Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

DACEPTON 10 MG/ML - souhrnné informace

Síla léku
10MG/ML

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 10X10X5ML
  • 3X10X5ML
  • 10X5X5ML
  • 2X5X5ML
  • 10X5ML
  • 5X5ML
  • 5X5X5ML

Souhrnné informace o léku - DACEPTON 10 MG/ML

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Dacepton 10 mg/ml, injekční/infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml injekčního/in­fuzního roztoku obsahuje apomorphini hydrochloridum hemihydricum 10 mg.

5 ml injekčního/in­fuzního roztoku obsahuje apomorphini hydrochloridum hemihydricum 50 mg.

Pomocná látka:

Disiřičitan sodný (E223) 1 mg/ml

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční/infuzní roztok

Roztok je čirý a bezbarvý nebo téměř bezbarvý až nažloutlý, prakticky bez viditelných částic.

pH v rozmezí 3,0 – 4,0.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

4.1 Terapeutické indikace

Léčba motorických výkyvů (fenomén „on-off“) u pacientů s Parkinsonovou chorobou, které nejsou dostatečně kontrolovány perorálními antiparkinsoniky.

4.2 Dávkování a způsob podání

4.2 Dávkování a způsob podání

Výběr pacientů vhodných pro injekce přípravku Dacepton 10 mg/ml:

Pacienti vybraní pro léčbu přípravkem Dacepton 10 mg/ml mají být schopni rozpoznat začátek svých „off“ symptomů a mají být schopni sami si podat injekci nebo mají mít k dispozici pečovatele, který jim v případě potřeby injekci podá.

Pacienti léčení apomorfinem budou obvykle potřebovat zahájit užívání domperidonu nejméně dva dny před zahájením léčby. Dávka domperidonu má být titrována na nejnižší účinnou dávku a ukončena co možná nejdříve. Před rozhodnutím o zahájení podávání léčby domperidonem a apomorfinem, musí být pečlivě zhodnoceny rizikové faktory pro prodloužení QT intervalu u jednotlivých pacientů a musí být jistota, že přínos léčby převažuje nad rizikem. (viz bod 4.4).

Léčba apomorfinem má být zahájena v kontrolovaném prostředí specializované kliniky. Na pacienta má dohlížet lékař se zkušenostmi s léčbou Parkinsonovy choroby (např. neurolog). Před zahájením léčby přípravkem Dacepton 10 mg/ml je nutné optimalizovat pacientovu léčbu levodopou, s dopaminovými agonisty nebo bez nich.

Dospělí

PodáváníPodávání

Dacepton 10 mg/ml je určen k subkutánnímu podání pouze intermitentní bolusovou injekcí.

Dacepton 10 mg/ml se také může podávat kontinuální subkutánní infuzí pomocí minipumpy a/nebo injekčního dávkovače (viz bod 6.6).

Apomorfin se nesmí podávat intravenózní cestou.Apomorfin se nesmí podávat intravenózní cestou.

Nepoužívejte roztok, pokud zezelenal. Před použitím je nutné roztok vizuálně zkontrolovat. Používat se má pouze čirý a bezbarvý roztok bez pevných částeček.

Určení prahové dávky

Vhodná dávka pro každého pacienta se určuje pomocí přírůstkových rozpisů dávkování. Navrhuje se následující rozpis:

1 mg apomorfin-hydrochloridu (0,1 ml), tj. přibližně 15–20 mikrogramů/kg, je možné podat subkutánní injekcí v průběhu hypokinetického neboli „off“ období a

v následujících 30 minutách se u pacienta sleduje motorická odpověď.

Nedostaví-li se žádná nebo dostaví-li se neadekvátní odpověď, podá se druhá dávka subkutánní injekce 2 mg apomorfin-hydrochloridu (0,2 ml) a adekvátní odpověď se u pacienta sleduje dalších 30 minut.

Dávkování je možné zvýšit postupně se zvyšujícími injekcemi s nejméně čtařicetiminutovým intervalem mezi následujícími injekcemi, a to do doby, než se dostaví uspokojivá motorická odpověď.

Nastavení léčby

Jakmile je určena vhodná dávka, je možné v případě prvních známek „off“ epizody podat jednu subkutánní injekci do oblasti podbřišku nebo vnější části stehna. Nelze vyloučit, že se může absorpce u různých míst vpichu u jednotlivého pacienta lišit. Proto je následně nutné pacienta po dobu jedné hodiny sledovat, aby se zhodnotila kvalita jeho odpovědi na léčbu. V závislosti na odpovědi pacienta je možné dávkování upravit.

Optimální dávkování apomorfin-hydrochloridu se u jednotlivých pacientů liší, ale jakmile je nastaveno, zůstává u každého pacienta relativně konstantní.

Opatření pro pokračující léčbu

Denní dávka přípravku Dacepton 10 mg/ml se u pacientů výrazně liší, obvykle v rozmezí od 3 do 30 mg, a podává se jako 1 až 10 injekcí a někdy až 12 jednotlivých injekcí za den.

Doporučuje se, aby celková denní dávka apomorfin-hydrochloridu nepřekročila 100 mg a aby jednotlivé bolusové injekce nepřekročily 10 mg za hodinu.

  • V klinických studiích bylo obvykle možné provést určité snížení dávky levodopy; tento účinek se u jednotlivých pacientů výrazně liší a musí mu věnovat pozornost zkušený lékař.

Jakmile je léčba nastavena, může se u některých pacientů postupně zredukovat léčba domperidonem. Ovšem úspěšně ji eliminovat bez zvracení a hypotenze je možné pouze u malého počtu pacientů.

Kontinuální infuze

Pacienti, kteří v zahajovací fázi vykázali dobrou odpověď v „on“ období na léčbu apomorfinem, ale jejichž celková kontrola při použití intermitentních injekcí zůstává nedostatečná, nebo kteří vyžadují vysoký počet často podávaných injekcí (více než 10 denně), mohou zahájit nebo přejít na kontinuální subkutánní infuzi pomocí minipumpy a/nebo injekčního dávkovače, a to následovně:

Kontinuální infuze se zahajuje rychlostí 1 mg apomorfin-hydrochloridu (0,1 ml) za hodinu a poté se zvyšuje podle individuální odpovědi. Zvýšení rychlosti infuze nemá překročit 0,5 mg za hodinu v intervalech minimálně 4 hodiny. Rychlosti infuze za hodinu se mohou pohybovat mezi 1 mg a 4 mg (0,1 ml a 0,4 ml), což odpovídá 0,015 –0,06 mg/kg/h. Infuze se má podávat pouze během dne. Pokud pacient v noci nezaznamenává závažné problémy, 24hodinové infuze se nedoporučují. K toleranci léčby nedochází, neboť v noci je přestávka bez léčby v délce minimálně 4 hodin. V každém případě je nutné místo infuze každých 12 hodin měnit.

U pacientů může být nutné podle potřeby a podle pokynů jejich lékaře doplnit kontinuální infuzi intermitentními bolusovými podpůrnými dávkami.

  • V průběhu kontinuální infuze je možné zvážit snížení dávkování jiných dopaminových agonistů.

Pediatrická populace

Dacepton 10 mg/ml je kontraindikován u dětí a dospívajících do 18 let věku (viz bod 4.3).

Starší pacienti

Starší pacienti jsou v populaci pacientů s Parkinsonovou chorobou výrazně zastoupeny a tvoří velkou část subjektů studovaných v klinických studiích Daceptonu 10 mg/ml. Řízení léčby starších pacientů přípravkem Dacepton 10 mg/ml se od řízení léčby u mladších pacientů neliší. Doporučuje se však zvláštní opatrnost při zahajování léčby u starších pacientů, protože existuje riziko posturální hypotenze.

Porucha funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin je možné postupovat podle rozpisu dávkování podobného doporučenému rozpisu u dospělých a starších pacientů (viz bod 4.4).

4.3 Kontraindikace

U pacientů s respirační depresí, demencí, psychotickými onemocněními nebo poruchou funkce jater.

Apomorfin-hydrochlorid se nesmí podávat pacientům, kteří mají „on“ odpověď na levodopu, kterou narušuje závažná dyskineze nebo dystonie.

Přípravek Dacepton 10 mg/ml se nemá podávat pacientům se známou hypersenzitivitou na apomorfin nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Současné podávání ondansetronu (viz bod 4.5).

Dacepton 10 mg/ml je kontraindikován u dětí a dospívajících do 18 let věku.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Apomorfin-hydrochlorid je nutné podávat s opatrností pacientům s ledvinovým, plicním nebo kardiovaskulárním onemocněním a osobám náchylným k nauzee a zvracení.

Zvláštní opatrnost se doporučuje při zahajování léčby u starších a/nebo oslabených pacientů.

Jelikož apomorfin může způsobovat hypotenzi, a to i při podávání s předchozí léčbou domperidonem, je nutné postupovat s opatrností u pacientů s dřívějším srdečním onemocněním nebo u pacientů užívajících vazoaktivní léčivé přípravky, jako například antihypertenziva, a především pak u pacientů s dřívější posturální hypotenzí.

Jelikož apomorfin, především při vysoké dávce, může mít potenciál prodlužovat QT interval, je nutné postupovat s opatrností při léčbě pacientů s rizikem arytmií torsades de pointes.

Jestliže se použije v kombinaci s domperidonem, mají se pečlivě zhodnotit rizikové faktory u každého pacienta. Toto zhodnocení má být provedeno před zahájením léčby a během léčby. Důležité rizikové faktory zahrnují závažné existující srdeční stavy jako městnavé srdeční selhání, závažnou poruchu funkce jater nebo významnou poruchu rovnováhy elektrolytů. Rovněž má být zhodnoceno používání léčiv, která mohou ovlivňovat rovnováhu elektrolytů, metabolismus pomocí CYP3A4 anebo QT interval. Doporučuje se monitorování vlivu na QTc interval. EKG vyšetření má být provedeno:

  • – před zahájením léčby domperidonem

  • – během iniciační fáze léčby

  • – kdykoli je to následně klinicky indikováno

Pacient má být poučen, aby hlásil možné srdeční příznaky, včetně palpitací, synkopy nebo presynkopy. Pacienti mají rovněž hlásit klinické změny, které by mohly vést k hypokalemii, jako gastroenteritidu anebo zahájení léčby diuretiky. Rizikové faktory mají být znovu vyhodnoceny při každé návštěvě lékaře.

Apomorfin je spojován s lokálními subkutánními účinky. Ty mohou být někdy sníženy rotací míst vpichu nebo také použitím ultrazvuku (je-li k dispozici) v místech nodularity a indurace.

U pacientů léčených apomorfinem byl hlášen výskyt hemolytické anemie a trombocytopenie. V pravidelných intervalech je nutné provádět hematologické testy jako i u levodopy při souběžném podávání s apomorfinem.

Doporučuje se postupovat s opatrností při kombinaci apomorfinu s jinými léčivými přípravky, především s přípravky s úzkým terapeutickým rozmezím (viz bod 4.5).

U mnoha pacientů s pokročilou Parkinsonovou chorobou se souběžně vyskytují neuropsychiatrické problémy. Je prokázáno, že u některých pacientů může apomorfin neuropsychiatrické poruchy zhoršovat. Pokud se apomorfin používá u těchto pacientů, je nutné postupovat se zvláštní opatrností.

Apomorfin bývá spojován s ospalostí a jiné dopaminové agonisty je možné spojovat s epizodami náhlého usnutí, především u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Je nutné o tomto pacienty informovat a doporučit jim opatrnost při řízení nebo obsluze strojů během léčby apomorfinem. Pacienti, kteří zaznamenají ospalost, nesmí řídit nebo obsluhovat stroje. Dále je možné zvážit snížení dávky nebo ukončení léčby.

Impulzivní poruchy (Impulse control disorder, ICD)

Pacienti mají být pravidelně monitorováni z důvodu možnosti rozvoje impulzivních poruch. Pacienti a jejich ošetřovatelé mají být upozorněni, že u pacientů léčených agonisty dopaminu, včetně apomorfinu, se mohou rozvinout symptomy impulzivních poruch včetně patologického hráčství, zvýšeného libida, hypersexuality, nutkavého utrácení nebo nakupování, záchvatovitého a nutkavého přejídání. Pokud se tyto příznaky objeví, má se zvážit snížení/postupné vysazení dávek.

Dopaminový dysregulační syndrom (DDS) je návyková porucha vedoucí k nadměrnému užívání přípravku, která se objevuje u některých pacientů léčených apomorfinem. Před zahájením léčby je třeba pacienty a ošetřovatele upozornit na potenciální riziko vzniku DDS.

Dacepton 10 mg/ml obsahuje disiřičitan sodný, který může ve vzácných případech způsobovat závažné alergické reakce a bronchospasmus.

Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) na 10 ml, tj. v podstatě je "bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

U pacientů, u nichž byla zvolena léčba apomorfin-hydrochloridem, je prakticky jisté, že souběžně užívají přípravky k léčbě Parkinsonovy choroby. V úvodních fázích léčby apomorfin-hydrochloridem je nutné u pacientů sledovat neobvyklé nežádoucí účinky nebo známky zvýšeného účinku.

Neuroleptické léčivé přípravky mohou mít v případě používání s apomorfinem antagonistický účinek. Existuje potenciální interakce mezi klozapinem a apomorfinem, nicméně klozapin se může použít i k redukci příznaků neuropsychiatric­kých komplikací.

Pokud je nutné u pacientů s Parkinsonovou chorobou léčených dopaminovými agonisty používat neuroleptické léčivé přípravky, lze zvážit postupné snižování dávky apomorfinu, pokud je podáván pomocí minipumpy a/nebo injekčním dávkovačem (při náhlém vysazení dopaminergní léčby byly ve vzácných případech hlášeny příznaky naznačující neuroleptický maligní syndrom).

Případné účinky apomorfinu na koncentrace jiných přípravků v plazmě nebyly studovány. Proto se doporučuje postupovat s opatrností při kombinování apomorfinu s jinými přípravky, zvláště s těmi, které mají úzký terapeutický rozsah.

Antihypertenzní přípravky a přípravky na podporu srdečních funkcíAntihypertenzní přípravky a přípravky na podporu srdečních funkcí

I když je apomorfin podáván s domperidonem, může zvyšovat antihypertenzní účinky těchto léčivých přípravků (viz bod 4.4)

Doporučuje se zamezení podávání apomorfinu s jinými léky, u kterých je známo, že prodlužují interval QT.

Na základě hlášení výskytu závažné hypotenze a ztráty vědomí při současném podání apomorfinu a ondasetronu je současné podání apomorfinu a ondasetronu kontraindikováno.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici žádné zkušenosti s používáním apomorfinu u těhotných žen.

Reprodukční studie na zvířatech nenaznačují žádné teratogenní účinky, ale dávky podávané potkanům, které jsou pro matku toxické, mohou vést k selhání dýchání u novorozence. Potenciální riziko u člověka není známé. Viz bod 5.3.

Přípravek Dacepton 10 mg/ml se nemá v průběhu těhotenství používat, pokud to není zcela nutné.

KojeníKojení

Není známo, zda se apomorfin vylučuje do mateřského mléka. Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti přípravku Dacepton 10 mg/ml pro matku je nutno rozhodnout, zda v kojení pokračovat či jej přerušit, nebo zda pokračovat v léčbě přípravkem Dacepton 10 mg/ml či léčbu přerušit.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

4.8 Nežádoucí účinkyVelmi časté:(>1/10)Časté:(>1/100 až <1/10)Méně časté:(>1/1000 až <1/100)Vzácné:(>1/10000 až <1/1000)Velmi vzácné:(<1/10000)Není známo:(z dostupných údajů nelze určit)Poruchy krve a lymfatického systémuMéně časté:U pacientů léčených apomorfinem byl hlášen výskyt hemolytické anemie a trombocytopenie.Vzácné:Během léčby apomorfin-hydrochloridem se ve vzácných případech objevila eozinofilie.Poruchy imunitního systémuVzácné:Vzhledem k přítomnosti disiřičitanu sodného se mohou objevit alergické reakce (včetně anafylaxe a bronchospasmu).Psychiatrické poruchyVelmi časté:HalucinaceČasté:Během léčby apomorfin-hydrochloridem se objevily neuropsychiatrické poruchy (včetně přechodné mírné zmatenosti a vizuálních halucinací).Není známo:Impulzivní poruchyU pacientů léčených dopaminovými agonisty, včetně apomorfinu, se může objevit patologické hráčství, zvýšení libida, hypersexualita, nutkavé utrácení nebo nakupování, záchvatovité a nutkavé přejídání (viz bod 4.4).Agrese, agitovanostPoruchy nervového systémuvČasté:U každé dávky apomorfin-hydrochloridu na začátku léčby může dojít k přechodné sedaci; k jejímu vymizení obvykle dochází během prvních několika týdnů. Apomorfin je spojován se spavostí.Byly hlášeny také závratě/točení hlavy.Méně časté:Apomorfin může způsobovat dyskineze během „on“ období, které mohou být v některých případech závažné a u několika pacientů mohou mít za následek ukončení léčby.Apomorfin byl spojován s epizodami náhlého usnutí. Viz také bod 4.4.Není známo:SynkopaCévní poruchyMéně časté:Méně často se objevuje posturální hypotenze, která je obvykle přechodná (viz bod 4.4)Respirační, hrudní a mediastinální poruchyvČasté:Během léčby apomorfinem bylo hlášeno zívání.Méně časté:Byly hlášeny dýchací potíže.GastrointestinálníporuchyvČasté:Nauzea a zvracení, především při prvním zahájení léčby apomorfinem, obvykle v důsledku vynechání domperidonu (viz bod 4.2).Poruchy kůže a podkožní tkáněMéně časté:Byla hlášena lokální a generalizovaná vyrážka.Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceVelmi časté:U většiny pacientů se dostaví reakce v místě vpichu, především při dlouhodobějším používání. Patří mezi ně podkožní uzlíky, indurace, erytém, zvýšená citlivost v místě vpichu a panikulitida. Mohou se vyskytnout i různé jiné lokální reakce (například podráždění, svědění, zhmoždění a bolestivost).Méně časté:Byla hlášena nekróza a ulcerace místa vpichu.Není známo:Byl hlášen periferní edém.VyšetřeníMéně časté:U pacientů, kterým byl podáván apomorfin, byly hlášeny pozitivní Coombsovy testy .

4.1 Terapeutické indikace

Léčba motorických výkyvů (fenomén „on-off“) u pacientů s Parkinsonovou chorobou, které nejsou dostatečně kontrolovány perorálními antiparkinsoniky.

4.2 Dávkování a způsob podání

Výběr pacientů vhodných pro injekce přípravku Dacepton 10 mg/ml:

Pacienti vybraní pro léčbu přípravkem Dacepton 10 mg/ml mají být schopni rozpoznat začátek svých „off“ symptomů a mají být schopni sami si podat injekci nebo mají mít k dispozici pečovatele, který jim v případě potřeby injekci podá.

Pacienti léčení apomorfinem budou obvykle potřebovat zahájit užívání domperidonu nejméně dva dny před zahájením léčby. Dávka domperidonu má být titrována na nejnižší účinnou dávku a ukončena co možná nejdříve. Před rozhodnutím o zahájení podávání léčby domperidonem a apomorfinem, musí být pečlivě zhodnoceny rizikové faktory pro prodloužení QT intervalu u jednotlivých pacientů a musí být jistota, že přínos léčby převažuje nad rizikem. (viz bod 4.4).

Léčba apomorfinem má být zahájena v kontrolovaném prostředí specializované kliniky. Na pacienta má dohlížet lékař se zkušenostmi s léčbou Parkinsonovy choroby (např. neurolog). Před zahájením léčby přípravkem Dacepton 10 mg/ml je nutné optimalizovat pacientovu léčbu levodopou, s dopaminovými agonisty nebo bez nich.

Dospělí

Podávání

Dacepton 10 mg/ml je určen k subkutánnímu podání pouze intermitentní bolusovou injekcí.

Dacepton 10 mg/ml se také může podávat kontinuální subkutánní infuzí pomocí minipumpy a/nebo injekčního dávkovače (viz bod 6.6).

Apomorfin se nesmí podávat intravenózní cestou.

Nepoužívejte roztok, pokud zezelenal. Před použitím je nutné roztok vizuálně zkontrolovat. Používat se má pouze čirý a bezbarvý roztok bez pevných částeček.

Určení prahové dávky

Vhodná dávka pro každého pacienta se určuje pomocí přírůstkových rozpisů dávkování. Navrhuje se následující rozpis:

1 mg apomorfin-hydrochloridu (0,1 ml), tj. přibližně 15–20 mikrogramů/kg, je možné podat subkutánní injekcí v průběhu hypokinetického neboli „off“ období a

v následujících 30 minutách se u pacienta sleduje motorická odpověď.

Nedostaví-li se žádná nebo dostaví-li se neadekvátní odpověď, podá se druhá dávka subkutánní injekce 2 mg apomorfin-hydrochloridu (0,2 ml) a adekvátní odpověď se u pacienta sleduje dalších 30 minut.

Dávkování je možné zvýšit postupně se zvyšujícími injekcemi s nejméně čtařicetiminutovým intervalem mezi následujícími injekcemi, a to do doby, než se dostaví uspokojivá motorická odpověď.

Nastavení léčby

Jakmile je určena vhodná dávka, je možné v případě prvních známek „off“ epizody podat jednu subkutánní injekci do oblasti podbřišku nebo vnější části stehna. Nelze vyloučit, že se může absorpce u různých míst vpichu u jednotlivého pacienta lišit. Proto je následně nutné pacienta po dobu jedné hodiny sledovat, aby se zhodnotila kvalita jeho odpovědi na léčbu. V závislosti na odpovědi pacienta je možné dávkování upravit.

Optimální dávkování apomorfin-hydrochloridu se u jednotlivých pacientů liší, ale jakmile je nastaveno, zůstává u každého pacienta relativně konstantní.

Opatření pro pokračující léčbu

Denní dávka přípravku Dacepton 10 mg/ml se u pacientů výrazně liší, obvykle v rozmezí od 3 do 30 mg, a podává se jako 1 až 10 injekcí a někdy až 12 jednotlivých injekcí za den.

Doporučuje se, aby celková denní dávka apomorfin-hydrochloridu nepřekročila 100 mg a aby jednotlivé bolusové injekce nepřekročily 10 mg za hodinu.

  • V klinických studiích bylo obvykle možné provést určité snížení dávky levodopy; tento účinek se u jednotlivých pacientů výrazně liší a musí mu věnovat pozornost zkušený lékař.

Jakmile je léčba nastavena, může se u některých pacientů postupně zredukovat léčba domperidonem. Ovšem úspěšně ji eliminovat bez zvracení a hypotenze je možné pouze u malého počtu pacientů.

Kontinuální infuze

Pacienti, kteří v zahajovací fázi vykázali dobrou odpověď v „on“ období na léčbu apomorfinem, ale jejichž celková kontrola při použití intermitentních injekcí zůstává nedostatečná, nebo kteří vyžadují vysoký počet často podávaných injekcí (více než 10 denně), mohou zahájit nebo přejít na kontinuální subkutánní infuzi pomocí minipumpy a/nebo injekčního dávkovače, a to následovně:

Kontinuální infuze se zahajuje rychlostí 1 mg apomorfin-hydrochloridu (0,1 ml) za hodinu a poté se zvyšuje podle individuální odpovědi. Zvýšení rychlosti infuze nemá překročit 0,5 mg za hodinu v intervalech minimálně 4 hodiny. Rychlosti infuze za hodinu se mohou pohybovat mezi 1 mg a 4 mg (0,1 ml a 0,4 ml), což odpovídá 0,015 –0,06 mg/kg/h. Infuze se má podávat pouze během dne. Pokud pacient v noci nezaznamenává závažné problémy, 24hodinové infuze se nedoporučují. K toleranci léčby nedochází, neboť v noci je přestávka bez léčby v délce minimálně 4 hodin. V každém případě je nutné místo infuze každých 12 hodin měnit.

U pacientů může být nutné podle potřeby a podle pokynů jejich lékaře doplnit kontinuální infuzi intermitentními bolusovými podpůrnými dávkami.

  • V průběhu kontinuální infuze je možné zvážit snížení dávkování jiných dopaminových agonistů.

  • – před zahájením léčby domperidonem

  • – během iniciační fáze léčby

  • – kdykoli je to následně klinicky indikováno

4.9 Předávkování

K dispozici jsou pouze omezené klinické zkušenosti týkající se předávkování apomorfinem při tomto způsobu podání. Příznaky předávkování je možné léčit empiricky podle níže uvedeného návodu:

Nadměrné zvracení je možné léčit domperidonem.

Respirační depresi je možné léčit naloxonem.

Hypotenze: je nutné přijmout vhodná opatření, například zvýšit stranu postele u nohou ležící osoby.

Bradykardii je možné léčit atropinem.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiparkinsonika, dopaminergní léčiva, agonisté dopaminu

ATC kód: N04B C07

Mechanismus účinku

Apomorfin je přímým stimulantem dopaminových receptorů a zatímco má agonistické vlastnosti vůči receptorům D1 i D2, nesdílí transportní nebo metabolické dráhy s levodopou.

Přestože u zdravých experimentálních zvířat podávání apomorfinu potlačuje „firing rate“ nigrostriatálních buněk a u nízkých dávek bylo zjištěno, že způsobuje snížení lokomoční aktivity (patrně cestou presynaptické inhibice endogenní produkce dopaminu), jeho účinky na parkinsonskou motorickou neschopnost budou pravděpodobně zprostředkovány v místech postsynaptických receptorů. Tento bifázický efekt je pozorován i u člověka.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po subkutánní injekci apomorfinu je možné jeho následující osud popsat pomocí dvoukompartmen­tového modelu, s distribučním poločasem 5 (±1,1) minut a poločasem eliminace 33 (±3,9) minut. Klinická odpověď dobře koreluje s hladinami apomorfinu v mozkomíšním moku; distribuci léčivé látky nejlépe popisuje dvoukompartmentový model. Apomorfin se rychle a kompletně vstřebává z podkožní tkáně, což koreluje s rychlým začátkem klinických účinků (4–12 minut), a krátké trvání klinického účinku léčivé látky (přibližně 1 hodina) vysvětluje jeho rychlá clearance. K metabolismu apomorfinu dochází glukuronidací a sulfonací nejméně 10 % celkové dávky; jiné metabolické cesty nebyly popsány.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie subkutánní toxicity po opakovaném podání neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka, s výjimkou informací uvedených v jiných bodech Souhrnu údajů o přípravku.

In vitro studie genotoxicity prokázaly mutagenní a klastogenní účinky, s největší pravděpodobností vyvolané produkty vzniklými oxidací apomorfinu. Nicméně, ve studiích provedených in vivo nebyl apomorfin genotoxický.

Účinek apomorfinu na reprodukci byl studován u potkanů. Apomorfin nebyl u tohoto druhu teratogenní, ale bylo zjištěno, že dávky, které jsou toxické pro matku, mohou mít za následek ztrátu mateřské péče a selhání dýchání u novorozence.

Nebyly provedeny žádné studie karcinogenity.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Disiřičitan sodný (E223)

Roztok kyseliny chlorovodíkové (k úpravě pH)

Roztok hydroxidu sodného (k úpravě pH)

Voda na injekci

6.2 Inkompatibility

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3 Doba použitelnosti

Neotevřený: 30 měsíců

Po prvním otevření: okamžitě použijte. Nepoužitý obsah zlikvidujte.

Doba použitelnosti po naředění (pokud je to vhodné):

Chemická a fyzikální stabilita byla prokázána na dobu 24 h při 15 °C – 25 °C, pokud byl přípravek naředěn 0,9% roztokem chloridu sodného.

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku před použitím jsou na odpovědnosti uživatele a normálně doba nemá být delší než 24 hodin při 15 °C – 25 °C, pokud otevření a naředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte ampule v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Chraňte před chladem nebo mrazem.

6.5 Druh obalu a obsah balení

6.5 Druh obalu a obsah balení

Ampule z čirého, bezbarvého skla typu I obsahující 5 ml injekčního roztoku, v balení po 1, 5 nebo 10 ampulích.

Hromadné balení: 5 × 1, 10 × 1, 2 × 5, 5 × 5, 10 × 5, 3 × 10 a 10 × 10 ampulí

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Nepoužívejte roztok, pokud zezelenal.

Před použitím je nutné roztok vizuálně zkontrolovat. Použít se má pouze čirý a bezbarvý až lehce nažloutlý roztok bez pevných částeček v nepoškozených obalech.

Pouze k jednorázovému použití. Veškerý nepoužitý přípravek musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Kontinuální infuze a použití minipumpy a/nebo injekčního dávkovače

Lékař v souladu s individuálními potřebami pacienta určí, jaká minipumpa a/nebo injekční dávkovač se použije, a nastaví požadované dávkování.

Dacepton 10 mg/ml je kompatibilní s 0,9% roztokem chloridu sodného (9 mg/ml).

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

EVER Neuro Pharma GmbH, Oberburgau 3, A-4866 Unterach am Attersee, Rakousko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

27/353/11-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22. 6. 2011 / 9. 6. 2016

Další informace o léčivu DACEPTON 10 MG/ML

Jak se DACEPTON 10 MG/ML podává: subkutánní podání - injekční/infuzní roztok
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Ampulka
Velikost balení: 10X10X5ML

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
EVER Neuro Pharma GmbH, Unterach
E-mail: office@everpharm.com
Telefon: +43 7665 20555-0, +43 664 8096 4439