Souhrnné informace o léku - STADAPRESS
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
STADAPRESS 10 mg/12,5 mg potahované tablety
STADAPRESS 20 mg/12,5 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Stadapress 10 mg/12,5 mg: jedna potahovaná tableta obsahuje Quinaprilum hydrochloridum odpovídající 10 mg quinaprilum Hydrochlorothiazidum 12,5 mg
Stadapress 20 mg/12,5 mg: jedna potahovaná tableta obsahuje Quinaprilum hydrochloridum odpovídající 20 mg quinaprilum Hydrochlorothiazidum 12,5 mg
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahovaná tableta
Popis přípravku:
Stadapress 10 mg/12,5 mg:
Oválné růžové bikonvexní tablety s půlící rýhou na obou stranách a vytištěným „I“ na straně jedné. Velikost 4,5 × 8,7 mm.
Stadapress 20 mg/12,5 mg:
Oválné růžové bikonvexní tablety s půlící rýhou na obou stranách a vytištěným „I“ na straně jedné. Velikost 5,8 × 11,3 mm.
Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace Léčba esenciální hypertenze.
Tato kombinace léčivých látek je indikována u pacientů, u nichž nedošlo k dostatečnému snížení hypertenze samotným chinaprilem nebo samotným hydrochlorothiazidem.
4.2. Dávkování a způsob podání
Je doporučená titrace jednotlivých složek před začátkem užívání léku Stadapress. Pokud je klinická odpověď příznivá, je vhodné uvažovat o přechodu z monoterapie na fixní kombinaci.
Doporučená udržovací denní dávka je 10 mg chinaprilu a 12,5 mg hydrochlorothiazidu 1× denně ráno. Dávka může být zvýšena v intervalu nejméně 3 týdny. Maximální dávka je 20 mg chinaprilu a 25 mg hydrochlorothiazidu.
Předchozí diuretická terapie
Po zahájení léčby lékem Stadapress se může objevit symptomatická hypotenze. To je víc pravděpodobné u pacientů s deficitem solí nebo tekutin způsobeným předchozí diuretickou léčbou. Diuretická terapie by měla být ukončena 2 – 3 dny před zahájením léčby lékem Stadapress. Pokud to není možné, léčba by měla být zahájena dávkou samotného chinaprilu 5 mg.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s kreatininovou clearancí mezi 30 a 60 ml/min by měly být nejdříve s opatrností titrovány individuální dávky jednotlivých komponent, potom léčba změněna na fixní kombinaci.
Dávky fixní kombinace musí být co nejnižší.
Fixní kombinace je kontraindikována u pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin(clearance kreatininu < 30ml/min). (viz bod 4.3.)
Starší osoby
U starších osob by měly být nejdříve s opatrností titrovány individuální dávky jednotlivých komponent, potom léčba změněna na fixní kombinaci.
Dávky fixní kombinace musí být co nejnižší.
Pediatrická populace
Účinnost a bezpečnost použití léku u dětí a dospívajících nebyla prověřena. Proto použití u dětí a dospívajících není doporučeno.
Způsob podání
K perorálnímu podání.
4.3. Kontraindikace
Chinapril/hydrochlorothiazide je kontraindikován v těchto případech:
- druhý a třetí trimestr těhotenství (viz body 4.4 and 4.6),
- hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1,
- včetně případů výskytu anigoedému po podání ACE inhibitorů v anamnéze, nebo hypersenzitivita na jakýkoli jiný ACE inhibitor,
- hereditární/idiopatický angioedém,
- dynamická obstrukce výtokového traktu levé srdeční komory (LVOT),
- anurie nebo těžká porucha funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min).
- hypersenzitivita na jiné deriváty sulfonamidu,
- těžká porucha funkce jater,
- při současném užívání přípravku Stadapress a přípravku obsahující aliskiren u pacientů
s diabetem mellitu nebo poruchou funkce ledvin (GFR <60 ml/min/1,73 m2 ) (viz body 4.5 a 5.1).
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Stenóza aortální a mitrální chlopně / hypertrofická kardiomyopatie
Jako u ostatních ACE inhibitorů, i chinapril/hydrochlorothiazid smí být podáván jen s velkou opatrností pacientům se stenózou mitrální chlopně a obstrukcí levé komory, jako je aortální stenóza nebo hypertrofická kardiomyopatie. U hemodynamicky závažných případů nesmí být fixní kombinace použita.
Hypersenzitivní reakce
K výskytu reakcí hypersenzitivity (např. purpura, fotosenzitivita, urtika, nekrotizující angiitida, dušnost včetně pneumonitidy a plicního edému, anafylaktické reakce) může dojít jak u pacientů, kteří mají alergii nebo astma bronchiale v anamnéze, tak i u pacientů, kteří tato onemocnění v anamnéze nemají.
Symptomatická hypotenze
Podávání chinapril/ hydrochlorothiazidu může vést k symptomatické hypotenzi, její výskyt je ale obvykle stejně častý jako při podávání těchto jednotlivých látek samostatně v monoterapii. Vznik u pacientů, kteří nemají komplikace, byl výskyt této symptomatické hypotenze pozorován vzácně. U pacientů, kterým je podáván chinapril, je riziko vzniku hypotenze vyšší, pokud mají snížený objem cirkulující tekutiny, např. v důsledku diuretické terapie, omezení příjmu soli v potravě, dialýzy, průjmu nebo zvracení, nebo mají těžkou hypertenzi v důsledku zvýšeného vylučování reninu. (viz body 4.5 and 4.8).
Chinapril/ hydrochlorothiazid má být podáván s opatrností u pacientů, kteří jsou souběžně léčeni jinými antihypertenzivy. Thiazidová složka kombinace chinapril/hydrochlorothiazid může účinek jiných antihypertenziv, zejména gangliových blokátorů a blokátorů periferních adrenoreceptorů, zesílit. Antihypertenzní účinek thiazidové složky může být také zesílen u pacientů, kteří podstoupili sympatektomii.
Pokud se objeví symptomatická hypotenze, má být pacient uložen do vodorovné polohy a v případě potřeby mu má být podána i.v. infuze fyziologického roztoku. Tranzitorní hypotenzivní odpověď není kontraindikací k podání dalších dávek tohoto přípravku; nicméně, pokud k této příhodě dojde, je třeba zvážit, zda nemá být dávka chinaprilu nebo jakéhokoli současně podávaného diuretika snížena.
U pacientů s městnavým srdečním selháním, souvisejícím nebo nesouvisejícím s renální insuficiencí, může antihypertenzní terapie ACE inhibitory vést k nadměrnému snížení tlaku krve, které může být spojeno s oligurií, azotemií a ve vzácných případech může vést i k renálnímu selhání a úmrtí pacienta. Riziko výskytu těchto komplikací je vyšší u pacientů s těžšími formami srdečního selhání, u nichž se podávají vyšší dávky kličkových diuretik a kteří mají hyponatrémii nebo poruchu funkce ledvin. U pacientů se zvýšeným rizikem vzniku symptomatické hypotenze má být podávání chinapril/hydrochlorothiazidu zahájeno pod pečlivým lékařským dohledem. Pacienty je třeba během prvních dvou týdnů léčby a při každém zvýšení dávky pečlivě sledovat. Podobná opatření platí i pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční nebo cerebrovaskulárním onemocněním, u nichž může nadměrné snížení tlaku krve mít za následek vznik infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Srdeční selhání/onemocnění srdce
U vnímavých jedinců lze v důsledku inhibice renin-angiotensin-aldosteronového systému očekávat změny renální funkce. U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin, jejichž renální funkce může záviset na aktivitě renin-angiotensin-aldosteronového systému, může podávání chinaprilu vést k oligurii a/nebo progresivní azotemii a ve vzácných případech, k akutnímu selhání ledvin a/nebo úmrtí.
Kašel
Při podávání ACE inhibitorů byly hlášeny případy kašle. Tento kašel je neproduktivní, je přetrvávájící a ustoupí po ukončení léčby. Kašel způsobený podáváním ACE inhibitorů je třeba zahrnout do diferenciální diagnostiky kašle.
Porucha funkce ledvin
Chinapril/ hydrochlorothiazid má být u pacientů s poruchou funkce ledvin podáván s opatrností. U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin může podávání thiazidů vyvolat azotémii a u pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 10–20ml/min) jsou obecně thiazidy neúčinné a jejich opakované podávání může vést ke kumulaci nežádoucích účinků (viz bod 4.3).
Zkušenosti s podáváním pacientům s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu <10 ml/min) nejsou dostatečné. U pacientů po transplantaci ledvin je třeba před zahájením podávání ACE inhibitorů vyloučit stenózu renální arterie.
Se snižující se clearance kreatininu se prodlužuje poločas vylučování chinaprilátu. U pacientů s clearance kreatininu <60 ml/min má být úvodní dávka chinaprilu snížena (viz bod 4.2). U těchto pacientů má být dávka postupně zvyšována podle individuální odpovědi na léčbu a funkce ledvin mají být pečlivě sledovány, přestože studie zatím nenaznačují, že by podávání chinaprilu mělo za následek další zhoršení funkce ledvin. Pravidelné sledování hladin draslíku a kreatininu jsou u těchto pacientů součástí běžných lékařských kontrol.
V klinických studiích bylo u hypertenzních pacientů s unilaterální nebo bilaterální stenózou renální arterie po podávání ACE inhibitorů pozorováno zvýšení hladiny dusíku močoviny v krvi (BUN) a kreatininu v séru. K těmto změnám nejčastěji dochází u pacientů s renální insuficiencí. Tato zvýšení byla téměř ve všech případech po vysazení ACE inhibitoru a/nebo diuretické léčby reverzibilní. Pokud má pacient zároveň renovaskulární hypertenzi, je riziko vzniku těžké hypotenze a renální insuficience zvýšené. U těchto pacientů je třeba léčbu zahájit pod pečlivým lékařským dohledem a nízkými dávkami a dávku zvyšovat opatrně. Vzhledem k tomu, že diuretika mohou k výše uvedeným účinkům přispívat, má být diuretická terapie vysazena a během prvních týdnů podávání chinapril/hydrochlorothiazidu je třeba funkci ledvin monitorovat.
U některých pacientů s hypertenzí nebo selháním srdce, kteří neměli onemocnění ledvin v anamnéze, došlo k mírnému a přechodnému zvýšení (>1,25 násobku horní hranice normálu) dusíku močoviny v krvi a kreatininu v séru, zejména v případech, kdy byl chinapril podáván souběžně s diuretikem. Zvýšení dusíku močoviny v krvi bylo pozorováno u 2% hypertenzních pacientů, kterým byl podáván chinapril v monoterapii, a u 4% hypertenzních pacientů, kterým byl podáván chinapril/hydrochlorothiazid. Zvýšení hladiny kreatininu v séru bylo pozorováno u 2% hypertenzních pacientů, kterým byl podáván chinapril v monoterapii, a u 3% hypertenzních pacientů, kterým byl podáván chinapril/hydrochlorothiazid. K těmto zvýšením dochází s větší pravděpodobností u pacientů k poruchou funkce ledvin v anamnéze. Může být nutné snížit dávku a/nebo přerušit podávání diuretika a/nebo chinaprilu.
Transplantace ledvin
S podáváním chinaprilu pacientům po nedávné transplantaci ledvin nejsou žádné zkušenosti. Z tohoto důvodu se podávání chinapril/hydrochlorothiazidu u těchto pacientů nedoporučuje.
Porucha funkce jater
Chinapril/hydrochlorothiazid má být pacientům s poruchou funkce jater nebo progresivním jaterním onemocněním podáván s opatrností, neboť malé změny rovnováhy tekutin a elektrolytů způsobené podáváním thiazidu mohou vést ke vzniku jaterního komatu (viz bod 4.3). Chinapril je rychle metabolizován na chinaprilát (hlavní metabolit chinaprilu), který je dle studií u člověka a studií na zvířatech silným inhibitorem angiotenzin- konvertujícího enzymu. Metabolismus chinaprilu je normálně závislý na jaterní esteráze. Koncentrace chinaprilátu jsou v důsledku poruchy metabolismu chinaprilu u pacientů s alkoholickou cirhózou jater sníženy.
Vzácně bylo podávání ACE inhibitorů spojeno s výskytem syndromu, který se zpočátku projevoval cholestatickou žloutenkou a progredoval do fulminantní hepatické nekrózy (která v některých případech končila úmrtím). U pacientů, u kterých se během podávání ACE inhibitorů objeví žloutenka nebo zjevné zvýšení jaterních enzymů, by měl být chinapril/hydrochlorothiazid vysazen a pacienti by měli být adekvátně vyšetřeni.
Imunitní reakce/ anafylaktoidní reakce
Desenzitizace
U pacientů, kterým byly podávány ACE inhibitory v průběhu desenzitizační léčby (např.na včelí jed), se vyskytly život ohrožující anafylaktoidní reakce. U těchtýž pacientů se těmto reakcím předešlo dočasným vysazením ACE inhibitorů, ale po náhodném opětovném nasazení těchto přípravků se tyto reakce znovu objevily.
Při podávání thiazidů byly hlášeny případy Stevens-Johnsonova syndromu a exacerbace nebo aktivace systémového lupus erytematodes.
Angioedém
U pacientů, kterým byly podávány ACE inhibitory, byl hlášen angioedém obličeje, končetin, rtů, jazyka a/nebo laryngu. K těmto reakcím může dojít kdykoli během léčby. Pokud se objeví laryngeální stridor nebo angioedém obličeje, jazyka nebo glottis, musí být léčba neprodleně ukončena a pacient musí podstoupit adekvátní doporučenou léčbu a musí být pečlivě sledován, dokud otok nevymizí.
V případech, kdy je otok omezen na obličej a rty, se stav obvykle upraví bez léčby; k úlevě od symptomů je vhodné podat antihistaminika. Angioedém postihující larynx nebo jazyk může vést k úmrtí. Postižení jazyka, glotidy nebo laryngu může způsobit obstrukci dýchacích cest. V těchto případech musí být ihned zahájena příslušná léčba, např. subkutánní podání roztoku adrenalinu 1:1000 (0,3 až 0,5 ml) a/nebo udržována průchodnost dýchacích cest. Pacient musí být pod pečlivým lékařským dohledem, dokud nedojde k úplnému vymizení všech symptomů.
U pacientů, kteří mají v anamnéze angioedém, jehož výskyt nesouvisel s podáním ACE inhibitoru, může být při podávání jakéhokoli ACE inhibitoru riziko vzniku angioedému zvýšené. (viz bod 4.3).
Hypersenzitivita/ angioedém:
Souběžné používání inhibitorů mTOR (např. sirolimus, everolimus, temsirolimus)
Pacienti podstupující souběžnou léčbu inhibitory mTOR (např. sirolimus, everolimus, temsirolimus) mohou mít zvýšené riziko angioedému (např. otok dýchacích cest nebo jazyka se zhoršením dýchání nebo bez něj) (viz bod 4.5).
Intestinální angioedém
U pacientů léčených ACE inhibitory byl hlášen výskyt intestinálního angioedému. U těchto pacientů se objevila bolest břicha (s nauzeou či zvracením nebo bez těchto obtíží); někteří z těchto pacientů neměli v anamnéze angioedém obličeje a jejich hladiny C-1 esterázy byly normální. Angioedém byl diagnostikován vyšetřeními včetně CT nebo ultrazvuku břicha nebo během chirurgického zákroku a po vysazení ACE inhibitoru příznaky vymizely. Intestinální angioedém by měl být součástí diferenciální diagnostiky u pacientů užívajících ACE inhibitory, kteří si stěžují na bolest břicha.
Etnické rozdíly
U pacientů černošské populace, kteří užívají ACE inhibitory, byla hlášena vyšší incidence angioedému než u pacientů jiných ras. Je třeba také zmínit, že v klinických studiích měly ACE inhibitory menší vliv na tlak krve u černošských pacientů než u pacientů jiné rasy, což je možná způsobeno vyšší prevalencí nízkých hladin reninu u hypertoniků černošské populace.
Hemodialýza a LDL aferéza
U pacientů hemodialyzovaných pomocí high-fluxových polyakrylonitrilových (‚AN69‘) membrán je velká pravděpodobnost vzniku anafylaktoidních reakcí, pokud jsou tito pacienti léčeni ACE inhibitory. Z tohoto důvodu nemá být výše uvedená léčba kombinována a buď se mají použít jiná antihypertenziva, nebo jiné membány na hemodialýzu.
Podobné reakce byly pozorovány během LDL aferézy s dextran-sulfátem. Vzácně se objevily život ohrožující anafylaktoidní reakce, a proto nemá být tato metoda používána u pacientů, kterým jsou podávány ACE inhibitory.
Změny elektrolytů v séru
Pacienty, kterým je podáván chinapril/hydrochlorothiazid, je třeba sledovat, zda se u nich nerozvíjí klinické známky thiazidy indukované nerovnováhy tekutin a elektrolytů (hypokalémi, hyponatrémie, a hypochloremická alkalóza). U těchto pacientů je třeba v pravidelných intervalech provádět vyšetření hladin elektrolytů v séru (zejména sodíku a draslíku). Chinapril snižuje sekreci aldosteronu, a proto jeho podávání v kombinaci s hydrochlorothiazidem může minimalizovat hypokalemický účinek diuretik.
Opačné účinky chinaprilu a hydrochlorothiazidu na hladinu draslíku v séru se u mnoha pacientů přibližně vyrovnají, takže ve výsledku nebude žádný vliv na hladinu draslíku v séru pozorován. U jiných pacientů může účinek jedné či druhé látky převážit a u některých pacientů bude i nadále nutné podávat doplňky draslíku. K detekci nerovnováhy elektrolytů je třeba při zahájení léčby a poté v náležitých intervalech provádět pravidelná vyšetření hladin elektrolytů v séru.
U pacientů s edémem se v horkém počasí může objevit diluční hyponatrémie. Deficience chloridů je obvykle mírná a nevyžaduje léčbu.
Thiazidy snižují vylučování vápníku. U několika pacientů, kterým byly dlouhodobě podávány thiazidy, byly pozorovány patologické změny příštítných tělísek, doprovázené hyperkalcémií a hypofosfatémií. Výrazná hyperkalcémie může být projevem skryté hyperparatyreózy. Závažnější komplikace hyperparatyreózy (renální litiáza, resopce kostí a peptické vředy) nebyly pozorovány.
Thiazidy by měly být před vyšetřením funkce příštítných tělísek vysazeny.
Thiazidy zvyšují vylučování hořčíku močí a jejich užívání může mít za následek hypomagnezémii (viz bod 4.5).
Jiné změny metabolismu
Thiazidová diuretika snižují glukózovou toleranci a zvyšují hladiny cholesterolu, triglyceridů a kyseliny močové v séru. Tyto účinky jsou obvyklé mírné, ale u vnímavých pacientů může dojít k rozvoji zjevné dny nebo diabetu. U diabetických pacientů může být nutné upravit dávkování inzulinu nebo perorálních antidiabetik.
Hypokalémie
Při podávání thiazidových diuretik byla pozorována hypokalémie, hyponatrémie a hypochloremická alkalóza. Tyto změny se někdy manifestovaly jedním nebo více z následujících příznaků: sucho v ústech, žízeň, slabost, letargie, spavost, neklid, bolesti nebo křeče svalů, svalová únava, hypotenze, oligurie, tachykardie, nauzea, zmatenost, záchvaty a zvracení. Hypokalémie může také zvýšit vnímavost nebo zesílit odpověď srdce na toxické účinky digitalisu. Riziko hypokalémie je nejvyšší u pacientů s cirhózou jater, u pacientů s rychlou diurézou, u pacientů s neadekvátním perorálním příjmem elektrolytů a u pacientů, kterým jsou souběžně podávány kortikosteroidy nebo ACTH (viz bod 4.5). Je třeba pravidelně kontrolovat hladinu draslíku v séru.
Hyperkalémie
Během léčby inhibitorem ACE může dojít k hyperkalemii. K pacientům s rizikem rozvoje hyperkalemie patří pacienti s poruchou funkce ledvin, diabetes mellitus, hypoaldosteronismem nebo pacienti souběžně užívající draslík šetřící diuretika, potravinové doplňky obsahující draslík nebo náhradu soli obsahující draslík a také pacienti užívající jiné účinné látky související se zvýšenou hladinou draslíku v séru (např. heparin nebo kotrimoxazol, označovaný též jako trimethoprim/sulfamethoxazol). Pokud je souběžné používání výše uvedených přípravků považováno za vhodné, doporučuje se pravidelně sledovat hladinu draslíku v séru (viz bod 4.5).
Hypoglykémie a diabetes mellitus
U diabetických pacientů mohou ACE inhibitory zvýšit citlivost k inzulinu a jejich podávání pacientům léčeným perorálními antidiabetiky nebo inzulinem bylo spojeno se vznikem hypoglykémie. Zejména během prvního měsíce podávání ACE inhibitoru je třeba pečlivě kontrolovat glykémii. (viz bod 4.5).
Neutropenie/ agranulocytóza
Ve vzácných případech bylo podávání ACE inhibitorů pacientům s nekomplikovanou hypertenzí spojeno s agranulocytózou a útlumem kostní dřeně (způsobujícím též trombocytopenii a anémii). Častěji byly tyto účinky pozorovány při podávání pacientům s poruchou funkce ledvin, zejména pokud měli zároveň onemocnění pojivové tkáně a souběžně jim byla podávána imunosupresiva nebo jiné přípravky, jejichž podávání je spojeno se vznikem neutropenie/agranulocytózy. Pacienty je třeba upozornit, aby neprodleně hlásili jakékoli známky infekce (např. bolest v krku, horečku), neboť tyto obtíže mohou být známkami neutropenie, přičemž v některých případech nemusí být antibiotická léčba účinná, a je vhodné pravidelně monitorovat počet bílých krvinek (viz bod 4.5).
Při podávání chinaprilu byly vzácně hlášeny případy agranulocytózy. Podobně jako při podávání jiných ACE inhbitorů je třeba u pacientů s kolagenózami a/nebo onemocněním ledvin zvážit monitorování počtu bílých krvinek.
Chirurgické výkony/anestezie
U pacientů podstupujících velké chirurgické výkony nebo během anestezie látkami, které způsobují hypotenzi, může chinapril blokovat tvorbu angiotensinu II, stimulovanou kompenzačním uvolněním reninu. Pokud se rozvine hypotenze a předpokládá se, že její etiologie spočívá v tomto mechanismu, lze ji korigovat doplněním intravaskulárního objemu.
Akutní myopie a sekundární glaukom s uzavřeným úhlem
Hydrochlorothiazid, což je sulfonamid, může způsobit idiosynkratickou reakci, která může vést k akutní tranzitorní myopii a akutnímu glaukomu s uzavřeným úhlem. Příznaky zahrnují náhle vzniklou sníženou zrakovou ostrost nebo bolest oka a charakteristicky se objevují během několika hodin či týdnů po zahájení podávání tohoto léčiva. Neléčený akutní glaukom s uzavřeným úhlem může vést k trvalé ztrátě zraku. Primární léčbou je co nejrychlejší vysazení hydrochlorothiazidu. Pokud nedojde k úpravě nitroočního tlaku, je třeba zvážit okamžitou léčbu, případně operaci. Rizikovým faktorem pro vznik akutního glaukomu s uzavřeným úhlem může být alergie na sulfonamidy nebo penicilin v anamnéze.
Těhotenství
Léčba ACE inhibitory nesmí být zahájena v těhotenství. Pokud je pokračování léčby ACE inhibitory nutné, pacientky plánující otěhotnění musejí být převedeny na alternativní antihypertenzní léčbu se známým bezpečnostním profilem při užívání v těhotenství. Při diagnostikování těhotenství musí být léčba ACE inhibitory okamžitě ukončena a pokud je to nutné, alternativní léčba zahájena (viz bod 4.3 a 4.6).
Lithium
Lithium nemá být obecně spolu s diuretiky podáváno. Diuretika snižují renální clearance lithia a zvyšují riziko lithiové toxicity. (viz bod 4.5).
Antidopingový test
Hydrochlorothiazidy obsažené v léku mohou způsobit pozitivní analytický výsledek antidopingového testu.
Duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)
Bylo prokázáno, že současné užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu zvyšuje riziko hypotenze, hyperkalemie a snížení funkce ledvin (včetně akutního selhání ledvin). Duální blokáda RAAS pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu se proto nedoporučuje (viz body 4.5 a 5.1).
Pokud je duální blokáda považována za naprosto nezbytnou, má k ní docházet pouze pod dohledem specializovaného lékaře a za častého pečlivého sledování funkce ledvin, elektrolytů a krevního tlaku. Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II nemají být používány současně u pacientů s diabetickou nefropatií.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Data z klinických studií ukázala, že duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS) pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu je spojena s vyšší frekvencí nežádoucích účinků, jako je hypotenze, hyperkalemie a snížená funkce ledvin (včetně akutního renálního selhání) ve srovnání s použitím jedné látky ovlivňující RAAS (viz body 4.3, 4.4 a 5.1).
Tetracykliny a jiná léčiva interagující s hořčíkem
Vzhledem k obsahu uhličitanu hořečnatého, který tvoří chelátovou vazbu s tetracyklinem, dochází při souběžném podávání těchto léčiv ke snížení absorpce tetracyklinu o 28–37%. Doporučuje se, aby tento přípravek nebyl podáván souběžně s tetracyklinem. Při předepisování tohoto přípravku a tetracyklinu je třeba vzít tuto interakci v úvahu.
Látky zvyšující hladinu draslíku v séru Chinapril/hydrochlorothiazid obsahuje thiazidové diuretikum, které zvyšuje vylučování draslíku močí, ale také obsahuje ACE inhibitor, který snižuje hladinu aldosteronu a tím vylučování draslíku zabraňuje. Není vhodné rutinně přidávat draslík šetřící diuretika (např. spironolakton, triamteren nebo amilorid) nebo doplňky draslíku, neboť to může mít za následek zvýšení hladiny draslíku v séru.
Trimetoprim
Souběžné podávání ACE inhibitorů a thiazidů s trimetoprimem zvyšuje riziko vzniku hyperkalémie.
Kotrimoxazol (trimethoprim / sulfamethoxazol)
Pacienti souběžně užívající kotrimoxazol (trimethoprim/sulfamethoxazol) mohou mít zvýšené riziko hyperkalemie (viz bod 4.4).
Jiná diuretika:
Chinapril/hydrochlorothiazid obsahuje diuretikum. Souběžné podávání s jiným diuretikem může mít aditivní účinek. Navíc, u pacientů léčených diuretiky, zejména těch, kteří mají zmenšený intravaskulární objem a/nebo mají depleci solí, může při zahájení terapie nebo zvyšování dávky ACE inhibitoru dojít k nadměrnému snížení tlaku krve (viz bod 4.4).
Sulfonamidová diuretika by měla být podána nejméně 1 hodinu před nebo 4–6 hodin po podání tohoto léčivého přípravku.
Jiné léky snižující krevní tlak
Pokud je chinapril/hydrochlorothiazid podáván v kombinaci s jinými antihypertenzivy, například nitráty nebo vazodilatancii, účinek může být aditivní nebo zesílený.
Chirurgické zákroky/anestezie
Ačkoli nejsou k dispozici žádné údaje naznačující existence interakcí mezi chinaprilem a anestetiky s hypotenzním účinkem, je třeba v případě, že pacienti podstupují velký chirurgický zákrok nebo anestezii, postupovat s opatrností, neboť bylo prokázáno, že ACE inhibitory blokují tvorbu angiotenzinu II, stimulovanou kompenzačním uvolněním reninu. Tento účinek může mít za následek hypotenzi, kterou lze upravit doplněním intravaskulárního objemu (viz bod 4.4).
Thiazidy mohou snižovat odpověď arterií na noradrenalin. V případě akutních operací je třeba podávat preanestetika a anestetika ve snížených dávkách. Thiazidy mohou zvyšovat odpověď na nedepolarizující myorelaxancia (např. tubokurarin).
Tricyklická antidepresiva/antipsychotika
Souběžné podávání určitých tricyklických antidepresiv a antipsychotik s ACE inhibitory může mít za následek další snížení tlaku krve. Může se objevit posturální hypotenze (viz bod 4.4).
Sympatomimetika
Sympatomimetika mohou antihypertenzní účinky ACE inhibitorů snižovat.
Lithium
Lithium nemá být obecně spolu s diuretiky podáváno. Diuretika snižují renální clearance lithia a zvyšují riziko lithiové toxicity. U pacientů, kterým bylo podáváno lithium souběžně s ACE inhibitory, byly hlášeny zvýšené hladiny lithia v séru a příznaky lithiové toxicity, z důvodu hyponatremického účinku těchto látek. Při podávání chinapril/ hydrochlorothiazidu může být riziko lithiové toxicity zvýšeno. Chinapril/ hydrochlorothiazid má být podáván s opatrností a doporučuje se často monitorovat hladiny lithia v séru.
Kortikosteroidy, adrenokortikotropní hormon (ACTH), amfotericin B (parenterální), karbenoxolon nebo stimulující laxativa
Byla pozorována zvýšená deplece elektrolytů, zejména hypokalémie.
Nesteroidní protizánětlivé přípravky (NSAID) včetně acetylsalicylové kyseliny v dávce > 3 g U některých pacientů může podání NSAID snižovat diuretický, natriuretický a antihypertenzivní účinek kličkových, draslík šetřících a thiazidových diuretik a může snížit antihypertenzivní účinek ACE inhibitorů. Proto mají být pacienti, kterým je podáván chinapril/hydrochlorothiazid souběžně s NSAID, pečlivě sledováni, zda je požadovaného účinku chinapril/ hydrochlorothiazidu dosaženo. Dále bylo zjištěno, že NSAID a ACE inhibitory mají aditivní účinek na zvýšení hladiny sodíku v séru, přičemž zároveň může dojít ke snížení funkce ledvin. Tyto účinky jsou v zásadě reverzibilní a vyskytují se zejména u pacientů s poruchou renální funkce. Vzácně může dojít k renálnímu selhání, zvláště u pacientů s poruchou renální funkce, jako např. u starších nebo dehydratovaných pacientů.
Alopurinol, cytostatika a imunosupresiva, systémové kortikosteroidy nebo prokainamid
Souběžné podávání s ACE inhibitory může zvyšovat riziko vzniku leukopenie.
Alkohol, barbituráty nebo narkotika
Může dojít ke zhoršení ortostatické hypotenze.
Léčivé přírpavky spojené se vznikem torsades de pointes
Vzhledem k možnému riziku vzniku hypokalémie je třeba při podávání hydochlorothiazidu spolu s léčivými přípravky jako jsou digitalisové glykosidy nebo látky spojované se vznikem torsades de pointes, např. některá antiarytmika nebo antipsychotika, postupovat s opatrností.
Antacida
Antacida mohou snižovat biologickou dostupnost chinapril/hydrochlorothiazidu.
Antidiabetika (perorální antidiabetika a inzulin)
U diabetických pacientů může podávání ACE inhibitorů zvyšovat senzitivitu k inzulinu a jejich podávání u pacientů, kterým jsou zároveň podávána antidiabetika nebo inzulin, bylo spojeno se vznikem hypoglykémie. Zejména během prvního měsíce léčby ACE inhibitory a u pacientů s poruchou funkce ledvin je třeba pečlivě sledovat glykémii. (viz bod 4.4).
Vazopresory (např. noradrenalin)
Souběžné podávání může způsobit sníženou odpověď na vazopresory, ale tento účinek tak významný, aby je neboylo možno podávat.
Pryskyřice s adsorpčním účinkem
V přítomnosti pryskyřic s adsorpčním účinkem, např. cholestyraminu a kolestipolu, je absorpce hydrochlorothiazidu snížena. Jednotlivé dávky pryskyřice se vážou na hydorchlorothiazid a snižují jeho absorpci gastrointestinálním traktem (cholestyramin až o 85% a kolestipol až o 43%). Mezi podáním jednotlivých látek má být interval několik hodin.
Inhibitory mTOR (např. sirolimus, everolimus, temsirolimus)
Pacienti souběžně podstupující léčbu inhibitory mTOR mohou mít zvýšené riziko angioedému (viz bod 4.4).
Další látky
Při souběžném podání chinaprilu s propranololem, hydochlorothiazidem, digoxinem nebo cimetidinem nebyly pozorovány žádné klinicky významné farmakokinetické interakce.
Při souběžném podání chinaprilu dvakrát denně nedošlo k významnému ovlivnění antikoagulačního účinku (měřeno jako protrombinový čas)jednorázově podaného warfarinu.
4.6. Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
ACE inhibitory:
Užívání ACE inhibitorů v prvním trimestru není doporučeno (viz bod 4.4.). ACE inhibitory jsou kontraindikovány v druhém a třetím trimestru (viz bod 4.3. a 4.4.).
Epidemiologická data týkající se rizika teratogenicity při expozici ACE inhibitory v prvním trimestru nejsou přesvědčivá, ale malé zvýšení rizika nemůže být vyloučeno. Pokud je pokračování léčby ACE inhibitory nutné, pacientky plánující otěhotnění musejí být převedeny na alternativní antihypertenzní léčbu se známým bezpečnostním profilem při užívání v těhotenství. Při diagnostikování těhotenství musí být léčba ACE inhibitory okamžitě ukončena a pokud je to nutné, alternativní léčba zahájena.
Je známo, že podávání ACE inhibitorů během druhého a třetího trimestru indukuje lidskou fetotoxicitu (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, zpoždění osifikace lebky) a neonatální toxicitu (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3.).
Pokud od druhého trimestru těhotenství dojde k expozici ACE inhibitory, je doporučená ultrazvuková kontrola renální funkce a lebky.
Novorozenci matek, které ACE inhibitory užívaly, musejí být pečlivě kontrolováni kvůli riziku hypotenze (viz bod 4.3. a 4.4.).
Chinaprilát, který prostupuje placentou, byl zachycen z neonatální cirkulace peritoneální dialýzou a teoreticky by mohl být odstraněn výměnnou transfuzí.
Hydrochlorothiazid:
Zkušenosti s podáváním hydrochlorothiazidu během těhotenství, zejména v období prvního trimestru gravidity, jsou omezené. Studie na zvířatech jsou nedostatečné. Hydrochlorothiazid prochází přes placentární bariéru. Vzhledem k farmakologickému mechanismu účinku hydrochlorothiazidu může jeho podávání během druhého a třetího trimestru těhotenství způsobit snížení fetoplacentární perfuze a může mít účinky na plod a novorozence, například může způsobit novorozenecký ikterus, poruchy elektrolytové rovnováhy a trombocytopenii. Hydrochlorothiazid nesmí být podáván k léčbě gestačního edému, gestační hypertenze nebo preeklampsie vzhledem k riziku snížení plazmatického objemu a vzniku placentární hypoperfuze, a to bez pozitivního účinku na průběh těchto onemocnění. Hydrochlorothiazid nemá být podáván k léčbě esenciální hypertenze u těhotných žen, kromě výjimečných situací, kdy nelze použít žádnou jinou léčbu.
Kojení
Chinapril:
Omezené farmakokinetické údaje ukazují, že koncentrace v mateřském mléku dosahuje velmi nízkých hodnot. (viz bod 5.2). Ačkoli se tyto koncentrace zdají být klinicky irelevantními, podávání přípravku Stadapress v období kojení se nedoporučuje v případě, že žena kojí předčasně narozené dítě a v období několika týdnů po porodu, vzhledem k hypotetickému riziku kardiovaskulárních a renálních účinků a též z důvodu nedostatečných klinických zkušeností. V případě, že je kojené dítě již starší, lze podávání přípravku Stadapress kojící matce zvážit, pokud je jeho podávání pro matku nezbytné a pod podmínkou, že je kojené dítě sledováno, zda se u něj nevyskytne nějaký nežádoucí účinek.
Hydrochlorothiazid:
Hydrochlorothiazid je v malém množství vylučován do mateřského mléka. Podávání thiazidů ve vysokých dávkách způsobujících intenzivní diurézu může vést k inhibici tvorby mléka. Podávání přípravku Stadapress se v období kojení nedoporučuje. Pokud je přípravek Stadapress podáván v období kojení, mají být podávány co nejnižší možné dávky.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Schopnost provádět činnosti jako obsluhovat stroje nebo řídit motorová vozidla může být snížena, zejména při zahájení podávání chinaprilu.
4.8. Nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky byly sledovány během terapie chinaprilem a jinými ACE inhibitory s touto frekvencí: velmi časté: > 1/10
časté: > 1/100 až < 1/10
méně časté: > 1/1 000 až < 1/100
vzácné: > 1/10 000 až < 1/1 000
velmi vzácné: < 1/10 000
není známo: z dostupných údajů nelze určit
Infekce a infestace
Časté: Bronchitida, infekce horních cest dýchacích, faryngitida, rinitida.
Méně časté: Virová infekce, infekce močového traktu, sinusitida.
Poruchy krve a lymfatického systému
Není známo: Agranulocytóza, hemolytická anémie w, neutropenie, trombocytopenie eozinofilie.
Poruchy imunitního systému
Není známo: Anafylaktoidní reakce.
Poruchy metabolismu a výživy
Časté: Hyperkalémie. dna, hyperurikémie
Méně časté: Porucha glukózové tolerance.
Psychiatrické poruchy
Časté: Insomnie.
Méně časté: Stavy zmatenosti, deprese, nervozita.
Poruchy nervového systému
Časté: Závrať, bolesti hlavy, somnolence,
Méně časté: Tranzitorní ischemická ataka, synkopa, parestezie, dysgeuzie.
Vzácné: Poruchy rovnováhy.
Není známo: Cévní mozková příhoda
Poruchy oka
Méně časté: Amblyopie.
Velmi vzácné: Rozmazané vidění.
Poruchy ucha a labyrintu
Méně časté: Vertigo, tinitus.
Srdeční poruchy
Časté: Angina pectoris, tachykardie, palpitace,
Méně časté: Infarkt myokardu
Není známo: Arytmie
Cévní poruchy
Časté: Vazodilatace.
Méně časté: Hypotenze.
Není známo: Ortostatická hypotenze
Respirační , hrudní a mediastinální poruchy
Časté: Kašel
Méně časté: Dyspnoe, sucho v hrdle
Vzácné: Eozinofilní pneumonie, obstrukce horních dýchacích cest angioedémem (což může
vést k úmrtí)
Není známo: Bronchospazmus.
Gastrointestinální poruchy
Časté: Zvracení, průjem, dyspepsie, bolest břicha, nevolnost
Méně časté: Flatulence, sucho v ústech.
Vzácné: Zácpa, glositida
Velmi vzácné: Ileus, intestinální angioedém
Není známo: Pankreatitida
Poruchy jater a žlučových cest
Není známo: Hepatitida, žloutenka (cholestatická)
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté: Alopecie, fotosenzitivní rekce, pruritus, vyrážka, angioedém, hyperhidróza.
Vzácné: Poruchy kůže mohou být spojeny s horečkou, bolestí svalů a kloubů (myalgie
artralgie, artritida), vaskulitida, psoriasiformní dermatitidou, pozitivním titrem ANA, elevací SR, eozinofilí a leukocytózou.
Velmi vzácné: Urtika..
Není známo: Toxická epidermální nekrolýza, erythema multiforme, exfoliativní dermatitida,
pemfigus, purpura, Stevens- Johnsonův syndrom.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Časté: Bolest zad, myalgie.
Méně časté: Artralgie.
Není známo: Systémový lupus erythematodes.
Poruchy ledvin a močových cest
Méně časté: Porucha renálních funkcí, proteinurie.
Není známo: Tubulo-intersticiální nefritida.
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Méně časté: Erektilní dysfunkce
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Časté: Únava, astenie, bolest na hrudi.
Méně časté: Generalizovaný edém, pyrexie, periferní edém.
Není známo:
Serozitida.
Vyšetření
Časté: Zvýšení hladiny kreatininu v krvi, zvýšení hladiny urey v krvi*.
Není známo: Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, zvýšení triglyceridů v krvi, snížení hematokritu, zvýšení jaterních enzymů, zvýšení bilirubinu v krvi, zvýšení antinukleárních protilátek, zrychlení sedimentace červených krvinek.
* Tato zvýšení se s větší pravděpodobností vyskytnou u pacientů, kterým je souběžně podávána diuretická léčba, než u pacientů, léčených chinaprilem v monoterapii. Tato pozorovaná zvýšení se při pokračování léčby často sama upraví.
w U pacientů s kongenitální deficiencí G-6-PDH byly hlášeny jednotlivé případy hemolytické anémie.
Výsledky klinických laboratorních vyšetření- viz bod 4.4:
Elektrolyty v séru, kyselina močová v séru, glukóza, magnézium, kalcium, funkce příštítných tělísek a hematologické vyšetření.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9. Předávkování
Nejsou k dispozici žádné údaje o předávkování chinapril/hydrochlorithiazidem u člověka.
Nejpravděpodobnějšími klinickými projevy by byly symptomy podobné předávkování chinaprilem v monoterapii, např. těžká hypotenze, která by obvykle byla léčena uložení pacienta do protišokové polohy a rychlou infuzí intravenózního fyziologického roztoku. Je třeba zvážit podání angiotenzinu-II. Bradykardie nebo výrazné vagové reakce mají být léčeny podáním atropinu. Lze zvážit i použití pacemakeru. Zcela nezbytné je nepřetržitě sledovat rovnováhu vody, elektrolytů, acidobazickou rovnováhu a glykémii.
Nejčastějšími známkami a příznaky pozorovanými při předávkování hydochlorothiazidy v monotherapii jsou ty, které jsou způsobeny deplecí elektrolytů (hypokalémie, hypochlorémie, hyponatrémie) a dehydratací v důsledku nadměrné diurézy. Pokud byl zároveň podán digitalisový alkaloid, může hypokolaémie zvýraznit srdeční arytmie. Při výskytu hypokalémie je třeba podat draslík.
Dalšími známkami předávkování je porucha vědomí (včetně kómatu), konvulze, paréza, srdeční arytmie, renální selhání.
Pokud k požití přípravku došlo nedávno, mají být zahájena opatření k zabránění absorpce látek (např. výplach žaludku, podání adsobencií a natrium-sulfátu do 30 minut po požití) a opatření k urychlení eliminace.
Hemodialýza a peritoneální dialýza mají na eliminaci chinaprilu a chinaprilátu malý vliv. Léčba je symptomatická a podpůrná v souladu s platnými léčebnými doporučeními.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: ACE inhibitor, ATC kód C09BA06
Stadapress je kombinací ACE inhibitoru chinaprilu a diuretika hydrochlorothiazidu. Tato kombinace snižuje krevní tlak více než jednotlivé složky podané samostatně. Chinapril může, jako ostatní ACE inhibitory, snížit ztráty draslíku, ke kterým dochází při léčbě hydrochlorothiazidem.
Chinapril
Chinapril je hydrolyzován v játrech na aktivní metabolit chinaprilát, což je silný dlouhodobě působící inhibitor angiotenzin konvertující enzymu (ACE) přítomného v plazmě a tkáních. Angiotenzin konvertující enzym (ACE) je peptidylpeptidáza, která katalyzuje přeměnu angiotenzinu I na vasokonstrikčně aktivní látku angiotenzin II. Inhibice ACE vede k poklesu tvorby vasokonstrikčně účinného angiotenzinu II. Tím dochází k poklesu sekrece aldosteronu, metabolismus bradykininu je pravděpodobně inhibován taky. V klinických studiích chinapril neměl vliv na metabolismus lipidů a glukózy. Chinapril zvyšuje celkovou periferní a renální arteriální rezistenci.
Chinapril nezpůsobuje klinicky významné změny v průtoku krve ledvinami nebo v glomerulární filtraci. Maximálního účinku dosahuje mezi 2 – 4 hodinou po podání. K dosažení maximálního snížení krevního tlaku dochází po 2 – 4 týdnech terapie. U zvířat bylo pozorováno snížení levokomorové hypertrofie. Údaje o morbiditě nejsou dostupné.
Ve dvou velkých randomizovaných, kontrolovaných studiích (ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) a VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)) bylo hodnoceno podávání kombinace inhibitoru ACE s blokátorem receptorů pro angiotenzin II.
Studie ONTARGET byla vedena u pacientů s anamnézou kardiovaskulárního nebo cerebrovaskulárního onemocnění nebo u pacientů s diabetes mellitus 2. typu se známkami poškození cílových orgánů. Studie VA NEPHRON-D byla vedena u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a diabetickou nefropatií.
V těchto studiích nebyl prokázán žádný významně příznivý účinek na renální a/nebo kardiovaskulární ukazatele a mortalitu, ale v porovnání s monoterapií bylo pozorováno zvýšené riziko hyperkalemie, akutního poškození ledvin a/nebo hypotenze. Vzhledem k podobnosti farmakodynamických vlastností jsou tyto výsledky relevantní rovněž pro další inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II. Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotensin II proto nesmí pacienti s diabetickou nefropatií užívat současně.
Studie ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) byla navržena tak, aby zhodnotila přínos přidání aliskirenu k standardní terapii inhibitorem ACE nebo blokátorem receptorů pro angiotenzin II u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a chronickým onemocněním ledvin, kardiovaskulárním onemocnění, nebo obojím. Studie byla předčasně ukončena z důvodu zvýšení rizika nežádoucích komplikací. Kardiovaskulární úmrtí a cévní mozková příhoda byly numericky častější ve skupině s aliskirenem než ve skupině s placebem a zároveň nežádoucí účinky a sledované závažné nežádoucí účinky (hyperkalemie, hypotenze a renální dysfunkce) byly častěji hlášeny ve skupině s aliskirenem oproti placebové skupině.
Hydrochlorothiazid
Hydrochlorothiazid je thiazidové diuretikum a antihypertenzní látka, která snižuje reninovou aktivitu v plazmě. Hydrochlorothiazid snižuje reabsorbci elektrolytů v distálním tubulu a zvyšuje exkreci sodíku, chloridů, draslíku, hořčíku, hydrogenuhličitanu a vody. Také exkrece vápníku může být snížena. Současné podání chinaprilu a hydrochlorothiazidu způsobuje silnější hypotenzivní efekt než obě složky podané samotné.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Chinapril
Biologická dostupnost aktivního metabolitu chinaprilátu je 30 – 40% perorální dávky chinaprilu. Maximální plazmatické hladiny aktivního metabolitu, chinaprilátu, je dosaženo cca za 2 hod. Vstřebávání chinaprilu není ovlivněno současně přijímanou potravou, pouze extrémně tučné jídlo může vstřebávání snížit. Vazba chinaprilu a chinaprilátu na bílkoviny je přibližně 97%. U opakovaného podávání je biologický poločas chinaprilátu 3 hodiny. Vyrovnané hladiny je dosaženo po 2 až 3 dnech léčby. Chinaprilát je primárně vylučován nezměněn ledvinami. Clearance je 220 ml/min.
U pacientů s renální nedostatečností je biologický poločas chinaprilátu delší a jeho plazmatické koncentrace zvýšené. U pacientů s těžkým poškozením jaterních funkcí je koncentrace chinaprilátu snížena, jelikož hydrolýza chinaprilu je zpomalena.
Kojení:
Po podání jednorázové perorální dávky 20 mg chinaprilu šesti kojícím matkám byl poměr koncentrací chinaprilu v mléce a plazmě- mléko/plazma (M/P- milk to plasma) roven 0,12. Po čtyřech hodinách po podání této dávky nebyl chinapril v mléce detekován. Hladiny chinaprilátu v mléce nebyly ani v jednom ze všech časových bodů detekovatelné (<5 ^g/l). Odhaduje se, že kojené dítě by dostalo přibližně 1,6% dávky chinaprilu, která byla podaná matce, korigované s ohledem na tělesnou hmotnost.
Hydrochlorothiazid
Po perorálním podání se hydrochlorothiazid absorbuje z 60–80%. Diuretický účinek nastupuje během 2 hodin, jeho maximum je přibližně 4 hodiny po podání a trvá 6 – 12 hodin. Hydrochlorothiazid se vylučuje nezměněný ledvinami. Biologický poločas se pohybuje v rozmezí 5 – 15 hodin. hod.
Biologický poločas hydrochlorothiazidu je prodloužen u pacientů se sníženou renální funkcí.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické údaje založené na studiích bezpečnosti, chronické toxicity, genotoxicity a kancerogenity neprokazují žádné zvláštní riziko pro pacienty. Žádné studie genotoxicity a kancerogenity u kombinace chinaprilu s hydrochlorothiazidem nebyly prováděny. Reprodukční studie toxicity ukázaly, že chinapril a/nebo hydrochlorothiazid mají negativní účinek na fertilitu a reproduktivitu u potkanů, ale neprokázaly teratogenní působení. ACE inhibitory jako skupina byly fetotoxické (poškozený a/nebo mrtvý plod) při podávání ve 2. a 3. trimestru.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Jádro tablety:
Těžký zásaditý uhličitan hořečnatý, hydrogenfosforečnan vápenatý, předbobtnalý škrob, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát
Potahovací vrstva:
Hyprolosa, hypromelosa, oxid titaničitý (E171), makrogol 400, žlutý oxid železitý (E172), červený oxid železitý (E172)
6.2. Inkompatibility
Nejsou známy.
6.3. Doba použitelnosti
2 roky.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 30°C.
6.5. Druh obalu a velikost balení
-
a) OPA-ALU-PVC/ALU
Velikost balení: 10, 14, 20, 28, 30, 42, 50, 56, 98, 100, 500 potahovaných tablet.
-
b) PP kontejner
Velikost balení: 250 potahovaných tablet.
Ne všechny velikosti balení musí být na trhu.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Stada Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
STADAPRESS 10 mg/12,5 mg : 58/051/05-C
STADAPRESS 20 mg/12,5 mg 58/052/05-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
-
9. 3. 2005 / 22. 4. 2009
Další informace o léčivu STADAPRESS
Jak
se STADAPRESS
podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Blistr
Velikost
balení: 10
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
STADA Arzneimittel AG, Bad Vilbel
E-mail: info@stada-pharma.cz
Telefon: +420 257 888 111