Souhrnné informace o léku - SUPRELIP
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
SUPRELIP
200 mg, tvrdé tobolky
2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Fenofibratum 200 mg v l tvrdé tobolce.
Pomocná látka se známým účinkem: 1 tvrdá tobolka obsahuje 37,68 mg sacharózy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tvrdé tobolky
Popis přípravku:
Tvrdé želatinové tobolky s vrchní částí žlutou, neprůhlednou a spodní částí bezbarvou průhlednou, obsahující bílé kulaté mikrogranule.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
SUPRELIP je indikován jako doplněk k dietě a jiné nefarmakologické léčbě (např. cvičení, snižování hmotnosti) v následujících případech:
-
– léčba závažné hypertriglyceridemie s nízkým HDL cholesterolem nebo bez něj.
-
– smíšená hyperlipidemie, kdy je léčba statiny kontraindikována nebo není tolerována.
-
– jako doplněk k léčbě statinem u smíšené hyperlipidemie pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem, u nichž triacylglyceroly ani HDL cholesterol nejsou dostatečně kontrolovány.
4.2 Dávkování a způsob podání
Léčba přípravkem SUPRELIP vždy v kombinaci s dietou je dlouhodobá a vyžaduje pravidelné kontroly hladin lipidů v séru.
Doporučená denní dávka je 200 mg (tj. 1 tobolka) denně, která se užívá během hlavního jídla, protože z prázdného žaludku se přípravek SUPRELIP hůře vstřebává. Po zavedení léčby je nadále nezbytné dodržovat dietní režim.
Starší pacienti (> 65 let)
Žádná úprava dávky není nutná. Doporučuje se obvyklá dávka, s výjimkou snížené funkce ledvin s odhadovanou glomerulární filtrací (eGFR) <60 ml/min/1,73 m2 (viz Pacienti s poruchou funkce ledvin).
Pacienti s poruchou funkce ledvin
Fenofibrát se nesmí užívat, pokud je přítomna těžká porucha funkce ledvin, definovaná jako eGFR <30 ml/min/1,73 m2.
Pokud se eGFR pohybuje mezi 30 a 59 ml/min/1,73 m2, dávka nesmí překročit 100 mg standardního nebo 67 mg mikronizovaného fenofibrátu jednou denně.
Pokud se v průběhu sledování eGFR trvale sníží na <30 ml/min/1,73 m2, musí být podávání fenofibrátu ukončeno.
Při léčbě přípravkem SUPRELIP dochází většinou k rychlému poklesu hladin lipidů, ale pokud nedojde k adekvátní odpovědi na léčbu během 3 měsíců, doporučuje se léčbu přerušit.
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost fenofibrátu u dětí a dospívajících mladších 18 let nebyla stanovena. Nejsou k dispozici žádné údaje. Použití fenofibrátu u pediatrické populace mladší než 18 let není proto doporučeno.
4.3 Kontraindikace
Přípravek SUPRELIP se nesmí užívat v těchto případech:
- Hypersenzitivita na fenofibrát nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
- Těžká renální insuficience (odhadovaná glomerulární filtrace <30 ml/min/1,73 m2)
- Těžká porucha funkce jater
- Onemocnění žlučníku
- Výskyt fotosenzitivní reakce během užívání fenofibrátu nebo látek příbuzných (ketoprofen)
- Období těhotenství a laktace
- Nedoporučuje se podávání přípravku SUPRELIP dětem a dospívajících do 18 let
- Nedoporučuje se kombinace s inhibitory HMG-CoA reduktázy anebo jinými fibráty.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Účinek na svaly
V souvislosti s léčbou fibráty byly zaznamenány případy poškození svalů včetně vzácných případů rhabdomyolýzy. Výskyt této poruchy se zvyšuje u pacientů s hypoalbuminemií a ledvinnou nedostatečností. Na toto postižení je nutné myslet při výskytu difuzní myalgie, zvýšené svalové citlivosti provázené bolestmi nebo při zvýšení kreatinfosfokinázy (CPK) svalového původu na pětinásobek normální hodnoty. Tato situace vyžaduje přerušení léčby.
Riziko svalového poškození se kromě toho zvyšuje v případech, kdy je přípravek SUPRELIP užíván společně s jiným fibrátem nebo v kombinaci s inhibitory HMG-CoA reduktázy (viz 4.5).
Sérové transaminázy
U některých pacientů byly zaznamenány během léčby fibráty zvýšené hladiny sérových transamináz. I když u většiny pacientů jde o zvýšení přechodné, během prvního roku léčby se doporučuje kontrola jejich hladin každé 3 měsíce. Zvýšení hladin ALT a AST nad trojnásobek horní hranice normy je důvodem k přerušení léčby.
Funkce ledvin
SUPRELIP je kontraindikován u těžké poruchy funkce ledvin (viz bod 4.3).
SUPRELIP má být používán s opatrností u pacientů s mírnou až středně těžkou renální insuficiencí. Dávka má být upravena u pacientů s odhadovanou glomerulární filtrací 30 až 59 ml/min/1,73 m2 (viz bod 4.2).
U pacientů léčených fenofibrátem v monoterapii nebo fenofibrátem podávaným současně se statiny byla hlášena reverzibilní zvýšení sérového kreatininu. Zvýšení sérového kreatininu byla obecně stabilní v čase, bez známek pokračujícího vzestupu sérového kreatininu při dlouhodobé léčbě, a měla tendenci k návratu do výchozí hodnoty po ukončení léčby.
V průběhu klinických studií došlo u 10 % pacientů užívajících fenofibrát současně se simvastatinem ke zvýšení kreatininu o více než 30 |imoi/i oproti výchozí hodnotě ve srovnání se 4,4 % pacientů užívajících pouze statiny. 0,3 % pacientů užívajících kombinovanou léčbu mělo klinicky významné zvýšení hladin kreatininu > 200 ^mol/l.
Léčba má být přerušena, pokud hladina kreatininu přesáhne o 50 % horní hranici normálního rozmezí. Doporučuje se, aby byla hladina kreatininu měřena v průběhu prvních 3 měsíců po zahájení léčby a poté v pravidelných intervalech.
Jelikož přípravek SUPRELIP obsahuje sacharózu pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázové deficienci by tento přípravek neměli užívat.
Podobně jako u jiných fibrátů, byl i u pacientů užívajících fenofibrát popsán výskyt pankreatitidy. Tento jev se vysvětluje selháním účinnosti u pacientů s těžkou hypertriacylglyceridemií přímým účinkem léku nebo sekundárním efektem zprostředkovaným kamenem nebo tvořeným „pískem“ ve společném žlučovodu.
U hyperlipidemických pacientů léčených estrogeny nebo kontraceptivy obsahujícími estrogeny by mělo být zjištěno, zdali je hyperlipidemie primární nebo sekundární povahy (možné navýšení hladiny lipidů vyvolané orálními estrogeny).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Kontraindikované kombinace:
jiné fibráty- zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků jako je rhabdomyolýza a farmakodynamicky působí jako antagonisté.
Nevhodné kombinace:
inhibitory HMG-CoA reduktázy – zvyšují riziko vzniku rhabdomyolýzy, zejména v případě již existujícího onemocnění svalů. Proto by měla být kombinovaná léčba fenofibrátem a statiny vyhrazena pouze pro pacienty s těžkou kombinovanou dyslipidemií a vysokým rizikem výskytu kardiovaskulární příhody a bez jakéhokoli předešlého postižení svalů. Možné nežádoucí účinky na svaly musejí být pečlivě monitorovány.
Kombinace vyžadující zvláštní pozornost:
perorální antikoagulancia - zesilují účinek antikoagulancií (vytěsněním antikoagulancia z vazebných míst plazmatických bílkovin) a zvyšují tak riziko krvácení. Proto tato kombinace vyžaduje častější kontroly Quickova testu.
Při zahájení léčby fenofibrátem se doporučuje snížit dávku perorálního antikoagulancia o jednu třetinu a v případě potřeby pak jeho dávku dále přizpůsobit na základě hodnot naměřených dle INR. Takto upravená dávka se podává ještě 8 dní po ukončení terapie přípravkem SUPRELIP.
Obecně se nedoporučuje kombinace fenofibrátu s perorálními antidiabetiky, fenylbutazonem a inhibitory MAO.
Během současného podávání fenofibrátu a cyklosporinu byly zaznamenány závažné případy reverzibilního poškození renálních funkcí. Proto musí být funkce ledvin u těchto pacientů pečlivě monitorována a v případě vážné změny laboratorních parametrů by léčba fenofibrátem měla být ukončena.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Studie na zvířatech neprokázaly žádné teratogenní účinky. Nebyly pozorovány rovněž žádné malformace ani fetotoxické působení fenofibrátu.
Údaje o působení přípravku během těhotenství však nejsou dostatečné, a proto je podávání fenofibrátu v těhotenství kontraindikováno.
Vzhledem k nedostatku údajů o vylučování fenofibrátu do mateřského mléka se nedoporučuje podávat tento přípravek v průběhu kojení.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
SUPRELIP nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle četnosti výskytu za použití následující konvence:
Velmi časté (>1/10);
Časté (> 1/100 až < 1/10)
Méně časté (> 1/1000 až < 1/100)
Vzácné (> 1/10000 až < 1/1000)
Velmi vzácné (< 1/10000)
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Nežádoucí účinky nejsou příliš časté, vyskytují se u 2–4% pacientů a většinou nevyžadují přerušení léčby.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Projevují se difuzní myalgií, svalovou citlivostí provázenou bolestmi a svalovou slabostí. Po vysazení léku tyto účinky většinou odezní. Vzácně se může, stejně jako po podávání jiných fibrátů, objevit po podávání přípravku SUPRELIP rhabdomyolýza, která si vyžádá přerušení léčby (viz bod 4.4).
Vzácně se vyskytly tyto nežádoucí účinky:
-
- zažívací potíže: žaludeční nebo střevní potíže dyspeptického rázu
-
– zvýšené hladiny transamináz, vzácně hepatitida (viz bod 4.4)
-
- kožní alergické reakce, jako je vyrážka, pruritus, urtika, fotosenzitivita, která se může vyvinout dokonce až po několikaměsíční bezproblémové léčbě. Projevuje se erytémem, ekzematoidní erupcí s papulami nebo puchýřky, které se objevují v místech vystavených slunečnímu záření nebo působením umělého UV záření
-
- alopecie, sexuální astenie a závratě
-
- mírné zvýšení sérového kreatininu a urey a také mírné snížení hemoglobinu a leukocytů
-
– byl popsán výskyt žlučových kamenů a velmi ojediněle případy intersticiální pneumonie
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Doposud nebyl zaznamenán žádný případ předávkování. Neexistují specifická antidota a léčba akutního předávkování by proto byla symptomatická.
V případě nutnosti může být proveden výplach žaludku spolu s další podpůrnou péčí. Fenofibrát není možné odstranit hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Hypolipidemikum/fibrát. ATC kód: C10AB05
Tobolky přípravku SUPRELIP obsahují 200 mg vysoce biologicky dostupného mikronizovaného fenofibrátu v jedné tobolce.
Fenofibrát je derivát kyseliny fibrové. Jeho účinky na úpravu hladiny lipidů u člověka jsou zprostředkovány aktivací receptoru alfa aktivovaného peroxisomovým proliferátorem (PPARa). Fenofibrát je schopen snížit hladinu cholesterolu v séru o 20–25% a hladinu triglyceridů o 40–50% a HDL cholesterol zvýšit o 10 až 30%.
Podávání fenofibrátu vede ke snížení hladin aterogenních frakcí cholesterolu (VLDL a LDL) a ke zvýšení frakce o vysoké hustotě (HDL). U pacientů s hypercholesterolemií, u nichž byly hladiny LDL cholesterolu sníženy o 20–35%, vedl celkový účinek na cholesterol ke snížení poměru celkového cholesterolu k HDL cholesterolu a LDL cholesterolu k HDL cholesterolu.
Byl prokázán vztah mezi hypercholesterolemií a aterosklerózou a mezi aterosklerózou a rizikem vzniku onemocnění koronárních cév. Nízká hladina HDL toto riziko zvyšuje. Vysoká hladina triglyceridů je spojena se zvýšeným rizikem vaskulárních příhod, ale závislost nebyla ještě zcela objasněna. Navíc triglyceridy mohou ovlivňovat proces aterogeneze a také trombogeneze.
Výsledky studie DAIS (Diabetes Atherosclerosis Intervention Study) ukázaly, že fenofibrát signifikantně snižuje progresi koronární aterosklerózy u pacientů s diabetem II. typu. V této dvojitě slepé, randomizované, placebem kontrolované studii se 418 pacienty s diabetem II. typu a průměrnou dobou léčby 38 měsíců vyústila léčba fenofibrátem v signifikantní zpomalení progrese ložiskových aterosklerotických lézí o 40% při koronarografickém hodnocení. I když studie DAIS nebyla zaměřena na sledování ovlivnění klinických příhod, ve zkoumané populaci léčba fenofibrátem vyústila v 23% snížení klinických kardiovaskulárních příhod (statisticky nesignifikantní).
Existují důkazy, že léčba fibráty může snížit výskyt ischemické choroby srdce, ale nebylo prokázáno snížení mortality z jakékoli příčiny v primární ani sekundární prevenci kardiovaskulárního onemocnění.
Lipidová studie ACCORD (Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes) představovala randomizovanou placebem kontrolovanou studii s 5518 pacienty s diabetem mellitus typu 2 léčených kromě simvastatinu také fenofibrátem. Léčba fenofibrátem společně se simvastatinem nevykázala žádné výrazné rozdíly ve srovnání s monoterapií simvastatinem v primárním kombinovaném výsledku u nefatálního infarktu myokardu, nefatální mozkové mrtvice a kardiovaskulárního úmrtí (relativní riziko – hazard ratio [HR] 0,92, 95 % CI 0,79–1,08, p = 0,32; absolutní snížení rizika: 0,74 %). V předem specifikované podskupině dyslipidemických pacientů, kteří byli definováni jako pacienti v nejnižším tercilu HDL-C (<34 mg/dl nebo 0,88 mmol/l) a v nejvyšším tercilu TG (>204 mg/dl nebo 2,3 mmol/l) u počátečních hodnot, vykázala léčba fenofibrátem společně se simvastatinem relativní snížení o 31 % ve srovnání s monoterapií simvastatinem v primárním kombinovaném výsledku (relativní riziko – hazard ratio [HR] 0,69, 95 % CI 0,49–0,97, p = 0,03; absolutní snížení rizika: 4,95 %). Další analýza předem specifikované podskupiny identifikovala statisticky významnou interakci u léčby dle pohlaví (p = 0,01), která naznačovala možný léčebný přínos kombinované léčby u mužů (p=0,037), ale také potenciálně vyšší riziko u primárního výsledku u žen léčených kombinovanou léčbou ve srovnání s monoterapií simvastatinem (p=0,069). Tato skutečnost nebyla u dříve zmíněné podskupiny pacientů s dyslipidemií pozorována, ale nebyl zaznamenán ani žádný jasný důkaz přínosu u žen s dyslipidemií léčených fenofibrátem společně se simvastatinem, a tak nelze možný škodlivý účinek u této podskupiny vyloučit.
Při déletrvající léčbě fenofibrátem, které je provázeno výrazným snížením hladiny sérového cholesterolu, může dojít ke zmenšení až úplnému vymizení ložisek extravaskulárního ukládání cholesterolu (xanthomata).
Přibližně u 20% hyperlipidemických pacientů, zejména ve skupině pacientů s dyslipidemií typu IV, dochází ke zvýšení plazmatické hladiny kyseliny močové. Urikosurický efekt fenofibrátu vedoucí ke snížení hladiny kyseliny močové přibližně o 25% přináší těmto pacientům další prospěch.
Léčba fenofibrátem vede ke zvýšení hladiny apoproteinu A a snížení hladiny apoproteinu B, jejichž poměr je rovněž doporučován k hodnocení míry rizika vzniku aterosklerosy.
U fenofibrátu byl prokázán u zvířat a následně v průběhu klinických zkoušek i u lidí, antiagregační účinek na krevní destičky. Projevuje se snížením shlukování trombocytů působením ADP, epinefrinu a kyseliny arachidonové.
U pacientů se zvýšenými hladinami fibrinogenu léčených fenofibrátem se ukázalo významné snížení tohoto parametru, jako u pacientů se zvýšenými hladinami Lp(a). Při léčbě fenofibrátem se snižují další zánětlivé markery, jako je např. C-reaktivní protein.
Aktivací PPAR a (Peroxisome Proliferator Activated Receptor typu a) fenofibrát zvyšuje lipolýzu a eliminaci částic bohatých na triglyceridy z plazmy aktivací lipoprotein-lipázy a redukcí apoproteinu CIII.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Hlavním plazmatickým metabolitem je kyselina fenofibrová. Nezměněný přípravek v plazmě zjištěn nebyl. Maximální plazmatické koncentrace je dosahováno průměrně 5 hodin po požití léku. Při podávání 1 tobolky přípravku SUPRELIP denně se průměrná plazmatická koncentrace pohybuje kolem 15 ^g/ml a udržuje se na této hladině po celou dobu léčby.
Kyselina fenofibrová se vysoce váže na plazmatický albumin, kde může vytěsnit z vazby na albumin orální antikoagulancia a tím potencovat jejich efekt (viz bod 4.5).
Plazmatický poločas vylučování kyseliny fenofibrové je asi 20 hodin. Přípravek je vylučován hlavně močí. Během 24 hodin se vyloučí 70%, a po 6 dnech je prakticky vyloučen zcela.
Fenofibrát je vylučován hlavně ve formě kyseliny fenofibrové a jejího glukuronového konjugátu.
Farmakokinetické studie provedené po podání jednotlivé dávky i po kontinuální léčbě prokázaly, že nedochází k hromadění fenofibrátu v organizmu.
Kyselinu fenofibrovou nelze odstranit hemodialýzou.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Studie chronické toxicity byly provedeny na potkanech, psech a opicích druhu rhesus. Ve studiích provedených na potkanech bylo pozorováno zvýšení hodnot jaterních enzymů a hmotnosti jater.
Mutagenní účinky nebyly prokázány ani v testech in vitro, ani v testech in vivo. Stejně tak studie na myších, potkanech a králících neprokázaly teratogenní účinky.
Embryotoxické účinky byly pozorovány při dávkách pohybujících se v oblasti toxicity pro matku. Při vysokých dávkách bylo pozorováno prodloužení těhotenství a problémy při porodu. Nebyly pozorovány žádné případy ovlivnění fertility.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
zrněný cukr (sacharóza, kukuřičný škrob)
hypromelosa
natrium-lauryl-sulfát
dimetikonová emulze 35%
simetikonová emulze 30%
mastek
Želatinová tobolka:
-vrchní část- želatina, žlutý oxid železitý (E172), oxid titaničitý (E171)
-spodní část – želatina
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a obsah balení
PVC/Al blistr, krabička.
Velikost balení: 30 nebo 100 tobolek
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravu a pro zacházení s ním
Perorální podání.
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
PharmaSwiss Česká republika, s.r.o., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
31/341/01-C
Další informace o léčivu SUPRELIP
Jak
se SUPRELIP
podává: perorální podání - tvrdá tobolka
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Blistr
Velikost
balení: 100
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Praha
E-mail: czech.info@valeant.com