Souhrnné informace o léku - GABITRIL 10 MG
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
GABITRIL 10 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje tiagabini hydrochloridum monohydricum 11,50 mg, což odpovídá tiagabinum 10 mg.
Pomocné látky se známým účinkem: laktóza.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA potahovaná tableta
Bílé oválné potahované tablety označeny číslem 252.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přídatná (add-on) léčba parciálních záchvatů se sekundární generalizací nebo bez ní, u nichž nejsou jiná antiepileptika dostatečně účinná.
Přípravek je určen pro dospělé a dospívající starší 12 let.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování je třeba přizpůsobit potřebám pacienta, především je nutné vzít v úvahu věk a další medikaci.
V případě, že pacient užívá léky, které ovlivňují enzymy CYP 3A4/5, které se podílí na metabolismu tiagabinu, doporučuje se dávku tiagabinu upravit (viz 4.5). Pacienti, kteří současně neužívají další léky, které indukují příslušné enzymy, mají dvakrát vyšší hladinu tiagabinu v porovnání s pacienty, kteří enzymy indukované mají. Proto tito pacienti (s neindukovanými enzymy) potřebují nižší dávku, méně často podávanou a vyžadují pomalejší titraci dávky.
Dospělí a dospívající starší 12 let:
Úvodní dávka činí 10 mg/den s následným zvyšováním v týdenních intervalech o 10 mg. Obvyklá udržovací dávka u pacientů užívajících léky, které patří mezi induktory enzymů je 30–50 mg/den; dobře snášeny jsou dávky až 70 mg/den. U pacientů, kteří tyto léky neužívají, by se měla udržovací dávka zpočátku pohybovat v rozmezí na 10–30 mg/den.
Zpočátku se doporučuje užívat přípravek jednou denně případně dvakrát denně. Udržovací dávka by měla být rozdělena do dvou nebo tří jednotlivých denních dávek.
Denní dávka by měla být podávána perorálně ve 3 dílčích dávkách užívaných během jídla.
Starší pacienti:
Farmakokinetika tiagabinu se u starších osob významně nemění. O použití tiagabinu u starších osob jsou však dostupné pouze omezené informace. Proto je při podávání tiagabinu pacientům této věkové skupiny doporučována opatrnost.
Pacienti s poruchou funkce ledvin:
Renální insuficience neovlivňuje farmakokinetiku tiagabinu, a proto u těchto pacientů není nutná úprava dávkování.
Pacienti s poruchou funkce jater:
Tiagabin je metabolizován v játrech, a vzhledem k tomu, že u pacientů s mírně až středně sníženou funkcí jater je farmakokinetika tiagabinu pozměněna, mělo by být dávkování tiagabinu upraveno snížením jednotlivých dávek a/nebo prodloužením dávkovacích intervalů v závislosti na klinické odpovědi pacienta.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 a při těžkém poškození jaterních funkcí.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Rychlá titrace a /nebo výrazné zvýšení dávky tiagabinu nemusí být dobře tolerováno a proto je nutno se tomuto způsobu dávkování vyvarovat (viz bod 4.2).
Vzhledem k nedostatečným údajům není podávání tiagabinu doporučováno u generalizovaných záchvatů, a to zvláště u idiopatických forem s absencemi, Lennox – Gastautova syndromu nebo podobných forem epilepsie.
Postmarketingové studie prokázaly, že Gabitril může u pacientů, kteří netrpí epilepsií, vyvolat záchvaty a status epilepticus. Pravděpodobnost výskytu těchto stavů ovlivňuje celkový stav pacienta, současná léčba, která může snižovat práh pro záchvaty, předávkování i způsob dávkování (vysoká dávka, rychlá titrace).
Vzhledem ke GABAergnímu mechanizmu účinku tiagabinu a k výsledkům studií prováděných na laboratorních zvířatech, nelze při podávání tiagabinu pacientům s generalizovanými záchvaty vyloučit zhoršení absencí.
Stejně jako u ostatních antiepileptik se může u některých pacientů po užití tiagabinu objevit zvýšená frekvence záchvatů nebo vypuknutí nových typů záchvatů. Tento jev může být důsledkem předávkování, snížení plazmatické koncentrace současné antiepileptické léčby, vývoje choroby nebo paradoxního účinku.
Náhlé přerušení léčby může ojediněle vést k návratu záchvatů. Proto se doporučuje postupné snižování dávek v průběhu 2–3 týdnů.
U pacientů s vážnými problémy chování v anamnéze, včetně generalizované úzkosti a deprese, existuje během léčby tiagabinem, stejně jako u dalších antiepileptik, riziko opakovaného výskytu těchto příznaků. Léčba tiagabinem by proto měla být zahájena nízkými úvodními dávkami při pečlivém sledování pacientů.
U pacientů, kteří užívali Gabitril, se objevila závažná vyrážka zahrnující i vesikulobulózní vyrážku.
Byl hlášen výskyt spontánních ekchymóz; v takovém případě je nutné vyšetřit krevní obraz včetně počtu trombocytů.
Byly hlášeny řídké případy poškození zorného pole. Pokud se tyto symptomy objeví, pacient by měl být vyšetřen oftalmologem včetně perimetrie.
Během léčby antiepileptiky v různých indikacích byly u některých pacientů hlášeny případy sebevražedných představ a chování. Metaanalýza randomizovaných placebem kontrolovaných klinických studií antiepileptik rovněž prokázala mírně zvýšené riziko sebevražedných představ a chování. Mechanismus vzniku není znám a dostupná data nevylučují možnost zvýšeného rizika u tiagabinu.
Proto by u pacientů měly být sledovány příznaky sebevražedných představ či chování a zvážena vhodná léčba. Pacienti (a osoby poskytující pacientům péči) by měli být upozorněni na to, že v případě výskytu symptomů sebevražedného myšlení či chování, by měli vyhledat lékařskou pomoc.
Přípravek obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost Gabitrilu byla prokázána pouze pro add-on terapie parciálních záchvatů u dospělých a dospívajících nad 12 let věku.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
- Antiepileptika, která indukují jaterní enzymy (fenytoin, karbamazepin, fenobarbital a primidon), urychlují metabolizmus tiagabinu.
- Tiagabin nemá klinicky významný vliv na koncentraci fenytoinu, karbamazepinu, fenobarbitalu, valproátu, warfarinu, digoxinu, teofylinu a hormonů či perorálních kontraceptiv.
- Cimetidin neovlivňuje klinicky významně hladinu tiagabinu v plazmě.
- Při požití alkoholu během terapie tigabinem nejsou farmakokinetické parametry obou látek vzájemně významně ovlivněny.
- Současné užití třezalky tečkované může zvýšit metabolismus tiagabinu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Pokusy na zvířatech nesvědčí pro teratogenní efekt tiagabinu. Ve studiích na zvířatech však velmi vysoké dávky tiagabinu působily toxicky v peri- a postnatálním období.
Těhotenství
Informace o použití tiagabinu v průběhu těhotenství jsou omezené. Údaje o podávání tiagabinu během kojení nejsou dostupné.
Kojení
Informace o použití tiagabinu při kojení nejsou dostupné.
Z preventivního hlediska se proto nedoporučuje podávat tiagabin během těhotenství a laktace.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Tiagabin může způsobovat závrať nebo jiné podobné neurologické příznaky, zejména při zahájení léčby. Možnost řízení motorových vozidel a obsluhy strojů je třeba individuálně posoudit.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky jsou obyčejně mírné až středně závažné. Většina z nich se objeví v průběhu titrování dávky a jsou často dočasné.
Nežádoucí účinky hlášené jsou tříděné podle orgánových systémů a četnosti. Četnosti jsou definované jako: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1,000 až < 1/100), vzácné (>1/10,000 až <1/1,000); velmi vzácné (< 1/10,000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Psychiatrické poruchy
velmi časté: depresivní nálada, nervozita, obtíže se soustředěním
časté: emoční labilita
vzácné: zmatenost, paranoidní reakce (halucinace, agitovanost, bludy)
Poruchy nervového systému
velmi časté: závrať, tremor, somnolence vzácné: nekonvulzivní status epilepticus není známo: encefalopatie
Poruchy oka
časté: rozmazané vidění
vzácné: poruchy zorného pole (viz bod 4.4)
Gastrointestinální poruchy
velmi časté: nauzea
časté: průjem, zvracení, abdominální bolest
Poruchy kůže a podkožní tkáně
časté: ekchymóza
méně časté: bulózní dermatitida není známo: vesikulobulózní vyrážka, exfoliativní dermatitida
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
časté: svalové fascikulace
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
velmi časté: únava.
Vyšetření
vzácné: zpomalení mozkové aktivity sledované EEG záznamem v průběhu fáze rychlého titrování dávky nebo zvyšování dávky tiagabinu.
Ve 4. fázi klinického zkoušení bylo zjištěno, že Gabitril u pacientů, kteří jsou léčeni tímto lékem v neschválených indikacích a netrpí epilepsií, může způsobovat křeče a status epilepticus (viz 4.4).
Postmarketingové údaje
Postmarketingové údaje obsahují záznamy o hlášení následujících nežádoucích účinků: rozmazané vidění, zvracení, ataxie, abnormální chůze, porucha řeči, hostilita, insomnie, bulózní dermatitida, vesikulobulózní vyrážka a svalové fascikulace.
U nežádoucích účinků zaznamenaných pouze během postmarketingového sledování přípravku, nelze na základě dostupných údajů stanovit konkrétní čestnost výskytu.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Předávkování přípravkem Gabitril samotným nebo v kombinaci s jinými léky způsobuje křeče včetně status epilepticus a to jak u pacientů s epilepsií, tak i u pacientů, kteří epilepsií netrpí, respirační depresi, apnoe, nemluvnost, uzavřenost, kóma, ztrátu vědomí, dyskinezu, myoklonus, tremor, ataxii nebo nekoordinovanost pohybů, encefalopatii, somnolenci, závratě, zmatení, zhoršení řeči, bolest hlavy, psychické poruchy, hostilitu, agresivitu, agitovanost, petit mal, třes, zvracení a inkontinenci moči.
Deprese dechu byla pozorována v souvislosti s křečemi.
V poregistračním období nebyl hlášen případ fatálního předávkování samotným přípravkem Gabitril (do dávky 720 mg), avšak někteří pacienti vyžadovali intubaci a ventilační podporu jako součást léčby status epilepticus.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiepileptika – deriváty mastných kyselin
ATC kód N03AG06
Tiagabin je účinný selektivní inhibitor vychytávání GABA, hlavního neurotransmiteru s inhibičním účinkem v mozku, neurony a gliovými buňkami.
Léčba tiagabinem vede ke zvýšení hladiny GABA v mozkové tkáni.
Tiagabin nemá významnou afinitu k receptorům pro jiné neurotransmitery.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Tiagabin je z potahovaných tablet rychle a prakticky úplně absorbován s absolutní biologickou dostupností 89%. Při podání s jídlem je snížena maximální koncentrace v plazmě a prodloužena doba potřebná k jejímu dosažení, ale nemění celkové množství absorbované látky.
Distribuční objem činí přibližně 1 litr/kg.
Tiagabin se váže zhruba z 96% na plazmatické bílkoviny.
Tiagabin je v lidském těle z velké části metabolizován hlavně jaterním systémem CYP3A. Méně než 1% je vyloučeno v nezměněné formě močí a 14% je vyloučeno jako dva 5-oxy-thiolinové isomery. Zbytek je vylučován ve formě metabolitů stolicí. Aktivní metabolity nebyly identifikovány. Nebylo prokázáno, že tiagabin vyvolává indukci nebo inhibici cytochromu P450.
Antiepileptika jako fenytoin, karbamazepin, fenofarbital a primidon zvyšují při současném podání hepatální clearance tiagabinu. Poločas tiagabinu v plazmě je obvykle 7 – 9 hodin, v kombinaci s výše uvedenými léčivy 2–3 hodiny.
Studie u pacientů s lehkými až středními poruchami funkce jater ukázaly 50% zvýšení maximální koncentrace tiagabinu v plazmě a 70% zvýšení plochy pod křivkou. Poločas tiagabinu se prodlužuje s rostoucím stupněm poškození jaterních funkcí. Do studie však nebyli zahrnuti pacienti s těžkým poškozením jater (viz 4.3)
Dávkování tiagabinu u pacientů s lehkými až středními poruchami funkce jater by mělo být upraveno (viz 4.2).
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Dlouhodobá studie karcinogenních účinků u potkanů ukázala zvýšený výskyt hepatocelulárních adenomů u samic při vysoké dávce (200 mg/kg). Přípravek není genotoxický. Klinický význam těchto abnormalit není znám.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam všech pomocných látek
Jádro tablety:
granulovaná mikrokrystalická celulosa mikrokrystalická celulosa kyselina askorbová
laktosa
předbobtnalý kukuřičný škrob
krospovidon
koloidní bezvodý oxid křemičitý hydrogenovaný rostlinný olej kyselina stearová 95% magnesium-stearát
Potahová vrstva:
hypromelosa hyprolosa oxid titaničitý
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Neuchovávejte v chladničce nebo v mrazicím boxu.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Bílý PE kontejner s bílým PP šroubovacím uzávěrem (s dětskou pojistkou, uvnitř PE kontejner obsahující vysoušedlo), krabička
Velikost balení: 50 potahovaných tablet
100 potahovaných tablet
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.
Radlická 3185/1c
150 00 Praha 5
Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
21/219/99-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 7. 4. 1999
Datum posledního prodloužení registrace: 13. 5. 2009
Další informace o léčivu GABITRIL 10 MG
Jak
se GABITRIL 10 MG
podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Obal na tablety
Velikost
balení: 100
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha
E-mail: vois@teva.cz
Telefon: 251007111