Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

TRINELL - souhrnné informace

Síla léku
500MG/300MG/75MG

Dostupná balení:

  • 20
  • 10
  • 4

Souhrnné informace o léku - TRINELL

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Trinell 500 mg/300 mg/75 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje paracetamolum 500 mg, propyphenazonum 300 mg a coffeinum 75 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Bílá podlouhlá potahovaná tableta o rozměrech 19,8 × 9,2 × 8 mm s půlicí rýhou na obou stranách, na lomu bílá.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Ke zmírnění mírné až středně silné bolesti, například v období menstruace, při bolesti hlavy, migréně, bolesti zubů, revmatických bolestech nebo pooperační bolesti a ke zmírnění horečky a bolesti při akutním zánětu horních cest dýchacích a chřipce.

4.2 Dávkování a způsob podání

U dospělých a dospívajících starších 16 let představuje jednotlivou dávku 1 potahovaná tableta; během 24 hodin lze v případě potřeby užít 3 tablety. Maximální denní dávka jsou 3 tablety, přičemž mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup minimálně 4 hodiny.

V níže uvedených případech je třeba zvláštních opatření (snížení dávky nebo prodloužení intervalu mezi dávkami, popřípadě obojí):

  • porucha funkce jater (například závislost na alkoholu nebo chronická hepatitida),
  • porucha funkce ledvin,
  • Gilbertův syndrom (fluktující benigní žloutenka způsobená deficitem glukuronyltran­sferázy),
  • poruchy hematopoezy.

4.3 Kontraindikace

hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 chronická, nadměrná konzumace alkoholu, známá hypersenzitivita na deriváty pyrazolonu (fenazon, aminofenazon, metamizol), fenylbutazon nebo kyselinu acetylsalicylovou, těžké selhání jater nebo ledvin, granulocytopenie, vrozený deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy (prokázaný hemolytickou anemií) akutní hepatální porfyrie.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pacienta je třeba upozornit, že se analgetika smějí užívat pravidelně nebo dlouhodobě pouze na radu lékaře.

Během užívání přípravku je třeba vyhnout se konzumaci alkoholu. Delší užívání analgetik obsahujících paracetamol může způsobit jeho výraznou kumulaci, která ve vzácných případech může vést k analgetické nefropatii a obvykle ireverzibilní renální insuficienci.

Zvýšená opatrnost se doporučuje u pacientů s astmatem, chronickou rýmou, chronickou urtikárií, zejména pokud jsou hypersenzitivní na jiné protizánětlivé látky. U některých pacientů s hypersenzitivitou byly ve spojitosti s přípravky obsahujícími propyfenazon a paracetamol vzácně hlášeny případy astmatických záchvatů a anafylaktické­ho šoku.

Užívání přípravku může mít vliv na výsledky některých vyšetření krve a moči, například při stanovení kyseliny močové v séru, heparinu, theofylinu a aminokyseliny v moči a stanovení hladiny cukru v krvi oxidáza-peroxidázovou metodou.

Delší užívání analgetik ke zmírnění bolestí hlavy může vést k chronickým bolestem hlavy. V případě mírné poruchy funkce jater nebo ledvin nebo hyperkalciurie vyžaduje užívání přípravku individuální lékařské posouzení.

Závažné kožní nežádoucí účinky:

Při užívání přípravků s obsahem paracetamolu byly hlášeny život ohrožující kožní reakce Stevensův-Johnsonův syndrom (SJS), toxická epidermální nekrolýza (TEN) a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP). Pacienti musí být informováni o příznacích a symptomech a musí pečlivě sledovat výskyt kožních reakcí. Pokud se objeví příznaky nebo symptomy SJS, TEN a AGEP (např. progresivní kožní vyrážka, často s puchýři nebo slizničními lézemi), pacienti musí okamžitě přestat užívat přípravek a vyhledat lékařskou pomoc.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Případné interakce jsou určeny jednotlivými léčivými látkami přípravku, kterými jsou:

1) Paracetamol:

Antacida mohou snižovat a prodlužovat absorpci paracetamolu. Chronický alkoholismus může tvorbou toxického metabolitu fenacetinu (indukce CYP 2E1) zvyšovat hepatotoxicitu paracetamolu. Podobný účinek mohou mít i další induktory CYP 2E1, například karbamazepin, barbituráty, isoniazid, INH, fenytoin, rifampicin, ritonavir atd. Také sulfinpyrazon zvyšuje tvorbu fenacetinu. Paracetamol snižuje clearance busulfanu. Dlouhodobé současné užívání paracetamolu a NSAID zvyšuje riziko toxické nefropatie a nádoru ledvin a močového měchýře. Současné užívání acetylsalicylové kyseliny a paracetamolu zvyšuje riziko chronické nefropatie. Dlouhodobým současným užíváním kumarinu nebo antikoagulancií inandionového typu se může zvyšovat účinek antikoagulancia; proto může být zapotřebí upravit dávkování podle výsledků laboratorních kontrolních vyšetření. Při užívání vysokých dávek blokuje paracetamol účinek inzulinu.

2) Kofein:

Metabolismus kofeinu zajišťují hlavně hepatální mikrosomální enzymy (CYP 1A2); proto jsou možnosti interakcí určeny touto okolností. Nejdůležitější jsou tyto interakce:
  • 1. perorální kontraceptiva (snižují clearance kofeinu),

  • 2. antibiotika, například ciprofloxacin, enoxacin, norfloxacin, ofloxacin a erytromycin (snižují clearance kofeinu),

  • 3. barbituráty (kofein snižuje jejich hypnotický a spasmolytický účinek);

  • 4. antiarytmika (například kofein snižuje clearance mexyletinu zhruba o 50 %),

  • 5. p-blokátory – vzájemně inhibují svou terapeutickou účinnost,

  • 6. lithium (kofein zvyšuje jeho vylučování močí).

3) Propyfenazon:

  • Současné užívání dalších inhibitorů cyklooxygenázy se kvůli častému výskytu nežádoucích účinků nedoporučuje (např. gastrointestinální eroze).
  • Ovlivňuje účinek antikoagulancií.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Paracetamol: při studiích na zvířatech nebyly zjištěny žádné teratogenní účinky. Dosud nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky na plod, kontrolované studie na člověku však nebyly provedeny.

Propyfenazon: ve studiích na zvířatech nebyly zjištěny žádné teratogenní ani embryotoxické účinky. S užíváním u těhotných žen nejsou dostatečné zkušenosti. Jelikož o účincích kombinace paracetamolu a propyfenazonu u těhotných žen nejsou žádné údaje, doporučuje se jeho užívání v průběhu těhotenství pouze při absolutní indikaci a výhradně pod lékařským dohledem; to se týká zejména prvního trimestru a posledních šesti týdnů těhotenství (v tomto případě kvůli inhibici biosyntézy prostaglandinu a tím možnosti inhibice porodu).

Jelikož se léčivá látka vylučuje s mateřským mlékem a enzymatický systém kojence je dosud nevyvinutý, užívání tablet během kojení se nedoporučuje.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Účinky tohoto přípravku na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje nebyly zkoumány.

4.8 Nežádoucí účinky

Kategorie četnosti:

Velmi časté: (>1/10)

Časté: (>1/100 až < 1/10)

Méně časté: (>1/1000 až < 1/100)

Vzácné: (>1 /10 000 až < 1/1000)

Velmi vzácné (< 1/10 000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Systém

Frekvence

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné

hypersenzitivní reakce (např. ve formě dyspnoe nebo astmatu, pruritu, erytému, urtikárie, angioedému)

Není známo

anafylaktoidní reakce a anafylaktický šok

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné

trombocytopenie, leukopenie, agranulocytóza a pancytopenie vyvolaná paracetamolem a propyfenazonem

Gastrointestinální poruchy*

Není známo

nauzea

Srdeční poruchy

Není známo

palpitace*

Poruchy nervového systému

Není známo

zvýšená dráždivost centrální nervové soustavy*

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi vzácné

toxická epidermální nekrolýza (TEN), Stevensův-

Johnsonův syndrom (SJS), akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP), fixní lékový exantém (viz bod 4.4)

* Tyto účinky mohou být způsobeny kofeinem, pokud je přípravek užíván ve vyšších než doporučených dávkách.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Symptomy vyvolané předávkováním: selhání jater, ledvin a potíže centrální nervové soustavy se mohou se vyskytnout pouze v případě překročení předepsané denní dávky.

Paracetamol: předávkování se projevuje obvykle při denním užívání dávek nad 6 g.

Nejzávažnější důsledek předávkování (dávka nad 10 g u dospělých a 150 mg/kg tělesné hmotnosti u dětí) – hepatotoxicita vedoucí k selhání jater, ireverzibilní nekróza jaterních buněk, hepatální kóma a nakonec smrt – nastává do 24 – 48 hodin od užití. Na možné zhoršení funkce jater lze mít podezření a je třeba neprodleně zahájit léčbu, pokud koncentrace paracetamolu v plazmě 4 hodiny po užití dosáhne hladiny 150 ^g/ml, 6 hodin po užití dosáhne 100 ^g/ml, 8 hodin po užití 70 ^g/ml, 15 hodin po užití 20 ^g/ml a 24 hodin po užití 3,5 ^g/ml.

Symptomy předávkování jsou obecně nauzea, zvracení, nechutenství, bolesti břicha, bledost. Během 12–48 hodin po užití dávky, která způsobuje předávkování, jsou naměřeny vysoké koncentrace transaminázy a bilirubinu, dochází k hepatomegalii a prodlužuje se protrombinový čas.

Po 48 hodinách od užití dochází obvykle k hepatálnímu kómatu provázenému ikterem, hypoglykemií a poruchou srážlivosti krve.

Terapie: vyvolání zvracení, symptomatická léčba, N-acetylcystein jako antidotum během prvních 10 hodin (výchozí dávka per os: 140 mg/kg tělesné hmotnosti, udržovací dávka po 8 hodinách 70 mg/kg tělesné hmotnosti každé 4 hodiny).

Propyfenazon: symptomy předávkování jsou nejčastěji zvracení, zvýšený krevní tlak, ospalost, spazmy.

Léčba: vyvolat zvracení, gastrická laváž, lze aplikovat nucenou diurézu. Při závažnějším předávkování se doporučuje mít pacienta trvale pod kontrolou a sledovat jeho vitální funkce. V případě spazmů může být intravenózně podán rychle působící barbiturát nebo diazepam.

Pozor! Nesmí se použít theofylin – může vyvolávat spazmy.

Kofein: Symptomy předávkování se projevují většinou tehdy, je-li během krátké doby kofein užit v množství nad 1 g.

Symptomy: rozrušení, bolest hlavy, neklid, vysoká tepová frekvence, tachypnoe, třes, časté močení, spazmy.

Léčba symptomů: normalizace tekutinové a elektrolytové rovnováhy v těle, vyvolání zvracení, gastrická laváž, aktivní uhlí, v případě spazmů antikonvulzivum (diazepam, fenobarbital nebo fenytoin), v případě kardiálních symptomů betablokátory atd.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná analgetika a antipyretika, anilidy

Kód ATC: N02BE51

Hlavní farmakodynamické účinky jednotlivých složek z hlediska primární indikace, tedy analgetického účinku:

  • 1) paracetamol: neselektivní centrální inhibitor cyklooxygenázy;

  • 2) propyfenazon: neselektivní centrální inhibitor cyklooxygenázy;

  • 3) kofein: kompetitivní inhibitor adenosinových A1 a A2 receptorů; inhibitor 3,5-cAMP fosfodiesterázy.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Hlavní farmakokinetické vlastnosti jednotlivých složek:

Absorpce: všechny tři složky se z gastrointes­tinálního traktu absorbují rychle a téměř kompletně.

Transport: v různé míře se váží na proteiny v séru, žádná z nich se neváže obzvláště významně: paracetamol: přibl. 25 %, propyfenazon: 10 %, kofein: 25–36 %.

Biotransformace, distribuce:

  • 1) Paracetamol: přibl. 25 % účinek prvního průchodu játry; distribuční objem: 0,95 l/kg; maximální plazmatické koncentrace je dosaženo zhruba po 30–60 minutách od užití, eliminační T1/2 je přibližně 24 hodiny. Metabolismus probíhá hlavně v mikrosomálním enzymovém systému jater, zhruba ze 60 % glukuronidací a zhruba z 30 % sulfátovou konjugací; v malém množství se vytváří N-acetylbenzochi­noimin, který je v těle neutralizován. Poměr terapeutické a toxické koncentrace v séru je přibližně 1:10.

  • 2) Propyfenazon: při perorálním podání je účinek prvního průchodu játry zhruba 25 %, distribuční objem 0,4 l/kg; maximální plazmatické koncentrace je dosaženo zhruba po 30–40 minutách od užití, vrchol účinku se projevuje zhruba po 90 minutách, eliminační T1/2 je přibližně 2,1–2,4 hodiny.

  • 3) Kofein: maximální účinek se projevuje zhruba po 30–75 minutách po perorálním podání,

5.3   Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ze studií akutní toxicity vyplývá, že množství účinných složek v přípravku užívaném v doporučených dávkách leží hluboko pod rozmezím toxických dávek. Podle studií akutní toxicity u potkanů činí při perorálním podání hodnota LD50 u paracetamolu 2400 mg/kg tělesné hmotnosti, u propyfenazonu 860 mg/kg a u kofeinu 192 mg/kg tělesné hmotnosti.

Ze studií chronické toxicity u potkanů vyplývá, že gastrointestinální, hepatální a renální toxicita léčivých složek přípravku podaných samostatně nebo v různých kombinacích se projevuje pouze tehdy, pokud je podán několikanásobek doporučené dávky. Na základě dostupných údajů lze konstatovat, že delší užívání složek přípravku v maximální doporučené dávce nevyvolává toxické účinky.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1  Seznam pomocných látek

Jádro tablety:

koloidní bezvodý oxid křemičitý

mastek

magnesium-stearát

sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)

hydrogenfosforečnan vápenatý

hyprolosa

mikrokrystalická celulosa (E460) povidon K 29–32

Potahová vrstva:

hypromelosa (E 464)

mikrokrystalická celulosa (E 460) makrogol-2000-stearát (E 431) oxid titaničitý (E 171)

6.2  Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3  Doba použitelnosti

3 roky

6.4  Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávat při teplotě do 25 °C.

6.5  Druh obalu a obsah balení

4, 10 nebo 20 potahovaných tablet v bezbarvém průhledném PVC/Al blistru a krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6  Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.  DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Béres Pharmaceuticals Ltd.

H-1037 Budapest

Mikoviny street 2–4.

Maďarsko

8.   REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

07/769/16-C

9.  DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

28. 3. 2018

Další informace o léčivu TRINELL

Jak se TRINELL podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Blistr
Velikost balení: 20

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Béres Pharmaceuticals Ltd., Budapest
E-mail: info.cz@akacia.eu