Souhrnné informace o léku - DACARBAZIN TEVA 200 MG
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
prášek pro injekční roztok
2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna lahvička obsahuje dacarbazinum 200 mg.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Prášek pro přípravu injekčního roztoku
Popis přípravku: bílý až slabě žlutý lyofilizát
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba maligních onemocnění, zvláště maligního melanomu, maligního lymfogranulomu (m. Hodgkin) a sarkomů měkkých tkání.
Dacarbazin Teva se podává jak v monoterapii, tak v kombinované chemoterapii, zejména s doxorubi-cinem, bleomycinem, vinkristinem, vinblastinem, cyklofosfamidem, prednisonem, cisplatinou a 5-fluoruracilem.
Dacarbazin Teva je indikován k léčbě dospělých.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Maligní melanom: Pokud není v rámci kombinované terapie doporučeno zvláštní dávkování, pak se dakarbazin podává v monoterapii obvykle v dávce 200 až 250 mg/m2/den 1.- 5. den cyklu nebo 850 mg/m2 podané 1. den cyklu. Léčba se opakuje v třítýdenním intervalu. U Hodgkinova lymfomu je doporučena dávka 150 mg/m2 i.v. 1. – 5. den cyklu v kombinaci s jinými účinnými léčivy. Léčba se opakuje ve čtyřtýdenním intervalu.
Při léčbě sarkomů je dakarbazin součástí kombinované chemoterapie.
Přesné dávkování v onkologii je vysoce individuální a záleží vždy na rozhodnutí onkologa, který posoudí typ a rozsah nádoru i stav pacienta.
Způsob podání
Přípravek Dacarbazin Teva se podává výhradně intravenózně buď v jednorázové injekci podávané asi 1 minutu, nebo jako i.v. infuze v 250 až 500 ml fyziologického roztoku NaCl během 30 až 60 minut. Návod k rekonstituci tohoto léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na dakarbazin nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Těhotenství a kojení.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Zvláštní opatrnosti je třeba při podávání dakarbazinu pacientům s infekcemi (plané neštovice, pásový opar), dále pak pacientům s útlumem kostní dřeně, s poruchami jaterních a renálních funkcí.
Dacarbazin Teva smí být podáván pouze pod dohledem lékaře, který má dostatečné zkušenosti s proti-nádorovou chemoterapií. Během léčby a po jejím ukončení je třeba provádět všechna nezbytná laboratorní vyšetření.
Vzhledem k fotosenzitivitě dakarbazinu je nutno chránit infuzní láhev při aplikaci před světlem zabalením do fólie.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současným podáváním dakarbazinu s fenobarbitalem, azathioprimem a 6-merkaptopurinem dochází ke zvýraznění toxických projevů dakarbazinu.
Pro zvýšené riziko infekcí u oslabeného organismu se očkování živými vakcínami doporučuje až po uplynutí nejméně 3 měsíců od ukončení chemoterapie dakarbazinem.
4.6 Těhotenství, kojení a fertilita
Dakarbazin je kontraindikován u těhotných a kojících žen.
Fertilita
Ženy v reprodukčním věku musí být informovány o nutnosti používat vhodnou antikoncepci a to po dobu léčby dakarbazinem a ještě 6 měsíců po jejím ukončení.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Schopnost řídit motorová vozidla může být ovlivněna nežádoucími účinky dakarbazinu (viz níže). Nehospitalizovaní pacienti mohou tyto činnosti vykonávat jen po výslovném souhlasu lékaře.
4.8 Nežádoucí účinky
Nejtěžším toxickým účinkem dakarbazinu je možné poškození krvetvorby, které se projevuje poklesem počtu leukocytů a trombocytů. V některých případech je současně pozorována lehká anémie.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří anorexie, nauzea a vomitus. U některých nemocných se může vyvinout ”flu-like” syndrom. Je charakterizován zvýšenou teplotou, bolestmi ve svalech a celkovou únavou. Dochází k němu obvykle po vysokých jednorázových dávkách, přibližně 7 dní po terapii dakarbazinem a trvá 7–21 dní. S dalšími cykly léčby se může syndrom opakovat.
Bylo hlášeno několik případů hepatotoxicity doprovázené trombózou jaterních žil a hepatocelulární nekrózou s následným úmrtím.
Zřídka se mohou vyskytnout bolesti hlavy, zhoršené vidění, zmatenost, letargie a křeče. Vzácně byly popsány anafylaktické reakce.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:
4.9 Předávkování
V případě předávkování se doporučuje symptomatická léčba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: cytostatikum
ATC kód: L01AX04
Léčivou látkou přípravku Dacarbazin Teva je dakarbazin (5-/3,3-dimethyl-1-triazeno/-imidazol-4-karboxamid; DTIC). Ačkoliv přesný mechanismus účinku dakarbazinu není zcela znám, předpokládá se jeho schopnost uvolňovat diazomethan působící jako alkylační agens, tvořící kovalentní alkylační vazby s molekulami obsahujícími elektronově bohatá centra, jako např. SH-skupiny. Jako purinový analog vykazuje dakarbazin rovněž antimetabolický účinek. Dakarbazin patří mezi tzv. fázově nespecifická cytostatika.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po aplikaci dochází k rychlé biodistribuci a poklesu plazmatické koncentrace dakarbazinu. Vzhledem k malé rozpustnosti v tucích dosahuje dakarbazin nízkých hladin v mozkomíšním moku (1/2 plazma-tické koncentrace), rovněž vazba na bílkoviny plazmy je nevýrazná (5%). Největší orgánové koncentrace jsou zaznamenány v jaterní tkáni, kde probíhá intenzivní metabolismus mikrozomálními enzymy. Biologický poločas dakarbazinu v plazmě je bifázický, první fáze trvá 19 minut, terminální 2 – 5 hodin. Vylučován je převážně ledvinami v nezměněné formě (tubulární sekrecí a glomerulární filtrací).
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní toxicita přípravku Dacarbazin Teva byla studována na myších a potkanech. Jako srovnávací standard byl použit přípravek DTIC Dome. Rozdíly mezi oběma přípravky nejsou signifikantně významné.
Rozdíly v tělesné hmotnosti potkaních samců při studiu subchronické toxicity nebyly významné. Při studiu změn v relativní váze zkoumaných orgánů se ukázalo snížení váhy jater a ledvin po dávce 60 mg/kg. Na jiných orgánech se však neprojevily žádné signifikantně významné změny ani po dávce 120 mg/kg. Sledování změn v biochemických a hematologických parametrech ukázalo, že počáteční snížení hodnot těchto parametrů bylo reverzibilní.
Výsledky biochemické, hematologické a histologické analýzy jsou srovnatelné s publikovanými údaji o přípravku DTIC Dome.
Lze uzavřít, že Dacarbazin Teva je relativně málo toxické cytostatikum.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Monohydrát kyseliny citronové, mannitol.
6.2 Inkompatibility
Dakarbazin nemá být mísen s natrium-bikarbonátem pro možné riziko precipitace nebo jiných možných chemických reakcí.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
Chemická a fyzikální stabilita přípravku po otevření před použitím byla prokázána na dobu 8 hodin při 25 °C, chráněno před světlem.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 C – 8 °C, chráněno před světlem, pokud rozpuštění a na-ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Dacarbazin Teva musí být uchováván v temnu. DTIC podléhá po vystavení světlu spontánnímu rozkladu.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
DACARBAZIN TEVA 200 mg
lahvička z hnědého skla, pryžová zátka, Al uzávěr nebo Al uzávěr s krytem z umělé hmoty, krabička. Velikost balení: a) 1 lahvička
b) 10 lahviček
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Dacarbazin Teva 200 mg se rekonstituuje přidáním 20 ml vody na injekci.
Vznikne roztok obsahující 10 mg léčivé látky v 1ml.
Přípravek Dacarbazin Teva se podává výhradně intravenózně buď v jednorázové injekci podávané asi 1 minutu, nebo jako i.v. infuze v 250 až 500 ml fyziologického roztoku NaCl během 30 až 60 minut.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
TEVA Pharmaceuticals CR s.r.o.
Praha
Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
44/172/86-C
9. DATUM REGISTRACE /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 20. 10.1986
Datum posledního prodloužení registrace: 13. 6. 2007
Další informace o léčivu DACARBAZIN TEVA 200 MG
Jak
se DACARBAZIN TEVA 200 MG
podává: intravenózní podání - prášek pro injekční roztok
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Injekční lahvička
Velikost
balení: 1
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha
E-mail: vois@teva.cz
Telefon: 251007111