Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

CERVIDIL - souhrnné informace

Síla léku
10MG

Obsahuje účinnou látku:

ATC skupina:

Dostupné balení:

  • 5(5X1)

Souhrnné informace o léku - CERVIDIL

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Cervidil 10 mg vaginální inzert

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden vaginální inzert se skládá z biologicky neodbouratelného polymerního systému pro podání léčiva obsahující dinoprostonum 10 mg (prostaglandin E2) dispergovaného v celé jeho matrici.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Vaginální inzert.

Přípravek Cervidil je dodáván jako tenký, plochý, semitransparentní polymerní vaginální inzert, obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy a je umístěn v systému pro vytažení z tkaného polyesteru.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Zahájení dozrávání děložního hrdla u pacientek v termínu porodu (od 37. dokončeného týdne těhotenství).

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Jeden vaginální inzert se podává vysoko do zadní poševní klenby.

Vaginální inzert se má vyjmout po 24 hodinách nezávisle na tom, zda bylo dosaženo stavu zralého hrdla.

S případným následným podáním oxytocinu se doporučuje vyčkat nejméně 30 minut od vyjmutí vaginálního inzertu.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Cervidil nebyla hodnocena u těhotných žen mladších než 18 let věku. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Způsob podání

Podávání

Přípravek Cervidil má být vyjmut z mrazničky bezprostředně před zavedením. Před použitím není nutno jej nechat roztát.

Na straně sáčku je „značka pro odtržení“. Otevřete sáček podél značky pro odtržení napříč horní částí sáčku. Nepoužívejte nůžky ani jiné ostré předměty, které by mohly přerušit systém pro vytažení.

Zaveďte vaginální inzert vysoko do zadní poševní klenby za použití pouze malého množství, ve vodě rozpustného lubrikantu, který slouží k usnadnění zavedení vaginálního inzertu. Po zavedení vaginálního inzertu je možno odstřihnout přesahující pásku pro vytažení nůžkami, je však třeba dbát na to, aby byla páska pro vytažení dostatečně dlouhá. V žádném případě nezkoušejte zastrčit konec pásky do vaginy, protože by to mohlo významně ztížit vytažení.

Pacientka musí po zavedení zůstat ležet 20 až 30 minut. Protože dinoproston se bude uvolňovat kontinuálně 24 hodin, je důležité často a v pravidelných intervalech monitorovat děložní stahy a stav plodu.

Vyjmutí

Vaginální inzert je možno rychle a snadno vyjmout lehkým tahem za pásku k vytažení.

K ukončení podávání léku je nezbytné vyjmout vaginální inzert, když je dozrávání hrdla vyhodnoceno jako dokončené nebo z kteréhokoli z níže uvedených důvodů.

  • 1. Začátek porodu. Pro účely indukce porodu přípravkem Cervidil je začátek porodních stahů definován jako přítomnost pravidelných bolestivých kontrakcí s výskytem jednou za 3 minuty, nezávisle na jakýchkoli změnách hrdla. Je důležité si uvědomit dvě důležité skutečnosti:

  • (i) Pokud již po podání přípravku Cervidil začaly a trvají pravidelné, bolestivé kontrakce, ke snížení jejich frekvence ani intenzity nedojde po dobu, kdy bude Cervidil in situ, protože dinoproston je nadále podáván.

  • (ii) Pacientky, zejména multipary, mohou mít pravidelné bolestivé kontrakce bez jakékoli patrné změny hrdla. Zkrácení nebo dilatace cervixu se nemusí objevit do doby, kdy se již rozvinula děložní činnost. To znamená, že pokud se již pravidelná bolestivá děložní činnost rozvinula s přípravkem Cervidil v in situ, má být vaginální inzert vyjmut, nezávisle na stavu hrdla, aby se předešlo riziku hyperstimulace dělohy.

  • 2. Spontánní ruptura plodových blan nebo amniotomie.

  • 3. Jakékoli známky děložní hyperstimulace nebo hypertonických děložních stahů.

  • 4. Průkaz tísně plodu.

  • 5. Průkaz systémových nežádoucích účinků dinoprostonu u matky jako jsou nauzea, zvracení, hypotenze nebo tachykardie.

  • 6. Nejméně 30 minut před zahájení infuze oxytocinu, protože při neodstranění dinoprostonu před podáním oxytocinu je mnohem větší riziko hyperstimulace dělohy.

4.3 Kontraindikace

Cervidil se nesmí použít nebo ponechat v místě zavedení:

  • 1. Po zahájení porodu.

  • 2. Po podání přípravků s oxytocinovým účinkem a/nebo jiných léků indukujících porod.

  • 3. Když silné a prolongované děložní kontrakce by byly nepřiměřené, například u pacientek:

  • a. které již dříve podstoupily velkou operaci na děloze, např. císařský řez, myomektomie atd. (viz body 4.4 a 4.8)

  • b. s cefalopelvickou disproporcí

  • c. s malprezentací plodu

  • d. s podezřením na nebo průkazem tísně plodu

  • e. které dříve podstoupily velkou operaci (např. jinou než biopsie a cervikální abraze) nebo prodělaly rupturu děložního hrdla

  • 4. Když aktuálně probíhá zánětlivé pánevní onemocnění, pokud již nebyla zahájena adekvátní léčba.

  • 5. Při hypersenzitivitě na dinoproston nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

  • 6. V přítomnosti placenta previa nebo při nevysvětleném vaginálním krvácení v průběhu současného těhotenství.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Před použitím přípravku Cervidil je třeba pečlivě zhodnotit stav děložního hrdla. Po zavedení musí být pečlivě monitorována aktivita dělohy a stav plodu. Přípravek Cervidil smí být použit pouze, pokud jsou k dispozici možnosti provádět kontinuální fetální a děložní monitorování. Pokud jsou u matky nebo plodu přítomny jakékoliv náznaky komplikací, nebo objeví-li se nežádoucí účinky, je třeba vaginální inzert z pochvy vyjmout.

Jsou k dispozici jen omezené zkušenosti s přípravkem Cervidil u pacientek s rupturou plodových blan. Přípravek Cervidil má proto být u těchto pacientek být používán se zvýšenou opatrností. Vzhledem k tomu, že přítomnost plodové vody může ovlivnit uvolňování dinoprostonu z inzertu, je zde třeba věnovat zvláštní pozornost děložní činnosti a stavu plodu.

Přípravek Cervidil má být používán s opatrností u pacientek s anamnézou dřívějšího děložního hypertonu, glaukomu nebo astmatu.

Před podáváním dinoprostonu má být ukončena léčba nesteroidními protizánětlivými léky, včetně kyseliny acetylsalicylové.

Pokud trvají děložní stahy déle nebo jsou příliš silné, mohlo by dojít k rozvoji hypertonie dělohy nebo její ruptuře, a proto má být vaginální inzert ihned vyjmut.

V souvislosti s použitím přípravku Cervidil byla popsána ruptura dělohy, hlavně u pacientek s výše uvedenými kontraindikacemi (viz bod 4.3). Přípravek Cervidil proto nemá být, vzhledem k potenciálnímu riziku ruptury dělohy a doprovázejících gynekologických komplikací, podáván pacientkám s anamnézou císařského řezu nebo operace dělohy.

Při mnohočetném těhotenství musí být přípravek Cervidil používán opatrně. Nebyly provedeny žádné studie u mnohočetného těhotenství.

Přípravek Cervidil má být používán opatrně u žen, které již měly více než tři donošená těhotenství. Nebyly provedeny žádné studie u žen s více než třemi porody v termínu.

Druhá dávka přípravku Cervidil se nedoporučuje, protože účinky druhé dávky nebyly zkoumány.

Nebylo cíleně zkoumáno použití přípravku u pacientek s onemocněním, které by mohlo nepříznivě ovlivnit metabolismus nebo vylučování dinoprostonu, např. onemocnění plic, jater nebo ledvin. Použití přípravku u těchto pacientek se proto nedoporučuje.

Ženy věku 35 let a starší, ženy s komplikacemi v průběhu těhotenství, jako například těhotenský diabetes, arteriální hypertenze a hypotyreóza, a ženy v gestačním věku vyšším než 40 týdnů mají zvýšené riziko poporodní diseminované intravaskulární koagulace (DIC). Tyto faktory mohou navíc zvýšit riziko diseminované intravaskulární koagulace u žen s farmakologicky indukovaným porodem (viz bod 4.8). Z těchto důvodů mají být dinoproston a oxytocin použity u těchto žen se zvýšenou opatrností. V bezprostřední poporodní fázi se má lékař zaměřit na případný vznik časných známek rozvoje DIC (např. fibrinolýza).

Lékař má počítat s tím, podobně jako u jiných metod indukce porodu, že použití dinoprostonu může vést k nechtěné abrupci placenty a následné embolizaci antigenní tkáně, což může ve vzácných případech způsobit rozvoj anafylaktoidního těhotenského syndromu (embolie plodovou vodou).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí zaměřené specificky na přípravek Cervidil.

Prostaglandiny zesilují uterotonický účinek léků s oxytocinovým účinkem. Přípravek Cervidil proto nemá být používán současně s použitím léků s oxytocinovým účinkem.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Cervidil nemá být používán v průběhu těhotenství před dokončeným 37. týdnem těhotenství.

Kojení

Nebyly provedeny žádné studie hodnotící množství dinoprostonu v kolostru nebo mateřském mléce po použití přípravku C Cervidil.

Dinoproston může být vylučován do kolostra a mateřského mléka, očekává se však, že jeho koncentrace a trvání vylučování by měly být velmi omezené a neměly by bránit v kojení. V klinických studiích s přípravkem Cervidil nebyly pozorovány žádné účinky na kojené novorozence.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Není relevantní.

4.8 Nežádoucí účinky

Shrnutí profilu bezpečnosti

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky v placebem kontrolovaných studiích a studiích s aktivními komparátory, které hodnotily účinnost (n=1 116), byly „porucha srdečního rytmu plodu“ (6,9 %), „abnormální děložní stahy” (6,2 %) a „abnormální porod s nepříznivým vlivem na plod” (2,6 %).

Následující tabulka obsahuje hlavní nežádoucí účinky podle tříd orgánových systémů (TOS) a frekvencí. Nežádoucí účinky pozorované po uvedení na trh jsou uvedeny s frekvencí není známo.

Nežádoucí účinky pozorované v klinických studiích jsou uvedeny podle jejich incidence; nežádoucí účinky hlášené v době po registraci jsou uvedeny ve sloupci s frekvencí není známo.

Třída orgánových systémů

Časté

(> 1/100 až < 1/10)

Méně časté

(> 1/1000 až < 1/100)

Není známo (z dostupných údajů

nelze určit)

Poruchy krve a lymfatického systému

Diseminovaná intravaskulární koagulace

Poruchy imunitního

systému

Anafylaktická reakce

Hypersensitivita

Poruchy nervového

systému

Bolest hlavy

Srdeční poruchy

Porucha srdeční

frekvence plodu 1*

Cévní poruchy

Hypotenze

Třída orgánových

systémů

Časté

(> 1/100 až < 1/10)

Méně časté

(> 1/1000 až < 1/100)

Není známo (z dostupných údajů

nelze určit)

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Stavy související

s respirační tísní

novorozence

Gastrointestinální poruchy

Bolest břicha,

Nauzea, zvracení,

průjem

Poruchy jater a

žlučových cest

Novorozenecká hyperbilirubinemie

Poruchy kůže a

podkožní tkáně

Pruritus

Stavy spojené s

těhotenstvím, šestinedělím a

perinatálním obdobím

Abnormální kontrakce s nepříznivým vlivem na plod 2*

+Abnormální děložní kontrakce4*

+Mekonium v plodové vodě

Poporodní krvácení, Předčasná separace

placenty,

Nízké Apgar skóre Zástava kontrakcí Chorioamnionitida Atonie dělohy

Anafylaktoidní těhotenský syndrom Syndrom tísně plodu3*

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Pocit pálení vulvy a pochvy

Otok genitálu

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

horečka

Poranění, otravy a procedurální komplikace

Ruptura dělohy

1* „Porucha srdeční frekvence plodu” byla v klinických studiích hlášena jako „abnormality srdeční frekvence plodu ”, „fetální bradykardie”, „fetální tachykardie”, „nevysvětlené chybění normální variability, „snížení srdeční frekvence plodu”, „zpomalení srdeční frekvence plodu”, „časné nebo pozdní zpomalení”, „variabilní zpomalení”, „déle trvající zpomalení”.

2* „Abnormální kontrakce s nepříznivým vlivem na plod” jako výraz hyperstimulačního syndrom byly v klinických studiích hlášeny jako „děložní tachysystolie” v kombinaci s „pozdní decelerací“, „fetální bradykardie“ nebo „déle trvající zpomalení”

3* „Syndrom tísně plodu” byl hlášen také jako „fetální acidóza”, „patologická kardiotokografie”, „abnormality srdeční frekvence plodu”, „nitroděložní hypoxie” nebo „hrozící asfyxie”. Termín samotný je nespecifický, má nízkou pozitivní předpovědní hodnotu a je často spojen s novorozencem v dobrém stavu po porodu.

4* „Abnormální děložní stahy” byly hlášeny jako „děložní hyperstimulace” a „děložní hypertonus”.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Předávkování nebo hypersenzitivita mohou vést k hyperstimulaci děložního svalu s tísní plodu nebo bez tísně plodu. V případě výskytu tísně plodu přípravek Cervidil okamžitě vyjměte a postupujte v opatřeních v souladu s místními doporučeními.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1  Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná gynekologika, uterotonika, prostaglandiny

ATC kód: G02AD02

Prostaglandin E2 (PGE2) je látka, která se přirozeně vyskytuje v nízkých koncentracích ve většině tkání organismu. Působí jako lokální hormon.

Prostaglandin E2 je důležitý faktor, který se uplatňuje v rámci komplexních biochemických a strukturálních změn v průběhu zrání hrdla. Zrání hrdla spočívá v transformaci děložního hrdla, které se musí z rigidní struktury přeměnit na měkkou, dilatovanou konfiguraci, která umožní průchod plodu porodním kanálem. Tento proces zahrnuje aktivaci enzymu kolagenázy, která je odpovědná za rozkládání kolagenu.

Lokální podání dinoprostonu blízko cervixu vede k dozrávání hrdla, které pak indukuje následné pochody, které dokončí porod.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

PGE2 se rychle metabolizuje primárně v tkáni syntézy. Veškerý PGE2, který nepodléhá lokální inaktivaci, se rychle vylučuje z oběhu s poločasem, který se zpravidla odhaduje na 1–3 minuty.

Nebylo možno zjistit žádnou korelaci mezi uvolňováním PGE2 a plazmatickou koncentrací jeho metabolitu PGEm. Nebylo možno určit relativní podíly endogenně a exogenně uvolněného PGE2 na koncentracích metabolitu PGEm v plazmě.

Inzert s 10 mg dinoprostonu slouží k udržení řízeného a konstantního uvolňování. Rychlost uvolňování u žen s intaktními plodovými blánami je přibližně 0,3 mg za hodinu v průběhu 24 hodin, zatímco toto uvolňování je vyšší a proměnlivější u žen s předčasnou rupturou plodových blan. Přípravek Cervidil uvolňuje dinoproston do tkáně cervixu kontinuální rychlostí, která dovoluje progresi dozrávání hrdla až do jejího dokončení, a je zde možnost vyjmout inzertu s dinoprostonem, pokud lékař rozhodne, že dozrávání hrdla je již dokončeno nebo že již začaly porodní stahy, a proto již není zapotřebí další působení dinoprostonu.

5.3  Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Preklinické studie prokázaly, že dinoproston je lokálně působící látka, která podléhá rychlé inaktivaci a nemá tudíž žádné významné systémové toxické účinky.

Hydrogelové a polyesterové polymery jsou inertní sloučeniny s dobrou lokální snášenlivostí. Reprodukční toxicita, genotoxicita ani karcinogenní účinky těchto polymerů nebyly zkoumány, jejich systémová expozice je však zanedbatelná.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Síťovaný makrogol 8000 (hydrogel)

Tkaná polyesterová folie

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3  Doba použitelnosti

3 roky

6.4  Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v mrazničce (-10 °C až –25 °C). Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Před použitím není nutné rozmrazovat.

6.5  Druh obalu a obsah balení

Každý vaginální inzert je uložen ve vlastním zataveném sáčku vyrobeném z vrstvené folie AL/PE a je balený v krabičce.

Vícečetné balení obsahuje 5 vaginálních inzertů (5 balení po 1)

6.6  Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Přípravek Cervidil má být krátce před zavedením vyjmut z mrazničky.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

FERRING Pharmaceuticals CZ s.r.o.

K Rybníku 475

252 42 Jesenice u Prahy

Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

54/553/17-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

27. 6. 2018

Další informace o léčivu CERVIDIL

Jak se CERVIDIL podává: vaginální podání - vaginální inzert
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Sáček
Velikost balení: 5(5X1)

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
FERRING Pharmaceuticals CZ s.r.o., Jesenice u Prahy
E-mail: cz1-info@ferring.com
Telefon: +420 234 701 333

Podobné léky