Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

PROPOFOL 2% MCT/LCT FRESENIUS - souhrnné informace

Síla léku
20MG/ML

Obsahuje účinnou látku:

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 15X50ML
  • 10X50ML
  • 1X50ML

Souhrnné informace o léku - PROPOFOL 2% MCT/LCT FRESENIUS

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.   NÁZEV PŘÍPRAVKU

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius

2.   KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml emulze obsahuje propofolum 20 mg.

Jedna 50 ml injekční lahvička obsahuje propofolum 1000 mg.

Pomocné látky se známým účinkem:

Jeden ml emulze obsahuje: čištěný sójový olej 50 mg sodík max. 0,06 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční/infuzní emulze

Bílá emulze typu olej ve vodě.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze, je celkové anestetikum k intravenóznímu podání s krátkým účinkem pro:

  • úvod a udržování celkové anestézie u dospělých, dospívajících a dětí starších 3 let
  • sedaci během diagnostických a chirurgických úkonů samotný nebo v kombinaci s lokálními nebo regionálními anestetiky pro dospělé, dospívající a děti starších 3 let
  • sedaci u ventilovaných pacientů starších 16ti let na jednotce intenzivní péče (ICU)

4.2 Dávkování a způsob podání

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius se může používat pouze v nemocnicích, nebo v adekvátně vybavených denních zdravotnických zařízeních a může být podáván pouze lékařem-anesteziologem nebo na jednotce intenzivní péče.

Musí být neustále monitorovány oběhové a respirační funkce (např. pomocí EKG, pulzní oxymetrie) a je nutné zajistit, aby po celou dobu aplikace byla okamžitě dostupná zařízení k zajištění dýchacích cest pacienta, umělá ventilace a ostatní resuscitační pomůcky a vybavení.

Pro sedaci během chirurgických nebo diagnostických výkonů nesmí být Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podán stejnou osobou, která provádí operační nebo diagnostický výkon.

Dávka přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius má být stanovena individuálně na základě odpovědi pacienta a použité premedikace.

Při podávání přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je obvykle nutné také podávat doplňková analgetika.

Dávkování

Celková anestézie dospělých

Úvod do anestézie:

Pro úvod do anestezie má být přípravek Propofol 2% MCT/LCT Fresenius titrován (přibližně 20 – 40 mg každých 10 vteřin)podle reakce pacienta až do klinických známek nástupu anestézie.

U většiny dospělých pacientů mladších 55 let je potřebná dávka přípravku 1,5–2,5 mg propofolu/kg těl.hm..

U starších pacientů a u pacientů s klasifikací dle ASA stupně III a IV, zvláště u těch, kteří trpí srdeční vadou jsou třeba dávky obecně nižší a celková potřebná dávka přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius může být snížena až na minimálně 1 mg propofolu/kg těl. hm.. Přípravek Propofol 2% MCT/LCT Fresenius má být aplikován nižší rychlostí (přibližně 1 ml při použití při použití lékové síly 20 mg/ml (20 mg propofolu) každých 10 sekund).

Udržování anestézie:

Anestézii lze udržovat podáním přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze kontinuální infuzí.

Pro udržování anestézie se obvykle podávají dávky o velikosti 4 – 12 mg propofolu/kg těl.hm./hod. U méně náročných chirurgických výkonů (minimální invazivní chirurgie) může být dostatečná snížená udržovací dávka 4 mg/kg těl.hm./hod.

U starších pacientů, u nestabilizovaných pacientů, u pacientů s poruchou srdeční funkce nebo u hypovolemických pacientů a u pacientů s klasifikací dle ASA stupně III. nebo IV., může být dávkování přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius dále sníženo v závislosti na závažnosti zdravotního stavu pacienta a na použitém anestetickém postupu.

Celková anestézie u dětí starších 3 let

Úvod do anestézie:

Pro úvod do anestézie má být přípravek Propofol 2% MCT/LCT Fresenius pomalu titrován až do klinických známek nástupu anestézie.

Dávka má být upravenapodle věku a/nebo těl. hm.. Většina pacientů starších 8 let vyžaduje pro úvod do anestézie dávku přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius přibližně 2,5mg propofolu/kg těl.hm.. U mladších dětí může být potřebná dávka vyšší (2.5 – 4 mg/kg těl.hm.).

Udržování celkové anestézie:

Pro zachování požadované hloubky může být udržována anestézie podáváním přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius infuzí. Požadovaná rychlost infuze je různá u pacientů, ale při rychlosti 9 – 15mg/kg/hod se obvykle dosáhne dostačující anestézie. U mladších dětí může být potřebná dávka vyšší.

Pro pacienty s klasifikací dle ASA stupně III a IV se doporučují nižší dávky (viz bod 4.4).

Sedace při diagnostických a chirurgických výkonech u dospělých

K zajištění sedace během chirurgických a diagnostických výkonů mají být dávky a rychlosti podání upraveny podle klinické odpovědi. Většina pacientů vyžaduje k navození sedace 0,5 –1 mg propofolu/kg těl. hm. po dobu 1 – 5 minut. Udržení sedace lze zajistit titrací infUze přípravku Propofol MCT Fresenius na potřebnou intenzitu sedace. U většiny pacientů bude potřeba 1,5 – 4,5 mg propofolu/kg těl. hm./hod.. Je-li požadováno rychlé prohloubení sedace, může být infuze doplněna bolusovým podáním 10 – 20 mg propofolu (0,5 – 1 ml přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius). U pacientů starších 55 let a u pacientů s klasifikací dle ASA stupně III a IV může být nutné snížit dávky přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius a může být zapotřebí snížit rychlost podávání.

Sedace při diagnostických a chirurgických výkonech u dětí starších 3 let

Dávky a rychlost podávání mají být upraveny podle požadované hloubky sedace a klinické odpovědi. Většina pediatrických pacientů vyžaduje k navození sedace 1–2 mg propofolu/kg těl. hm.. Udržování sedace lze zajistit titrací infuze přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius na potřebnou intenzitu sedace. U většiny pacientůje potřeba 1,5 –9 mg propofolu/kg těl. hm./hod.

U pacientů s klasifikací dle ASA stupně III a IV může být nutné snížit dávky.

Sedace u pacientů starších 16 let na jednotce intenzivní péče

Pokud se provádí sedace u ventilovaných pacientů na jednotce intenzivní péče sedoporučuje podávat Propofol 2% MCT/LCT Fresenius kontinuální infuzí. Dávka má být upravena podle požadované hloubky sedace. Obvykle se docílí uspokojující sedacepři rychlosti podání pohybující se v rozmezí 0,3– 4 mg propofolu /kg/těl.hm./hod. Rychlost infuze vyšší než 4,0 mg/kg/těl­.hm./hod se nedoporučuje (viz bod 4.4).

Podávání propofolupomocí systému TCI(cílově kontrolovanou infuzí) se u pacientů na jednotce intenzivní péče (JIP) nedoporučuje.

Délka podávání

Délka podávání nesmí trvat déle než 7 dní.

Způsob podání

Intravenózní podáníPouze k jednorázovému použití. Veškerá nepoužitá emulze musí být zlikvidována.

Před použitím injekční lahvičky důkladně protřepejte.

Jestliže jsou po protřepání vidět dvě vrstvy, emulze nesmí být použita.

Používejte pouze homogenní přípravky v neporušených obalech.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze je aplikován neředěný intravenózně kontinuální infuzí. Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze nesmí být podáván opakovanou bolusovou injekcí pro udržení anestézie.

Při podávání přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze infuzíse doporučuje vždy použít takové zařízení jako byrety, počítadlo kapek, vstřikovací pumpu (včetně TCI systému) nebo volumetrickou infuzní pumpu, aby byla vždy infuzní rychlost kontrolována.

Hrdlo lahvičky před upotřebením očistěte sprejem obsahujícím líh, nebo tamponem s lihem. Použité obaly musí být zlikvidovány.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je tuková emulze bez antimikrobních přísad, což umožňuje rychlým růst mikroorganizmů.

Sterilní injekční stříkačka a infuzní set se musí naplnit emulzí za aseptických podmínek, bezprostředně po otevření lahvičky. Aplikace se musí provést okamžitě.

Aseptické podmínky se musí dodržovat po celou dobu infuze přípravku, jak pro Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, tak pro infuzní zařízení. Současné podávání jiných léků a tekutin, přidávaných do infuzního setu s přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, se musí provést pomocí zavedené intravenózní kanyly s Y konektorem, nebo trojcestným ventilem. Návod k podání léčivého přípravku, viz bod 6.6).

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius se nesmí podávat přes mikrobiologic­ký filtr.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius a jakékoli infuzní sety obsahující Propofol 2% Fresenius jsou určeny k jednorázovému podání pro jednotlivého pacienta. Zbylé množství přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius musí být zlikvidováno.

Tak jak je obvyklé u tukových emulzí, infuze neředěného přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius jedním infuzním systémem nesmí přesáhnout 12 hodin. Po 12 hodinách, musí být infuzní systém a nádobky s přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius zlikvidován nebo, je-li to potřeba, vyměněn.

K redukci bolesti v místě vpichu, by měl být Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze aplikován do větší žíly nebo před uvedením do anestézie pomocí Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, by měla být aplikována injekce lidokainového roztoku. (viz. 4.4).

Myorelaxantia jako atrakurium a mivakurium mohou být podávána stejnou infuzní soupravou jako Propofol 2% MCT/LCT Fresenius až po propláchnutí.

Pokud je Propofol 2% MCT/LCT Fresenius vstříknut do žíly pomocí elektrických pump, mábýt zajištěna přiměřená kompatibilita.

Systém TCI (Target Controlled Infusion) - Podávání přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius pomocí pump:

Podávání přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius systémem TCI (Target Controlled Infusion) je omezeno na použití pro úvod do celkové anestézie a udržování anestézie u dospělých. Nedoporučuje se pro použití na jednotce intenzivní péče (JIP) nebo pro sedaci při chirurgických a diagnostických výkonech.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius může být podáván pomocí systému TCI (Target Controlled Infusion), který využívá odpovídající začleněný TCI software. Uživatelé musí být obeznámeni s manuálem pro uživatele infuzní pumpy a s podáváním přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius systémem TCI.

Tento systém umožňuje anesteziologovi nebo lékaři na jednotce intenzivní péče dosáhnout a mít kontrolu nad požadovanou rychlostí úvodu do anestézie a nad rychlostí dosažení požadované hloubky anestézie tím, že nastaví a upraví cílovou (odhadovanou) plazmatickou a/nebo místně účinnou koncentraci propofolu.

Je třeba vzít v potaz rozdílné modality různých systémů pump, tj. TCI systém může předpokládat, že počáteční koncentrace propofolu u pacienta je nulová. Proto u pacientů, kterým byl dříve propofol podáván, může být potřeba zvolit nižší úvodní cílovou koncentraci, je-li zahájena TCI. Podobně, okamžité opětovné podávání pomocí TCI se nedoporučuje, byla-li pumpa vypnuta.

Doporučení ohledně cílových koncentrací propofolu je uvedeno níže. Z pohledu variability farmakokinetiky a farmakodynamiky propofolu mezi pacienty, jak u premedikovaných, tak nepremedikovaných, by měla být cílová koncentrace propofolu titrována v závislosti na reakci pacienta, aby byla dosažena požadovaná hloubka anestézie.

Úvod do celkové anestézie a její udržování v průběhu TCI (Target Controlled Infusion)

U pacientů mladších 55 let může být obvykle úvod do anestézie navozen při cílových koncentracích propofolu v rozmezí 4 – 8 mikrogramů/ml. U premedikovaných pacientů je doporučována počáteční cílová koncentrace propofolu 4 mikrogramy/ml a u nepremedikovaných pacientů 6 mikrogramů/ml. Doba pro navození úvodu do anestézie je s těmito cílovými koncentracemi obecně v rozmezí 60 – 120 vteřin. Vyšší cílové koncentrace umožní rychlejší úvod do anestézie, ale jejich podání může být spojeno s hemodynamickou a respirační depresí.

Nižší počáteční cílovou koncentraci je třeba zvolit u pacientů starších 55 let a u pacientů s klasifikací dle ASA stupně III a IV. Cílová koncentrace může být postupně zvyšována v krocích o velikosti 0,5 – 1,0 mikrogram/ml v intervalech 1 minuty, aby se dosáhlo postupného navození anestézie.

Obecně je potřeba dodatečná analgézie a rozsah, na který mohou být cílové koncentrace pro udržování anestézie sníženy, bude ovlivněn množstvím souběžně podané analgézie. Pro udržování uspokojivé anestézie jsou obvykle dostačující cílové koncentrace propofolu v rozpětí 3 – 6 mikrogramy/ml.

Odhadovaná koncentrace propofolu při probouzení se obecně pohybuje v rozpětí 1,0 – 2,0 mikrogram/ml a bude ovlivněna množstvím analgezie podané během udržování anestézie.

Sedace na jednotkách intenzivní péče (podávání přípravku pomocí systému TCI, Target Controlled Infusion, se nedoporučuje)

Obecně je potřeba dosažení cílové koncentrace propofolu v krvi v rozpětí 0,2 – 2,0 mikrogram/ml. Podávání může být zahájeno při nastavení nízké cílové koncentrace, která má být titrována v závislosti na reakci pacienta, aby bylo dosaženo požadované hloubky sedace.

4.3 Kontraindikace

Propofol je kontraindikován u pacientů se známou hypersenzitivitou na propofol nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje sójový olej a nesmí být použit u pacientů, kteří jsou hypersenzitivní na arašídy nebo sóju.

Propofol nesmí být použit u pacientů mladších 16-ti let při sedaci na jednotce intenzivní péče (viz bod 4.4).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Propofol by měl být podáván školenými anesteziology (nebo případně lékaři vyškolenými v péči o pacienty na jednotce intenzivní péče.

Pacienti by měli být neustále monitorováni a zařízení pro udržení průchodnosti dýchacích cest, umělou ventilaci, obohacení vzduchu kyslíkem a dalšími resuscitační zařízení by měla být k dispozici po celou dobu. Propofol nemá být podáván osobou provádějící diagnostický nebo chirurgický zákrok.

Bylo hlášeno zneužití a závislost na propofolu, převážně u zdravotníků. Stejně jako u jiných celkových anestetik, podávání propofolu, bez péče o dýchací cesty, má za následek fatální respirační komplikace.

Když je propofol podáván analgosedací, pro chirurgické a diagnostické zákroky, pacienti by měli být neustále sledováni kvůli časným příznakům hypotenze, obstrukci dýchacích cest a kyslíkové desaturaci.

Stejně jako u jiných sedativ, při použití propofolu k sedaci v průběhu operačních zákroků, se mohou objevit mimovolné pohyby pacienta. V průběhu zákroků, které vyžadují nehybnost, mohou být tyto pohyby nebezpečné pro operované místo.

Před propuštěním pacienta je potřeba se přesvědčit, že je pacient zcela probuzen z celkové anestézie po použití propofolu. V ojedinělých případech může nastat fáze pooperačního bezvědomí, která může být doprovázena zvýšeným svalovým tonem. Výskyt tohoto jevu nezávisí na tom, zda pacient procitl z anestézie či nikoliv. I když vědomí je spontánní, pacienti v bezvědomí by měli být pod intenzivním dohledem.

Propofolem vyvolané zhoršení není obecně zjistitelné déle než 12 hodin. Účinky propofolu, operace, souběžná medikace, věk a stav pacienta je třeba zvážit při informování pacienta:

  • Vhodnost doprovodupři opuštění místa podání
  • Načasování opětovaného zahájení kvalifikovaných a nebezpečných úkolů, jako je řízení
  • Použití jiných látek, které jsou sedativy (například benzodiazepiny, opiáty, alkohol).

Opožděné epileptiformní záchvaty se mohou objevit dokonce i u ne epileptických pacientů, prodlouží se doba propuštění z nemocnice v rozmezí od několika hodin do několika dnů.

Zvláštní skupiny pacientů

Srdeční, oběhová nebo plicní insuficience a hypovolemie

Stejně jako u jiných intravenózních anestetik, je nutná opatrnost u pacientů se srdeční, respirační, renální nebo hepatální insuficiencí nebo u hypovolemických nebo u mentálně postižených pacientů.

Clearance propofolu je závislá na průtoku krve, a proto by současné podání léčivých přípravků, které snižují srdeční výdej, vedlo ke snížení clearance propofolu.

Před podáním propofolu je nutné upravit srdeční, oběhovou a plicní insuficienci a hypovolemii.

Propofol nemá být podáván pacientům s pokročilým srdečním selháním nebo jiným těžkým onemocněním myokardu, výjimečně jen s velkou opatrností a za intenzivního monitorování.

Vzhledem k vyššímu dávkování u pacientů s těžkou nadváhou, musí být bráno v úvahu riziko hemodynamických účinků na kardiovaskulární systém.

Propofol nemá vagolytickou aktivitu a to může být spojeno s hlášením bradykardie (v některých případech výrazná) a rovněž asystolie. Je třeba zvážit intravenózní podání anticholinergika před uvedením do anestézie či během udržování anestézie, zvláště v situacích, kdy tonus vagu pravděpodobně převládá nebo pokud je propofol použit v kombinaci s jinými látkami, které mohou způsobit bradykardii.

Epilepsie

Při podání propofolu epileptickému pacientovi může nastat zvýšené riziko záchvatu.

U epileptických pacientů může dojít k opožděným epileptiformním záchvatům, prodlouží se doba propuštění z nemocnice v rozmezí od několika hodin do několika dnů.

Před anestézií pacienta s epilepsií je třeba zkontrolovat, zda byla pacientovi podána antiepileptická léčba. Přestože několik studií potvrdilo účinnost v léčbě status epilepticus, podání propofolu u pacientů s epilepsií může naopak riziko záchvatu zvýšit.

Nedoporučuje se používat propofol při elektrokonvulzivní terapii.

Pacienti s poruchami metabolismu lipidů

Zvláštní péče je zapotřebí u pacientů s poruchami metabolismu lipidů a u jiných onemocnění, u nichž je třeba používat lipidové emulze s opatrností.

Pacienti s vysokým intrakraniálním tlakem

Zvláštní pozornost je nutné věnovat pacientům se zvýšeným intrakraniálním tlakem a pacientům s nízkým středním arteriálním tlakem, protože u nich je reálné riziko závažného poklesu intracerebrálního perfúzního tlaku.

Pediatrická populace

Použití propofolu se u novorozenců nedoporučuje, protože tato skupina pacientů nebyla zcela prostudována. Farmakokinetické údaje (viz bod 5.2) naznačují, že clearance je u novorozenců zřetelně snížena a má velkou inter-individuální variabilitu. Podávání dávek doporučených pro starší děti může vyvolat relativní předávkování vedoucí k těžké kardiovaskulární depresi.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius se nedoporučuje pro celkovou anestézii u dětí mladších 3 let vzhledem k tomu, že 20 mg/ml síla je těžko titrovatelná, U malých dětí jsou zapotřebí extrémně nízké objemy. Použití Propofolu 1% MCT/LCT Fresenius by mělo být uváženo u dětí ve věku od 1 měsíce do 3 let, jestliže očekávaná dávka je nižší než např. 100 mg/hod.

Propofol nesmí být použit u pacientů mladších 16-ti let při sedaci na jednotce intenzivní péče, bezpečnost a účinnost propofolu pro sedaci v této věkové skupině nebyla prokázána (viz bod 4.3).

Poradenské prohlášení týkající řízení Jednotky intenzivní péče

Použití propofolu infuzní emulze na JIP při sedaci bylo spojeno s konstelací metabolických poruch a orgánových systémů, které mohou mít za následek smrt. Byly hlášeny z kombinací z následujících důvodu: metabolická acidóza, rhabdomyolýza, hyperkalémie, hepatomegalie, selhání ledvin, hyperlipidemie, srdeční arytmie, EKG typu Brugada (elevací úseku ST a inverze vlny T) a rychle postupující srdeční selhání obvykle nereagující na inotropní podpůrnou léčbu. Kombinace těchto událostí byly označovány jako infuzní syndrom propofolu. Tyto události byly většinou pozorovány u pacientů s těžkým poraněním hlavy a dětí s infekcí dýchacích cest, kteří dostali dávky vyšší než ty, které se doporučují u dospělých k sedaci na jednotce intenzivní péče.

Následující události se zdají být hlavními rizikovými faktory pro vznik těchto událostí: snížená dodávka kyslíku do tkání; vážné neurologické poškození a/nebo sepse; vysoké dávky jednoho nebo více z následujících farmakologických agens – vazokonstrikčních látek, steroidů, inotropních látek a/nebo propofolu (obvykle v dávkách vyšších než 4 mg / kg / h po dobu delší než 48 hodin).

Lékař by si měl dávat pozor na tyto události u pacientů s výše uvedenými rizikovými faktory a pohotově uvažovat o snížení nebo zastavení dávkování propofolu při vývoji výše uvedených příznaků. Všechny sedativní a terapeutická činidla používaná na jednotce intenzivní péče (JIP), by měla být titrována pro udržení optimální zásoby kyslíkem a hemodynamických parametrů. Pacienti se zvýšeným nitrolebním tlakem (ICP), by měly dostat vhodnou léčbu na podporu mozkového perfúzního tlaku v průběhu těchto léčebných úprav.

Lékař by měl mít na zřeteli, aby se nepřekračovala dávka 4 mg /kg /hod.

Vhodná péče by měla být použita u pacientů s poruchami metabolismu tuků a za jiných podmínek, kdy musí být opatrně použity lipidové emulze.

Doporučuje se, aby hladina lipidů v krvi byla sledována, pokud je propofol podáván pacientům, jež jsou ve skupině se zvýšeným rizikem tukového přetížení. Podávání propofolu by mělo být upraveno odpovídajícím způsobem v případě, že monitorování ukáže, že tuk je nedostatečně vylučován z těla. V případě, že pacient dostává druhý intravenózní lipid současně, mělo by být provedeno snížení množství, aby se vzala v úvahu infuze lipidů v rámci složení propofolu; 1,0 ml Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje přibližně 0,1 g tuku.

Další opatření

Opatrnosti je třeba při léčbě pacientů s mitochondriální chorobou. Tito pacienti mohou být náchylnější k exacerbaci jejich choroby, když podstupují anestezii, chirurgii a péči na JIP. Doporučuje se zachování normotermie, zajištění sacharidů a dobrá hydratace u těchto pacientů. Prvotní příznaky exacerbace mitochondriálního onemocnění a syndromu propofolové infuze mohou být podobné.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius neobsahuje antimikrobiální konzervační látky a podporuje růst mikroorganismů.

Propofol musí být odebrán asepticky do sterilní stříkačky, nebo ho podat ihned po otevření ampule nebo lahvičky porušením těsnění. Podání musí začít neprodleně. Pro propofol a infuzních zařízení musí být asepse zachována po celou dobu infuze. Jakékoliv infuzní tekutiny přidávané do propofolu musí být podávány v blízkosti místa kanyly. Propofol se nesmí podávat přes mikrobiální filtr.

Propofol a jakákoli stříkačka obsahující propofol jsou určeny pro jednorázové použití u jednoho pacientů. V souladu se stanovenými pokyny pro jiné lipidové emulze, jedna infuze propofolu nesmí přesáhnout 12 hodin. Na konci operace nebo po 12 hodinách, co nastane dříve, nádržky propofolu na infuzní lince musí být zlikvidovány a nahrazeny podle potřeby.

Bolest v místě vpichu

Chcete-li snížit bolest v místě vpichu během podávání anestezie přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, podejte lidokain injekčně před propofolem (viz bod 4.2).

Intravenózní podání lidokainu se nesmí používat u pacientů s dědičnou akutní porfyrií.

Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku ve 100 ml tj. v podstatě je „bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Propofol byl použit ve spojení se spinální a epidurální anestézií a s běžněpoužívanou premedikací, neuromuskulárními blokátory, inhalačními anestetiky a analgetiky; nedošlo ke střetu žádné farmakologické inkompatibility. Mohou být zapotřebí nižší dávky propofolu, kde se používá celková anestézie nebo sedace jako doplněk k regionálním anestetickým technikám.

Hluboká hypotenze byla hlášena po úvodu do anestezie s propofolem u pacientů léčených rifampicinem.

Při současném podávání benzodiazepinů, parasympatolytik či inhalačních anestetik bylo hlášeno mírné prodloužení anestézie a snížení dechové frekvence.

Při přídatné premedikaci s opioidy se sedativní efekt propofolu zesiluje a prodlužuje, a proto může být vyšší výskyt a delší trvání apnoe.

Mělo by se brát v úvahu, že současné použití propofolu a léčivých přípravků pro premedikaci inhalačních agens nebo analgetik by mohlo prohlubovat anestézii a zvyšovat kardiovaskulární nežádoucí účinky.

Současné použití přípravků tlumících centrální nervový systém (např. alkohol, celková anestetika, narkotická analgetika) se budou projevovat zvýšením sedativních účinků. Jestliže je Propofol 2% MCT/LCT Fresenius kombinován s centrálně tlumivými léky podávanými parenterálně, může se objevit závažná respirační a kardiovaskulární deprese.

Po podání fentanylu se může dočasně zvýšit plasmatická hladina propofolu s nárůstem rychlosti apnoe.

Bradykardie a kardiální zástava by se mohla objevit po léčbě se suxamethoniem nebo neostigninem.

Bylo referováno o leukoencefa­lopatii při podávání tukových emulzí, jako je Propofol 2% MCT/LCT Fresenius u pacientů užívajících cyklosporin.

V případě pacientů užívajících valproát byla zaznamenána potřeba nižší dávky propofolu. Jsou-li užívány souběžně, je možno zvážit snížení dávky propofolu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Bezpečnost podávání propofolu během těhotenství nebyla prokázána. Propofol by neměl být podávat těhotným ženám, není-li to bezpodmínečně nutné. Propofol prostupuje placentou a může nastat neonatální deprese (viz bod 5.3). Propofol může být použit během vyvolaného potratu.

Vysoké dávky (více než 2,5 mg propofolu/kg těl.hm. pro uvedení do anestézie, nebo 6 mg propofolu/kg těl.hm./hod jako udržovací dávka pro anestezii) by se neměly podávat.

Kojení

Studie u kojících matek s propofolem ukázaly, že přestupuje do lidského mléka. Proto by ženy neměly kojit po dobu 24 hodin po podání propofolu. Mléko získané během této doby je nutné zlikvidovat.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Pacienti by měli být poučeni, že výkon při náročnějších aktivitách, jako je řízení a obsluha strojů může být narušen po určitou dobu po použití propofolu.

Po podání Propofol 2% MCT/LCT Freseniusje nutné přiměřenou dobu pacienta pozorovat. Pacient má být poučen, aby neřídil motorová vozidla, neobsluhoval stroje a nevykonával rizikové práce. Pacient nesmí být propuštěn domů bez doprovodu a má být poučen, aby nekonzumoval alkohol.

Propofolem vyvolané poruchy nejsou zjistitelné po 12 hodinách (viz bod 4.4).

4.8 Nežádoucí účinky

Úvod do anestézie a udržování anestézie nebo sedace s propofolem je obvykle bezproblémové s minimálními známkami podráždění. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky jsou farmakologicky předvídatelné vedlejší účinky anestetika/se­dativa, jako je hypotenze. Povaha, závažnost a výskyt nežádoucích účinků pozorovaných u pacientů užívajících propofol, může souviset se zdravotním stavem pacienta a s prováděným chirurgickým nebo terapeutickým zákrokem.

Tabulka nežádoucích účinků

Třída orgánových systémů podle MedDRA

Četnost

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému:

Velmi vzácné

(<1/10 000)

Anafylaxie – může vyústit do angioedému, bronchospasmu, erythemu a hypotenze

Poruchy metabolismu a výživy:

Četnost není známa (9)

Metabolická acidóza (5), hyperkalemie (5), hyperlipidemie

(5)

Psychiatrické poruchy:

Četnost není známa (9)

Euforie, sexuální disinhibice.

Zneužívání léku a závislost na léčivém přípravku (8)

Poruchy nervového systému:

Časté

(>1/100, <1/10)

Bolest hlavy během zotavovací fáze

Vzácné

(>1/10 000, <1/1000)

Epileptiformní pohyby, zahrnující křeče a opistotonus během úvodu, udržování a probouzení z anestezie.

Závrať, svalový třes a pocit chladu během zotavení.

Velmi vzácné (<1/10 000)

Pooperační ztráta vědomí

Četnost není známa (9)

Mimovolní pohyby

Srdeční poruchy:

Časté

(>1/100, <1/10)

Bradykardie (1)

a tachykardie během úvodu do anestezie

Velmi vzácné (<1/10 000)

Plicní edém

Četnost není známa (9)

Srdeční arytmie (5), srdeční selhání

(5), (7)

Cévní poruchy:

Časté

(>1/100, <1/10)

Hypotenze (2)

Méně časté (>1/1000, <1/100)

Trombóza a flebitida

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Časté

(>1/100, <1/10)

Přechodná apnoe, kašel a singultus během úvodu do anestezie

Četnost není známa (9)

Útlum dýchání (v závislosti na dávce)

Gastrointestinální poruchy:

Časté

(>1/100, <1/10)

Nauzea a zvracení během probouzení

Velmi vzácné (<1/10 000)

Pankreatitida

Poruchy žlučových cest:

Četnost není známa (9)

Hepatomegalie (5)

Poruchy kůže a podkožních tkání:

Četnost není známa (9)

Rhabdomyolýza (3), (5)

Poruchy ledvin a močových cest:

Velmi vzácné (<1/10 000)

Změna barvy moči po dlouhodobém podávání

Četnost není známa (9)

Selhání ledvin(5)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:

Velmi časté (>1/10)

Lokální bolest na počátku injekce

(4)

Velmi vzácné (<1/10 000)

Nekróza tkáně (10) po náhodném extravaskulár­ním podání

Četnost není známa (9)

Lokální bolest, otoky, po náhodném extravaskulár­ním podání

Výzkum

Četnost není známa (9)

EKG typu Brugada (5) (6)

Poranění, otravy a procedurální komplikace:

Velmi vzácné (<1/10 000)

Pooperační horečky

  • (1) Závažné bradykardie jsou vzácné. Ojediněle byly hlášeny případy progrese do asystolie.

  • (2) Občas, hypotenze může vyžadovat použití intravenózních tekutin a snížení rychlosti podávání propofolu.

  • (3) Velmi vzácně jsou hlášeny případy rhabdomyolýzy, propofol byl podáván v dávkách vyšších než 4 mg / kg / hod pro sedaci na JIP.

  • (4) Lze minimalizovat použitím větších žil na předloktí a v loketní jamce. Lokální bolest při podávání propofolu lze zmírnit souběžným podáním lidokainu.

  • (5) Kombinace těchto událostí, vykázaných jako "syndrom propofolové infuze ", může být viděn u vážně nemocných pacientů, kteří mají často více rizikových faktorů pro vznik těchto nežádoucích účinků, viz bod 4.4.

  • (6) EKG typu Brugada- – elevace segmentu ST a inverze vlny T na EKG.

  • (7) Rychle progredující srdeční selhání (v některých případech s fatálními následky) u dospělých. Srdeční selhání v takových případech obvykle nereaguje na inotropní podpůrnou léčbu.

  • (8) Zneužití a drogové závislosti na propofolu, převážně ze strany zdravotníků.

  • (9) Není známo, protože nelze odhadnout z dostupných údajů z klinických studií.

  • (10) Nekróza tkáně byla hlášenav případech narušení tkáně.

4.9 Předávkování

Je pravděpodobné, že předávkování způsobuje kardio respirační depresi. Respirační depresemusí být léčena umělou ventilací kyslíkem. Při kardiovaskulární depresi může být zapotřebí snížit hlavu pacienta, je-li to vážné, použít podání plazmaexpandérů a vazopresorických lá­tek.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Anestetika; jiná celková anestetika

ATC kód: N01AX10

Mechanismus účinku/ Farmakodynamické účinky

Propofol (2,6-diisopropylphenol) je krátce působící celkové anestetikum s rychlým nástupem účinku. V závislosti na rychlosti injekce je čas indukce do anestézie mezi 30 až 40 sekundami. Doba trvání po jednotlivém bolusovém podání je krátká a trvání je závislé na metabolismu a eliminaci, 4 až 6 minut.

Klinická účinnost a bezpečnost

Při normálním udržovacím režimu nebyla signifikantní akumulace při opakovanou injekci nebo infuzi propofolu. Pacienti nabývají rychle k vědomí.

Bradykardie a hypotenze, které se někdy objeví během úvodu do anestezie, mohou být způsobeny centrální vagotonickou aktivitou nebo inhibicí sympatomimetické aktivity. Hemodynamika se obyčejně normalizuje během udržování anestezie.

Pediatrická populace

Limitované studie na dobu trvání propofolu u dětí uvádějí bezpečnost a účinnost nezměněné po dobu 4 hodin. Literatura uvádí použití u dětí při prodloužené proceduře beze změny bezpečnosti a účinnosti.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Propofol se z 98% váže na plazmatické bílkoviny. Po intravenózním podání může být farmakokinetika propofolu popsána jako 3-kompartmentní mo­del.

Distribuce v organismu/Bi­otransformace/E­liminace z organismu

Propofol je intenzivně distribuován a rychle vyloučen z těla (celková tělesná clearence : 1,5 až 2 litry/min). Ke clearance dochází při metabolických procesech, hlavně v játrech kde je závislá na průtoku krve, tvoří se inaktivní konjugáty propofolu a jim odpovídající chinoly, které se vylučují močí.

Po jednotlivé intravenózní dávce 3 mg/kg, se clearance/kg těl.hm.propofolu zvyšuje věkem následovně: střední hodnota clearance byla značně nižší u novorozenců < 1měsíc (n=25) (20ml /kg/min) ve srovnání se staršími dětmi (n=36, věkové rozmezí 4 měsíce až 7 let). Interindividuální variabilita byla značná u novorozenců (rozmezí 3,7 až 78 ml/kg /min). Na základě těchto limitovaných klinických studií, v nichž údaje ukazují velkou variabilitu, nelze uvádět doporučenou dávku pro tuto věkovou skupinu.

Střední hodnota clearence propofolu u starších dětí po podání jednotlivé bolusové dávky 3 mg/kg byla 37,5 ml/min/kg (4 – 24 měsíců) (n=8), 38,7 ml/min/kg (11 – 43 měsíců) n=6), 48 ml/min/kg (1 – 3 roky) n=12), 28,2 ml/min/kg (4 – 7 let) n=10) v porovnání s 23,6 ml/min/kg u dospělých (n=6).

5.3 Předklinické údaje

Na základě dostupných studií toxicity opakovaného podávání nebo genotoxicity neukazují preklinická data žádné nebezpečí pro člověka. Studie na karcinogenitu nebyly prováděny. Studie na reprodukční toxicitu ukázaly pouze při vysokých dávkách vlivy na farmakodynamické vlastnosti. Vlivy teratogenity nebyly pozorovány. Studie na místní toleranci při intramuskulární aplikaci prokázaly poškození tkáně kolem místa vpichu, paravenózní a subkutánní aplikace indukovala histologické reakce, zánětlivou infiltraci a fokální fibrózu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Čištěný sójový olej,

střední nasycené triacylglyceroly

glycerol

vaječné fosfolipidy přečištěné frakcionací

kyselina olejová hydroxid sodný voda na injekci

6.2. Inkompatibility

Tento léčivý přípravek se nesmí mísit s jinými léčivými přípravky.

6.3. Doba použitelnosti

Doba použitelnosti léčivého přípravku v originálním balení před otevřením: 3 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření: přípravek musí být použit ihned po prvním otevření. Infuzní set pro Propofol 2% MCT/LCT Fresenius musí být vyměněn nejdéle za 12 hodin. Doba použitelnosti po naředění: přípravek musí být použit ihned po naředění.

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před mrazem.

6.5. Druh obalu

Bezbarvé skleněné injekční lahvičky (typ II), brombutylová zátka.

Velikost balení: 1×50 ml, 10×50 ml, 15×50 ml

Balení obsahuje 1 skleněnou injekční lahvičku s 50 ml emulze.

Balení obsahuje 10 skleněných injekčních lahviček s 50 ml emulze.

Balení obsahuje 15 skleněných injekčních lahviček s 50 ml emulze.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Současně s přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius smí být podán pomocí Y-spojky v blízkosti místa vpichu 5% injekční roztok glukózy (50 mg/ml) nebo 0,9% injekční roztok chloridu sodného (9 mg/ml) nebo (0,18% injekčního roztoku chloridu sodného (1,8 mg/ml) nebo 4% injekční roztok glukózy (40mg/ml) .

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius injekční/infuzní emulze nesmí být mísen s jinými infuzními roztoky nebo injekcí.

Před použitím je třeba očistit pryžovou zátku lahvičky lihovým sprejem nebo tamponem namočeným v lihu.

Po použití musí být obal zlikvidován.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Kabi Deutschland GmbH, Bad Homburg, Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO (A)

05/110/05-C

9. DATUM REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 20. 4. 2005

Datum posledního prodloužení: 25. 10. 2010

Další informace o léčivu PROPOFOL 2% MCT/LCT FRESENIUS

Jak se PROPOFOL 2% MCT/LCT FRESENIUS podává: intravenózní podání - injekční/infuzní emulze
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Injekční lahvička
Velikost balení: 15X50ML

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Fresenius Kabi Deutschland GmbH, Bad Homburg
E-mail: marina.svobodova@fresenius-kabi.com
Telefon: +420 225 270 583