransformace

Všechny metabolity vinorelbinu jsou z CYP3A4, izoformy cytochromu P450, s výjimkou 4-O-diacetylvinorel­binu, který pravděpodobně vzniká působením karboxylesterázy. 4-O-diacetylvinorelbin je v podstatě jediným aktivním metabolitem pozorovaným v krvi.

Nebyly nalezeny žádné sulfátové konjugáty nebo glukuronid.

Eliminace

Průměrný terminální poločas vinorelbinu je přibližně 40 hodin. Clearance krve je vysoká, blíží se průtoku krve játry. To znamená 0,72 l/h/kg (rozsah: 0,32–1,26 l/h/kg).

Renální clearance je nízká (< 20 % intravenózní dávky) a sestává převážně z původních složek.

Hlavní cestou vylučování jsou žlučové cesty, a to jak pro metabolity, tak i pro nezměněný vinorelbin, což je hlavní látka, která se získá.

Zvláštní skupiny pacientů

Poruchy ledvin a jater

Účinek renálního selhání na distribuci vinorelbinu nebyl studován, nicméně vzhledem k nízkému stupni renální clearance není snížení dávky na základě sníženého vylučování ledvinami u selhání ledvin indikováno.

První studie uvádí vliv selhání jater na farmakokinetické vlastnosti vinorelbinu.Tato studie byla provedena u pacientů s karcinomem prsu s metastázami v játrech a vedla k závěru, že ke změnám v průměrné clearance vinorelbinu došlo pouze při postižení jater nad 75%.

Mezi pacienty s karcinomem a s jaterním selháním byla provedena farmakokinetická studie fáze I s upravenou dávkou: u šesti pacientů se středně těžkou dysfunkcí (bilirubin < 2 x horní hranice normy [ULN] a aminotransferázy < 5 x ULN) léčených dávkou až 25 mg/m2 a u osmi pacientů s nádorovým onemocněním a se závažnou dysfunkcí (bilirubin > 2 x ULN a/nebo aminotransferázy > 5 x ULN) léčených dávkou až 20 mg/m2 korespondovala průměrná celková clearance ve dvou dílčích skupinách s hodnotou u pacientů s normální jaterní funkcí. Farmakokinetické vlastnosti vinorelbinu se tedy u pacientů se středně těžkou či těžkou poruchou funkce jater nemění.

Jako preventivní opatření se přesto doporučuje u pacientů s těžkou poruchou funkce jater použít sníženou dávku 20 mg/m2 a podrobně sledovat hematologické hodnoty (viz body 4.2 a 4.4).

Starší pacienti

Studie vinorelbinu u starších pacientů (>70 let) s nemalobuněčným karcinomem plic prokázala, že farmakokinetika vinorelbinu není ovlivněna věkem. Vezmeme-li v úvahu, že starší pacienti jsou slabí, je nutno při zvyšování dávky přípravku Vinorelbine Accord postupovat opatrně (viz bod 4.2).

Vztah farmakokinetiky a farmakodynamiky

Byla prokázána úzká souvislost mezi expozicí vinorelbinu v krvi a úbytkem PMN (polymorfonukle­árních leukocytů) nebo leukocytů.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Limitující toxicitou u zvířat je útlum kostní dřeně. Ve studiích na zvířatech indukoval vinorelbin aneuploidii a polyploidii.

Předpokládá se, že vinorelbin může mít také genotoxické účinky na člověka (indukce aneuploidie a polyploidie).

Výsledky studií sledujících kancerogenní potenciál u myší a potkanů byly negativní, byly však hodnoceny pouze nízké dávky.

V reprodukčních studiích byly u zvířat pozorovány účinky při subterapeutických dávkách. Byly pozorovány embryotoxické a fetotoxické účinky, jako je retardace intrauterinního vývoje a opožděná osifikace. Teratogenní účinky (srůst obratlů, chybějící žebra) byly pozorovány při dávkách toxických pro matku. Kromě toho došlo ke snížení spermatogeneze a sekrece prostaty a semenných váčků, ale fertilita u potkanů snížena nebyla.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Voda na injekci

6.2 Inkompatibility

Vinorelbine Accord se nesmí ředit alkalickými roztoky (riziko precipitace).

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3 Doba použitelnosti

  • V neotevřeném obalu: 2 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2–8 °C). Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředěného jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balení

Injekční lahvička ze skla třídy I s bromobutylovým pryžovým uzávěrem a modrým hliníkovým odtrhovacím víčkem.

Velikost balení:

Jedna lahvička – 1ml

Jedna lahvička – 5ml

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Přípravu a podávání přípravku Vinorelbine Accord má provádět pouze vyškolený personál.

Je třeba přijmout opatření, aby se zamezilo expozici těhotných zaměstnankyň.

Je třeba používat vhodné bezpečnostní vybavení, ochranné brýle, jednorázové rukavice, obličejovou masku a jednorázový oděv. Injekční stříkačky a infuzní sety musí být sestavovány opatrně, aby se zamezilo úniku tekutiny (doporučuje se používat Luer-Lock příslušenství). S exkrety a zvratky se musí manipulovat s opatrností.

Rozlitý nebo uniklý přípravek se musí utřít. Je nutné zamezit jakémukoli kontaktu s očima. V případě kontaktu s okem je nutné oko okamžitě vypláchnout fyziologickým roztokem. Po ukončení manipulace je nutné důkladně očistit jakýkoliv exponovaný povrch a omýt si ruce a obličej. Vinorelbine Accord nevykazuje inkompatibility s čirými skleněnými lahvičkami, PVC nebo vinylacetátovými vaky nebo infuzními sety s PVC hadičkami. Přípravek Vinorelbine Accord se může podávat jako pomalý bolus (610 minut) po naředění 20–50 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%), nebo jako krátká infuze (20–30 minut) po naředění 125 ml fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy 50 mg/ml (5%). Po podání je nutné vždy žílu propláchnout alespoň 250 ml fyziologického roztoku.

Vinorelbine Accord se musí podávat přísně intravenózně. Je velmi důležité se před zahájením injekce ujistit, že kanyla je přesně umístěna v žíle. Pokud během podávání dojde k infiltraci do okolní tkáně, může dojít k výraznému podráždění. V tomto případě se musí injekce zastavit, žíla propláchnout fyziologickým roztokem a zbytek dávky podat do jiné žíly. V případě extravazace je třeba okamžitě podat intravenózně glukokortikoidy, aby se snížilo riziko flebitidy.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Accord Healthcare Limited

Sage House, 319 Pinner Road

North Harrow, Middlesex, HA1 4HF

Velká Británie

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

44/643/16-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 22. 3. 2017

Další informace o léčivu VINORELBINE ACCORD

Jak se VINORELBINE ACCORD podává: intravenózní podání - koncentrát pro infuzní roztok
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Injekční lahvička
Velikost balení: 1X1ML

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Accord Healthcare Limited, North Harrow
E-mail: lnovakova.reg@seznam.cz
Telefon: 724 926 264