Souhrnné informace o léku - NALBUPHIN ORPHA
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Nalbuphin Orpha, 10 mg/ml injekční roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml injekčního roztoku obsahuje nalbuphini hydrochloridum 10 mg
1 ampulka 2 ml obsahuje nalbuphini hydrochloridum 20 mg
Pomocná látka: 1,6 mg sodíku v ampulce 2 ml.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok
Roztok je čirý a bezbarvý, pH = 3,0–4,2; osmolarita = 0,3 Osmol/kg
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Nalbuphin Orpha, injekční roztok, se podává ke krátkodobé léčbě středně silných a silných bolestí. Může být také používán pro před- a pooperační analgezii.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dospělí
Běžně používaná dávka pro dospělé je 10 – 20 mg pro pacienty s hmotností 70 kg, což je ekvivalentní 0,1–0,3 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávky se podávají intravenózně, intramuskulárně nebo subkutánně a mohou se, je-li to nutné, opakovat po 3 až 6 hodinách. Maximální jednotlivá dávka pro dospělé nesmí přesáhnout 20 mg. Dávkování se musí přizpůsobit intenzitě bolesti a fyzickému stavu pacienta.
Děti a mladiství
Běžně doporučená dávka pro děti je 0,1 – 0,2 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávky se podávají intravenózně, intramuskulárně nebo subkutánně. Intramuskulární stejně jako subkutánní podání mohou být bolestivé a je třeba se jim u dětí vyhnout.
Dávky se mohou, je-li to nutné, opakovat po 3–6 hodinách. Jednotlivá maximální dávka je pevně stanovena na 0,2 mg nalbufin-hydrochloridu na kg tělesné hmotnosti.
Pro léčbu dětí mladších jednoho a půl roku nejsou dostupné žádné adekvátní údaje.
Starší pacienti
Vzhledem ke zvýšené biologické dostupnosti a snížené systémové clearance se doporučuje začít léčbu s nejnižší dávkou nalbufin-hydrochloridu.
Pacienti s poruchou jater/ledvin
U pacientů se středně vážnou a mírnou poruchou ledvin se může při standardním dávkování objevit abnormální reakce. Proto se musí přípravek u těchto pacientů používat s opatrností. Nalbufin-hydrochlorid je kontraindikován u pacientů s poruchou jater a těžkou poruchou ledvin (viz bod 4.3 a 4.4). Přípravek Nalbuphin Orpha není vhodný pro dlouhodobou léčbu. Další informace viz bod 6.6.
4.3 Kontraindikace
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v l dávce.
Závislost na opioidech
Nalbuphin Orpha, nesmí být používán jako náhražka heroinu, metadonu nebo jiných opioidů u závislých osob. Mohlo by dojít k výraznému zesílení abstinenčních příznaků. Abstinenční příznaky včetně zvýšení bolesti, se mohou také objevit u pacientů s chronickou bolestí léčených jinými Li-opioidnimi agonisty – např. morfinem a fentanylem.
Zneužívání přípravku Nalbuphin Orpha, může vést k psychické a fyzické závislosti. Před léčbou je třeba věnovat zvláštní pozornost emocionálně nevyrovnaným pacientům, nebo těm, kteří mají v anamnéze zneužití narkotik.
Úrazy hlavy a zvýšený nitrolební tlak
Je možné, že silná analgetika mohou zvýšit intrakraniální tlak a způsobit tak respirační depresi. V případě úrazu hlavy, nitrolebního úrazu nebo již existujícího zvýšení intrakraniálního tlaku může být tento účinek zvýšen. Kromě toho mohou silná analgetika vyvolat účinky, které mohou u pacientů s úrazem hlavy překrýt průběh onemocnění. Proto může být Nalbuphin Orpha, používán v těchto případech pouze tehdy, pokud je to skutečně nutné a s co největší opatrností.
Poruchy ledvin a jater
Poněvadž je Nalbuphin Orpha metabolizován v játrech a vylučován ledvinami, je nalbufin-hydrochlorid kontraindikován u pacientů s poruchou jater a těžkou poruchou ledvin (viz bod 4.3). U pacientů se středně těžkým a mírným poškozením ledvin se mohou při standardním dávkování objevit abnormální reakce. U těchto pacientů se doporučuje zvýšená opatrnost.
Použití při porodu (viz bod 4.6)
Po podání nalbufin-hydrochloridu během porodu byly u plodu a novorozence hlášeny následující nežádoucí účinky: bradykardie plodu, respirační deprese při porodu, apnoe, cyanózy a hypotenze. Některé z těchto příznaků byly život ohrožující. Naloxon podaný matce během porodu v některých případech tyto účinky zvrátil. Nalbufin-hydrochlorid by se měl během porodu používat pouze tehdy, je-li jasně indikován a jestliže možný přínos převyšuje riziko pro dítě. V případě podání nalbufin-hydrochloridu musí být novorozenci monitorování pro možný výskyt respirační deprese, apnoe, bradykardie a arytmií.
Upozornění
Přípravek Nalbuphin Orpha způsobuje respirační depresi srovnatelnou s depresí vyvolanou 10 mg morfinu. Na rozdíl od morfinu nedochází se zvyšující se dávkou nalbufinu k dalšímu zvýšení respirační deprese (stropní efekt – ceiling effect) Stropní efekt (ceiling effect) pro respirační depresi nastává po dávce přibližně 30 mg a stropní efekt analgetického účinku po přibližně 50 mg podaných během krátké doby. Pacientům s bolestmi, kteří vyžadují vysoké dávky opioidů, by měly být podávány opioidy, které nemají stropní analgetický efekt Respirační deprese způsobená přípravkem Nalbuphin Orpha může být, je-li to nezbytné, léčena naloxon-hydrochloridem. Nalbuphin Orpha musí být pacientům, kteří trpí poruchou dýchání (způsobenou např. jiným druhem léčby, urémií, bronchiálním astmatem, závažnou infekcí, cyanózou nebo obstrukcí dýchacích cest), podáván s velkou opatrností a ve velmi malých dávkách. Nalbufin-hydrochlorid musí být s velkou opatrností podáván pacientům se srdeční poruchou, paralytickým ileem, žlučovou kolikou, epilepsií a hypotyroidismem. Během podávání může být použita antagonistická léčba (naloxon)
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Kontraindikované kombinace
+ čistí L-opioidní agonisté (jako např. morfin, petidin, dextromoramid, dihydrokodein, dextropropoxyfen, methadon, levacetylmethadol): Současné podání čistých L-opioidních agonistů a nalbufinu způsobuje kompetici na L-opiodních receptorech a v důsledku toho snížení analgetického účinku.
Nedoporučené kombinace:
+ Alkohol: Alkohol zesiluje sedativní účinek opioidních analgetik.
Je nutné se vyvarovat alkoholických nápojů a léčivých přípravků obsahujících alkohol.
Upozornění
+ Jiné přípravky tlumící centrální nervový systém – jiné deriváty morfinu (analgetika a antitusika), sedativní antidepresiva, sedativní H1 antihistaminika, barbituráty, benzodiazepiny, anxiolytika jiné než benzodiazepiny, neuroleptika, klonidin a příbuzné látky: Tyto látky mohou zvyšovat riziko respirační deprese, a v případě předávkování jsou potenciálně život ohrožující.
Nejsou k dispozici žádné informace týkající se farmakokinetických interakcí mezi nalbufinem a jinými léčivými přípravky. Doporučuje se opatrnost jestliže je nalbufin kombinován se silnými inhibitory enzymů nebo s léčivými přípravky s úzkým terapeutickým spektrem.
4.6 Fertilita,těhotenství a kojení
Těhotenství
O podávání nalbufin-hydrochloridu těhotným ženám nejsou dostatečné údaje. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Potenciální riziko u lidí není známo. Těhotné ženy by měly být léčeny nalbufin-hydrochloridem pouze tehdy, pokud očekávaný prospěch pro matku převyšuje možné riziko pro plod. Tak jako u všech opioidů, může chronické užívání přípravku, zvláště koncem těhotenství, vyvolat u novorozence abstinenční syndrom nezávislý na dávce -. Stejně jako u ostatních opioidů, nebyla ani u nalbufin-hydrochloridu studována bezpečnost a účinnost během předčasného porodu.
Pokud je chlorid nalbufinu podáván matce těsně před porodem nebo během porodu, měli by být novorozenci monitorováni pro možný výskyt respirační deprese, apnoe, bradykardie a arytmií (viz bod 4.4 a 4.8).
Kojení
Nalbufin-hydrochlorid je vylučován do mateřského mléka. Po léčbě přípravkem Nalbuphin Orpha by mělo být kojení na 24 hodin přerušeno.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Nalbuphin Orpha snižuje schopnost reagovat a má proto významný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Dokud přetrvává vliv nalbufin-hydrochloridu, tyto aktivity by neměly být vykonávány.
4.8 Nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky byly zařazeny podle třídy orgánových systémů a jejich četnosti:
Velmi časté (>1/10)
Časté (>1/100 až <1/10)
Méně časté (>1/1000 až <1/100)
Vzácné (>1/10 000 až <1/1000)
Velmi vzácné (<1/10 000)
Poruchy nervového systému
Velmi časté: Sedace
Časté: Pocení, ospalost, závratě, sucho v ústech, bolest hlavy
Vzácné: Lehká otupělost hlavy, nervozita, třes, abstinenční příznaky, parestézie
Velmi vzácné: Euforie
Psychiatrické poruchy
Časté: Dysforie
Velmi vzácné: Halucinace, zmatenost, příznaky poruchy osobnosti
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Vzácné: Respirační obtíže
Srdeční poruchy
Velmi vzácné: Bradykardie, tachykardie, edém plic
Cévní poruchy
Velmi vzácné: Hypotenze, hypertenze
Oční poruchy
Velmi vzácné: Slzení očí, rozmazané vidění
Poruchy imunitního systému
Velmi vzácné: Alergické reakce
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání
Velmi vzácné: Bolest v místě vpichu, zarudnutí
Poruchy kůže a podkoží
Velmi vzácné: Kopřivka
Gastrointestinální poruchy
Časté: Zvracení, nauzea
Stavy v těhotenství, perinatálním období a šestinedělí
Velmi vzácné: Respirační deprese u novorozenců, zpomalený krevní oběh u novorozenců
U pacientů, kteří nadměrně užívali opioidy může Nalbuphin Orpha vyvolat určité abstinenční příznaky.
Pokud je Nalbuphin Orpha aplikován v průběhu porodu, může způsobit respirační depresi a/nebo zpomalit cirkulaci u novorozence. To může mít fatální následky. Pro tyto případy je třeba mít připravený naloxon-hydrochlorid jako antidotum.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Podání vysokých dávek nalbufinu-hydrochloridu (intramuskulárně nebo intravenózně) vyvolá symptomy předávkování – respirační depresi, sedaci, spavosti, bezvědomí a mírný dyskomfort.
Specifickou protilátkou proti nalbufin-hydrochloridu je naloxon-hydrochlorid. Hlavní pozornost by měla být zaměřena na respirační a kardiovaskulární funkce. Pro lehké a středně závažné předávkování je většinou dostačující symptomatická a podpůrná léčba. V případě potřeby je možné podat kyslík, doplnit plazmatický objem a použít další pomocnou léčbu.
5/8
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: opioidy, deriváty morfinu
ATC kód: N02 AF02
Nalbufin chlorid je opioid s kappa-agonistickými a mí-antagonistickými vlastnostmi. Kromě hlavního agonistického (analgetického) účinku, má nalbufin-hydrochlorid antagonistický účinek odpovídající asi čtvrtině účinku nalorfinu, a desetinásobku účinku pentazocinu.
Nalbufin-hydrochlorid má jen minimální potenciál k vyvolání závislosti a nemá žádný účinek na hladké svalstvo zažívacího a močového traktu. Nalbufin-hydrochlorid jen minimálně ovlivňuje vyprazdňování žaludku a střevní pasáž. Nevyvolává potíže s močením.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
-
– U dospělých dochází k účinku za 2 až 3 minuty po intravenózním podání, a za méně než 15 minut po intramuskulární nebo subkutánní injekci. Délka trvání účinku je 3 až 6 hodin. Biologický poločas je 2,93 ± 0,795 hodin.
-
– U dětí od 1 a půl roku, nastupuje účinek za 2 až 3 minuty po intravenózním podání a za 20 až 30 minut po intramuskulární nebo subkutánní injekci. Délka trvání účinku je 3 až 4 hodiny.
Vazba nalbufinu na bílkoviny je střední (kolem 50%).
-
– Nalbufin-hydrochlorid je metabolizován v játrech.
Zatím bylo izolováno 7 metabolitů. Nejdůležitější metabolit je N-(hydroxyketocyclobutyl)-methylnornalbuphin, ostatní metabolity jsou jeho isomery a odpovídají hydroxylovanému nalbufinu. Zdá se, že žádný z metabolitů nemá vlastní působení. Nejsou k dispozici žádné informace týkající se enzymatické katalýzy tvorby těchto metabolitů.
-
– Nalbufin-hydrochlorid se vylučuje močí ve formě glukuronidovaných metabolitů.
-
– U pacientů s poškozením ledvin nebo jater nebyly provedeny žádné studie.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Studie reprodukční toxicity s parenterálním podáním nalbufinu byly prováděny u potkanů a králíků. Prenatální a postnatální studie u potkanů prokázaly při vysokých dávkách zvýšenou mortalitu v prenatálním a postnatálním období a snížení váhy potomků. Nalbufin-hydrochlorid nemá vliv na fertilitu samců ani samic potkanů. U potkanů a králíků nebyl pozorován žádný teratogenní účinek.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Kyselina citronová
Dihydrát citronanu sodného
Chlorid sodný
Roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l (k úpravě pH)
Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Vzhledem k tomu, že nejsou studie kompatibility, tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Přípravek se musí spotřebovat okamžitě po otevření.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
Uchovávejte ampulky v krabičce, aby byly chráněny před světlem.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Ampulky z bezbarvého skla (typ I), 2 ml ampulky v balení po 10 ampulkách.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
K jednorázovému použití.
Používejte pouze čiré roztoky bez viditelných částic. Roztok musí být před podáním vizuálně zkontrolován.
Nespotřebovaný roztok musí být odborně zlikvidován podle místních požadavků.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Orpha-Devel Handels und Vertriebs GmbH
Wintergasse 85/1B
A-3002 Purkersdorf
Rakousko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
65/622/07-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 10.10.2007
Datum posledního prodloužení registrace: 20.1.2011
Další informace o léčivu NALBUPHIN ORPHA
Jak se NALBUPHIN ORPHA podává: subkutánní/intramuskulární/intravenózní podání - injekční roztok
Výdej léku: na lékařský předpis
Balení: Ampulka
Velikost balení: 10X2ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Orpha-Devel Handels und Vertriebs GmbH, Purkersdorf
E-mail: j.lenz@amomed.com
Telefon: +420 702 135 635