Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

GALLIAPHARM - souhrnné informace

Síla léku
0,74-1,85GBQ

Dostupná balení:

  • 1,85GBQ
  • 1,48GBQ
  • 1,11GBQ
  • 0,74GBQ

Souhrnné informace o léku - GALLIAPHARM

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

GalliaPharm 0,74–1,85 GBq radionuklidový generátor

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Radionuklidový generátor obsahuje – jako mateřský nuklid – germanium (68Ge), které se rozkládá na dceřiný nuklid gallium (68Ga). Germanium (68Ge) sloužící k přípravě 68Ge/68Ga generátoru je bez nosiče.

Radionuklidový generátor GalliaPharm je systém sloužící k eluci roztoku chloridu 68Ga-gallitého pro radioaktivní značení dle Evropského lékopisu. Tento roztok je eluován z kolony zhotovené z TiO2, na níž je fixován mateřský nuklid germanium (68Ge). Z něj pak vzniká gallium (68Ga). Systém je odstíněn. Fyzikální vlastnosti mateřské a dceřiné látky jsou shrnuty v tabulce 1.

Tabulka 1: Fyzikální vlastnosti izotopů 68Ge a 68Ga

Fyzikální parametry

68Ge

68Ga

Poločas

270,95 dne

67,71 minuty

Typ rozpadu

Záchyt elektronu

Emise pozitronů

RTG záření

9,225 keV (13,1 %) 9,252 keV (25,7 %)

10,26 keV (1,64 %) 10,264 keV (3,2 %)

10,366 keV (0,03 %)

8,616 keV (1,37 %)

8,639 keV (2,69 %)

9,57 keV (0,55 %)

Záření gama

511 keV (178,28 %) 578,55 keV (0,03 %) 805,83 keV (0,09 %) 1077,34 keV (3,22 %) 1260,97 keV (0,09 %) 1883,16 keV (0,14 %)

Beta+

Energie Max. energie

352,60 keV 821,71 keV (1,20 %) 836,00 keV 1899,01 keV (87,94 %)

Údaje získané z databáze NUDAT ()

Množství roztoku chloridu 68Ga-gallitého k radioaktivnímu značení dle Evropského lékopisu, které lze eluovat z generátoru, je závislé na přítomném množství germania (68Ge), použitém objemu eluentu (obvykle 5 ml) a času od předchozí eluce. Jsou-li mateřský a dceřiný nuklid v rovnováze, lze eluovat více než 60 % přítomného galia (68Ga).

Tabulka 2 shrnuje aktivitu v generátoru a aktivitu eluátu na počátku a konci doby použitelnosti.

1 / 22

Tabulka 2: aktivita v generátoru získaná elucí

Intenzita záření

Aktivita v generátoru na počátku doby použitelnosti

Aktivita v generátoru na konci doby použitelnosti

Aktivita v eluátu na počátku doby použitelnosti*

Aktivita v eluátu na konci doby použitelnosti*

0,74 GBq

0,74 GBq ± 10 %

0,3 GBq ± 10 %

NLT 0,45 GBq

NLT 0,18 GBq

1,11 GBq

1,11 GBq ± 10 %

0,4 GBq ± 10 %

NLT 0,67 GBq

NLT 0,24 GBq

1,48 GBq

1,48 GBq ± 10 %

0,6 GBq ± 10 %

NLT 0,89 GBq

NLT 0,36 GBq

1,85 GBq

1,85 GBq ± 10 %

0,7 GBq ± 10 %

NLT 1,11 GBq

NLT 0,42 GBq

NLT = not less than (ne méně než)

* v rovnovážném stavu

Podrobnější vysvětlení a příklady aktivity získané elucí v různých časech jsou uvedeny v bodě 12.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Radionuklidový generátor

Generátor je dodáván ve formě pouzdra z nerezové oceli s dvěma držadly a vstupním a výstupním portem. Zdroj elučního roztoku se připevní ke vstupnímu portu, eluát lze shromažďovat na výstupním portu nebo může proudit přímo do aparátu, který zajišťuje syntézu.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1  Terapeutické indikace

Tento léčivý přípravek není určen k přímému použití u pacientů.

Eluát (roztok chloridu 68Ga-gallitého) slouží k in vitro radioaktivnímu značení specifických nosných molekul, které byly speciálně vyvinuty a schváleny ke značení tímto radionuklidem, a to k vyšetření pomocí pozitronové emisní tomografie (PET).

4.2  Dávkování a způsob podání

Tento léčivý přípravek je určen k použití pouze ve specializovaných zařízeních nukleární medicíny a mohou s ním pracovat pouze specialisté zběhlí v provádění radioaktivního značení in vitro.

Dávkování

Množství eluátu (roztoku chloridu 68Ga-gallitého) potřebné k radioaktivnímu značení a množství léčivého přípravku značeného galliem 68Ga k následnému podání bude záviset na typu radioaktivně značeného léčivého přípravku a jeho plánovaném použití. Další informace najdete v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci konkrétního léčivého přípravku, který má být označen.

Pediatrická populace

Další informace o použití u dětí najdete v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci konkrétního léčivého přípravku, který má být označen galliem 68Ga.

Způsob podání

Roztok chloridu 68Ga-gallitého není určen k přímému užití u pacientů, ale používá se in vitro k radioaktivnímu značení různých nosičových molekul. Je nutné dodržet způsob podání výsledného léčivého přípravku.

Návod k bezprostřední přípravě tohoto léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 12.

4.3  Kontraindikace

Roztok chloridu 68Ga-gallitého nepodávejte přímo pacientům.

Použití léčivých přípravků označených 68Ga je kontraindikováno v těchto případech:

– Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Informace o kontraindikacích konkrétních léčivých přípravků značených galliem 68Ga, připravených radioaktivním značením pomocí roztoku chloridu 68Ga-gallitého najdete v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci konkrétního léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

4.4  Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Roztok chloridu 68Ga-gallitého se nepodává přímo pacientům, ale slouží k označení různých nosičových molekul k izotopickému označení in vitro.

U každého pacienta musí být radiační expozice odůvodněna pravděpodobným přínosem.

Podaná aktivita musí v každém případě být ta nejnižší, která ještě zajistí potřebné účinky.

Obecná varování

Informace o zvláštních upozorněních a varováních při používání léčivých přípravků značených galliem 68Ga najdete v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci ke konkrétnímu přípravku, který má být radioaktivně označen.

4.5  Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné studie interakcí chloridu 68Ga-gallitého s jinými léčivými přípravky nebyly provedeny, protože je tato látka prekurzorovým roztokem k radioaktivnímu značení léčivých přípravků.

Informace o interakcích při použití léčivých přípravků značených galliem 68Ga najdete v souhrnu údajů o přípravku a v příbalové informaci konkrétního léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

4.6   Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Pokud je plánováno podání radiofarmak ženě ve fertilním věku, je důležité zjistit, zda není těhotná. Každou ženu, u které se nedostavila menstruace, je třeba považovat za těhotnou, pokud se neprokáže opak. Pokud nelze vyloučit těhotenství pacientky (absence či značná nepravidelnost menstruace atd.), měla by být pacientce nabídnuta alternativní metoda vyšetření bez použití ionizujícího záření (pokud je k dispozici).

Těhotenství

Při vyšetřeních s radionuklidy provedených u těhotných žen je dávce radioaktivity vystaven také plod. Proto lze během těhotenství provádět pouze nezbytná vyšetření, jejichž pravděpodobný přínos vysoce převyšuje riziko, které z nich pro matku a plod vyplývá.

Kojení

Před podáním radioaktivního léčivého přípravku kojící matce je třeba zvážit, zda není možné vyšetření odložit na období po ukončení kojení. Je-li aplikace považována za nezbytnou, je nutné přerušit kojení a mléko, které se v prsu vytvoří, je nutno odsát a zlikvidovat.

Další informace o použití léčivého přípravku značeného galliem 68Ga během těhotenství a kojení jsou uvedené v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci ke konkrétnímu přípravku, který má být radioaktivně označen.

Fertilita

Další informace o použití léčivého přípravku značeného galliem 68Ga a jeho vlivu na plodnost jsou uvedené v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci ke konkrétnímu přípravku, který má být radioaktivně označen.

4.7  Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje po podání léčivých přípravků značených galliem 68Ga budou specifikovány v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

4.8  Nežádoucí účinky

Možné vedlejší účinky po podání léčivého přípravku značeného galliem 68Ga budou záviset na konkrétním léčivém přípravku. Tyto informace budou uvedeny v souhrnu údajů o přípravku či příbalové informaci léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky: .

4.9  Předávkování

Náhodné podání eluátu obsahujícího 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkové může způsobit místní podráždění žíly a v případě intraarteriálně podané injekce nekrózu tkáně. Katetr nebo postižené místo opláchněte fyziologickým roztokem.

Neúmyslné podání eluátu s volným 68Ga by nemělo mít žádné toxické účinky. Podaný volný 68Ga se rozpadá na téměř zcela neaktivní 68Zn během krátké doby (97 % se rozloží za 6 hodin). Během této doby je 68Ga koncentrován zejména v krvi/plazmě (vázaný na transferin) a v moči. U pacienta zajistěte dostatečnou hydrataci k posílení vylučování 68Ga; doporučuje se forsírovaná diuréza a časté vyprazdňování močového měchýře.

Dávku radiace u člověka lze odhadnout pomocí informací uvedených v bodě 11.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1  Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná diagnostická radiofarmaka, ATC kód: V09X

Farmakodynamické vlastnosti léčivých přípravků značených galliem Ga a připravených radioaktivním značením pomocí přípravku GalliaPharm před jejich podáním budou záviset na charakteru léčivého přípravku, který bude radioaktivně označen. Další informace najdete v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci přípravku, který má být radioaktivně označen.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem GalliaPharm u všech podskupin pediatrické populace vzhledem k absenci významného léčebného účinku u dosavadní léčby (informace o pediatrickém použití viz bod 4.2). Toto zproštění se však nevztahuje na diagnostické nebo terapeutické použití přípravku, navázaného na molekule nosiče.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Roztok chloridu Ga-gallitého není určen k přímému užití u pacientů, ale používá se in vitro k radioaktivnímu značení různých nosičových sloučenin. Farmakokinetické vlastnosti léčivých přípravků značených galliem Ga budou záviset na charakteru léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

Ačkoli roztok chloridu Ga-gallitého není určen k přímému užití u pacientů, jeho farmakokinetické vlastnosti byly studovány u potkanů.

5.3  Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologické vlastnosti léčivých přípravků značených galliem Ga a připravených radioaktivním značením pomocí chloridu gallitého (s izotopem Ga) budou záviset na charakteru léčivého přípravku, který má být radioaktivně označen.

5 ml eluátu přípravku GalliaPharm obsahuje až 1850 MBq aktivity Ga a 18,5 kBq Ge (0,001 % celkové hodnoty). Tento údaj odpovídá 1,2 ng gallia a 0,07 ng germania.

Toxikologické studie prokázaly, že při jednorázové intravenózní injekcí 20–38 mg Ga/kg u potkanů nebo 15–35 Ga/kg u králíků (ve formě gallium-laktátu) nebyl pozorován žádný úhyn zvířat. Dávka, která nezpůsobí žádnou toxicitu po opakovaném podávání, nebyla stanovena, LD50 však činí 67,5 mg Ga/kg u potkanů a 80 mg Ga/kg u myší po každodenním podávání dusičnanu gallitého po dobu 10 dní. Tento léčivý přípravek není určen k pravidelnému nebo kontinuálnímu podávání.

Testy farmakodynamických vlastností na potkanech ukázaly, že po intravenózním podání potkanům je chlorid Ga-gallitý pomalu eliminován z krve s biologickým poločasem 188 hodin u samců a 254 hodin u samic potkana. To proto, že se volné Ga3+ chová podobným způsobem jako ionty Fe3+. Protože je však biologický poločas Ga mnohem delší než jeho fyzikální poločas rozpadu (67,71 minut), před uplynutím 188 resp. 254 hodin se téměř všechen izotop již rozpadl na neaktivní izotop 68Zn. Například po 6 hodinách se rozpadlo cca 97 % z původního Ga.

Radioaktivita z rozpadu 68Ge je u potkanů extrémně nízká: nejvyšší hodnoty jsou v moči a játrech (< 2 × 10-4 % podané dávky na gram, 5 minut až 3 hodiny po injekci).

Extrapolací hodnot 68Ga od samic a samců potkanů byla stanovena odhadovaná efektivní dávka pro 57 kg ženu 0,0483 mSv/MBq a pro 70 kg muže 0,0338 mSv/MBq.

Žádné teratogenní účinky nebo výrazná toxicita u matek nebyly pozorovány u křečků, jimž bylo v 8. den březosti intravenózně podáno 30 mg Ga nebo Ge 40 mg/kg.

Mutagenní nebo karcinogenní potenciál tohoto přípravku nebyl zjišťován.

Celkové toxické účinky byly v neklinických studiích pozorovány pouze po expozicích dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka, což svědčí o malém významu při klinickém použití.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1  Seznam pomocných látek

  • Matrice: oxid titaničitý.
  • Nádobka elučního roztoku: roztok sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l.

6.2  Inkompatibility

Značení nosičových molekul pomocí chloridu 68Ga-gallitého je velmi citlivé na přítomnost stopových kovových nečistot.

Veškeré skleněné předměty, injekční jehly atd., používané při přípravě radioaktivních léčivých přípravků, musí být řádně očištěny, aby na nich nezůstaly stopové zbytky kovu. Aby se minimalizovaly hladiny stopových kovových nečistot, lze používat jen injekční jehly s prokázanou odolností vůči zředěné kyselině (například nekovové).

U lahvičky na eluát se nedoporučuje používat zátky z nepotahované chlorbutylové pryže, neboť mohou obsahovat značné množství zinku, který bude do kyselého eluátu extrahován.

6.3  Doba použitelnosti

Radionuklidový generátor: 12 měsíců od data kalibrace.

Datum kalibrace a datum použitelnosti jsou uvedeny na etiketě.

Eluát chloridu 68Ga-gallitého: Eluát použijte ihned po eluci.

6.4  Zvláštní opatření pro uchovávání

Radionuklidový generátor: Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.

Uchovávání radiofarmak musí být v souladu s národními předpisy pro radioaktivní látky.

6.5 Druh obalu a obsah balení a zvláštní vybavení pro použití

Skleněná kolona je zhotovena z borosilikátového trubicového skla (typ I dle Ph. Eur.) a zástrček z PEEK (polyetereter­ketonu), které se připojují ke vstupní a výstupní lince z PEEK pomocí ručně utahovaných konektorů pro HPLC. Obě linky jsou připojeny ke dvěma konektorům, které procházejí vnějším obalem generátoru GalliaPharm.

Kolona je uzavřena v olověném štítu. Ten je fixován ve vnějším pouzdře z nerezové oceli se dvěma držadly.

Příslušenství dodávané s generátorem:

  • 1. 1× PP vak obsahující 250 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l (PP – polypropylen)

  • 2. 1× odvětrávaný trn (ABS -akrylonitrilbu­tadienstyren a PE – polyethylen)

  • 3. 2× adaptér 1/16“ na kónus LUER M (PEEK)

  • 4. 2× hadička 60 cm (PEEK)

  • 5. 1× hadička 40 cm (PEEK)

  • 6. 1× hadička 20 cm (PEEK)

  • 7. 3× ručně utahovaný konektor 1/16“ 10–32 (PEEK)

  • 8. 1× ručně utahovaný konektor 1/16“ M6 (PEEK)

  • 9. 1× uzavíratelná rozbočka (TPX – polymethylpenten a HDPE – polyethylen s vysokou hustotou)

  • 10. 1× zasouvací spojka LUER (PP)

Velikosti balení:

Radionuklidové generátory mají k datu kalibrace následující aktivity 68Ge: 0,74 GBq, 1,11 GBq, 1,48 GBq, 1,85 GBq.

Průřez radionuklidovým generátorem GalliaPharm


Držadlo


Pouzdro z nerezové oceli


Vstupní port


Olověné stínění


Výstupní port


Linky kapalin


Čelní deska se vstupním a výstupním portem


Kolona z TiO2


Čelní pohled na radionuklidový generátor GalliaPharm

Držadla


Vstupní port


Výstupní port


Čelní deska se vstupním a výstupním portem

Pouzdro z nerezové oceli


Velikost: 230 × 132 × 133 mm (V x Š x H)

Hmotnost: asi 14 kg

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Obecná varování

Radiofarmaka mohou získávat, používat a aplikovat pouze autorizované osoby v určených klinických podmínkách. Jejich příjem, uchovávání, použití, přesuny a likvidace podléhají předpisům a podmínkám povolení kompetentního orgánu.

Radiofarmaka je nutno připravovat způsobem, který splňuje požadavky na radiační bezpečnost a farmaceutickou kvalitu. Je třeba přijmout odpovídající aseptická opatření.

Generátor nelze rozebírat – mohlo by dojít k poškození vnitřních komponent a úniku radioaktivních lá­tek.

Podání musí být provedeno tak, aby bylo riziko kontaminace přípravku a ozáření obsluhy minimální. Je nutné zajistit adekvátní stínění.

Podání radiofarmak znamená riziko vnějšího ozáření nebo kontaminace z rozlité moči, zvratků apod. u osob v okolí. Je proto nutno podniknout opatření na ochranu proti ionizujícímu záření v souladu s národními předpisy.

Před likvidací je nutno odhadnout zbytkovou aktivitu generátoru.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Eckert & Ziegler Radiopharma GmbH

Robert-Rossle-Str. 10

13125 Berlin

Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

88/117/17-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 6. 9. 2017

10. DATUM REVIZE TEXTU

18. 1. 2018

11. DOZIMETRIE

Dávky záření, které jednotlivé orgány obdrží po intravenózním podání léčivého přípravku značeného galliem 68Ga, závisí na konkrétním léčivém přípravku, který být radioaktivně označen. Informace o radiační zátěži po podání konkrétního izotopicky značeného přípravku naleznete v jeho souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci.

Následující dozimetrické tabulky slouží k posouzení příspěvku nenavázaného gallia 68Ga k radiační zátěži po plánované nebo náhodné intravenózní aplikaci roztoku chloridu 68Ga-gallitého.

Jednotlivé dozimetrické odhady vycházejí z testů distribuce látky u potkanů a výpočty byly provedeny podle klasifikace OLINDA (Organ Level INternal Dose Assessment Code). Hodnoty byly měřeny po 5, 30, 60, 120 a 180 minutách.

Tabulka 3: Absorbovaná dávka na jednotku podaného množství – ženy

Absorbovaná dávka na jednotku podané radioaktivity (mSv/MBq)

Orgán

Dospělí

(57 kg)

15 let

(50 kg)

10 let

(30 kg)

5 let (17 kg)

o o

Novorozenec (5 kg)

Nadledviny

0,0114

0,0112

0,0164

0,0238

0,0403

0,0782

Mozek

0,0180

0,0159

0,0176

0,0206

0,0292

0,0667

Prsa

0,0059

0,0058

0,0110

0,0163

0,0269

0,0545

Stěna žlučníku

0,0096

0,0092

0,0127

0,0201

0,0390

0,0750

Stěna dolní části tlustého střeva

0,0032

0,0032

0,0050

0,0077

0,0133

0,0292

Tenké střevo

0,0039

0,0039

0,0062

0,0099

0,0178

0,0376

Stěna žaludku

0,0057

0,0056

0,0088

0,0133

0,0250

0,0502

Stěna horní části tlustého střeva

0,0040

0,0039

0,0067

0,0104

0,0199

0,0425

Srdeční stěna

0,1740

0,1940

0,3010

0,4830

0,8730

1,7200

Ledviny

0,0385

0,0421

0,0600

0,0888

0,1600

0,4150

Játra

0,0972

0,0974

0,1480

0,2200

0,4270

0,9890

Plíce

0,1860

0,2240

0,3190

0,4930

0,9840

2,7100

Sval

0,0073

0,0076

0,0131

0,0319

0,0622

0,0954

Vaječníky

0,0188

0,0203

0,0566

0,0988

0,2250

0,4590

Pankreas

0,0187

0,0218

0,0406

0,0547

0,1120

0,3400

Kostní dřeň

0,0225

0,0256

0,0415

0,0777

0,1770

0,5710

Osteogenní buňky

0,1160

0,1140

0,1840

0,3100

0,7350

2,3500

Kůže

0,0029

0,0029

0,0044

0,0067

0,0122

0,0271

Slezina

0,0055

0,0056

0,0086

0,0130

0,0238

0,0492

Brzlík

0,0100

0,0102

0,0133

0,0190

0,0297

0,0570

Štítná žláza

0,2210

0,2980

0,4600

1,0200

1,9300

2,6300

Stěna močového měchýře

0,0023

0,0022

0,0038

0,0063

0,0110

0,0222

Děloha

0,0792

0,0802

1,3400

2,0300

3,6900

1,4700

Celé tělo

0,0177

0,0178

0,0289

0,0468

0,0920

0,2340

Efektivní dávka (mSv/MBq)

0,0483

0,0574

0,1230

0,2090

0,4100

0,7170

Tabulka 4: Absorbovaná dávka na jednotku podaného množství – muži

Absorbovaná dávka na jednotku podané radioaktivity (mSv/MBq)

Orgán

Dospělí

(70 kg)

15 let

(50 kg)

10 let

(30 kg)

5 let (17 kg)

o o

Novorozenec (5 kg)

Nadledviny

0,0093

0,0112

0,0165

0,0235

0,0377

0,0749

Mozek

0,0134

0,0137

0,0148

0,0170

0,0241

0,0563

Prs

0,0062

0,0074

0,0142

0,0213

0,0350

0,0725

Stěna žlučníku

0,0081

0,0096

0,0137

0,0213

0,0409

0,0803

Stěna dolní části tlustého střeva

0,0015

0,0020

0,0031

0,0051

0,0091

0,0204

Tenké střevo

0,0022

0,0029

0,0048

0,0080

0,0146

0,0309

Stěna žaludku

0,0048

0,0066

0,0099

0,0153

0,0287

0,0560

Stěna horní části tlustého střeva

0,0027

0,0033

0,0058

0,0094

0,0182

0,0385

Srdeční stěna

0,3030

0,3930

0,6110

0,9830

1,7800

3,4900

Ledviny

0,0198

0,0241

0,0345

0,0510

0,0911

0,2310

Játra

0,0766

0,1030

0,1570

0,2330

0,4500

1,0400

Plíce

0,1340

0,2000

0,2850

0,4390

0,8720

2,3800

Sval

0,0051

0,0074

0,0129

0,0326

0,0636

0,0961

Pankreas

0,0187

0,0257

0,0480

0,0646

0,1310

0,4030

Kostní dřeň

0,0138

0,0154

0,0243

0,0441

0,0980

0,3110

Osteogenní buňky

0,0431

0,0558

0,0901

0,1510

0,3560

1,1300

Kůže

0,0020

0,0024

0,0036

0,0057

0,0103

0,0232

Slezina

0,0041

0,0056

0,0084

0,0130

0,0227

0,0469

Varlata

0,0011

0,0018

0,0075

0,0094

0,0138

0,0239

Brzlík

0,0139

0,0158

0,0194

0,0276

0,0417

0,0794

Štítná žláza

0,1980

0,3250

0,5020

1,1200

2,1100

2,8800

Stěna močového měchýře

0,0011

0,0013

0,0022

0,0039

0,0070

0,0152

Celé tělo

0,0115

0,0147

0,0237

0,0383

0,0748

0,1900

Efektivní dávka (mSv/MBq)

0,0338

0,0506

0,0756

0,1340

0,2600

0,5550

Efektivní dávka tohoto přípravku při náhodném intravenózním podání látky s aktivitou 250 MBq činí 12,1 mSv pro dospělé 57kg ženy a 8,45 mSv pro dospělé 70kg muže.

Údaje z literatury o dávce radiace u pacientů po podání 68Ga-gallium-citrátu jsou uvedeny v tabulce 5 dále a lze podle nich odhadnout distribuci látky po náhodné aplikaci gallia 68Ga z eluátu generátoru, i když byla data získána na základě jiné soli látky.

Tabulka 5: Absorbovaná dávka na jednotku radioaktivity podanou ve formě citronanu 68Ga-gallitého (dle publikace ICRP č. 53)

Absorbovaná dávka na jednotku radioaktivity podanou ve formě citronanu 68Ga-gallitého (mSv/MBq)

Orgán

Dospělí

15 let

10 let

5 let

1 rok

Nadledviny

0,034

0,044

0,064

0,088

0,140

Povrch kosti

0,037

0,048

0,080

0,140

0,310

Prs

0,014

0,014

0,023

0,037

0,074

Stěna dolní části tlustého střeva

0,018

0,022

0,036

0,059

0,110

Tenké střevo

0,064

0,080

0,140

0,230

0,450

Stěna žaludku

0,014

0,017

0,027

0,044

0,084

Stěna horní části tlustého střeva

0,053

0,064

0,110

0,180

0,360

Ledviny

0,026

0,032

0,046

0,068

0,120

Játra

0,027

0,035

0,053

0,079

0,150

Plíce

0,013

0,016

0,025

0,041

0,080

Pankreas

0,014

0,018

0,029

0,047

0,089

Kostní dřeň

0,046

0,064

0,110

0,210

0,450

Slezina

0,036

0,051

0,080

0,130

0,240

Varlata

0,013

0,015

0,024

0,039

0,077

Štítná žláza

0,012

0,015

0,025

0,042

0,081

Stěna močového měchýře

0,014

0,016

0,026

0,044

0,081

Jiné tkáně

0,013

0,015

0,025

0,041

0,080

Efektivní dávka (mSv/MBq)

0,027

0,034

0,056

0,095

0,190

Expozice externímu ozáření

Průměrné ozáření povrchu nebo při kontaktu generované radionuklidovým generátorem GalliaPharm činí méně než 0,14 ^iSv/h na MBq 68Ge. Například generátor o aktivitě 1,85 GBq vyvolá maximální povrchovou dávku 260 ^Sv/h. Obecně se doporučuje generátor uchovávat za pomocným stíněním, aby byla expozice provozního personálu minimální.

12. NÁVOD PRO PŘÍPRAVU RADIOFARMAK

Všeobecnou manipulaci, připevnění hadiček, výměnu nádobky s roztokem sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l, eluci generátoru a další činnosti, které potenciálně vystaví generátor GalliaPharm prostředí, je nutné provádět za použití aseptických technik ve vhodně čistém prostředí podle platné národní legislativy. Navíc je nutno všechny tyto manipulační kroky provádět v prostorách odpovídajících národním předpisům o bezpečném použití radioaktivních přípravků.

Vybalení generátoru

  • 1. Zkontrolujte přepravní obal, zda nedošlo k jeho poškození při přepravě. Pokud ano, proveďte stěry poškozené části a změřte, zda nedošlo k úniku radioaktivního materiálu. Pokud aktivita překročí 40 impulzů za sekundu na 100 cm2, informujte místního bezpečnostního technika.

  • 2. Přeřízněte bezpečnostní pečeť na horní části přepravního obalu. Z obalu vyjměte vnitřní pěnové pouzdro a opatrně oddělte pěnové prvky.

  • 3. Opatrně vyjměte generátor. Zkontrolujte, zda nedošlo k úniku radioaktivního materiálu. UPOZORNĚNÍ: Riziko pádu: Generátor GalliaPharm váží přibližně 14 kg. Manipulujte s ním opatrně, aby nedošlo ke zranění. Při pádu generátoru nebo při poškození přepravního obalu přepravou zkontrolujte těsnost, proveďte zkušební stěry poškozené oblasti a změřte, zda nedošlo k úniku radioaktivity. Zkontrolujte také, zda nedošlo k poškození uvnitř – nakloňte generátor pomalu o 90° a naslouchejte, zda neuslyšíte pohyb ulomených či uvolněných součástí.

  • 4. Proveďte zkušební stěry vložek v přepravním obalu a vnějšího povrchu generátoru. Pokud aktivita na utěrkách překročí 40 impulzů za sekundu na 100 cm2, informujte místního bezpečnostního technika.

  • 5. Zkontrolujte, zda není poškozený vstupní a výstupní port (jsou uzavřeny zátkou). Neodstraňujte zátky z portů, dokud nejsou eluční linky připraveny k instalaci.

Optimální umístění:

  • 1. Při instalaci radionuklidového generátoru GalliaPharm do konečné polohy, tj. k propojení se syntetizační aparaturou nebo pro ruční eluci, doporučujeme, aby byly linky co nejkratší – jejich délka může mít vliv na výtěžek ve sběrové či reakční injekční lahvičce. Z tohoto důvodu se generátor GalliaPharm dodává se třemi délkami hadiček pro výběr vhodné délky.

  • 2. Při umísťování generátoru GalliaPharm používejte pomocné stínění.

Příprava:

  • 1. Příslušenství dodávané s generátorem:

  • 1. 1× nádobka s 250 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l (PP – polypropylen)

  • 2. 1× odvětrávaný trn (ABS -akrylonitrilbu­tadienstyren a PE – polyethylen)

  • 3. 2× adaptér 1/16“ na kónus LUER M (PEEK)

  • 4. 2× hadička 60 cm (PEEK)

  • 5. 1× hadička 40 cm (PEEK)

  • 6. 1× hadička 20 cm (PEEK)

  • 7. 3× ručně utahované konektory 1/16“ 10–32 (PEEK) pro výstupní porty a adaptéry

  • 8. 1× ručně utahovaný konektor 1/16“ M6 (PEEK) pro vstupní port

  • 9. 1× uzavíratelná rozbočka (TPX – polymethylpenten a HDPE – polyethylen s vysokou hustotou)

  • 2. Vstupní port a linka: Pozor: vstupní port je vybaven speciálním závitem, který brání nesprávnému zapojení. Lze do něj proto zapojit pouze ručně utahované konektory 1/16“ M6. Při sestavování vstupní linky připojte odvětrávaný trn k jednomu konci uzavíratelné rozbočky. Na druhém konci rozbočky připojte adaptér kónusu luer (male, 1/16“). Pomocí ručně utahovaného konektoru (1/16“ 10–32) připojte jednu 60 cm dlouhou PEEK hadičku. Zamáčknete do ní ručně utahovaný konektor 1/16“ M6, ale ještě hadičku nezapojujte.

  • 3. Výstupní port a linka: Při sestavování výstupní linky vyberte vhodnou délku hadičky (20 cm, 40 cm nebo 60 cm) pro místní nastavení. Použijte prosím nejkratší možné linky. Připojte vybraný konec PEEK hadičky k adaptéru kónusu luer (male, 1/16“) pomocí ručně utahovaného konektoru (1/16“ 10–32). Třetí ručně utahovaný konektor 1/16” 10–32 zamáčkněte do připravené výstupní linky, ale ještě ji nezapojujte.

  • 4. Nádobku s 250 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l zavěste v blízkosti vstupního portu, ale nad generátorem.

  • 5. Otočte ventily na uzavíratelné rozbočce tak, aby přes trn nemohla protékat žádná kapalina. Zatlačte trn do konektoru PP nádobky. Následně pomalu odvzdušněte všechny ventily rozbočky i připojenou vstupní linku a naplňte je roztokem sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l. Jakmile je systém naplněn, uzavřete ventily a kapalinu tak zastavte.

  • 6. Vyjměte záslepku ze vstupního portu generátoru GalliaPharm a připojte připravenou a naplněnou vstupní linku k ručně utahovanému konektoru 1/16“ M6. Dejte pozor, aby nedošlo k zalomení nebo přiskřípnutí linky.

  • 7. Vyjměte záslepku z výstupního portu generátoru GalliaPharm a připojíte připravenou a naplněnou výstupní linku k ručně utahovanému konektoru 1/16“ 10–32. Dejte pozor, aby nedošlo k zalomení nebo přiskřípnutí linky.

  • 8. Tím je generátor připraven k první eluci.

  • 9. Generátor je zkonstruován tak, aby z něj – pokud ke vstupnímu a výstupnímu portu nejsou připojeny hadičky – nevytekla žádná kapalina, přesto se však nedoporučuje nechávat porty otevřené. Pokud je ke generátoru připojena nádobka s roztokem sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l a dráha kapaliny je otevřena, k eluci dojde samospádem, takže je nutné zajistit správně připojené vstupní a výstupní linky a správné pozice ventilů na rozbočce.

Obrázek sestaveného generátoru GalliaPharm připraveného k eluci:

První eluce:

  • 1. Při instalaci radionuklidového generátoru GalliaPharm do konečné polohy, tj. k propojení se syntetizační aparaturou nebo pro ruční eluci, doporučujeme, aby byly linky co nejkratší – jejich délka může mít vliv na výtěžek ve sběrové či reakční injekční lahvičce.

  • 2. Při sestavování systému je nutno pracovat za aseptických podmínek, zvláště při manipulaci s porty. Dodržení tohoto bodu je klíčové k zachování sterility.

  • 3. Připravte další potřebné materiály:

  • – Osobní ochranné prostředky: při eluci je nutno používat ochranné brýle a rukavice i náležitý laboratorní oděv.

  • – Sterilní stříkačka o objemu 10 ml.

  • – Stíněná injekční lahvička nebo jiná nádobka o objemu minimálně 10 ml. Nepoužívejte zátky z nepotahované chlorbutylové pryže – mohou obsahovat značné množství zinku, který bude do kyselého eluátu extrahován.

  • 4. Připojte stříkačku k hornímu bočnímu portu rozbočky a naplňte jej 10 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l z PP nádobky. Dbejte, aby se do portu ze stříkačky nedostal vzduch.

  • 5. K výstupní lince připojte injekční lahvičku nebo jinou nádobku na eluát pomocí odpovídajícího konektoru. Nádobka musí mít dostatečnou kapacitu na celý objem eluátu.

  • 6. Na uzavíratelné rozbočce otočte ventilem u stříkačky směrem ke vstupnímu portu generátoru. Aplikujte 10 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l rychlostí maximálně 2 ml/min. Rychlejší eluce může snížit životnost generátoru. Generátor lze zcela naplnit 5 ml eluátu, při první eluci však doporučujeme použít 10 ml. Pokud narazíte na silný odpor, neaplikujte roztok silou. Při eluci pomocí peristaltické pumpy, nastavte ji na průtok maximálně 2 ml/min. Ověřte také, zda kapalina vytéká bez neobvyklého odporu. Pokud zjistíte silný odpor, eluci přerušte.

UPOZORNĚNÍ:
  • – Eluát vždy aplikujte přes vstupní port – nikdy neprovádějte eluci v opačném směru.

  • – Pokud se do kolony generátoru dostane vzduch, účinnost eluce (výtěžek 68Ga) se může snížit.

  • 7. Eluát shromážděte do odstíněné nádobky a změřte jeho aktivitu pomocí kalibrovaného kalibrátoru ke stanovení výtěžku. Pokud získáte méně než 5 ml eluátu, nedosáhli jste maximálního výtěžku generátoru. Proveďte korekci naměřené hodnoty podle času zahájení eluce. K zajištění optimálního výtěžku definitivně umístěného generátoru doporučujeme stanovit eluční píky sběrem malých frakcí po 0,5 ml.

  • 8. Doporučujeme zlikvidovat první eluát – může být kontaminován izotopem 68Ge.

  • 9. Po prvních elucích doporučujeme kontaminaci 68Ge vyloučit porovnáním aktivity obou izotopů, 68Ga a 68Ge. Další informace najdete v monografii Evropského lékopisu č. 2464.

Další průběžné eluce:

  • 1. Opakujte postup první eluce, použijte však pouze 5 ml. Konstrukce generátoru GalliaPharm zajišťuje vyplavení veškeré dostupné aktivity izotopu 68Ga v 5 ml roztoku.

  • 2. Každý pracovní den radionuklidový generátor GalliaPharm eluujte 5 ml roztokem sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l.

  • 3. Eluát je jasný, sterilní a bezbarvý roztok chloridu 68Ga-gallitého s pH mezi 0,5 a 2,0 a radiochemickou čistotou vyšší než 95 %. Před použitím zkontrolujte čistotu eluátu a pokud není čirý, zlikvidujte jej.

  • 4. Pokud generátor nebyl používán po dobu 3 dnů či více, v koloně se nahromadí ionty izotopu 68Ge. Doporučujeme proto 7–24 hodin před následující provozní elucí kolonu jednorázově propláchnout. K propláchnutí použijte 10 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l, abyste plně odstranili nahromaděné nečistoty.

  • 5. Při dalších elucích doporučujeme vyloučit kontaminaci 68Ge porovnáním aktivity obou izotopů, 68Ga a 68Ge. Další informace najdete v monografii Evropského lékopisu č. 2464.

UPOZORNĚNÍ:

Pokud kdykoli zjistíte únik kapaliny, okamžitě eluci zastavte a snažte se únik kapaliny zastavit.

Ke generátoru 68Ge/68Ga je dodáváno 250 ml roztoku sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l. Toto množství obvykle dostačuje nejméně na 40 elucí. K eluci generátoru používejte pouze roztok sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l od držitele rozhodnutí o registraci. Od tohoto držitele lze zakoupit i další nádobky jako spotřební materiál.

Výměna nádobky s roztokem sterilní ultračisté kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l

Další informace o léčivu GALLIAPHARM

Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Krabička
Velikost balení: 1,85GBQ

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Eckert & Ziegler Radiopharma GmbH, Berlin
E-mail: radiopharma@ezag.de
Telefon: +49 (0) 30 941084-280