Souhrnné informace o léku - REMUREL
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Remurel 20 mg/ml injekční roztok v předplněné injekční stříkačce
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden ml roztoku obsahuje glatirameri acetas* 20 mg, odpovídající glatiramerum 18 mg v předplněné injekční stříkačce
* Průměrná molekulová hmotnost glatiramer-acetátu je v rozsahu 5000–9000 daltonů. V důsledku jeho komplexního složení není možné zcela charakterizovat žádný specifický polypeptid ve smyslu sekvencí aminokyselin, i když konečné složení glatiramer-acetátu není zcela náhodné.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok v předplněné injekční stříkačce
Čirý, bezbarvý až lehce nažloutlý/nahnědlý roztok bez viditelných částic.
Injekční roztok má pH 5,5 – 7,0 a osmolaritu asi 265 mosmol/l.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Glatiramer-acetát je indikován k léčbě relabujících forem roztroušené sklerózy (RS) (viz bod 5.1. pro důležité informace o populaci, pro kterou byla stanovena účinnost).
Glatiramer-acetát není indikován k léčbě primární nebo sekundární progresivní RS.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Doporučené dávkování u dospělých je 20 mg glatiramer-acetátu (jedna předplněná injekční stříkačka), podaného subkutánní injekcí jedenkrát denně.
V současné době není známo, jak dlouho má být pacient léčen.
Rozhodnutí ohledně dlouhodobé léčby musí být učiněno ošetřujícím lékařem na základě individuálního přístupu.
Pediatrická populace
Děti a dospívající: Prospektivní randomizované kontrolované klinické studie ani farmakokinetické studie nebyly u dětí nebo dospívajících provedeny. Nicméně, některé literární údaje naznačují, že bezpečnostní profil u dospívajících ve věku 12 až 18 let léčených glatiramer-acetátem subkutánně každý den je obdobný tomuto profilu u dospělých.
Nejsou dostupné dostatečné informace o použití glatiramer-acetátu u dětí do 12 let věku, což nedovoluje vydat jakékoli doporučení pro jeho použití. Proto se glatiramer-acetát nemá u této populace používat.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší pacienti
Podávání glatiramer-acetátu nebylo u starších pacientů specificky hodnoceno.
Pacienti s poruchou funkce ledvin
Použití glatiramer-acetátu u pacientů s poruchou funkce ledvin nebylo specificky hodnoceno (viz. bod 4.4.).
Způsob podání
Pacienti musí být vyškoleni v technikách samostatného podávání injekce a první samostatnou injekci si musí podat pod dohledem zdravotníka a setrvat pod jeho dohledem 30 minut po aplikaci.
Každý den je nutné měnit místo vpichu, aby se omezila pravděpodobnost místního podráždění či bolesti po injekci. Místem, kam si pacient sám může injekci aplikovat, může být břicho, paže, hýždě nebo stehna.
4.3 Kontraindikace
Glatiramer-acetát je kontraindikován v následujících případech:
- Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Glatiramer-acetát se má podávat pouze ve formě subkutánní injekce. Glatiramer acetát se nemá podávat intravenózně nebo intramuskulárně.
Léčba glatiramer-acetátem musí být zahájena pod dohledem neurologa nebo lékaře se zkušenostmi v léčbě RS.
Ošetřující lékař musí pacientovi vysvětlit, že během několika minut po podání injekce glatiramer-acetátu se může objevit některý z následujících účinků: vazodilatace (zrudnutí), bolesti na hrudi, dyspnoe, palpitace nebo tachykardie. Většina z těchto příznaků je krátkodobá a spontánně vymizí bez následků. Pokud se objeví závažný nežádoucí účinek, pacient musí ihned přerušit léčbu glatiramer-acetátem a vyhledat svého lékaře nebo pohotovost. Podle uvážení lékaře může být zahájena symptomatická léčba.
Není známo, že by některá skupina pacientů byla více ohrožena výskytem těchto nežádoucích účinků. Přesto je třeba zvýšené opatrnosti při podávání glatiramer-acetátu pacientům s kardiologickými problémy v anamnéze. Tito pacienti musí být během léčby pravidelně sledováni.
Křeče a/nebo anafylaktické nebo alergické reakce byly hlášeny vzácně.
Vzácně se mohou objevit vážné hypersenzitivní reakce (např. bronchospasmus, anafylaxe nebo urtikarie). Pokud jsou reakce závažné, musí být zahájena odpovídající léčba a podávání Glaritamer-acetátu musí být přerušeno.
Protilátky proti glatiramer-acetátu byly detekovány v séru pacientů během denní chronické léčby s glatiramer-acetátem. Maximální hladiny byly dosaženy po průměrném trvání léčby 3–4 měsíce, potom poklesly a ustálily se na hladině mírně zvýšené oproti původním hodnotám.
Nejsou důkazy o tom, že by protilátky proti glatiramer-acetátu byly neutralizující nebo že by jejich tvorba ovlivňovala klinickou účinnost glatiramer-acetátu.
U pacientů s poruchou funkce ledvin mají být během léčby glatiramer-acetátem sledovány funkce ledvin. Přestože u pacientů nebyla prokázána glomerulární depozice imunokomplexů, nelze tuto možnost vyloučit.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Interakce mezi glatiramer-acetátem a dalšími léčivými přípravky nebyly hodnoceny.
Pozorování z existujících klinických studií a zkušeností po uvedení na trh nenaznačují žádné významné interakce glatiramer-acetátu s léčbou, která se běžně používá u pacientů s RS, včetně souběžného podávání kortikosteroidů po dobu až 28 dnů.
Studie in vitro naznačují, že glatiramer-acetát se v krvi vysoce váže na plazmatické proteiny, není však vytěsňován ani nevytěsňuje z vazby fenytoin nebo karbamazepin. Protože však existuje teoretická možnost, že glatiramer-acetát může ovlivňovat distribuci látek, které se vážou na plazmatické bílkoviny, souběžné podávání těchto léčivých přípravků má být pečlivě monitorováno.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Studie na zvířatech neprokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3).
Současné údaje získané ze souboru těhotných žen nenaznačují žádné malformační účinky nebo fetální/neonatální toxicitu glatiramer-acetátu. V současné době nejsou k dispozici relevantní epidemiologické údaje. Jako preventivní opatření se upřednostňuje vyhnout se použití glatiramer-acetátu během těhotenství, pokud přínos pro matku nepřevažuje nad rizikem pro plod.
Kojení
Údaje týkající se vylučování glatiramer-acetátu, jeho metabolitů nebo protilátek do mateřského mléka nejsou dostupné. Při podávání glatiramer-acetátu kojícím matkám se musí postupovat opatrně. Je třeba zvážit přínos léčby pro matku proti relativnímu riziku pro dítě.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nebyly provedeny žádné studie vlivu glatiramer-acetátu na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Ve všech klinických studiích byly nejčastěji pozorovanými nežádoucími účinky reakce v místě vpichu injekce a byly hlášeny u většiny pacientů užívajících glatiramer-acetát. V kontrolovaných studiích byl podíl pacientů, kteří zaznamenali tyto reakce, nejméně jednou vyšší u pacientů léčených glatiramer-acetátem (70 %) oproti pacientům užívajících placebo (37 %). Nejčastěji hlášenými reakcemi v místě vpichu byly v klinických studiích a na základě postmarketingových zkušeností erytém, bolest, zatvrdnutí, pruritus, otok, zánět a hypersenzitivita a vzácně lipoatrofie a kožní nekróza.
Reakce spojená alespoň s jedním nebo více z následujících příznaků se popisuje jako bezprostřední reakce po podání injekce: vazodilatace (zrudnutí), bolesti na hrudi, dyspnoe, palpitace nebo tachykardie. Tato reakce se může objevit během několika minut po podání injekce glatiramer- acetátu. Alespoň jeden z příznaků této bezprostřední reakce po podání injekce byl hlášen nejméně jednou u 31 % pacientů užívajících glatiramer-acetát oproti 13 % pacientů užívajících placebo.
Všechny nežádoucí reakce, které byly hlášeny častěji u pacientů užívajících glatiramer-acetát, než u pacientů užívajících placebo, jsou uvedeny v následující tabulce. Tyto údaje byly odvozeny ze čtyř pivotních, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných klinických studií s celkem 512 pacienty léčenými glatiramer- acetátem a 509 pacienty užívajícími placebo po dobu až 36 měsíců. Tři studie týkající se relabující, remitující roztroušené sklerózy (RRRS) zahrnovaly celkem 269 pacientů léčených glatiramer-acetátem a 271 pacientů užívajících placebo po dobu až 35 měsíců. Čtvrtá studie u pacientů, u nichž se objevila první klinická epizoda a u nichž bylo zjištěno vysoké riziko rozvoje klinicky potvrzené RS zahrnovala 243 pacientů léčených glatiramer-acetátem a 238 pacientů užívajících placebo po dobu až 36 měsíců.
Třída orgánových systémů | Velmi časté (>1/10) | Časté (>1/100 až <1/10) | Méně časté (>1/1 000 až<1/100) |
Infekce a infestace | Infekce, chřipka | Bronchitida, gastroenteritida, herpes simplex, otitis media, rinitida, zubní absces, vaginální kandidóza* | Absces, celulitida, ,furunkl, herpes zoster, pyelonefritida |
Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysta a polypy) | Benigní novotvar kůže, novotvar | Maligní nádorové onemocnění kůže | |
Poruchy krve a lymfatického systému | Lymfadenopatie* | Leukocytóza, leukopenie, splenomegalie, trombocytopenie, abnormální morfologie lymfocytů | |
Poruchy imunitního systému | Hypersenzitivita | ||
Endokrinní poruchy | Struma, hypertyreóza |
Poruchy metabolismu a výživy | Anorexie, zvýšená tělesná hmotnost* | Intolerance alkoholu, dna, hyperlipidemie, zvýšená hladina sodíku v krvi, snížená hladina sérového feritinu | |
Psychiatrické poruchy | Úzkost*, deprese | Nervozita | Abnormální sny, stav zmatenosti, euforická nálada, halucinace, hostilita, mánie, poruchy osobnosti, sebevražedný pokus |
Poruchy nervového systému | Bolest hlavy | Dysgeuzie, hypertonie, migréna, poruchy řeči, synkopa, tremor*, | Syndrom karpálního tunelu, kognitivní poruchy, konvulze, dysgrafie, dyslexie, dystonie, motorická dysfunkce, myoklonus, neuritida, nervosvalová blokáda, nystagmus, paralýza, obrna lýtkového nervu, stupor, porucha zrakového pole |
Poruchy oka | Diplopie, poruchy oka* | Katarakta, korneální léze, syndrom suchých očí, krvácení do oka, ptóza očního víčka, mydriáza, atrofie optického nervu | |
Poruchy oka a labyrintu | Porucha ucha | ||
Srdeční poruchy | Palpitace*, tachykardie* | Extrasystoly, sinusová bradykardie, paroxysmální tachykardie | |
Cévní poruchy | Vazodilace* | Varixy | |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | Dyspnoe* | Kašel, senná rýma | Apnoe, epistaxe, hyperventilace, laryngospasmus, plicní poruchy, pocit dušení |
Gastrointestinální poruchy | Nauzea* | Anorexie, zácpa, zubní kaz, dyspepsie, dysfagie, inkontinence stolice, zvracení* | Zánět střeva, střevní polypy, enterokolitida, říhání, jícnový vřed, periodontitida, rektální krvácení, zvětšení slinné žlázy |
Poruchy jater a žlučových cest | Abnormální funkční jaterní testy | Cholelitiáza, hepatomegalie |
Poruchy kůže a podkožní tkáně | Vyrážka* | Ekchymóza, nadměrné pocení*, svědění, poruchy kůže*, kopřivka | Angioedém, kontaktní dermatitida, erythema nosodum, kožní uzlík |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně | Artralgie, bolest v zádech* | Bolest šíje | Artritida, burzitida, bolest v boku, svalová atrofie, osteoartritida |
Poruchy ledvin a močových cest | Nucení na močení, polakisurie, retence moči | Hematurie, nefrolitiáza, poruchy močových cest, abnormalita moči | |
Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním období | Potrat | ||
Poruchy reprodukčního systému a prsu | Zduření prsů, erektilní dysfunkce, výhřez pánevních orgánů, priapismus, prostatické obtíže, abnormální stěr z děložního čípku, testikulární porucha, vaginální krvácení, vulvovaginální poruchy | ||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Astenie, bolest na hrudi*, reakce v místě injekce*§, bolest* | Zimnice*, otok tváře*, atrofie v místě injekce*, lokální reakce*, periferní edém, edém, horečka | Cysta, kocovina, hypotermie, okamžitá reakce po injekci, zánět, nekróza v místě injekce, poškození sliznice |
Poranění, otravy a procedurální komplikace | Postvakcinační syndrom |
*Více než o 2 % (>2/100) vyšší incidence ve skupině léčené glatiramer-acetátem oproti skupině užívající placebo. Nežádoucí účinky bez symbolu * reprezentují rozdíl menší nebo rovný 2 %.
§ Termín „reakce v místě injekce“ (různého druhu) zahrnuje všechny nežádoucí účinky v místě injekce s výjimkou atrofie místa injekce a nekrózy místa injekce, které jsou v tabulce uvedeny zvlášť.
♦ Zahrnuje termíny, které se vztahují k lokalizované lipoatrofii v místě vpichu injekce.
Ve čtvrté studii uvedené výše následovala po placebem kontrolovaném období otevřená fáze léčby (viz bod 5.1). Během sledovaného období otevřené fáze trvající 5 let nebyla pozorována žádná změna ve známém profilu rizika pro glatiramer-acetát.
Následující hlášení nežádoucích účinků byla získána od pacientů s RS léčených glatiramer-acetátem v nekontrolovaných klinických studiích a z postmarketingových hlášení s glatiramer-acetátem: hypersenzitivní reakce (zahrnující vzácný výskyt anafylaxe, >1/10 000 až < 1/1000).
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Bylo zaznamenáno několik případů předávkování glatiramer-acetátem (do dávky 300 mg glatiramer-acetátu). Tyto případy nebyly spojeny s jinými nežádoucími účinky než těmi, které jsou uvedeny v bodě 4.8.
V případě předávkování musí být pacient monitorován a musí být zahájena odpovídající symptomatická a podpůrná léčba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: jiná imunostimulancia
ATC kód: L03AX13
Mechanismus účinku
Mechanismus (mechanismy) účinku, kterým glatiramer-acetát působí u pacientů s RS není (nejsou) zcela objasněn(y). Předpokládá se, že ovlivňuje imunitní procesy, které jsou dle současných znalostí zodpovědné za patogenezi RS. Tuto hypotézu podporují výsledky studií, které byly provedeny s cílem objasnit patogenezi experimentální alergické encefalomyelitidy (EAE), onemocnění, které lze navodit u několika zvířecích druhů pomocí imunizace látkou izolovanou z centrálního nervového systému, která obsahuje myelin a je často používána jako zvířecí experimentální model RS. Studie na zvířatech i u pacientů s RS naznačují, že po aplikaci glatiramer-acetátu dochází k indukci glatiramer-acetát-specifických supresorových T-buněk a k jejich aktivaci na periferii.
Klinická účinnost a bezpečnost
RRRS:
Celkově bylo glaritamer-acetátem léčeno 269 pacientů ve třech kontrolovaných studiích. První z nich byla dvouletá studie zahrnující 50 pacientů (glaritamer-acetát n=25, placebo n=25), u nichž byla diagnostikována relabující, remitující RS podle tehdy akceptovaných standardních kritérií, a u nichž se objevily alespoň 2 ataky neurologické dysfunkce (exacerbace) v průběhu předchozího dvouletého období. Druhá studie měla stejná vstupní kritéria a zahrnovala 251 pacientů léčených po dobu až 35 měsíců (glatiramer-acetát n=125, placebo n=126). Třetí, devítiměsíční studie, zahrnovala 239 pacientů (glatiramer-acetát n=119, placebo n=120). Vstupní kritéria byla podobná těm v první a druhé studii s doplňujícím požadavkem, aby pacienti vykazovali při MRI screeningu nejméně jednu gadoliniem zvýrazněnou lézi.
-
V klinických studiích u pacientů s RS léčených glatiramer-acetátem bylo pozorováno signifikantní snížení počtu relapsů ve srovnání s placebem.
-
V nejrozsáhlejší kontrolované studii byla četnost relapsů snížena o 32 % z 1,98 ve skupině dostávající placebo na 1,34 ve skupině léčené glatiramer-acetátem.
-
V současnosti nejsou k dispozici údaje o používání glatiramer-acetátu u pacientů s primárně nebo sekundárně progresivní formou onemocnění.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické studie u pacientů nebyly provedeny. Údaje ze studií in vitro a omezené údaje od zdravých dobrovolníků ukazují, že při subkutánním podání glatiramer-acetátu se léčivá látka rychle vstřebává a že velká část dávky se rychle odbourává na malé fragmenty již v podkožní tkáni.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické údaje, získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, reprodukční toxicity, genotoxicity nebo karcinogenity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka, kromě informací, které jsou obsaženy v ostatních částech SPC.
Vzhledem k nedostatku farmakokinetických údajů u člověka nelze hranici expozice mezi humánní a zvířecí populací stanovit.
Ukládání imunokomplexů v ledvinných glomerulech bylo hlášeno u malého počtu potkanů a opic léčených po dobu alespoň 6 měsíců. Ve dvouleté studii u potkanů nebylo ukládání imunokomplexů do ledvinných glomerulů pozorováno.
Po aplikaci senzibilizovaným zvířatům (morčatům nebo myším) byla zaznamenána anafylaxe. Význam tohoto zjištění pro člověka není znám.
Toxicita v místě vpichu injekce byla často zaznamenána po opakované aplikaci u zvířat.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Mannitol
Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto se nesmí tento léčivý přípravek mísit s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C).
Chraňte před mrazem.
Jestliže předplněné injekční stříkačky nemohou být uchovávány v chladničce, mohou být jedenkrát uchovávány při teplotě 15 °C – 25 °C po dobu až jednoho měsíce.
Jestliže nebyly předplněné injekční stříkačky s glatiramer-acetátem do jednoho měsíce použity a jsou ještě v původním obalu, musí být po této lhůtě vráceny na uchovávání do chladničky (2 °C – 8 °C).
6.5 Druh obalu a obsah balení
Systém kontejner – uzávěr je tvořen jednorázovým válcem skleněné stříkačky s připojenou jehlou. Jako uzávěr válce je použita pryžová zátka (brombutyl, typ 1), která funguje během injekce jako píst. Do pryžového uzávěru je našroubována posunovací tyčinka. Jehla je zakrytá chráničem.
Objem roztoku v injekční stříkačce je 1,0 ml.
7 předplněných injekčních stříkaček
28 předplněných injekčních stříkaček
30 předplněných injekčních stříkaček
90 (3×30) přeplněných injekčních stříkaček
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Pouze k jednorázovému použití. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Alvogen IPCo S.ár.l.
5, Rue Heienhaff,
L-1736,
Senningerberg
Lucembursko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
59/222/16-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 18. 5. 2016
Další informace o léčivu REMUREL
Jak
se REMUREL
podává: subkutánní podání - injekční roztok v předplněné injekční stříkačce
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Předplněná injekční stříkačka
Velikost
balení: 36(3X12)X1ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Alvogen IPCo S.ar.l., Senningerberg
E-mail: vrysavy@zeincro.com
Telefon: +420 603 94 50 80