Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB - souhrnné informace

Síla léku
250MG

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 1 I
  • 1 II

Souhrnné informace o léku - SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Suxamethonium chlorid VUAB 250 mg prášek pro injekční/infuz­ní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna injekční lahvička obsahuje suxamethonii chloridum 250 mg (jako suxamethonii chloridum dihydricum 275 mg).

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro injekční/infuzní roztok.

Bílý nebo téměř bílý prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Suxamethonium chlorid VUAB se používá jako svalové relaxans v rámci celkové anestezie.

Používá se jako svalové relaxans pro usnadnění endotracheální intubace, zejména tzv. bleskové intubace, mechanické ventilace a k širokému okruhu chirurgických a porodnických zákroků.

Používá se rovněž při závažném laryngospasmu a k redukci intenzity svalových kontrakcí spojených s farmakologicky nebo elektricky vyvolanými křečemi.

4.2. Dávkování a způsob podání

Přípravek se obvykle podává formou intravenózní injekce nebo infuze, případně formou intramuskulární injekce. V případě závažného laryngospasmu je možné přípravek podat intralinguálně nebo intraoseálně.

Dávkování u dospělých: Dávkování je závislé na tělesné hmotnosti, požadovaném stupni svalové relaxace, cestě podání a na odezvě na přípravek u jednotlivých pacientů. Intravenózní jednotlivá dávka suxamethonium-chloridu je pro všechny věkové skupiny 1,0 až 1,5 mg/kg tělesné hmotnosti.

Dávkování u pediatrické populace: Doporučené dávkování u novorozenců a malých dětí je 2 mg/kg tělesné hmotnosti a u starších dětí a dospívajících 1 mg/kg tělesné hmotnosti. U dětí je možné podat přípravek intramuskulárně v dávkování 2–3 mg /kg tělesné hmotnosti.

Dávkování u starších pacientů: Doporučené dávkování u starších pacientů je stejné jako u dospělých pacientů mladšího věku. Starší pacienti mohou být mnohem citlivější k srdeční arytmii, zvláště pokud současně užívají léky podobné digitalisu. Více viz bod 4.4.

Při prodlouženém podání (přerušovaně nebo nepřetržitě) má být pomocí neurostimulátoru kontrolována intenzita a charakter neuromuskulární blokace, protože zde existuje nebezpečí bloku fáze II.

Způsob podání:

Při intravenózní aplikaci se obsah lahvičky zředí 10 ml vody pro injekci nebo fyziologickým roztokem, výsledná koncentrace je 2,5%. Při infuzním podávání dále probíhá ředění na 0,1% až 0,2% roztok 5% roztokem glukózy nebo sterilním fyziologickým roztokem. Rychlost infuze má být nastavena dle reakce jednotlivých pacientů. Doporučená rychlost infuze má být 2,5 – 4 mg/min.

Celková dávka suxamethonium-chloridu podaná opakovanými injekcemi nebo infuzí nemá přesáhnout 500 mg za jednu hodinu.

4.3. Kontraindikace

Přípravek nemá žádný účinek na úroveň vědomí a nemá být podáván pacientovi, který není pod celkovou anestezií.

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Suxamethonium-chlorid může u citlivých jedinců způsobit přetrvávající myofibrilární kontrakce, proto je tento přípravek kontraindikován u pacientů s výskytem maligní hypertermie v osobní či rodinné anamnéze. Pokud se tento stav vyskytne neočekávaně, tak má být okamžitě přerušeno podávání všech anestetik, o kterých je známo, že tento stav způsobují (včetně přípravku Suxamethonium chlorid VUAB) a okamžitě mají být zavedena všechna podpůrná opatření. Jako primárně specifický terapeutický přípravek má být intravenózně podán dantrolen sodný, co nejdříve po stanovení této diagnózy.

Přípravek je kontraindikován u pacientů s dědičnou atypickou plazmatickou cholinesterázovou aktivitou.

U normálních jedinců se po podání přípravku často vyskytuje akutní přechodný růst sérových koncentrací draslíku; velikost tohoto vzrůstu se pohybuje v řádu 0,5 mmol/l. Při určitých patologických stavech nebo podmínkách může být vzrůst v sérových koncentracích draslíku po podání přípravku extrémní a může způsobit vážnou srdeční arytmii a srdeční zástavu. Z těchto důvodů je přípravek kontraindikován v následujících případech:

  • – U pacientů zotavujících se ze závažného traumatu nebo z těžkých popálenin; období největšího rizika hyperkalemie je od 5 do 70 dní po zranění a může být dále prodlouženo, pokud je zpomalen proces hojení kvůli přetrvávajícím infekcím.

  • – U pacientů s neurologickými deficity, mezi které patří akutní atrofie velkých svalů (léze horních a/nebo dolních motorických neuronů), se možnost uvolňování draslíku vyskytuje během prvních 6 měsíců po akutním nástupu neurologického deficitu a koreluje se stupněm a rozsahem svalové paralýzy. Pacienti, kteří byli imobilizováni po dlouhodobá období, jsou vystaveni stejnému riziku.

  • – U pacientů s pre-existující hyperkalemií. V nepřítomnosti hyperkalemie a neuropatie není selhání ledvin kontraindikací pro podání normální jednotlivé dávky přípravku, ale několikanásobné nebo vyšší dávky by mohly způsobit klinicky významné růsty sérových koncentrací draslíku a nemají být podávány.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek má být podáván jen pod odborným dozorem anesteziologa, který je vyškolen v zajištění umělého dýchání a dobře obeznámen s účinkem, vlastnostmi a riziky přípravku. Přípravek má být podáván jen tam, kde je k dispozici adekvátní vybavení pro okamžitou endotracheální intubaci s podáváním kyslíku intermitentní pozitivní tlakovou ventilací.

Byly zaznamenány vysoké hodnoty zkřížené senzitivity (více než 50 %) mezi neuromuskulárními blokátory. Proto tam, kde je to možné, má být před podáním suxamethonium-chloridu vyloučena hypersenzitivita na ostatní neuromuskulární blokátory. Suxamethonium-chlorid má být u citlivých pacientů používán, jen pokud je to opravdu nezbytné. Pacienti, kteří měli hypersenzitivní reakci v celkové anestezii, mají být následně testováni na hypersenzitivitu na jiné neuromuskulární blokátory.

Přípravek nemá být míchán v jedné stříkačce s žádným dalším činidlem, zvláště ne s thiopentalem.

Během prodlouženého podávání přípravku je doporučeno, aby byl pacient plně monitorován periferním nervovým stimulátorem kvůli vyloučení předávkování.

Přípravek je rychle hydrolyzován plazmatickou cholinesterázou, čímž je limitována intenzita a trvání neuromuskulární blokace.

Jedinci se sníženou cholinesterázovou aktivitou v plazmě vykazují prodlouženou odezvu na suxamethonium-chlorid. Přibližně 0,05% populace má dědičně sníženou cholinesterázovou aktivitu. Prodloužená a intenzivnější neuromuskulární blokáda následující po podání přípravku se může vyskytnout sekundárně vedle redukované plazmatické cholinesterázové aktivity v následujících stavech nebo patologických podmínkách: fyziologické odchylky v těhotenství a šestinedělí; geneticky daná abnormální plazmatická cholinesteráza; závažný generalizovaný tetanus, tuberkulóza, jiné závažné nebo chronické infekce následující po závažných popáleninách; chronická oslabující nemoc, zhoubný nádor; chronická anémie a podvýživa; poslední stádium selhání jater, akutní a chronické selhání ledvin; autoimunitní choroby: myxedém; kolagenózy; iatrogenní poruchy: následující po výměně plasmy, plasmaferéze, kardiopulmonárním bypassu, a jako důsledek současného podávání jiných léků (viz bod 4.5).

Pokud je přípravek podáván po delší dobu, tak charakteristický účinek depolarizujícího neuromuskulárního blokátoru (fáze I) se může změnit na účinek nedepolarizujícího blokátoru (fáze II). Ačkoliv se fáze II blokátoru podobá vlastnostem nedepolarizujícího blokátoru, tak reverzibilní reakce účinkem anticholineste­rázových činidel na původní blokátor nemůže být vždy úplná nebo trvalá. Když je úplně vytvořen blok fáze II, jeho účinky obvykle mohou být plně reverzibilní působením standardních dávek neostigminu spolu s anticholinergními činidly.

Po opakovaném podání přípravku se může vyskytnout tachyfylaxe.

Po podání suxamethonium-chloridu se často vyskytují bolesti svalů, nejvíce u ambulantních pacientů, kteří podstoupili krátký chirurgický zákrok v celkové anestezii. Zřejmě neexistuje přímá spojitost mezi stupněm viditelné svalové fascikulace po podání přípravku a výskytem nebo závažností bolesti. Použití malých dávek nedepolarizujících svalových relaxantů podaných několik minut před podáním suxamethonium-chloridu je opodstatněné pro redukci výskytu a závažnosti bolesti svalů spojených se suxamethonium-chloridem. Tato technika může vyžadovat použití dávek suxamethonium-chloridu v nadbytku 1 mg/kg k dosažení vyhovujících podmínek pro endotracheální intubaci.

Při použití suxamethonium-chloridu u dětí je třeba opatrnosti, jelikož pediatričtí pacienti jsou více náchylní k nediagnostikované myopatii nebo mají neznámou predispozici k maligní hypertermii a rhabdomyolýze, a tak jsou více vystaveni zvýšenému riziku vážných nežádoucích účinků po podání suxamethonium-chloridu (viz. body 4.3 a 4.8).

U pacientů se závažnou sepsí má potenciální riziko hyperkalemie zřejmě vztah k závažnosti a délce trvání infekce.

Podání přípravku není doporučeno pacientům s pokročilým onemocněním myastenia gravis. Ačkoli jsou tito pacienti resistentní na suxamethonium-chlorid, dochází u nich k rozvoji bloku fáze II, což může vést ke zpomalení procesu uzdravení. Pacienti s myastenickým Baton-Lambert syndromem jsou více citliví na přípravek než normální pacienti a vyžadují snížené dávkování.

U zdravých dospělých přípravek při zahájení podávání občas způsobuje slabé, přechodné zpomalení srdečního rytmu. Bradykardie je mnohem častěji pozorována u dětí a po opakovaných dávkách přípravku u dětí i u dospělých. Předcházející intravenózní aplikace atropinu nebo glykopyrolátu významně redukuje výskyt a závažnost bradykardie způsobené suxamethonium-chloridem.

V nepřítomnosti preexistující nebo vyvolané hyperkalemie se ventrikulární arytmie po podání přípravku vyskytují zřídka. Pacienti užívající léky jako je digitalis jsou nicméně na tyto arytmie více citliví. Působení suxamethonium-chloridu na srdce může způsobit změny v srdečním rytmu včetně srdeční zástavy.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

O některých lécích a chemikáliích je známo, že snižují normální plazmatickou cholinesterázovou aktivitu a můžou proto prodloužit neuromuskulárně blokující účinky přípravku. Mezi tyto látky patří: organofosfátové insekticidy a metrifonát; echothiofátové oční kapky; trimetafan; specifické blokátory anticholinesterázy: neostigmin, pyridostigmin, fyzostigmin, edrofonium, takrin hydrochlorid; cytotoxické sloučeniny: cyklofosfamid, mechloretamin, triethylenmelamin a thiotepa; psychiatrické léky: fenelzin, promazin a chlorpromazin; anestetická činidla a přípravky: ketamin, morfin a antagonisté morfinu, petidin, pankuronium, propanidid.

Mezi další léky s potenciálními škodlivými účinky na plazmatickou cholinesterázovou aktivitu patří aprotinin, difenhydramin, prometazin, estrogeny, oxytocin, vysoké dávky steroidů a orální antikoncepce, terbutalin a metoklopramid.

Určité léky nebo látky mohou zvýšit nebo prodloužit neuromuskulární účinky tohoto přípravku mechanismem nezávislým na plazmatické cholinesterázové aktivitě. Mezi tyto látky patří: soli hořčíku; uhličitan litný; azathioprin; chinin a chlorochin; antibiotika jako jsou aminoglykosidy, klindamycin a polymyxiny; antiarytmika: chinidin, prokainamid, verapamil, betablokátory, lidokain a prokain; těkavá inhalační anestetická činidla: halothan, enfluran, desfluran, isofluran, dietyléter a methoxyfluran. Tyto látky mají malý účinek na blokátor fáze I po injekci přípravku, ale urychlí nástup a zesílí intenzitu suxamethoniového blokátoru fáze II.

Pacient užívající léky jako je digitalis jsou více citliví na účinky hyperkalemie vyvolané suxamethonium-chloridem.

Plasmatická koncentrace cholinesterázy může být ovlivněna haemodilucí, podvýživou, urémií, karcinomem nebo popáleninami.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

Nebyly provedeny žádné studie účinku suxamethonium-chloridu na ženskou plodnost.

Těhotenství

Nebyly provedeny žádné studie účinku suxamethonium-chloridu na těhotenství. Suxamethonium-chlorid nemá přímý účinek na dělohu nebo další hladké svalstvo. Při normálních terapeutických dávkách přechází přes placentární bariéru v množství, které není dostatečné pro ovlivnění dýchání dítěte.

Podání suxamethonium-chloridu v těhotenství lze zvážit, pokud je to nezbytně nutné.

Cholinesterázové hladiny v plazmě klesají během prvního trimestru těhotenství na asi 70 až 80 % jejich hodnot před těhotenstvím; další pokles na asi 60 až 70 % jejich hodnot před těhotenstvím se vyskytuje během 2 až 4 dnů po porodu. Cholinesterázové hladiny v plazmě poté vzrůstají, aby dosáhly normálních hodnot během následujících 6 týdnů.

V důsledku toho velké množství těhotných pacientek a pacientek v šestinedělí může vykazovat lehce prodlouženou neuromuskulární blokádu, která následuje po injekci přípravku.

Kojení

Nejsou informace o použití suxamethonium-chloridu během kojení.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Není relevantní.

Suxamethonium-chlorid se vždy používá v kombinaci s celkovou anestezií, a proto se na něj vztahují obvyklá opatření, která jsou doporučena po podstoupení celkové anestezie.

4.8. Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou rozděleny podle systémových orgánových tříd a četnosti výskytu.

Odhadované četnosti byly určeny z publikovaných údajů. Četnosti jsou definovány následovně: velmi časté (>1/10); časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (>1/1,000 až <1/100); vzácné (>1/10,000 až <1/1,000); velmi vzácné (<1/10,000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Vyšetření

Časté Přechodně zvýšená hladina draslíku v krvi.

Srdeční poruchy

Časté Bradykardie, tachykardie.

Vzácné Arytmie (včetně ventrikulární arytmie), srdeční zástava.

Byly zaznamenány případy srdeční zástavy způsobené hyperkalemií následující po podání suxamethonium-chloridu pacientům s vrozenou mozkovou obrnou, tetanem, Duchennenovou svalovou dystrofií a uzavřeným poraněním hlavy. Podobné případy se také vzácně vyskytly u dětí s do té doby nediagnostikovanými svalovými poruchami.

Poruchy oka

Časté Zvýšený nitrooční tlak.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Vzácné Bronchospasmus, dlouhodobé snížení respirace (viz. bod 4.4.), apnoe.

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté Zvýšený intragastrický tlak.

Nadměrná tvorba slin.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté Kožní vyrážka.

Není známo Systémová kontaktní dermatitida.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi časté Svalová fascikulace, pooperační svalová bolest (viz. bod 4.4.).

Časté Myoglobinemie, myoglobinurie. (Byl rovněž popsán výskyt

rhabdomyolýzy – viz. body 4.3. a 4.4.).

Vzácné Trismus.

Cévní poruchy

Časté Zarudnutí kůže.

Hypertenze a hypotenze.

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné Anafylaktické reakce.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi vzácné Maligní hypertermie (viz. bod 4.4.).

Poruchy nervového systému

Není známo Zvýšený intrakraniální tlak.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9. Předávkování

Mezi nejvážnější účinky předávkování patří apnoe a prodloužená doba svalové paralýzy. Je proto nezbytné zajistit přístup vzduchu a dostatečnou ventilaci, dokud se neobnoví spontánní dýchání.

Rozhodnutí použít neostigmin k odvrácení suxamethonium-chloridem navozeného bloku fáze II závisí na posouzení jednotlivých případů lékařem. Pro toto rozhodnutí je důležité monitorovat neuromuskulární funkci a získat tak potřebné informace. Pokud je neostigmin použit, tak jeho podání má být spojeno s podáním příslušných dávek anticholinergního činidla jako je atropin.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Myorelaxancia, periferně působící myorelaxancia, deriváty cholinu. ATC kód: M03AB01

Suxamethonium-chlorid je krátkodobě působící svalové relaxans depolarizující­ho typu.

Vytěsňuje acetylcholin na cholinergních receptorech motorické koncové ploténky a depolarizací iniciálně ruší podráždění svalových vláken. Stav depolarizace je rovněž přímo zachován bráněním repolarizaci, takže se následně uvolněný acetylcholin naváže na depolarizovanou motorickou koncovou ploténku, a tak zůstane neúčinný.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

O farmakokine­tických vlastnostech suxamethonium-chloridu je k dispozici jen omezené množství údajů, zejména kvůli jeho extrémně rychlému metabolismu. Suxamethonium-chlorid je rychle a ve velké míře u normálních jedinců metabolizováno plazmatickou cholinesterázou primárně na monosuccinylcholin, který má slabý relaxační účinek a v další fázi se štěpí na tělu vlastní substance kyselinu jantarovou a cholin, které jsou renálně odděleny. 80% podané léčivé látky je hydrolyzováno dříve, než se dostane k nervosvalovým spojům. Asi 10 % suxamethonium-chloridu se vylučuje v nezměněné formě močí. K relaxaci svalstva dochází obvykle během 60 sekund. Účinek odeznívá do 3–6 minut.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Suxamethonium-chlorid se používá více než 50 let. Dlouholeté zkušenosti s tímto přípravkem nahradily nedostatek výsledků z preklinických studií. Dlouhodobé studie zkoumající mutagenní potenciál, karcinogenní potenciál nebo reprodukční toxikologii nejsou k dispozici.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Žádné.

6.2. Inkompatibility

V alkalickém prostředí se rychle inaktivuje a může tvořit precipitát, proto se nesmí mísit s roztoky barbiturátů s krátkodobým účinkem (thiopental) a při infuzní aplikaci ředit roztoky s alkalickým pH, jako je Ringer-laktát a Hartmannův roztok.

6.3. Doba použitelnosti

Před prvním otevřením: 3 roky

Po prvním otevření: Přípravek musí být použit bezprostředně po otevření lahvičky.

Po rekonstituci: Chemická a fyzikální stabilita po rekonstituci přípravku byla prokázána na dobu 24 hodin při teplotě 2 až 8 °C.

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 až 8 °C, pokud rekonstituce neproběhla za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5. Druh obalu a obsah balení

Injekční lahvička z bezbarvého skla třídy II, pryžová zátka, modrý hliníkový uzávěr nebo modrý hliníkový uzávěr s plastovým odtrhovacím víčkem, krabička.

Velikost balení:

1 injekční lahvička o obsahu 275 mg přípravku.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Pokyny k rekonstituci (a dalšímu ředění)

Tento léčivý přípravek smí být ředěn pouze vodou na injekci nebo sterilním fyziologickým roztokem.

Při intravenózní aplikaci se obsah lahvičky zředí 10 ml vody na injekci nebo fyziologickým roztokem, výsledná koncentrace je 2,5%. Při infuzním podávání dále probíhá ředění na 0,1% až 0,2% roztok 5% roztokem glukózy nebo sterilním fyziologickým roztokem.

Parenterální přípravky musejí být před použitím vizuálně zkontrolovány, zda neobsahují částice a zda nejsou zabarveny. Pokud ano, nesmějí být použity.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

VUAB Pharma a.s.

Vltavská 53

25263 Roztoky

tel : +420220394504

fax: +420220911036

e-mail:

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

63/615/15-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 23. 8. 2017

Další informace o léčivu SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB

Jak se SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB podává: intramuskulární/intravenózní/intraoseální podání - prášek pro injekční/infuzní roztok
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Injekční lahvička
Velikost balení: 1 I

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
VUAB Pharma a.s., Roztoky