Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

SURAL - souhrnné informace

Síla léku
400MG

ATC skupina:

Dostupné balení:

  • 100

Souhrnné informace o léku - SURAL

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Sural

400 mg

Tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Jedna tableta obsahuje ethambutoli dihydrochloridum 400 mg. Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta.

Popis přípravku: téměř bílé ploché tablety, na jedné straně s označením ETU.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Ethambutol je indikován k léčbě plicní tuberkulózy. Nemá být používán samostatně, ale vždy v kombinaci s minimálně jedním dalším antituberkulotikem. Lékem první volby u pacientů, kteří dosud neprodělali žádné léčení, je ethambutol a isoniazid nebo ethambutol, isoniazid a streptomycin. U pacientů dříve léčených antituberkulotiky se velmi často vyskytuje rezistence mykobakterií k běžným přípravkům. V těchto případech se doporučuje kombinovat ethambutol s minimálně jedním dalším lékem, který dosud u pacienta nebyl použit a u kterého byla prokázána citlivost in vitro. V kombinaci s ethambutolem se obvykle užívají tyto látky: cykloserin, pyrazinamid, viomycin, isoniazid, kyselina aminosalicylová a streptomycin.

4.2 Dávkování a způsob podání

  • Plicní tuberkulóza:
  • Mimoplicní tuberkulóza:
  • Profylaxe tuberkulózy:
  • V geografických oblastech, kde je míra rezistence na isoniazid 4 % nebo více, doporučuje se počáteční kombinace isoniazidu, rifampicinu, pyrazinamidu a streptomycinu nebo ethambutolu, která se podává po dobu 8 týdnů. Dále se podává isoniazid a rifampicin (pokud byla prokázána citlivost) denně nebo 2× – 3× týdně po dobu 16 týdnů. Dávkovači schéma je nutno přizpůsobit výsledkům testů citlivosti.
  • Kombinace isoniazidu, rifampicinu, pyrazinamidu a streptomycinu nebo ethambutolu se užívá denně po dobu 2 týdnů, pak následuje podávání této kombinace 2× týdně po dobu 6 týdnů. Dále se užívá isoniazid a rifampicin 2× týdně po dobu 16 týdnů.
  • Kombinace isoniazidu, rifampicinu, pyrazinamidu a streptomycinu nebo ethambutolu se užívá 3× týdně po dobu 6 měsíců.

Pediatrická populace

Přípravek Sural je kontraindikován u dětí mladších než 13 let.

Pacienti s poruchou funkce ledvin

Při renálním selhání je nutné snížit dávku nebo prodloužit interval podávání léku (24 – 48 hod) podle hodnoty glomerulární _ filtrace:

  • ♦ 10 až 50 ml za minutu: podávat každých 24 až 36 hodin,

  • ♦ méně než 10 ml za minutu: podávat každých 48 hodin.

  • ♦ 25 až 50 ml/min: 15 – 25 mg/kg/den

  • ♦ 10 až 25 ml/min: 7,5 – 15 mg/kg/den

  • ♦ méně než 10 ml/min: 5 mg/kg/den.

4.3 Kontraindikace

  • Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
  • Zánět n. optici.
  • Těhotenství a kojení.
  • Těžký deficit laktázy.
  • Děti mladší 13 let.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

  • Během antituberkulózní léčby byly v souvislosti s výskytem nežádoucích účinků, jako jsou eozinofilie a systémové symptomy (DRESS), hlášeny závažné systémové hypersenzitivní reakce včetně fatálních případů (viz bod 4.8). Je nutné si uvědomovat, že časné projevy hypersenzitivity, jako jsou horečka nebo lymfadenopatie, se mohou objevit i přesto, že není patrný výskyt vyrážky. Pacient musí být poučen, že pokud se objeví takový příznak, musí neprodleně informovat lékaře. Pokud není možné stanovit jinou etiologii výskytu těchto příznaků, je nutno léčbu přípravkem Sural přerušit.
  • Vzhledem k riziku možného vzniku poruch vizu se doporučuje před zahájením léčby i během léčení provádět oční vyšetření, a to hlavně u starších lidí a u dětí. U pacientů s poruchami vidění, jako jsou katarakta, opakované oční záněty, zánět n. optici, diabetická retinopatie apod. je posouzení změn zrakové ostrosti obtížnější. Vždy je třeba se ujistit, že příčinou změn pozorovaných během léčby nejsou probíhající oční onemocnění. U těchto pacientů je třeba vždy brát v úvahu poměr očekávaných výhod a možného poškození zraku. Pacientům je třeba zdůraznit, aby jakékoli poruchy vidění okamžitě hlásili.
  • Snížené dávky se podávají u pacientů se sníženou funkcí ledvin a dávky se musí upravit podle sérové koncentrace ethambutolu.
  • Ethambutol může negativně ovlivňovat průběh dny.
  • Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy nemají tento přípravek užívat.
  • V případě hypersenzitivity na tento přípravek je možné pokusit se o desenzibilizační léčbu, pokud je ethambutol považován v chemoterapii za nenahraditelný.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

  • Kombinace dvou léčiv: Při terapii ethambutolem je vhodné se vyhnout očkování BCG vakcínou. Antimykobakteriální terapie brzdí proliferaci BCG kmene, a tím snižuje imunomodulační účinek BCG vakcíny.
  • Léčivo – potraviny: Potraviny neovlivňují absorpci ethambutolu.
  • Léčivo – laboratorní testy: U pacientů užívajících ethambutol může dojít ke zvýšení sérové hladiny kyseliny močové vzhledem k poklesu její clearance. Při podávání ethambutolu je možné i přechodné zvýšení jaterních testů, které však může být způsobeno i dalšími přípravky podávanými současně.
  • Současné užívání ethambutol-hydrochloridu a isoniazidumůže vést k potenciaci toxického působení na zrakový nerv.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Účinek kombinací ethambutolu s jinými antituberkulotiky na plod není znám. Ačkoli nebyl při podávání těhotným ženám prokázán žádný negativní vliv na plod, je třeba při podávání ženám ve fertilním věku zvážit možné riziko teratogenity.

Z preventivních důvodů je ethambutol v těhotenství a během kojení kontraindikován.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Sural nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Při terapii dávkou 15 mg/kg se obvykle neobjevují žádné nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle frekvence výskytu následovně: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1 000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné <1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy metabolismu a výživy

Velmi časté:

  • Při léčbě ethambutolem je renální clearance urátů snížena přibližně na 50 %. Může proto dojít k hyperurikemii a zhoršení nemoci u pacientů trpících dnou.

Poruchy nervového systému

Časté:

  • Nejzávažnějším nežádoucím účinkem ethambutolu je retrobulbární neuritida se snížením zrakové ostrosti, zúžením zorného pole, centrálním nebo periferním skotomem a červeno-zelenou barvoslepostí. Postižení se může projevit na jednom či na obou očích. Stupeň očního poškození je závislý na velikosti dávky a trvání terapie a může být spojen s deplecí zinku v oku. Tyto komplikace se mohou projevit několik měsíců po zahájení léčby. Poruchy vidění se obvykle upraví během několika týdnů či měsíců, v ojedinělých případech se náprava dostaví až po několika letech nebo nenastane vůbec.
  • Periferní neuritida, bolest hlavy, závratě.

Ostatní nežádoucí účinky jsou vzácné, a protože ethambutol se nikdy nepodává samostatně, mohou souviset i s jinými podávanými tuberkulostatiky.

Poruchy krve a lymfatického systému

Není známo:

  • leukopenie.

Psychiatrické poruchy

Není známo:

  • zmatenost, dezorientace, halucinace.

Gastrointestinální poruchy

Není známo:

  • kovová pachuť, nauzea, zvracení, anorexie a bolest břicha.

Poruchy jater a žlučových cest

Není známo:

  • žloutenka nebo přechodná jaterní dysfunkce.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Není známo:

  • alergické reakce – kožní exantém, pruritus, léková reakce s výskytem eozinofilie a systémových příznaků (DRESS) (viz bod 4.4) .

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Není známo:

  • bolesti kloubů.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Není známo:

  • horečka.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Protože ethambutol není nikdy podáván samostatně, je velmi obtížné určit toxickou dávku pro člověka. Výsledky studií akutní toxicity po jednorázovém podání ukazují na nízkou toxicitu přípravku. Léčba předávkování se zahajuje výplachem žaludku, dále symptomatickou léčbou a monitorováním. Koncentrace v krvi může být snížena hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná léčiva k terapii tuberkulózy, ATC kód: J04AK02

Mechanismus účinku

Ethambutol je syntetický antimykobakteriální přípravek. Jeho mechanismus účinku není zcela znám. Proniká do mykobakterií a zdá se, že potlačuje multiplikaci interferencí se syntézou RNA. Je specificky účinný proti rostoucím mikroorganismům rodu Mycobacterium jako M. tuberculosis, M. bovis (s MIC 0,5 – 8 pg/ml), ale má malou sterilizační aktivitu. Je rovněž účinný proti některým atypickým mykobakteriím včetně M. kansasii. Účinek proti jiným mikroorganismům nebyl prokázán. Je účinný i proti mykobakteriím rezistentním na jiná antituberkulotika. Ethambutol se nepoužívá samostatně, ale je přidáván do lékových kombinací pacientům s prokázanou nebo předpokládanou rezistencí na isoniazid. Zkřížená rezistence nebyla prokázána. Primární rezistence na ethambutol je v rozvinutých zemích řídká, ale pokud se ethambutol používá samostatně, snadno vznikají resistentní kmeny M. tuberculosis.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání se 80 % přípravku absorbuje z gastrointes­tinálního traktu a zbytek se vyloučí stolicí. Absorpce není významně ovlivněna potravou.

Distribuce v organismu

Za 2–4 hodiny po perorálním podání dávky 25 mg/kg dosahuje plazmatická koncentrace svého maxima 2–5 pg/ml. Při dlouhodobém podávání této denní dávky jsou plazmatické koncentrace obdobné. Ethambutol je distribuován do mnoha tkání (plíce, ledviny, erytrocyty aj.). Intracelulární koncentrace v erytrocytech dosahují hodnot, které činí přibližně dvojnásobek hodnot plazmatických, což znamená depotní účinek po dobu 24 hodin. Ethambutol nepenetruje do mozkomíšního moku, pokud jsou meningy intaktní, ale u pacientů s tuberkulózní meningitidou je možná penetrace z 10–50 %.

Ethambutol prochází placentou, výsledná fetální plazmatická koncentrace činí přibližně 30 % koncentrace v mateřské plazmě. Látka prochází do mateřského mléka v koncentraci podobné koncentraci v plazmě.

Vazba ethambutolu na proteiny je nízká (20–30 %).

Eliminace z organismu

Délka eliminačního poločasu po perorálním podání dosahuje 3–4 hodin, u pacientů se sníženou funkcí ledvin až 8 hodin.

Ethambutol je částečně metabolizován v játrech na aldehydové a dikarboxylové deriváty, které jsou neúčinné a vylučují se močí glomerulární filtrací a tubulární exkrecí. Větší část dávky se objeví v moči nezměněna během 24 hodin a zbytek 8 až 15 % v podobě inaktivních metabolitů.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

  • Při provádění toxikologických studií na psech bylo zjištěno, že dlouhodobá vysoká dávka způsobuje poškození a selhání myokardu a depigmentaci tapetum lucidum očí. U psů, kteří byli podrobeni déletrvající léčbě, byly pozorovány degenerativní změny v centrálním nervovém systému.
  • U opic (Maccacus rhesus) se po léčení vysokými dávkami po dobu delší jak 7 měsíců objevily neurologické příznaky.
  • Nepatrně zvýšená mortalita byla zaznamenána u březích myší a králíků. U plodů těchto zvířat léčených během gravidity vysokými dávkami ethambutolu byl pozorován rozštěp patra a abnormality páteře, u plodů potkanů abnormality krčních obratlů. Plody králíků byly poškozeny monoftalmií, zkráceným pravým předloktím spojeným s oboustrannou kontrakcí v zápěstním kloubu, zaječím pyskem a rozštěpem patra.

6.   FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1   Seznam pomocných látek

Koloidní bezvodý oxid křemičitý, mastek, povidon, kyselina stearová, kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, monohydrát laktosy.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PE sáček, vysušovací tableta, PP kontejner s pojistným odtrhávacím uzávěrem, molitanová těsnicí vložka.

Obsah balení: 100 tablet.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

sanofi-aventis, s.r.o.

Evropská 846/176a

160 00 Praha 6

Česká republika

8.   REGISTRAČNÍ ČÍSLO

42/002/74-S/C

9.   DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 4. 3. 1974

Datum posledního prodloužení registrace: 25. 4. 2012

Další informace o léčivu SURAL

Jak se SURAL podává: perorální podání - tableta
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Obal na tablety
Velikost balení: 100

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
sanofi-aventis, s.r.o., Praha
E-mail: cz-info@sanofi.com
Telefon: 233086111