Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

PROSULPIN 200 MG - souhrnné informace

Síla léku
200MG

Obsahuje účinnou látku:

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 60
  • 30

Souhrnné informace o léku - PROSULPIN 200 MG

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Prosulpin 200 mg

tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje sulpiridum 200 mg.

Jedna tableta obsahuje 22 mg monohydrátu laktózy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Téměř bílé ploché tablety s půlicí rýhou o průměru 9 mm.

Tabletu lze dělit na dvě poloviny.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Prosulpin 200 mg má v psychiatrii široké použití především u závažných duševních chorob, jakými jsou:

– akutní i chronická schizofrenie,

– závažné duševní poruchy provázené halucinacemi, zmateností, bludnými představami a paranoiou,

– závažné depresivní stavy vzniklé na zevní podnět, provázející chronický alkoholismus, deprese u starých osob a depresivní fáze cyklicky se projevující duševní choroby,

– duševní poruchy projevující se nadměrným pohybovým neklidem a sklonem k agresivnímu chování vůči okolí.

K dalším indikacím přípravku Prosulpin 200 mg mimo oblast závažných duševních chorob patří léčba často přechodných nervových poruch (neuróz) provázených nutkavým jednáním, úzkostmi, bludnými představami a smyslovými klamy. Příznivý léčebný účinek má Prosulpin 200 mg také na některé typy závratí a dětského nepřiměřeného pohybového neklidu. V nižších dávkách se užívá při léčbě psychofunkčních poruch projevujících se zejména trávicími potížemi.

Přípravek je určen pro dospělé, mladistvé a děti od 40 kg.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování dospělým:

U závažných a akutních psychóz léčených psychiatrem je denní dávka 400 mg až 2 000 mg, rozdělená do dvou dávek. Druhou denní dávku je vhodné užít do 16 hod., aby se zmírnil nežádoucí účinek na noční spánek. Při léčbě psychofunkčních poruch je obvyklá dávka 200 mg denně (opět rozdělena do dvou částí).

Dávkování osobám vyššího věku:

Osobám vyššího věku se podává poloviční dávka ve srovnání s dávkováním, uvedeným výše.

Dávkování při poruše renálních funkcí:

Při poruše renálních funkcí je třeba dávkování sulpiridu snížit v závislosti na stupni poruchy ledvin:

Kreatininová clearance

Snížení běžné denní dávky:

30–60 ml/min

50 % běžné denní dávky

10–30 ml/min

30 % běžné denní dávky

< 10 ml/min

20 % běžné denní dávky

Dávkování dětem a mladistvým:

Doporučené úvodní dávkování je 1–2 mg/kg/den, v případě potřeby lze dávku zvýšit na 5 mg/kg/den. Celodenní dávka se rozdělí do 2–3 jednotlivých dávek.

U dětí a mladistvých nesmí dávkování sulpiridu přesáhnout 10 mg/kg/den.

Způsob podání:

Tablety se zapíjejí malým množstvím tekutiny. Užívají se nezávisle na jídle.

4.3 Kontraindikace

  • – Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku

  • – Akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, opioidními analgetiky nebo psychotropními látkami

  • – Manická fáze bipolární afektivní poruchy

  • – Epilepsie

  • – Feochromocytom

  • – Stávající hyperprolaktinemie, tumory závislé na prolaktinu, jakékoli epiteliální tumory mléčné žlázy

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Zvláštní opatrnosti je třeba u těchto pacientů:

  • – mladých žen s nepravidelnostmi menstruačního cyklu

  • – hypertoniků a pacientů se silnou hypotenzí

  • – pacientů, kteří mají v anamnéze cévní poruchy, zejména poruchy koronárních cév (anginu pectoris), poruchy srdeční činnosti (srdeční insuficienci), maligní neuroleptický syndrom, glaukom, stenózu pyloru, retenci moče, hypertrofii prostaty, tendenci ke vzniku trombóz.

  • V literatuře jsou uvedené ojedinělé případy prodloužení QT intervalu po použití sulpiridu.

Podobně jako u jiných neuroleptik byly zřídka hlášeny případy maligního neuroleptického syndromu, který se projevuje hypertermií, svalovou rigiditou, autonomní nestabilitou, poruchami vědomí a zvýšenými hladinami CPK. V případě výskytu tohoto syndromu by měla být veškerá antipsychotika včetně přípravku Prosulpin 200 mg vysazena a zahájena příslušná léčba.

U malého počtu případů byly hlášeny extrapyramidové reakce, zejména akatizie. V odůvodněných případech může být zapotřebí postupně snížit dávkování nebo podat antiparkinsonika (ne levodopa).

Při náhlém vysazení antipsychotických léků byly popsány příznaky, které zahrnují nauzeu, zvracení, zvýšené pocení nebo nespavost. Mohou se také znovu objevit psychotické příznaky a vůlí neovladatelné pohybové poruchy (jako například akatizie, dystonie a dyskinezie). Doporučuje se proto vysazovat lék postupně.

Mozková příhoda

  • V randomizovaných klinických studiích s placebem prováděných na starších pacientech s demencí a léčených určitými atypickými antipsychotiky bylo pozorováno trojnásobné zvýšení rizika mozkových příhod. Mechanismus tohoto zvýšení rizika není znám. Zvýšené riziko mozkové příhody související s jinými antipsychotiky nebo u jiné populace pacientů nelze vyloučit. U pacientů s rizikem mozkové příhody by užití přípravku mělo být zváženo.

Zvýšená úmrtnost u starších pacientů s demencí

Data ze dvou velkých observačních studií ukázala, že starší pacienti s demencí léčení antipsychotiky mají mírně zvýšené riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří antipsychotika neužívají. Z dostupných dat však nelze spolehlivě odhadnout přesnou míru rizika a i jeho příčina zůstává neznámá.

Prosulpin 200 mg není určen k léčbě poruch chování způsobených demencí.

Riziko žilního tromboembolismu

V souvislosti s užíváním antipsychotik se vyskytly případy žilního tromboembolismu (VTE). Vzhledem k tomu, že u pacientů léčených antipsychotiky jsou často přítomny získané rizikové faktory pro VTE, měly by být před i během léčby přípravkem Prosulpin 200 mg tyto rizikové faktory rozpoznány a následně by měla být uplatněna preventivní opatření.

Přípravek Prosulpin 200 mg obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, nedostatkem laktázy laponského typu nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

  • 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kontraindikované kombinace

Pacientům léčeným sulpiridem se nesmí podávat levodopa. Účinky levodopy a neuroleptik se navzájem antagonizují. Je-li třeba podávat neuroleptika pacientům s Parkinsonovou nemocí léčeným levodopou, vybírá se látka vyvolávající málo extrapyramidových účinků.

Nedoporučované kombinace

Alkohol – potencuje sedativní účinek neuroleptik. Pacienti se mají vyhnout konzumaci alkoholických nápojů, potravin a léků obsahujících alkohol.

Kombinace s následujícími léky může vyvolat vznik torsades de pointes:

  • – léky vyvolávající bradykardii, jako například beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů vyvolávající bradykardii (diltiazem a verapamil), klonidin; digitalisové glykosidy.

  • – léky vyvolávající hypokalémii : hypokalemická diuretika, stimulační laxativa, konvenční amfotericin B, glukokortikoidy, tetrakosaktidy.

  • – antiarytmika třídy Ia, jako např. chinidin, disopyramid.

  • – antiarytmika třídy III, jako např. amiodaron, sotalol.

  • – ostatní přípravky, jako např. pimozid, haloperidol, imipraminová antidepresiva; cisaprid, thioridazin, erytromycin i.v., pentamidin.

Kombinace, které je zapotřebí zvážit

Současné podávání s antihypertenzivy: hypotenzní účinek a zvýšení rizika vzniku posturální hypotenze (aditivní účinek).

Látky s tlumivým účinkem na CNS včetně narkotik, analgetik, sedativních H1 antihistaminik, barbiturátů, benzodiazepinů a ostatních anxiolytik, klonidinu a jeho derivátů.

Antacida nebo sukralfát: Současné podávání s těmito léky snižuje vstřebávání sulpiridu. Proto by sulpirid měl být podán 2 hodiny před podáním těchto léků.

Lithium zvyšuje riziko vzniku extrapyramidových účinků.

Sulpirid může snižovat účinnost ropinirolu.

Při kombinaci s centrálně stimulujícími látkami (např. anorektiky, některými antiastmatiky) může sulpirid vyvolat neklid, nervozitu, anxiozitu a agitovanost.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Teratogenní účinek v experimentálních studiích nebyl prokázán. Kontrolované klinické studie nebyly provedeny. Pravděpodobnost poškození plodu při podávání přípravku Prosulpin 200 mg v průběhu těhotenství je velmi malá. Přesto však, z důvodu nedostatku klinických zkušeností, je jeho podávání během těhotenství možné jen po důkladném zvážení rizika a jen tehdy, je-li to nezbytně nutné, s omezením na co nejkratší dobu.

U novorozenců, kteří byli během třetího trimestru těhotenství vystaveni vlivu antipsychotik (včetně přípravku Prosulpin 200 mg), existuje riziko nežádoucích účinků včetně extrapyramidových příznaků a/nebo příznaků z vysazení. Tyto příznaky se mohou lišit v délce trvání i v závažnosti. Byly hlášeny případy agitovanosti, hypertonie, hypotonie, tremoru, somnolence, respirační tísně nebo poruch příjmu potravy. Proto by novorozenci měli být pečlivě monitorováni.

Kojení

Z důvodu nedostatku klinických zkušeností je podávání přípravku Prosulpin 200 mg v období kojení možné jen po důkladném zvážení rizika a jen tehdy, je-li to nezbytně nutné, s omezením na co nejkratší dobu, protože se léčivá látka vylučuje do mateřského mléka a mohla by ovlivnit kojence. Kojence je třeba sledovat.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Sulpirid může vyvolat závratě, únavu a agitaci. Po dobu užívání přípravku platí úplný zákaz řízení motorových vozidel, práce u strojů a ve výškách.

4.8 Nežádoucí účinky

Během léčby přípravkem Prosulpin 200 mg se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

Poruchy krve a lymfatického systému: hemolytická anémie, aplastická anemie, leukocytóza, trombocytopenická purpura, granulocytóza.

Endokrinní poruchy: hyperprolaktinémie, galaktorea, poruchy menstruačního cyklu, gynekomastie, zvětšení a bolestivost prsů, frigidita, impotence, hyperglykemie, zvyšování tělesné hmotnosti.

Psychiatrické poruchy: útlum, poruchy spánku, ospalost, porucha koncentrace.

Poruchy nervového systému:

Extrapyramidové symptomy:

  • – parkinsonismus – třes, hypertonie, hypokinezie, hypersalivace;

  • – akutní dyskinezie a dystonie – spastická tortikolis, okulogyrické krize, spazmy žvýkacích svalů;

  • – akatizie;

  • – tardivní dyskineze.

Bolesti hlavy, závratě.

Oční poruchy: zastřené vidění, mydriáza.

Srdeční poruchy: tachykardie, změny EKG, změny QT intervalu, arytmie typu torsades de pointes.

Cévní poruchy: ortostatická hypotenze. Případy žilního tromboembolismu, včetně případů plicní embolie a hluboké žilní trombózy, byly hlášeny v souvislosti s antipsychotiky. Frekvence neznámá.

Gastrointestinální poruchy: nauzea, zvracení, zácpa, nechutenství, sucho v ústech.

Poruchy jater a žlučových cest: cholestatická hepatitida.

Poruchy kůže a podkoží: hypersensitivní reakce, exfoliativní dermatitis, erythema multiforme.

Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním obdobím: syndrom z vysazení léku u novorozenců (viz bod 4.6). Frekvence neznámá.

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání: maligní neuroleptický syndrom -hypertermie, svalová rigidita, autonomní nestabilita, porucha vědomí a zvýšená hladina CPK.

4.9 Předávkování

Při předávkování nebo při intoxikaci – např. při pokusu o suicidium – bývá často nutné uvažovat o možnosti kombinované intoxikace s dalšími léčivy.

Příznaky předávkování:

Intoxikace u člověka jsou popsány po jednorázových dávkách, pohybujících se zhruba v rozmezí od 1 do 16 g. Doposud byly v literatuře popsány tyto klinické příznaky intoxikace, závislé na dávce: Po jednorázovém užití 1 až 3 g sulpiridu se vyvinul neklid, poruchy vědomí, extrapyramidové poruchy. Po užití 3 až 7 g se může prohloubit agitovanost, zmatenost a extrapyramidová symptomatologie. Dávky vyšší než 7 g mohou vyvolat kóma a pokles krevního tlaku.

Terapie předávkování:

Léčba předávkování je symptomatická. Při akutním předávkování per os se doporučuje časná laváž žaludku. Podání emetik se nedoporučuje.

Při výrazných extrapyramidových poruchách, např. hyperkinezi nebo dyskinezi, lze podat antiparkinsonika, např. biperiden. Ošetřující lékař proto musí poučit pacienta, aby okamžitě kontaktoval lékaře, objeví-li se po sulpiridu extrapyramidové příznaky.

Při těžší otravě je nutno zahájit intenzivní péči a průběžně monitorovat životně důležité funkce (kardiovaskulární, dýchací).

V závislosti na projevech intoxikace je třeba sledovat funkci jater a ledvin. Je možné použít forsírovanou diurézu infúzemi alkalizujících roztoků.

Specifické antidotum sulpiridu není známo. Biperiden i.v. lze použít jako antidotum parkinsonských projevů intoxikace.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: ANTIPSYCHOTIKA (NEUROLEPTIKA)

ATC kód: N05AL01

Sulpirid je nejznámějším představitelem benzamidových neuroleptik. Mechanismus účinku benzamidových antipsychotik spočívá v jejich specifické centrální a periferní blokádě dopaminových D2 a D3 receptorů, která je prostorově selektivní – s cílovou mesolimbickou, ale také tuberoinfundi­bulární oblastí. Sulpirid blokuje dopaminové receptory v tuberoinfudi­bulárním systému, a tím poměrně silně zvyšuje výdej prolaktinu. Obsazenost dopaminových D2 receptorů benzamidy při PET vyšetření (pozitronová emisní tomografie) se pohybuje mezi 60–80 % při obvyklých denních dávkách; po aplikaci sulpiridu v dávce 400 mg činí 75 %. Vysokou afinitu benzamidů k dopaminovým D3 receptorům lze vysvětlit jejich prostorovou selektivitou, neboť v limbickém systému jsou tyto receptory nejvíce zastoupeny. Pro většinu benzamidů je charakteristické bifazické ovlivnění dopaminového neurotransmite­rového systému – v nižších dávkách antagonizují presynaptické D2/D3 autoreceptory, což vede ke zvýšení syntézy a uvolňování dopaminu do synapsí, a při vyšších dávkách blokují postsynaptické D2/D3 receptory a snižují dopaminovou neurotransmisi. Zvýšené uvolňování dopaminu při nižších dávkách je příčinou jejich účinnosti u negativních psychotických symptomů a depresivních příznaků; blokáda postsynaptických D2/D3 receptorů vede k potlačení produktivních psychotických symptomů. Tyto rozdílnosti působení sulpiridu jsou i podkladem rozdílností spektra terapeutických účinků a terapeutického užití sulpiridu jako neuroleptika ve vyšších dávkách a případně jako antidepresíva a antivertiginóza v dávkách nižších.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Sulpirid je absorbován z gastrointes­tinálního traktu. Biologická dostupnost sulpiridu po p.o. podání je přibližně 35 % s rozptylem od 10 do 75 %; je tedy značná interindividuální rozdílnost. Maximální koncentrace v plazmě bývá dosaženo za 3–6 hodin. Distribuční objem při rovnovážném stavu se udává 1,0–1,1 l/kg. Vazebnost sulpiridu na plazmatické bílkoviny je nižší než 40 %, sulpirid přechází do erytrocytů pasivní difuzí, koncentrace v plazmě a v erytrocytech jsou shodné. Naproti tomu jsou v mozkomíšním moku koncentrace sulpiridu nízké, pouze asi 13 % (rozmezí 4–29 %) koncentrací sérových. Sulpirid je vylučován z organismu v nezměněné formě do moče. Nízká absorpce sulpiridu z GIT způsobuje, že se do moče vylučuje po p.o. podání pouze 25–50 % podané dávky a zbytek se vylučuje stolicí. Plazmatický poločas je 7–9 hodin. Sulpirid se vylučuje v ledvinách pouze glomerulární filtrací. Celková plazmatická clearance sulpiridu dosahuje u lidí s normální renální funkcí hodnot 90–210 ml/min po p.o. podání. Renální clearance sulpiridu dosahuje jen nepatrně nižších hodnot než celková plazmatická clearance (Clren 80–130 ml/min). Hodnoty clearance sulpiridu jsou prakticky totožné s clearance kreatininu. Na základě hodnot kreatininové clearance, popř. kreatiniemie se proto doporučuje upravovat dávkovací režim sulpiridu u lidí se sníženou renální funkcí. U pacientů s poškozením renálních funkcí je biologický poločas prodloužen. Zpomalení sulpiridové exkrece při poruchách renálních funkcí je doprovázeno nálezem konjugátů sulpiridu s kyselinou glukuronovou v moči. U hemodialyzovaných pacientů je třeba brát v úvahu, že hemodialýza odstraňuje ve značné míře sulpirid z krve. Hladiny sulpiridu v mateřském mléku převyšují 2–6× hladiny v plazmě. Denní příjem sulpiridu kojence v mateřském mléce je dostatečný, aby významně zvýšil jeho plazmatický prolaktin.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Akutní toxicita:

LD50 u samců myší dosáhla hodnoty 4 500 (3 000–6 750) mg/kg, u samic 8 400 (6 588–10 710) mg/kg.

Subchronická toxicita:

Byla testována na myších samcích opakovaným podáváním sulpiridu ve stoupajících dávkách (Limův test). Subchronická toxicita vychází z dávky, která odpovídá zjištěné pětině LD50. Opakované podávání látky každý 4. den vychází z 1,5násobného zvýšení každé předchozí dávky. Pokus probíhal 28 dní. Pomocí tohoto testu byla stanovena subchronická střední letální dávka, CLD50 = 4 500 (2 308–8 775) mg/kg. Z výpočtu poměrů CLD50/LD50 sulpiridu vyplývá, že jeho toxický účinek se v průběhu opakovaného podávání nemění.

Půlroční toxicita:

Test půlroční toxicity byl prováděn na myších samcích, kterým byl denně aplikován sulpirid ve dvou dávkách: 450 nebo 900 mg/kg, tj. v dávkách 5 a 10násobně menších než LD50. Dávky použité v tomto toxikologickém testu překračovaly denní terapeutickou dávku pro člověka v přepočtu na m2 3,3krát a 6,6krát.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

  • – Bramborový škrob

  • – Monohydrát laktózy

  • – Koloidní bezvodý oxid křemičitý

  • – Hypromelóza 2208/4000

  • – Hypromelóza 2208/15000

  • – Magnesium-stearát

  • – Mastek

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

4 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl přípravek chráněn před vzdušnou vlhkostí a světlem.

6.5 Druh obalu a velikost balení

PVC/Al blistr, krabička.

Velikost balení: 30 tablet, 60 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

68/043/97-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29.1.1997/13.12­.2006

Další informace o léčivu PROSULPIN 200 MG

Jak se PROSULPIN 200 MG podává: perorální podání - tableta
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Blistr
Velikost balení: 60

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
PRO.MED.CS Praha a.s., Praha
E-mail: vpois@promedcs.com
Telefon: +420 497 771 704, +420 241 013 111