Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

TRAMADOL MYLAN - souhrnné informace

Síla léku
150MG

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 90 II
  • 90 I
  • 100 I
  • 100 II
  • 100
  • 500 H
  • 1000 H
  • 20X1 II
  • 20X1 I
  • 60X1 I
  • 60X1 II
  • 10 I
  • 10 II
  • 20 II
  • 20 I
  • 28 I
  • 28 II
  • 30 II
  • 30 I
  • 50 I
  • 50 II
  • 56 II
  • 56 I
  • 60 I
  • 60 II

Souhrnné informace o léku - TRAMADOL MYLAN

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Tramadol Mylan 100 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

Tramadol Mylan 150 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

Tramadol Mylan 200 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje tramadoli hydrochloridum 100 mg, 150 mg nebo 200 mg.

Pomocná látka se známým účinkem:

Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje 0,2 mg, 0,3 mg nebo 0,4 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tablety s prodlouženým uvolňováním

Tramadol Mylan 100 mg: Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety se zkosenými hranami a s vyraženým „M“ na jedné straně a „TM1“ na druhé straně.

Tramadol Mylan 150 mg: Světle oranžové, oválné, bikonvexní potahované tablety s vyraženým „M“ na jedné straně a „TM2“ na druhé straně.

Tramadol Mylan 200 mg: Hnědo-oranžové, bikonvexní potahované tablety tvaru tobolky s vyraženým „M“ na jedné straně a „TM3“ na druhé straně.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Léčba středně silné až silné bolesti.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dávka musí být upravena v závislosti na intenzitě bolesti a citlivosti daného pacienta. Vždy se musí užívat pouze nejnižší dávka, která je dostatečná pro úlevu od bolesti. Pokud není předepsáno jinak, podává se přípravek Tramadol Mylan takto:

Dospělí a dospívající starší 12 let:

Obvyklá počáteční dávka je 50 až 100 mg tramadol-hydrochloridu dvakrát denně, ráno a večer. Jestliže je úleva od bolesti nedostatečná, může být dávka titrována směrem nahoru na 150 mg nebo 200 mg tramadol-hydrochloridu dvakrát denně.

V závislosti na potřebách pacienta, může být následující dávka podána za dříve než 12 hodin, ale nesmí být zároveň podána za dříve než 8 hodin po předchozí dávce. Za žádných okolností nesmí být užity více než dvě dávky v libovolném časovém úseku 24 hodin.

Pokud pro podání dávky není možné použít tuto sílu, jsou k dispozici další síly tohoto léčivého přípravku.

Obecně platí, že se musí užívat nejnižší analgeticky účinná dávka. S výjimkou zvláštních klinických situací nesmí být překročena denní dávka 400 mg tramadol hydrochloridu.

Tablety přípravku Tramadol Mylan nesmí být za žádných okolností podávány déle, než je nezbytně nutné. Jestliže je vzhledem k povaze a závažnosti onemocnění nutná dlouhodobá léčba bolesti tramadol hydrochloridem, je nezbytné pečlivé a pravidelné monitorování pacienta (v případě potřeby s přestávkami v léčbě), aby bylo možné stanovit, zda a v jakém rozsahu je nutná další léčba.

Pediatrická populace

Tramadol Mylan není vhodný pro děti mladší 12 let.

Geriatričtí pacienti

Úprava dávky není obvykle u starších pacientů (do 75 let) bez klinicky manifestní jaterní nebo renální insuficience nutná. U starších pacientů (nad 75 let) může být prodloužena eliminace přípravku. Proto, pokud je to nutné, je třeba prodloužit dávkovací interval v závislosti na potřebách pacienta.

Pacienti s poruchou funkce ledvin/dialýza a pacienti s poruchou funkce jater

U pacientů s renální a/nebo jaterní nedostatečností je zpožděná eliminace tramadolu. U těchto pacientů je třeba pečlivě zvážit prodloužení intervalu mezi dávkami v závislosti na potřebách pacienta. V případech závažné renální a/nebo závažné jaterní nedostatečnosti se léčba přípravkem Tramadol Mylan nedoporučuje.

Způsob podání

Perorální podání.

Tablety se polykají celé, nesmí se dělit nebo žvýkat. Tablety se zapíjí dostatečným množstvím tekutiny a lze je užívat nezávisle na jídle.

4.3 Kontraindikace

Přípravek Tramadol Mylan je kontraindikován:

  • při hypersenzitivitě na účinnou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku uvednou v bodě 6.1
  • u akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgetiky, opioidy nebo jinými psychotropními léčivými přípravky
  • u pacientů, kteří jsou léčeni IMAO (inhibitory monoaminooxidázy) nebo pacientů, kteří je
  • u pacientů s epilepsií nedostatečně kontrolovanou léčbou,
  • během odvykací léčby závislosti na narkoticích.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pouze se zvláštní opatrností lze tramadol hydrochlorid použít u pacientů závislých na opioidech, u pacientů s poraněním hlavy, šokem, sníženou úrovní vědomí nejasného původu, poruchami dýchacího centra nebo dýchání samotného, zvýšeným nitrolebním tlakem a u pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou funkce jater nebo funkce ledvin.

U pacientů citlivých na opiáty lze přípravek používat pouze se zvýšenou opatrností.

Přípravek Tramadol Mylan nesmí být užíván v kombinaci s alkoholem.

Při léčbě pacientů s respirační depresí, pacientů současně léčených léčivými přípravky s tlumícím vlivem na CNS (viz bod 4.5), nebo pokud je výrazně překračována doporučená dávka (viz bod 4.9), je třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť v těchto situacích nelze vyloučit možnost respirační deprese.

Rizika plynoucí ze současného užívání se sedativy, jako jsou benzodiazepiny nebo jim podobné látky Současné užívání přípravku Tramadol Mylan a sedativ, jako jsou benzodiazepiny nebo jim podobné látky, může vést k sedaci, respirační depresi, kómatu a smrti. Vzhledem k těmto rizikům je současné předepisování těchto sedativ vyhrazeno pro pacienty, u nichž nejsou alternativní možnosti léčby.

  • V případě rozhodnutí předepsat přípravek Tramadol Mylan současně se sedativy je nutné předepsat nejnižší účinnou dávku na nejkratší možnou dobu léčby.

  • V této souvislosti se důrazně doporučuje informovat pacienty a jejich pečovatele, aby o těchto symptomech věděli (viz bod 4.5).

Metabolismus CYP2D6

Tramadol je metabolizován jaterním enzymem CYP2D6. Pokud má pacient deficit tohoto enzymu nebo mu enzym chybí úplně, nemusí být dosaženo odpovídajícího analgetického účinku. Odhady naznačují, že tímto deficitem trpí až 7 % kavkazské populace. Pokud však pacient patří mezi ultrarychlé metabolizátory, existuje riziko rozvoje nežádoucích účinků opioidní toxicity i při běžně předepisovaných dávkách.

Mezi obecné příznaky opioidní toxicity patří zmatenost, ospalost, mělké dýchání, zúžené zornice, nauzea, zvracení, zácpa a snížená chuť k jídlu. V závažných případech se může jednat o příznaky oběhového a respiračního útlumu, které mohou být život ohrožující a velmi vzácně fatální. Odhady prevalence ultrarychlých metabolizátorů u různých populací jsou shrnuty níže:

Populace africká/etiopská afroamerická asijská kavkazská řecká maďarská severoevropská


Prevalence (%)

29 %

3,4–6,5 %

1,2–2 %

3,6–6,5 %

6,0 %

1,9 %

1–2 %


Postoperační použití u dětí

V publikované literatuře se objevily zprávy, že tramadol podaný postoperačně dětem po tonzilektomii a/nebo adenoidektomii z důvodu obstrukční spánkové apnoe vedl ke vzácným, avšak život ohrožujícím nežádoucím příhodám. Při podávání tramadolu dětem k úlevě od postoperační bolesti je nutné dbát mimořádné opatrnosti a je nutné pečlivé monitorování symptomů opioidní toxicity, včetně respirační deprese.

Děti se zhoršenou respirační funkcí

Tramadol se nedoporučuje používat u dětí, u nichž může být respirační funkce narušena, včetně dětí s neuromuskulárními chorobami, závažnými kardiologickými nebo respiračními onemocněními, infekcemi horních cest dýchacích nebo plic, mnohočetnými úrazy a dětí podstupujících rozsáhlé chirurgické zákroky. Tyto faktory mohou zhoršit symptomy opioidní toxicity.

U pacientů užívajících tramadol-hydrochlorid v doporučených dávkách byly hlášeny křeče. Riziko může být zvýšeno při dávkách tramadol-hydrochloridu vyšších než je maximální doporučená denní dávka (400 mg). Kromě toho může tramadol-hydrochlorid zvýšit riziko křečí u pacientů užívajících jiné léčivé přípravky, které snižují křečový práh (viz bod 4.5). Pacienti s epilepsií nebo se sklonem ke křečím musí být léčeni tramadol hydrochloridem pouze v mimořádně naléhavých případech.

Může dojít k rozvoji tolerance a psychické nebo fyzické závislosti, a to zejména po dlouhodobém užívání. U pacientů s tendencí k zneužívání léků nebo vzniku závislostí, musí být léčba přípravkem tramadol hydrochloridem prováděna pouze po krátkou dobu a pod přísným lékařským dohledem.

Pokud u pacienta již léčba tramadolem není nutná, je vhodné dávku postupně snižovat, aby se zabránilo abstinenčním příznakům.

Tramadol-hydrochlorid není vhodný jako náhrada u pacientů závislých na opioidech. I když jde o opioidního agonistu, nedokáže tramadol potlačit abstinenční příznaky morfinu.

Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, úplným nedostatkem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy nemají tento léčivý přípravek užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Tramadol-hydrochlorid se nesmí kombinovat s inhibitory MAO (viz bod 4.3).

U pacientů léčených inhibitory MAO v období 14 dnů předcházejících použití opioidu pethidinu, byl pozorován rozvoj život ohrožujících interakcí postihujících centrální nervový systém, respirační a kardiovaskulární funkce. Stejné interakce s inhibitory MAO nelze vyloučit během léčby přípravkem Tramadol Mylan.

Současné podávání tramadol-hydrochloridu s jinými léčivými přípravky tlumícími centrální nervový systém včetně alkoholu může zesilovat účinky na CNS (viz bod 4.8).

Sedativa, jako jsou benzodiazepiny nebo podobné látky

Současné užívání opioidů spolu se sedativy, jako jsou benzodiazepiny nebo jim podobné látky, zvyšuje riziko sedace, respirační deprese, kómatu a smrti v důsledku aditivního tlumivého účinku na CNS. Je nutné omezit dávku a délku trvání jejich současného užívání (viz bod 4.4).

Výsledky farmakokinetických studií dosud prokázaly, že při současném nebo předchozím podávání cimetidinu (enzymový inhibitor) je rozvoj klinicky významných interakcí nepravděpodobný. Současné nebo předchozí podávání karbamazepinu (enzymový induktor) může snížit analgetický účinek a zkrátit dobu účinku.

Kombinace tramadol-hydrochloridu se smíšenými agonisty/anta­gonisty (např. buprenorfin, nalbufin, pentazocin) není vhodná, protože analgetický efekt čistých agonistů může být teoreticky za těchto okolností snížen.

Tramadol-hydrochlorid může vyvolat křeče a zvýšit potenciál selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotininu (SSRI), inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), tricyklických antidepresiv, antipsychotik a dalších křečový práh snižujících léčivých přípravků (jako je bupropion, mirtazapin a tetrahydrokana­binol) pro rozvoj křečí.

Současné léčebné použití tramadolu a serotoninergních přípravků, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), MAO inhibitory (viz bod 4.3), tricyklická antidepresiva a mirtazapin může způsobit serotoninovou toxicitu. O serotoninový syndrom se pravděpodobně jedná, pokud je pozorován jeden z následujících příznaků:

  • spontánní klonus
  • indukovatelný nebo oční klonus s agitací nebo diaforézou (pocením)
  • tremor (třes) a hyperreflexie
  • hypertonie a tělesná teplota > 38 °C a indukovatelný nebo oční klonus.

Vysazení serotoninergních léčivých přípravků obvykle vede k rychlému zlepšení. Léčba závisí na povaze a závažnosti symptomů.

Opatrnosti je třeba při současné léčbě tramadol-hydrochloridem a kumarinovými deriváty (např. warfarinem), neboť u některých pacientů existují hlášení o zvýšení INR spojeného se závažným krvácením a ekchymózami.

Další léčivé látky, které inhibují CYP3A4, například ketokonazol a erythromycin, by mohly inhibovat metabolismus tramadolu (N-demethylací) a pravděpodobně také metabolismus aktivního O-demetylovaného metabolitu. Klinický význam této interakce nebyl zkoumán (viz bod 4.8).

V omezeném počtu studií vedlo pre- nebo pooperační podání antiemetika ondansetronu (5-HT3 antagonisty) k nutnosti zvýšení dávky tramadol-hydrochloridu potřebné k úlevě pooperační bolesti.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici žádná nebo pouze omezená data o použití tramadol-hydrochloridu u těhotných žen. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu. Studie tramadolu podávaného ve velmi vysokých dávkách prováděné na zvířatech prokázaly účinky na vývoj orgánů, osifikaci a novorozeneckou úmrtnost. Teratogenní účinky nebyly pozorovány. Tramadol prostupuje placentou (viz bod 5.3).

Přípravek Tramadol Mylan se nedoporučuje podávat těhotným ženám.

Pokud se tramadol-hydrochlorid podává před nebo během porodu, nemá vliv na děložní kontraktilitu. U novorozenců může vyvolat změny v dechové frekvenci, které obvykle nejsou klinicky významné. Chronické užívání během těhotenství může vést k abstinenčním příznakům u novorozence.

Kojení

Přibližně 0,1 % dávky tramadolu užité matkou se vylučuje do mateřského mléka. Užije-li matka perorální denní dávku až do 400 mg, požije kojené dítě bezprostředně po porodu střední dávku tramadolu odpovídající 3 % dávky užité matkou upravené dle hmotnosti matky. Z tohoto důvodu není vhodné tramadol užívat během kojení nebo je třeba kojení během léčby tramadolem přerušit. Po jedné dávce tramadolu není obvykle nutné kojení přerušit.

Fertilita

Postmarketingová sledování nenaznačují efekt tramadol hydrochloridu na fertilitu. Studie na zvířatech neprokázaly efekt tramadol hydrochloridu na fertilitu.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

I když se podává v souladu s instrukcemi, může tramadol hydrochlorid způsobovat nežádoucí účinky jako je ospalost a závratě, a proto může zhoršit reakci řidičů a obsluhy strojů. To platí zejména ve spojení s alkoholem a dalšími psychotropními látkami.

4.8 Nežádoucí účinky

Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří nauzea a závratě, které se vyskytují u více než 10 % pacientů.

Četnost výskytu je v tabulce uváděna podle následující konvence:

  • velmi časté (> 1/10),
  • časté (> 1/100 až <1/10),
  • méně časté (> 1/1 000 až <1/100)
  • vzácné (> 1/10 000 až <1/1000)
  • velmi vzácné (<1/10 000),
  • není známo (z dostupných údajů nelze určit)

*Pokud jsou výrazně překračovány doporučené dávky a jsou současně podávány jiné centrálně působící látky s tlumivým účinkem (viz bod 4.5), může dojít k útlumu dýchání.

Epileptiformní křeče se objevily hlavně po podání vysokých dávek tramadol-hydrochloridu nebo při současné terapii léčivými přípravky, které mohou snižovat křečový práh (viz bod 4.4 a 4.5).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky: http:/

4.9 Předávkování

Příznaky

V zásadě lze při intoxikaci tramadol-hydrochloridem očekávat podobné příznaky jako u ostatních centrálně působících analgetik (opioidů). Jedná se zejména o miózu, zvracení, kardiovaskulární kolaps, poruchy vědomí až koma, křeče a respirační depresi až respirační zástavu.

Léčba

Aplikují se obecná neodkladná opatření. Ochrana dýchacích cest, udržení dýchání a krevní oběhu v závislosti na symptomech. Antidotum u respirační deprese je naloxon. V experimentech na zvířatech neměl naloxon žádný vliv na křeče. V takových případech je třeba aplikovat intravenózně diazepam. V případě intoxikace perorálními lékovými formami se doporučuje provést v průběhu dvou hodin po požití tramadol-hydrochloridu gastrointestinální dekontaminaci pomocí aktivního uhlí nebo výplachu žaludku. Gastrointestinální dekontaminace v pozdějším období může být užitečná v případě intoxikace mimořádně velkým množstvím nebo lékovou formou s prodlouženým uvolňováním.

Tramadol-hydrochlorid se ze séra eliminuje hemodialýzou nebo hemofiltrací minimálně. Proto léčba akutní intoxikace přípravkem Tramadol Mylan samotnou hemodialýzou nebo hemofiltrací není vhodná k detoxikaci.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná opioidní analgetika, ATC kód: N02AX02

Mechanizmus účinku

Tramadol-hydrochlorid je centrálně působící opioidní analgetikum. Je to neselektivní čistý agonista p, 5 a k opioidních receptorů s vyšší afinitou pro p receptory. Další mechanizmy, které přispívají k jeho analgetickému účinku, jsou inhibice zpětného vychytávání noradrenalinu neurony a posílení uvolňování serotoninu.

Tramadol-hydrochlorid má antitusické účinek. Na rozdíl od morfinu nemají analgetické dávky tramadolu v širokém rozsahu depresivní účinek na respiraci. Také gastrointestinální motilita je méně ovlivněna. Účinky na kardiovaskulární systém mají tendenci být velmi malé. Účinnost tramadolu se udává na úrovni 1/10 (desetiny) až 1/6 (šestiny) účinnosti morfinu.

Pediatrická populace

Účinek enterálního a parenterálního podání tramadolu byl zkoumán v klinických studiích u více než 2000 dětských pacientů, ve věku od novorozenců do 17 let. Léčba bolesti byla sledována ve studiích bolesti po operaci (především abdominální), po chirurgické extrakci zubu, z důvodu zlomenin, popálenin a traumat, a ostatních bolestivých stavů, které by mohly vyžadovat analgetickou léčbu po dobu nejméně 7 dní.

Po jednorázovém podání dávek až 2 mg/kg nebo po opakovaném podání dávek až 8 mg/kg za den (až k maximální dávce 400 mg denně) byla shledána účinnost tramadolu superiorní vůči placebu a superiorní nebo ekvivalentní paracetamolu, nalbufinu, pethidinu a nízkým dávkám morfinu. Provedené studie prokázaly účinnost tramadolu. Bezpečnostní profil tramadolu byl obdobný u dospělých a pediatrických pacientů starších 1 roku (viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Více než 90 % tramadol-hydrochloridu je po perorálním podání absorbováno. Průměrná absolutní biologická dostupnost je přibližně 70%, bez ohledu na současný příjem potravy. Rozdíl mezi absorbovaným a dostupným nemetabolizovaným tramadol-hydrochloridem je pravděpodobně způsoben nízkým efektem prvního průchodu. Efektem prvního průchodu po perorálním podání je maximálně 30%.

Po podání tramadol-hydrochloridu tablet s prodlouženým uvolňováním v dávce 100 mg je nejvyšší plazmatické koncentrace Cmax = 141 ± 40 ng/ml dosaženo po 4,9 hodiny. Po podávání tramadolu tablet s prodlouženým uvolňováním v dávce 200 mg je nejvyšší plazmatické koncentrace Cmax 260 ± 62 ng/ml dosaženo po 4,8 hodiny.

Distribuce

Tramadol-hydrochlorid má vysokou tkáňovou afinitu (V d,B = 203 ± 40 l). Vazba na plazmatické bílkoviny činí přibližně 20 %.

Tramadol-hydrochlorid prochází hematoencefalickou a placentární bariéru. Velmi malé množství látky a jejího O-desmethyl derivátu se nachází v mateřském mléce (0,1 % respektive 0,02 % podané dávky).

Biotransformace

Eliminační poločas t1/2,B je přibližně 6 hodin, bez ohledu na způsobu podání. U pacientů nad 75 let může být prodloužen přibližně 1,4×.

U lidí je tramadol-hydrochlorid metabolizován především prostřednictvím N- a O-demetylace a konjugace O-demetylačních produktů s kyselinou glukuronovou. Pouze O-desmetyltramadol je farmakologicky aktivní. Existují značné interindividuální kvantitativní rozdíly mezi ostatními metabolity.

Dosud bylo v moči nalezeno jedenáct metabolitů. Pokusy na zvířatech ukázaly, že O-desmethyltramadol je zhruba 2–4× účinnější než mateřská látka. Jeho poločas t1/2,B (6 zdravých dobrovolníků) je 7,9 h (rozmezí 5,4 až 9,6 h) a je podobný poločasu tramadol-hydrochloridu.

Inhibice jednoho nebo obou typů izoenzymů CYP3A4 a CYP2D6 podílejících se na biotransformaci tramadol-hydrochloridu může ovlivnit plazmatickou koncentraci tramadolu nebo jeho aktivního metabolitu.

Eliminace

Tramadol-hydrochlorid a jeho metabolity jsou téměř kompletně vylučovány ledvinami. Kumulativní vylučování močí je 90 % z celkové radioaktivně značené podané dávky. V případě zhoršené funkce jater a ledvin poločas může být poločas mírně delší. U pacientů s cirhózou jater je eliminační poločas 13,3 ±

  • 4.9 h (tramadol) respektive 18,5 ± 9,4 h (O-desmetyltramadol), v krajním případě 22,3 h respektive 36 h. U pacientů s renální insuficiencí (clearance kreatininu <5 ml/min) byly hodnoty 11 ± 3,2 h respective

  • 16.9 ± 3 h, v krajním případě 19,5 h respektive 43,2 h.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Po opakovaném perorálním a parenterálním podávání tramadol-hydrochloridu potkanům a psům po dobu 6 až 26 týdnů a perorálním podávání psům po dobu 12 měsíců neprokázala hematologická, klinicko-chemická a histologická vyšetření žádné s látkou související změny. Vlivu na centrální nervovou soustavu byl patrný po podání vysokých dávek značně převyšujících terapeutické rozmezí: neklid, slinění, křeče, a snížený přírůstek hmotnosti. Potkani a psi tolerovaly perorální dávky 20 mg/kg respektive 10 mg/kg bez jakýchkoli reakcí; psi tolerovali rektální dávky 20 mg/kg tělesné hmotnosti bez jakýchkoli reakcí.

U potkanů vyvolávaly dávky tramadol-hydrochloridu od 50 mg/kg/den výše toxické účinky u samic a vedly ke zvýšení novorozenecké úmrtnosti. U potomků byla patrná retardace v podobě poruch osifikace a zpožděného utváření vaginálního a očního otvoru. Samčí plodnost nebyla ovlivněna. Po vysokých dávkách (od 50 mg/kg/den výše) vykazovaly samice sníženou schopnost březosti. U králíků vedly dávky 125 mg/kg a vyšší k rozvoji kosterních anomálií u potomků.

V některých in-vitro testovacích systémech byly prokázány mutagenní účinky. In-vivo studie žádné takové účinky neprokázaly. Podle dosud získaných poznatků, může být tramadol klasifikován jako nemutagenní.

Studie tumorigenního potenciálu tramadol-hydrochloridu byly provedeny u potkanů a myší.

Studie u potkanů neprokázaly žádný nárůst výskytu nádorů v souvislosti s účinnou látkou. Studie na myších prokázaly zvýšený výskyt adenomů jaterních buněk u samců (závisejících na dávce, nesignifikantní zvýšení od dávky 15 mg/kg a výše) a zvýšení výskytu plicních nádorů v u samic ve všech dávkovacích skupinách (významné, ale na dávce nezávislé).

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Mikrokrystalická celulosa

Hypromelosa 2208

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Magnesium-stearát

Potahová vrstva 100 mg:

Hypromelosa 2910/6 (E464)

Monohydrát laktosy

Mastek (E553 b)

Makrogol 6000

Propylenglykol (E1520)

Oxid titaničitý (E171)

Potahová vrstva 150 mg:

Hypromelosa 2910/6 (E464)

Monohydrát laktosy

Mastek (E553 b)

Makrogol 6000

Propylenglykol (E1520)

Oxid titaničitý (E171)

Červený oxid železitý (E172)

Hnědý oxid železitý (E172)

Hlinitý lak chinolinové žluti (E104)

Potahová vrstva 200 mg:

Hypromelosa 2910/6 (E464)

Monohydrát laktosy

Mastek (E553 b)

Makrogol 6000

Propylenglykol (E1520)

Oxid titaničitý (E171)

Červený oxid železitý (E172)

Hlinitý lak chinolinové žluti (E104)

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

Al/OPA/PVC/Al blistry: 2 roky

HDPE lahvičky a Al/PVC/PE/PVDC blistry: 3 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5 Druh obalu a obsah balení

HDPE lahve s polypropylenovým dětským bezpečnostním uzávěrem obsahující 100 tablet s prodlouženým uvolňováním.

HDPE lahve s polypropylenovým šroubovacím uzávěrem obsahující 500 a 1000 tablet s prodlouženým uvolňováním (nemocniční balení).

Al/OPA/PVC/Al a Al/PVC/PE/PVDC blistry v papírových krabičkách obsahujících 10, 20, 20×1, 28, 30, 50, 56, 60, 60×1, 90 a 100 tablet s prodlouženým uvolňováním. Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.   DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Mylan Ireland Limited, Unit 35/36 Grange Parade, Baldoyle Industrial Estate, Dublin 13, Irsko

8.   REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Tramadol Mylan 100 mg 65/120/13-C

Tramadol Mylan 150 mg 65/121/13-C

Tramadol Mylan 200 mg 65/122/13-C

9.   DATUM PRVNÍ REGISTRACE/DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

13.3. 2013 / 25. 7. 2018

Další informace o léčivu TRAMADOL MYLAN

Jak se TRAMADOL MYLAN podává: perorální podání - tableta s prodlouženým uvolňováním
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Blistr
Velikost balení: 90 II

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Mylan Ireland Limited, Dublin