Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

TANTOGRIP POMERANČ - souhrnné informace

Síla léku
600MG/10MG

Dostupná balení:

  • 10
  • 16

Souhrnné informace o léku - TANTOGRIP POMERANČ

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

TANTOGRIP pomeranč 600 mg/10 mg prášek pro perorální roztok v sáčku

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivé látky:

Jeden sáček obsahuje paracetamolum 600 mg a phenylephrini hydrochloridum 10 mg, což odpovídá phenylephrinum 8,2 mg.

Pomocné látky se známým účinkem:

Jeden sáček obsahuje: 135,8 mg sodíku, 2 000 mg sacharosy a 33,25 mg glukosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro perorální roztok v sáčku

Žlutý nehomogenní sypký prášek s pomerančovou příchutí

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Přípravek TANTOGRIP je indikován u dospělých a dospívajících od 12 let ke zmírnění příznaků akutního zánětu horních cest dýchacích a chřipky, včetně úlevy od bolesti různých částí těla, bolesti v krku, bolesti hlavy, kongesce nosní sliznice a ke snížení horečky.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí a dospívající od 12 let

1 sáček po 4–6 hodinách, maximálně 4 sáčky během 24 hodin.

Starší pacienti

Neexistují údaje, že by dávky měly být pro starší osoby upraveny.

Pediatrická populace

Přípravek není určen pro děti mladší 12 let.

Způsob podání

Perorální podání

Obsah sáčku se rozpustí ve sklenici (přibližně 150 ml) horké nebo studené vody, roztok lze dle chuti přisladit.

4.3 Kontraindikace

  • Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
  • Závažná ischemická choroba srdeční nebo kardiovaskulární poruchy
  • Hypertenze
  • Hypertyreóza
  • Přípravek je kontraindikován u pacientů, kteří užívají nebo během posledních dvou týdnů užívali inhibitory monoaminooxidázy (viz bod 4.5)
  • Současná léčba jinými sympatomimetiky včetně nosních nebo očních dekongestantů

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Opatrnosti je třeba při podávání přípravku pacientům s Raynaudovým syndromem nebo diabetes mellitus.

Opatrnosti je také třeba při podávání paracetamolu pacientům se závažnou poruchou funkce ledvin nebo jater. Riziko předávkování je vyšší u pacientů s ne-cirhotickým onemocněním jater v důsledku požívání alkoholu. Pacienty je třeba upozornit, aby současně neužívali i jiné přípravky s obsahem paracetamolu.

Paracetamol může být hepatotoxický v dávkách přesahujících 6–8 g denně. Avšak hepatotoxicita paracetamolu se může projevit i při nižších dávkách nebo při krátkodobém užívání i u pacientů bez předchozí poruchy funkce jater, pokud pacient současně požívá alkohol, induktory jaterních enzymů nebo jiné látky toxické pro játra. Dlouhodobý alkoholismus výrazně zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu. Nejvyšší riziko je u alkoholiků, kteří krátkodobě abstinují (12 hodin).

Během užívání přípravku TANTOGRIP se nesmí požívat alkohol.

Přípravek TANTOGRIP obsahuje 5,9 mmol (135,8 mg) sodíku v jednom sáčku. Nutno vzít v úvahu u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin nebo u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

Přípravek TANTOGRIP obsahuje sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázové deficienci by tento přípravek neměli užívat. Pacienti s cukrovkou by měli vzít v úvahu obsah sacharózy v přípravku TANTOGRIP v případě užití více než 2 sáčků denně (obsah sacharózy > 5g).

Přípravek TANTOGRIP obsahuje glukózu. Pacienti se vzácnou malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

Fenylefrin

Fenylefrin by měl být podáván s opatrností pacientům s diabetes mellitus, glaukomem s uzavřeným úhlem a hypertrofií prostaty.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Paracetamol

Rychlost absorpce paracetamolu může být zvýšena metoklopramidem nebo domperidonem a snížena cholesytraminem.

Při delším každodenním užívání paracetamolu může být zesílen antikoagulační efekt warfarinu a jiných kumarinů, což je spojeno se změnou hodnot INR a zvýšeným rizikem krvácení, příležitostné užití přípravku však nemá významný vliv.

Induktory jaterních mikrozomálních enzymů, jako jsou alkohol, barbituráty, inhibitory monoaminooxidázy a tricyklická antidepresiva, mohou zvýšit hepatotoxicitu paracetamolu, zejména po předávkování.

Fenylefrin hydrochlorid

Inhibitory monoaminooxidázy (včetně moklobemidu): mezi sympatomimetickými aminy jako je fenylefrin a inhibitory monoaminooxidázy dochází k interakcím, které mohou vyvolat hypertenzní krizi (viz bod 4.3).

Sympatomimetické aminy: souběžné užívání fenylefrinu a jiných sympatomimetických aminů může zvýšit riziko nežádoucích kardiovaskulárních účinků.

Betablokátory a další antihypertenziva (včetně debrisochinu, guanethidinu, reserpinu a methyldopy): fenylefrin může snížit účinnost betablokátorů a antihypertenziv. Riziko hypertenze a jiných nežádoucích kardiovaskulárních účinků může být vyšší (viz bod 4.3).

Tricyklická antidepresiva (např. amitriptylin): mohou zvýšit riziko nežádoucích kardiovaskulárních účinků při současném užívání s fenylefrinem (viz bod 4.3).

Digoxin a srdeční glykosidy: souběžné užívání s fenylefrinem může zvýšit riziko nepravidelného srdečního tepu nebo srdečního infarktu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Paracetamol

Velké množství údajů z užívání léku těhotnými ženami neprokázalo ani účinky malformativní, ani toxicitu pro plod či novorozence. Paracetamol může být v těhotenství užíván, pokud je to potřebné z klinického hlediska, avšak má být užíván v nejnižší účinné dávce po co nejkratší možnou dobu a s nejnižší možnou frekvencí.

Fenylefrin hydrochlorid

Bezpečnost tohoto léčiva nebyla v období těhotenství ještě stanovena, nicméně s ohledem na možný výskyt abnormalit plodu v prvním trimestru v důsledku expozice fenylefrinu by přípravek neměl být během těhotenství podáván. Fenylefrin může také snižovat perfuzi placentou, proto by přípravek neměl být podáván pacientkám s pre-eklampsií v anamnéze.

Kojení

Paracetamol

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka, ale v klinicky nevýznamném množství. Dle dostupných publikovaných údajů není kojení kontraindikováno.

Fenylefrin hydrochlorid

Vzhledem k nedostatku údajů o použití fenylefrinu během kojení by přípravek během této doby neměl být podáván.

Fertilita

Z neklinických studií nevyplývá, že by paracetamol a fenylefrin ovlivňoval mužskou či ženskou fertilitu při klinicky relevantních dávkách (viz bod 5.3).

4.7  Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek TANTOGRIP nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8  Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou uvedeny níže dle MedDRA klasifikace a četnosti (četnosti jsou definovány takto: velmi časté > 1/10, časté > 1/100 až <1/10, méně časté > 1/1 000 až <1/100, vzácné >1/10 000 až <1/1 000, velmi vzácné <1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit):

Orgánové systémy podle MedDRA

Četnost:

Velmi vzácné

Četnost:

Není známo

Poruchy imunitního systému

hypersensitivní reakce1,2

Poruchy nervového systému

bolest hlavy2

Srdeční poruchy

palpitace2

Cévní poruchy

hypertenze2

Gastrointestinální poruchy

akutní pankreatitida1, zvracení2

Poruchy kůže a podkožní tkáně

kožní reakce

kožní vyrážka1

Poruchy ledvin a močových cest

retence moči2

Poruchy krve a lymfatického

trombocytopenie1, leukopenie1, pancytopenie1,

Orgánové systémy podle MedDRA

Četnost:

Velmi vzácné

Četnost:

Není známo

systému

neutropenie1, agranulocytóza1

  • (1) nežádoucí účinky spojené s paracetamolem

  • (2) nežádoucí účinky spojené s fenylefrinem

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Paracetamol

U dospělých pacientů může dojít po požití dávky10 g paracetamolu a vyšší dávky k poškození jater. Požití dávky 5 g paracetamolu a vyšší dávky může vést k poškození jater u pacientů s rizikovými faktory (viz níže).

Rizikové faktory

Jestliže pacient:

  • (a) je dlouhodobě léčen karbamazepinem, fenobarbitalem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými induktory jaterních enzymů.

  • (b) pravidelně nadměrně požívá alkohol.

  • © má pravděpodobně depleci glutationu, např. při poruchách příjmu potravy, cystické fibróze, infekci HIV, hladovění a kachexii.

Fenylefrin hydrochlorid

Příznaky závažného předávkování fenylefrinem zahrnují hemodynamické změny a kardiovaskulární kolaps s respirační depresí. Léčba spočívá v časném výplachu žaludku a symptomatických a podpůrných opatřeních. Hypersensitivitu lze zvládat intravenózně aplikovanými blokátory alfa-receptorů.

Předávkování fenylefrinem pravděpodobně vyvolá: nervozitu, bolest hlavy, závratě, nespavost, zvýšení krevního tlaku, nauzeu, zvracení, mydriázu, akutní glaukom s uzavřeným úhlem (pravděpodobnější u pacientů s glaukomem s uzavřeným úhlem), tachykardii, palpitaci, alergické reakce (např. vyrážka, kopřivka, alergická dermatitida), dysurii, retenci moči (pravděpodobnější u pacientů s obstrukcí močového měchýře, jako je hypertrofie prostaty).

Dalšími příznaky mohou být hypertenze a možná reflexní bradykardie. V závažných případech se může objevit zmatenost, halucinace, křeče a arytmie. Nicméně, množství, které by vyvolalo závažnou fenylefrinovou toxicitu, je vyšší než množství, které způsobí paracetamolem vyvolanou hepatotoxicitu.

Léčba se řídí dle klinického stavu pacienta. Závažnou hypertenzi je možné zvládat za pomoci alfa-blokátorů jako je fentolamin.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1  Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: paracetamol, kombinace kromě psycholeptik

ATC kód: N02BE51

Paracetamol: paracetamol vykazuje analgetické i antipyretické účinky zřejmě v důsledku inhibice syntézy prostaglandinů v centrálním nervovém systému.

Fenylefrin: fenylefrin je agonistou post-synaptických alfa-receptorů s nízkou afinitou ke kardioselektivním beta-receptorům a minimálním stimulačním účinkem na centrální nervový systém. Je to uznávaný dekongestant zmírňující otok nosní sliznice vlivem vasokonstrikce.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Paracetamol: paracetamol se rychle a úplně vstřebává z tenkého střeva a maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo 15 – 20 minut po perorálním podání.

Ve studii se zdravými dobrovolníky bez příjmu potravin přes noc bylo Tmax pro obdobný přípravek ve srovnání se 2 tabletami standardního paracetamolu 20 minut oproti 35 minutám (p = 0,0865). Nicméně, rychlost dosažení hodnoty 10 pg/ml byla rychlejší u přípravku než u standardního paracetamolu (17 minut oproti 30 minutám).

Systémová dostupnost závisí na first-pass metabolismu a kolísá dle dávky mezi 70 % a 90 %. Léčivo je rychle a široce distribuováno po celém těle a je eliminováno z plazmy s T1/2 přibližně 2 hodiny. Hlavními metabolity jsou glukuronid a sulfátové konjugáty (> 80 %), které jsou vyloučeny do moči.

Fenylefrin: fenylefrin je absorbován z trávicího traktu, po perorálním podání má však sníženou biologickou dostupnost v důsledku first-pass metabolismu. Po perorálním podání si fenylefrin zachovává schopnost nosního dekongestantu, léčivo je distribuováno systémovou cirkulací do cévního zásobení nosní sliznice. Pokud se fenylefrin užívá perorálně k uvolnění nosní kongesce, pak se obvykle užívá v intervalech 4–6 hodin.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

6.  FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1  Seznam pomocných látek

Sacharosa

Bezvodá kyselina citronová

Dihydrát natrium-citrátu

Kukuřičný škrob

Natrium-cyklamát

Dihydrát sodné soli sacharinu

Kyselina askorbová

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Pomerančové aroma

Práškový kurkumin 5%

Kurkumin (E 100)

Tekutá glukosa usušená rozprášením

6.2  Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3  Doba použitelnosti

3 roky

6.4  Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí a světlem.

6.5  Druh obalu a obsah balení

Zatavený sáček – vrstvený papír/Al/PE

Velikost balení: 10 a 16 sáčků.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6  Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Perorální podání po rozpuštění ve vodě.

7.  DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Angelini Pharma Česká republika s.r.o.

Páteřní 1216/7

635 00 Brno

Česká republika

8.   REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

07/723/15-C

9.  DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 25.01.2017

Datum posledního prodloužení registrace:

Další informace o léčivu TANTOGRIP POMERANČ

Jak se TANTOGRIP POMERANČ podává: perorální podání - prášek pro perorální roztok v sáčku
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Sáček
Velikost balení: 10

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Brno
E-mail: info@angelini.cz
Telefon: +420 546 123 111