Souhrnné informace o léku - METRONIDAZOLE 0,5%-POLPHARMA
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
METRONIDAZOLE 0,5% – Polpharma
Infuzní roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
METRONIDAZOLE 0,5% – Polpharma obsahuje metronidazolum 5 mg v 1 ml roztoku (500 mg ve 100 ml roztoku).
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Infuzní roztok
Popis přípravku: čirý, nepatrně žlutozelený roztok, téměř bez zápachu.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba anaerobních infekcí:
– dutiny břišní a peritonea, abdominálních a jaterních abscesů
– orgánů malé pánve, např. endometritida, ovariální nebo salpingeální absces, pooperační infekce
– kůže, kostí, dolních cest dýchacích (pneumonie, plicní emfyzém a absces)
– CNS, např. meningitis nebo absces mozku
– sepse a endokarditis
U smíšených infekcí s účastí aerobních bakterií se metronidazol používá v kombinaci s dalšími antibiotiky.
Perioperační profylaxe:
Přípravek snižuje incidenci pooperačních infekcí vyvolaných anaeroby, zejména při operacích tlustého střeva, při apendektomii nebo při gynekologických operacích.
U vysoce rizikových pacientů se doporučuje intravenózní podání metronidazolu spolu s beta-laktamovými antibiotiky intramuskulárně nebo intravenózně.
4.2 Dávkování a způsob podání
Přípravek je určen k léčbě hospitalizovaných nemocných. Roztok přípravku METRONIDAZOLE 0,5% -Polpharma, inf. se nesmí míchat s jinými léčivy.
Během podávání metronidazolu se do infuze nesmí přidávat jiná léčiva. Pacient by se měl převést na perorální formu metronidazolu, co nejdříve je to možné.
Obvyklé doporučené dávkování je následující:
Léčba anaerobních infekcí:
Dospělí a děti starší 12 let
Počáteční dávka: 15 mg/kg.
Udržovací dávka: 7,5 mg/kg intravenózně každých 6 hodin.
Rychlost infuze nesmí překročit 5 ml/min.
Maximální intravenózní dávka metronidazolu pro dospělé je 4 g/den. Přípravek se užívá obvykle po dobu
7 – 10 dní, v léčbě těžkých infekcí vyvolaných anaerobními bakteriemi se může podávat 2 – 3 týdny.
Děti do 12 let
Dětem do 12 let se podává 0,5% roztok metronidazolu intravenózně v dávce 1,5 ml/kg tělesné hmotnosti (7,5 mg/kg) v pomalé kapénkové infuzi každých 8 hodin.
Podávání se zahajuje 5 – 10 minut před operací.
Dospělí a děti starší 12 let
100 ml 0,5% roztoku metronidazolu (500 mg metronidazolu) intravenózně v pomalé kapénkové infuzi. Dále se podává stejná dávka 0,5% metronidazolu každých 8 hodin až do převedení na perorální léčbu. Profylaktické podávání nemá překročit 12 hodin po operaci.
Děti do 12 let
-
1,5 ml/kg tělesné hmotnosti 0,5% roztoku metronidazolu (7,5 mg metronidazolu na kg tělesné hmotnosti).
METRONIDAZOLE 0,5% – Polpharma, infuzní roztok ve 100 ml polyetylenových vacích je připravený k použití v této formě bez dalších úprav.
Po zkontrolování neporušenosti vaku a odlepení ochranné fólie se vak připojí k intravenóznímu setu s dvoucestnou jehlou.
Roztok zbylý po skončení infuze se nesmí znovu použít.
Jsou-li patrné viditelné změny v roztoku, přípravek se nesmí použít.
Podání nemocným s poruchou jaterních funkcí:
U nemocných s těžkou poruchou jaterních funkcí je třeba upravit dávkování i četnost podání. Je vhodné monitorovat sérovou hladinu metronidazolu.
Podání nemocným s poruchou renálních funkcí:
Úprava dávkování je nezbytná až při těžších stupních renální insuficience, pokud není nemocný hemodialyzován. U hemodialyzovaných pacientů se v období mezi dialýzami snižuje dávka nebo se zdvojnásobí dávkovací interval, po ukončení dialýzy se podává obvyklá dávka.
4.3 Kontraindikace
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Nemocní, u kterých se objeví během intravenózního podání metronidazolu neurologické nežádoucí účinky, musí být pečlivě sledováni. Pokud je třeba u těchto nemocných pokračovat v léčbě metronidazolem, je třeba zvážit, zda přínos léčby je vyšší než případné riziko opakovaného podání.
U pacientů s preexistujícím onemocněním CNS je při podávání metronidazolu nutná zvýšená opatrnost vzhledem k riziku vzniku křečí a periferní neuropatie.
Nemocní, u kterých před a po podání metronidazolu byly nalezeny závažné odchylky v bílé krevní řadě, musí v případě nutnosti opakovaného podání být pečlivě sledováni.
Během léčby musí být monitorován krevní obraz. Pokud se metronidazol podává déle než 10 dní, je sledování krevního obrazu nezbytné.
Po podání metronidazolu může dojít k rozvoji kandidózy v dutině ústní, vagíně nebo gastrointestinálním traktu. Tyto stavy vyžadují adekvátní léčbu.
Metronidazol se musí podávat opatrně nemocným současně léčeným kortikosteroidy a nemocným se sklony k otokům, neboť přípravek obsahuje relativně významné množství sodíku (135 mmol Na+/l, tj. 740 mg ve 100 ml infuzního roztoku).
Přípravek se má podávat opatrně nemocným se závažným jaterním onemocněním. U těchto nemocných se metronidazol metabolizuje pomalu, což může vést ke kumulaci léčiva a jeho metabolitů v organismu. V těchto případech je třeba dávku přiměřeně upravit.
U pacientů s Cockayneovým syndromem byly při používání přípravků obsahujících metronidazol určených k systémovému podání hlášeny případy závažné hepatotoxicity / akutního jaterního selhání, včetně případů s fatálním důsledkem a velmi rychlým nástupem po zahájení léčby. V této populaci se tedy má metronidazol (po)užívat po důkladném vyhodnocení přínosů a rizik a pouze tehdy, jestliže není k dispozici alternativní léčba. Před zahájením léčby je nutno provést testy jaterních funkcí, které je nutné opakovat i během léčby a po jejím ukončení, dokud se jaterní funkce nevrátí do normálního rozmezí nebo dokud není dosaženo výchozích hodnot. Jestliže dojde během léčby ke značnému zvýšení hodnot testů jaterních funkcí, má být podávání léčivého přípravku ukončeno.
Pacienty s Cockayneovým syndromem je nutno upozornit, aby jakékoli symptomy možného poškození jater oznámili neprodleně svému lékaři a aby přestali metronidazol (po)užívat.
Laboratorní testy:
Pokud je laboratorní stanovení ALT, AST, LDH, triglyceridů a glukózy založeno na bázi extinkce v UV spektru, metronidazol může toto stanovení ovlivnit. V takovém případě mohou být získány falešně negativní výsledky.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Metronidazol zesiluje účinek perorálních antikoagulancií a prodlužuje protrombinový čas. Tato léčiva se nemají podávat společně. Je-li společné podání nezbytné, je třeba sledovat protrombinový čas a určit správnou dávku antikoagulancií.
Metronidazol inhibuje alkoholdehydrogenázu a ostatní enzymy zprostředkovávající oxidaci alkoholu. U pacientů léčených metronidazolem a požívajících alkohol byly pozorovány nežádoucí účinky, podobné těm, které se objevují ve spojení s disulfiramem, tj. rudnutí v obličeji, bolesti hlavy, nauzea, úporné zvracení, břišní dyskomfort, pocení.
Během současného podávání disulfiramu a metronidazolu může dojít k rozvoji zmatenosti a akutní psychózy, proto se tyto léčivé látky nemají podávat současně. Metronidazol se může podávat dva týdny po vysazení disulfiramu.
Současné podávání metronidazolu a fenobarbitalu zkracuje poločas metronidazolu v séru. Sérové koncentrace jsou rovněž redukovány a zvyšuje se koncentrace metabolitu 2-hydroxymethylmetronidazolu.
U nemocných léčených vysokými dávkami solí lithia může při krátkodobé léčbě metronidazolem dojít ke zvýšení sérových koncentrací lithia, zvýšení jeho toxicity a může dojít k poškození ledvin. Během společného podávání těchto léčiv je třeba často sledovat sérové hladiny lithia a kreatininu.
Během společného podávání metronidazolu s astemizolem, amiodaronem nebo terfenadinem se mohou rozvinout kardiovaskulární nežádoucí účinky (změny EKG, arytmie, srdeční blokáda, palpitace, mdloby či dokonce smrt). Tyto přípravky se nemají podávat současně s metronidazolem.
Cimetidin zvyšuje sérový poločas metronidazolu a snižuje jeho clearance, pravděpodobně inhibicí metabolismu metronidazolu.
Metronidazol snižuje clearanci fenytoinu a zvyšuje jeho sérovou koncentraci.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství: kategorie B
Metronidazol prochází placentární bariérou.
Kontrolované studie u těhotných žen nejsou k dispozici, proto je podávání metronidazolu v prvním trimestru kontraindikováno. Během těhotenství se metronidazol smí podávat, pouze jestliže přínos podávání léčiva matce je vyšší než riziko poškození plodu.
Kojení
Metronidazol prochází do mateřského mléka, kde dosahuje koncentrací podobných sérovým, proto se přípravek nemá podávat kojícím ženám. Pokud je jeho podání nezbytné, je třeba kojení přerušit.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Vzhledem k možným nežádoucím účinkům na nervovou soustavu může přípravek negativně ovlivnit pozornost a schopnost soustředění.
4.8 Nežádoucí účinky
Nejčastější nežádoucí účinky jsou nauzea, zvracení, bolesti břicha, kovová pachuť a průjem.
Kromě toho se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky:
Poruchy krve a lymfatického systému: mírná transientní leukopenie a trombocytopenie. Byl popsán jeden případ aplázie kostní dřeně.
Poruchy nervového systému: periferní neuropatie, která se projevuje jako necitlivost, brnění, parestesie; křečové stavy, závratě, ataxie, desorientace, nervozita, deprese, slabost, nespavost, bolesti hlavy, hučení v uších, poruchy sluchu.
Reakce z přecitlivělosti: erytematózní vyrážka, pruritus. Mohou se projevit, i když velice ojediněle, závažné akutní reakce z přecitlivělosti (anafylaktické reakce až anafylaktický šok).
Lokální reakce po podání: tromboflebitis.
Poruchy jater a žlučových cest: vzácně vzestup AST, ALT a bilirubinu v séru, ojediněle pankreatitida.
Ostatní: temnější barva moči, která je dána přítomností barviv, která vznikají metabolizací metronidazolu a jsou dobře rozpustná ve vodě, vzácně superinfekce v oblasti genitálií vyvolané kvasinkou Candida, pocity slabosti, poruchy vidění.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48,
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Humánní letální dávka není známa. V ojedinělých případech po perorálním podávání metronidazolu v dávce 6 – 10,4 g každý druhý den po dobu 5 – 7 dní byly pozorovány neurotoxické projevy včetně křečí a periferní neuropatie.
Po jednorázovém podání 15 g metronidazolu se objevila nauzea, zvracení a ataxie.
Léčba předávkování
V případě předávkování je léčba symptomatická a podpůrná. V případě nutnosti může být Metronidazol efektivně vyloučen hemodialýzou. Peritoneální dialýza však není účinná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva, imidazolové deriváty
ATC: J01XD0l
Metronidazol je 5-nitroimidazolový derivát s antiprotozoárním a antibakteriálním účinkem.
Mechanismus účinku
Metronidazol snadno proniká do jednobuněčných organismů, protozoí a bakterií a neproniká do savčích buněk. Oxido-redukční potenciál metronidazolu je nižší než potenicál ferrodoxinu, proteinu transportujícího elektrony. Tento protein je přítomen v anaerobních organismech a v organismech chudých na kyslík. Rozdíl potenciálů vyvolává redukci metronidazolové nitroskupiny. Redukovaná forma metronidazolu vyvolává v těchto organismech přerušení DNA řetězce.
Přípravek má silný baktericidní účinek proti anaerobům:
Gramnegativní tyčinky: Bacteroides species včetně skupiny Bacteroides fragilis (B. fragilis, B. distasonis, B. ovatus, B. thetaiotaomicron, B. vulgatus), Fusobacterium spp., Veilonella spp.
Grampozitivní tyčinky: Eubacterium, Clostridium
Grampozitivníkoky: Peptococcus species, Peptostreptococcus species
MIC90 metronidazolu pro tyto kmeny je 0,125 – 6,25 ^g/ml.
Dále je přípravek účinný proti některým protozoím: Balantidium coli, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia a Trichomonas spp.
Metronidazol není účinný proti většině aerobních bakterií, fakultativním anaerobům, plísním a virům. Dále není účinný proti Propionibacterium acnes, Actinomyces spp. a Candida albicans.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Následující farmakokinetická data byla připravena na podkladu literárních přehledů.
-
a) Absorpce
-
b) Distribuce v organizmu
-
c) Biotransformace
-
d) Eliminace z organizmu
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní toxicita
LD50 po intraperitoneálním podání potkanům je 2,6 g/kg. Nejvyšší dávka metronidazolu podaná intravenózně (250 mg/kg ) nebyla pro potkany toxická.
Metronidazol vyvolává fetální poškození po podání březím potkanům v dávkách pětkrát vyšších, než jsou humánní dávky.
Metronidazol podaný intraperitoneálně březím myším v humánních dávkách měl na fetus toxické účinky, po perorálním podání toxicitu nevyvolal.
Kancerogenní a mutagenní potenciál
Experimenty na různých hlodavcích potvrdily kancerogenitu metronidazolu s nízkým potenciálem k tvorbě tumorů. U člověka nebyla kancerogenita metronidazolu prokázána.
Metronidazol potvrzuje na řadě testů provedených na bakteriích různými aktivizačními systémy výrazně mutagenní účinky. Další zkoušky in vitro a in vivo proběhly negativně. V lymfocytech pacientů byly po delší léčbě metronidazolem zjištěny zvýšené podíly chromozomových mutací.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
monohydrát kyseliny citronové
dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného
chlorid sodný
voda na injekci
6.2 lnkompatibility
Tento léčivý přípravek se nesmí směšovat s ostatními léčivými látkami.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Polyethylenový kontajner s Insocap adapterem obsahující 100 ml roztoku, krabička.
Velikost balení: 1×100 ml
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
METRONIDAZOLE 0,5% – Polpharma, inf. sol. ve 100 ml polyetylenovém vaku je připraven k použití. Po zkontrolování neporušenosti vaku a odlepení ochranné fólie zaveďte infuzní set s dvojcestnou jehlou. Roztok zbylý po ukončení infuze se již nesmí použít. Přípravek se nesmí použít při přítomnosti viditelných změn v roztoku.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Zaklady Farmaceutyczne POLPHARMA SA,
ul. Pelplinska 19, 83–200 Starogard Gdanski, Polsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
42/109/86-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 08.07.1992
Datum posledního prodloužení registrace: 23.4.2014
Další informace o léčivu METRONIDAZOLE 0,5%-POLPHARMA
Jak
se METRONIDAZOLE 0,5%-POLPHARMA
podává: intravenózní podání - infuzní roztok
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Vak
Velikost
balení: 1X100ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Zaklady Farmaceutyczne Polpharma SA, Starogard Gdański
E-mail: marie.silhanova@polpharma.com
Telefon: 272 681 431