Souhrnné informace o léku - PACLITAXEL MYLAN
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Paclitaxel Mylan 6 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje paclitaxelum 6 mg.
Injekční lahvička o obsahu 5 ml obsahuje paclitaxelum 30 mg.
Injekční lahvička o obsahu 16,7 ml obsahuje paclitaxelum 100 mg. Injekční lahvička o obsahu 50 ml obsahuje paclitaxelum 300 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Glyceromakrogol-ricinoleát (527 mg/ml) a bezvodý ethanol (395 mg/ml).
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Koncentrát pro infuzní roztok.
Paclitaxel Mylan je čirý, bezbarvý až světle žlutý viskózní roztok.
pH: 3.0 – 4.9
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Karcinom ovaria: při primární léčbě karcinomu ovaria je paklitaxel indikován pro léčbu pacientek v pokročilém stadiu choroby nebo s residuem nádorové tkáně (větším než 1 cm) po předchozí laparatomii v kombinaci s cisplatinou.
Při sekundární léčbě karcinomu ovaria se paklitaxel používá k terapii metastazujícího karcinomu ovaria po selhání standardní terapie léky obsahujícími platinu.
Karcinom prsu: k adjuvantní léčbě karcinomu prsu u pacientek s metastázami do uzlin po předcházející antracyklinové a cyklofosfamidové (AC) terapii. Adjuvantní léčba paklitaxelem má být považována za alternativu k rozšířené AC terapii.
Paklitaxel je indikován k iniciální léčbě metastazujícího karcinomu prsu nebo karcinomu v lokálně pokročilém stádiu buď v kombinaci s antracyklinem u pacientek, pro které je tato léčba vhodná, nebo v kombinaci s trastuzumabem u pacientek s nadměrnou expresí receptoru HER-2 na úrovni 3+ podle imuno-histochemického vyšetření či u pacientek, pro které antracyklin není vhodný (viz bod 4.4 a 5.1).
Jako samostatný lék při léčbě metastazujícího karcinomu prsu po selhání předcházející standardní antracyklinové terapie nebo u pacientek, pro které není tato standardní léčba vhodná.
Pokročilý nemalobuněčný karcinom plic: paklitaxel je indikován v kombinaci s cisplatinou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic, u nichž primárně nelze provést radikální způsob léčby (chirurgický výkon a/nebo ozáření).
K této indikaci jsou dostupná pouze omezená data o účinnosti; souhrn relevantních studií je uveden v bodě 5.1.
Kaposiho sarkom (KS) související s AIDS: paklitaxel je indikován pro léčbu pacientů s pokročilým Kaposiho sarkomem u nemocných s AIDS, u kterých selhala předchozí liposomální antracyklinová terapie. Data podporující účinnost léčby v této indikaci jsou omezená. Souhrn relevantních studií je uveden v bodě 5.1.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Paklitaxel smí být podáván pouze pod dohledem kvalifikovaného onkologa na pracovištích specializovaných na podávání cytotoxických látek (viz bod 6.6).
Všichni pacienti musí být před podáním paklitaxelu premedikováni kortikosteroidy, antihistaminiky a antagonisty H2 receptorů, např.
Lék | Dávka | Podání před paklitaxelem |
dexamethason | 20 mg p.o.* nebo i.v. | Pro perorální podání: přibližně 12 a 6 hodin nebo pro i.v. podání: 30 až 60 minut |
difenhydramin | 50 mg i.v. | 30 až 60 minut |
cimetidin nebo ranitidin | 300 mg i.v. 50 mg i.v. | 30 až 60 minut |
* 8–20 mg pro pacienty s Kaposiho sarkomem
nebo odpovídající antihistaminikum, např. chlorfeniramin
Paklitaxel se má podávat za použití filtru v infuzní soupravě s mikroporézní membránou < 0,22 gm (viz bod 6.6).
Primární chemoterapie karcinomu ovaria: přesto, že se hodnotí další dávkovací schémata, doporučuje se podávat paklitaxel s cisplatinou. Podle délky podávání infuze doporučujeme dvě dávky paklitaxelu: paklitaxel 175 mg/m2 podaný i.v. v průběhu 3 hodin s následným podáním cisplatiny v dávce 75 mg/m2 každé tři týdny, anebo paklitaxel 135 mg/m2, infundovaný po dobu 24 hodin s následným podáním cisplatiny v dávce 75 mg/m2 a s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly (viz bod 5.1).
Sekundární chemoterapie karcinomu ovaria: doporučená dávka paklitaxelu je 175 mg/m2 infundovaná po dobu 3 hodin s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly.
Adjuvantní chemoterapie karcinomu prsu: doporučená dávka paklitaxelu je 175 mg/m2 infundovaná po dobu 3 hodin každé tři týdny po čtyři cykly v návaznosti na AC terapii.
Primární chemoterapie karcinomu prsu: při použití v kombinaci s doxorubicinem (50 mg/m2) se má paklitaxel aplikovat 24 hodin po podání doxorubicinu. Doporučená dávka paklitaxelu je 220 mg/m2 podávaná i.v. po dobu 3 hodin s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly (viz bod 4.5 a 5.1). Při kombinaci s trastuzumabem je doporučená dávka paklitaxelu 175 mg/m2 podávaná i.v. po dobu 3 hodin s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly (viz bod 5.1). Infuze paklitaxelu může začít den po první dávce trastuzumabu nebo bezprostředně po jeho dalších dávkách, pokud byla tato léčba dobře snášená (přesné údaje o dávkování trastuzumabu jsou uvedeny v Souhrnu údajů o přípravku Herceptin).
Sekundární chemoterapie karcinomu ovaria: doporučená dávka paklitaxelu je 175 mg/m2 podávaná po dobu 3 hodin, s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly.
Terapie pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic: doporučená dávka paklitaxelu je 175 mg/m2 podávaná po dobu 3 hodin s následným podáním cisplatiny v dávce 80 mg/m2 s třítýdenním odstupem mezi jednotlivými cykly.
Terapie Kaposiho sarkomu souvisejícího s AIDS: doporučená dávka paklitaxelu je 100 mg/m2 podávaná v 3hodinové infuzi každé dva týdny.
Další dávky paklitaxelu mají být upraveny podle individuální snášenlivosti pacienta.
Paklitaxel nemá být podáván, dokud je počet neutrofilů > 1 500 buněk/mm3 (> 1 000/mm3 u pacientů s KS) a dokud je počet destiček > 100 000 trombocytů/mm3 (> 75 000 u pacientů s KS). Pacientům, u nichž došlo k těžké neutropenii (< 500 neutrofilů/mm3 po dobu > 7 dnů) nebo k těžké periferní neuropatii, se při opakované aplikaci dávka sníží o 20 % (25 % u pacientů s KS) (viz bod 4.4).
Porucha funkce jater: adekvátní údaje týkající se doporučeného dávkování u pacientů s mírným až středně těžkým stupněm poškození nejsou dostupné (viz bod 4.4 a 5.2). Pacienti s těžkým poškozením funkce jater nemají být paklitaxelem léčeni.
Pediatričtí pacienti: vzhledem k nedostatku údajů o bezpečnosti a účinnosti se použití paklitaxelu u dětí do 18 let nedoporučuje.
Způsob podání
Instrukce k ředění léčivého přípravku před podáním viz bod 6.6.
4.3 Kontraindikace
Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, zejména pak na glyceromakrogol-ricinoleát (viz bod 4.4.)
Paklitaxel nemá být používán u pacientů s bazální hladinou neutrofilů < 1500/mm3
(< 1000 neutrofilů/mm3 u pacientů s KS).
Paklitaxel je kontraindikovaný během kojení (viz bod 4.6).
Paklitaxel je také kontraindikován u pacientů s KS trpícími souběžnými závažnými a těžko kontrolovatelnými infekcemi.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Paklitaxel má být podáván pouze pod dohledem zkušeného lékaře, kvalifikovaného pro podávání cytostatik. Protože se mohou objevit významné reakce z přecitlivělosti, musí být dosažitelné podpůrné vybavení.
Vzhledem k riziku extravazace se doporučuje místo infuze pečlivě monitorovat pro případné známky infiltrace během podání infuze.
Každému pacientovi se před vlastním podáním paklitaxelu musí podat premedikace kortikosteroidy, antihistaminiky a H2 – antagonisty (viz bod 4.2).
Paklitaxel má být podán před aplikací cisplatiny, pokud se podává v kombinaci s cisplatinou (viz bod 4.5).
Významné reakce z přecitlivělosti charakterizované jako dyspnoe a hypotenze vyžadující terapii, angioedém a generalizovaná urtikarie se vyskytly u méně než 1 % pacientů, kterým byl podán paklitaxel po přiměřené premedikaci. Tyto reakce jsou patrně zprostředkovány histaminem. V případě těžké reakce z hypersenzitivity je třeba okamžitě přerušit infuzi paklitaxelu, zahájit symptomatickou terapii a v budoucnu takovému pacientovi již paklitaxel nepodávat.
Útlum kostní dřeně (především neutropenie) představuje toxický projev limitující dávkování. Je třeba často monitorovat krevní obraz. Další dávka přípravku paklitaxelu se nesmí podat, dokud počet neutrofilů opět nedosáhne hladiny > 1 500/mm3 (> 1 000 buněk/mm3 u pacientů s KS) a počet destiček hladiny > 100 000/mm3 (75 000/mm3 u pacientů s KS). V klinických studiích s KS většina pacientů užívala faktor stimulující granulocytové kolonie (G-CSF).
Pacienti s poruchou funkce jater mohou být vystaveni zvýšenému riziku toxicity, zejména v případě myelosuprese stupně 3–4. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se toxicita paklitaxelu zvýšila, je-li podáván jako 3hodinová infuze pacientům s mírnou poruchou funkce jater. Je-li paklitaxel podáván formou delší infuze, může být u pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou funkce jater pozorována zvýšená myelosuprese. Pacienti mají být pečlivě sledováni pro rozvoj hluboké myelosuprese (viz 4.2). Data, na jejichž základě by bylo možné doporučit změny dávkování u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou jater nejsou k dispozici (viz bod 5.2).
Nejsou k dispozici údaje pro pacienty s těžkou výchozí cholestázou. Pacienti s těžkou poruchou funkce jater nesmí být léčeni paklitaxelem.
Těžké poruchy srdeční konduktivity se objevily vzácně při monoterapii paklitaxelem. Pokud se vyvinou v průběhu aplikace paklitaxelu výrazné poruchy vedení, je třeba zahájit přiměřenou terapii a průběžně monitorovat srdeční funkce při dalším podávání paklitaxelu. V průběhu podávání přípravku byla pozorována hypotenze, hypertenze a bradykardie; pacienti jsou obvykle asymptomatičtí a obecně nevyžadují terapii. U paklitaxelu se zejména v průběhu první hodiny infuze doporučuje časté monitorování základních životních funkcí. Závažné kardiovaskulární poruchy se objevily častěji u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic než u nemocných s karcinomem prsu anebo ovaria. Ojedinělý případ selhání srdce ve vztahu k paklitaxelu byl zjištěn v průběhu klinické studie AIDS – KS.
Při podávání paklitaxelu v kombinaci s doxorubicinem nebo trastuzumabem v průběhu úvodní léčby metastazujícího karcinomu prsu se musí pečlivě monitorovat srdeční funkce. U pacientů indikovaných k této kombinované terapii je potřebné provést základní vyšetření srdce včetně anamnézy, celkového fyzikálního vyšetření, EKG, echo-kardiogramu a/nebo vyšetření zobrazovací metodou MUGA. Srdeční funkce mají být monitorovány v průběhu léčby (např. v tříměsíčních intervalech). Monitorování pomůže identifikovat pacienty s vyvíjející se kardiální dysfunkcí, přičemž ošetřující lékaři mají při rozhodování o frekvenci hodnocení funkce komor pečlivě posoudit kumulativní dávku podávaných antracyklinů (mg/m2). V případě nálezu i asymptomatické kardiální dysfunkce je třeba pečlivě posoudit klinický přínos další léčby z hlediska možnosti poškození srdce, včetně ireverzibilních změn. Je-li podávána další léčba, má být monitorování srdečních funkcí prováděno častěji (např. každý 1 – 2 cykly). Přesné údaje jsou uvedeny v Souhrnu údajů o přípravku Herceptin nebo u doxorubicinu.
Periferní neuropatie jsou sice časté, ale těžké příznaky se vyvinou vzácně. V závažných případech se doporučuje snížit dávky paklitaxelu o 20 % (o 25 % u pacientů s KS) u všech následných cyklů léčby. U pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic a karcinomem ovaria, kteří byli léčeni v první linii 3hodinovou infuzí paklitaxelu v kombinaci s cisplatinou, byla pozorována zvýšená incidence těžké neurotoxicity v porovnání s podáváním samotného paklitaxelu a cyklofosfamidu s následným podáním cisplatiny.
Protože Paclitaxel Mylan obsahuje glyceromakrogol-ricinoleát (527 mg/ml), může způsobovat závažné alergické reakce.
Při aplikaci paklitaxelu je třeba předcházet intraarteriální aplikaci, protože studie lokální snášenlivosti u zvířat prokázaly těžké tkáňové reakce po tomto způsobu podání.
Paklitaxel v kombinaci s ozařováním plic může přispět ke vzniku intersticiální pneumonitidy bez ohledu na časový sled obou zákroků.
Protože Paclitaxel Mylan obsahuje ethanol (395 mg/ml), je třeba zvážit jeho vliv na CNS a další možné účinky.
Tento léčivý přípravek obsahuje 50 % (objemových) ethanolu (alkohol), tj. až 20 g na průměrnou dávku, což odpovídá 520 ml piva nebo 210 ml vína na jednu dávku.
Škodlivé pro alkoholiky.
Obsah alkoholu je třeba zvažovat u těhotných nebo kojících žen, dětí a vysoce rizikových skupin, jako jsou pacienti s poruchou funkce jater nebo s epilepsií.
Obsah alkoholu v tomto přípravku může ovlivnit účinky jiných léčivých přípravků. Obsah alkoholu v tomto přípravku může zhoršit schopnost řídit nebo používat stroje.
Vzácně byla zaznamenána pseudomembranózní kolitida, včetně případů u pacientů, kteří nebyli současně léčeni antibiotiky. Tuto reakci je třeba zvážit při diferenciální diagnóze těžkých nebo přetrvávajících průjmů během léčby paklitaxelem nebo těsně po jejím skončení.
U pacientů s KS se vzácně vyskytuje těžká mukozitida. Pokud se vyskytnou závažné reakce, je třeba dávkování paklitaxelu snížit o 25 %.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Při léčbě karcinomu ovaria v první linii se doporučuje podat paklitaxel před aplikací cisplatiny. Je-li paklitaxel podáván před cisplatinou, zůstává bezpečnostní profil paklitaxelu shodný jako u samostatného podání. Jestliže se však paklitaxel aplikuje až po cisplatině, objevuje se u pacientů těžší útlum kostní dřeně a clearance paklitaxelu je snížena asi o 20 %. U pacientů léčených paklitaxelem a cisplatinou může být zvýšené riziko selhání ledvin v porovnání se samotnou cisplatinou podávanou při gynekologických nádorech.
Protože vylučování doxorubicinu a jeho aktivních metabolitů může být sníženo v případě, že se paklitaxel a doxorubicin podají následně po sobě, má se paklitaxel v iniciální léčbě metastazujícího karcinomu prsu podávat 24 hodin po doxorubicinu (viz bod 5.2).
Metabolismus paklitaxelu je částečně katalyzován izoenzymy CYP2C8 a CYP3A4 cytochromu P450 (viz bod 5.2). Proto se vzhledem k neexistenci farmakokinetických studií lékových interakcí doporučuje opatrnost při podávání paklitaxelu současně s léky, o nichž je známo, že inhibují CYP2C8 nebo CYP3A4 (např. ketokonazol a jiná imidazolová antimykotika, erythromycin, fluoxetin, gemfibrozil, klopidogrel, cimetidin, ritonavir, sachinavir, indinavir a nelfinavir), neboť toxicita paklitaxelu může být zvýšena vzhledem k vyšší expozici paklitaxelu. Podávání paklitaxelu současně s léky, o nichž je známo, že jsou induktory buď CYP2C8 nebo CYP3A4 (např. rifampicin, karbamazepin, fenytoin, efavirenz, nevirapin) se nedoporučuje, protože účinnost paklitaxelu může být narušena při nižší expozici paklitaxelu.
Clearance paklitaxelu neovlivňuje premedikace cimetidinem.
Studie u pacientů s KS, kteří používali vícečetnou konkomitantní léčbu, naznačují, že systémová clearance paklitaxelu byla signifikantně nižší za přítomnosti nelfinaviru a ritonaviru, ale nebyla ovlivněna za přítomnosti indinaviru. Dostupné jsou jen nedostatečné informace o interakcích s jinými proteázovými inhibitory. Proto se má paklitaxel podávat u pacientů léčených těmito inhibitory velmi opatrně.
Při současném použití živé vakcíny existuje zvýšené riziko fatálního systémového onemocnění. Použití živé vakcíny u imunosupresivních pacientů se nedoporučuje.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Nejsou k dispozici dostatečné údaje o použití paklitaxelu u těhotných žen. Paklitaxel se ukázal být embryotoxický a fetotoxický u králíků a snižoval fertilitu u potkanů. Stejně jako u jiných cytotoxických léčivých přípravků může podání paklitaxelu těhotné ženě způsobit poškození plodu. Proto paklitaxel nemá být během těhotenství používán, pokud to není nezbytně nutné. Ženy ve fertilním věku léčené paklitaxelem je třeba upozornit, aby se vyvarovaly otěhotnění, a aby ihned informovaly ošetřujícího lékaře, pokud k tomu dojde. Muži a ženy ve fertilním věku, a/nebo jejich partneři/partnerky mají používat antikoncepci po dobu nejméně 6 měsíců od ukončení léčby paklitaxelem.
Pacienti mužského pohlaví se mají poradit ohledně zmrazení spermií před léčbou paklitaxelem vzhledem k možnosti neplodnosti.
Kojení
Paklitaxel je během kojení kontraindikován (viz bod 4.3). Není známo, zda je paklitaxel vylučován do mateřského mléka. Kojení má být přerušeno po dobu léčby.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Není prokázáno, že by paklitaxel ovlivňoval schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Nicméně je třeba vzít v úvahu to, že Paclitaxel Mylan obsahuje alkohol (viz bod 4.4 a 6.1).
4.8 Nežádoucí účinky
Pokud není uvedeno jinak, následující údaje jsou převzaty z databáze celkové bezpečnosti zahrnující 812 pacientů se solidními nádory léčenými samotným paklitaxelem v klinických studiích. Protože populace pacientů s KS je velmi specifická, zvláštní část věnovaná výsledkům klinické studie 107 pacientů s KS je prezentována na konci této části.
Četnost a závažnost nežádoucích účinků je zhruba stejná u pacientů, kteří paklitaxel dostávají k léčbě nemalobuněčného karcinomu plic, karcinomu ovaria nebo karcinomu prsu. Žádné pozorované toxické účinky nebyly jednoznačně ovlivněny věkem.
Výrazné reakce přecitlivělosti, případně s velice vážnými následky (definovanými jako hypotenze vyžadující terapii, angioneurotický edém, respirační tíseň vyžadující podání bronchodilatancií, generalizovaná urtikarie) se objevily u 2 pacientů (< 1 %). U 34 % pacientů (tj. v 17 % veškerých provedených cyklů) se vyvinuly méně významné reakce přecitlivělosti. Tyto reakce, zejména zarudnutí a exantém, nevyžadovaly terapii ani nebránily v pokračování léčby paklitaxelem.
Nejčastějším nežádoucím účinkem byl útlum kostní dřeně. Těžká neutropenie (tj. < 500 buněk/mm3) se vyskytla u 28 % pacientů, ale nebyla spojena s horečnatými stavy. Pouze u 1 % pacientů setrvala těžká neutropenie po dobu 7 dní anebo déle. Trombocytopenie byla hlášena u 11 % pacientů. U 3 % dosáhl pokles počtu destiček alespoň jednou během studie na hodnotu < 50 000 trombocytů/mm3. Anémie se sice projevila u 64 % pacientů, závažná (koncentrace Hb < 5 mmol/l) však byla jen u 6 %. Incidence a závažnost anémie má zřetelnou závislost na výchozích hodnotách hemoglobinu.
Neurotoxicita, především periferní neuropatie projevující se častěji a závažněji při dávkování 175 mg/m2 v 3hodinové infuzi (neurotoxicita v 85%, v 15 % těžká), než při dávkování 135 mg/m2 ve 24hodinové infuzi (periferní neuropatie ve 25 %, ve 3 % závažná) při kombinaci paklitaxelu s cisplatinou. U pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic a ovariálním karcinomem léčených paklitaxelem v 3hodinové infuzi s následným podáním cisplatiny byl výskyt závažné neurotoxicity zřetelně vyšší. Po prvním cyklu se může objevit periferní neuropatie, která se může se zhoršit při zvyšující se dávce paklitaxelu. V některých případech byla periferní neuropatie příčinou přerušení léčby paklitaxelem. Senzorické příznaky se obvykle zlepšily anebo vymizely po několikaměsíčním přerušení aplikace paklitaxelu. Preexistující neuropatie, vzniklé po jiném předchozím léčení, nepředstavují kontraindikaci terapie paklitaxelem.
Artralgie nebo myalgie se vyskytly u 60 % pacientů, závažné byly u 13 % nemocných.
Lokální reakce v místě injekce se mohou v průběhu infuze projevit jako místní edém, bolestivost, erytém a indurace, příležitostně extravazace s následnou celulitidou. Odlupování a/nebo drolení kůže bylo rovněž zaznamenáno, někdy ve vztahu k extravazaci. Může se také objevit diskolorace kůže. Vzácně byly zaznamenány případy lokální reakce v místě předchozí extravazace po podání paklitaxelu do jiného místa, tzv. „recall“. Specifická terapie extravazací není v současné době známa.
-
V některých případech došlo k nástupu reakce v místě podání infuze buď během déle trvající infuze, nebo se zpožděním po týdnu až 10 dnech.
Alopecie: Alopecie byla pozorována u 87 % pacientů léčených paklitaxelem a její začátek byl náhlý. U většiny pacientů, u nichž se vyskytne alopecie, se předpokládá výrazná ztráta >50 % vlasů.
Byla hlášena diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC), často spojená se sepsí nebo multiorgánovým selháním.
Frekvence výskytu níže uvedených nežádoucích účinků je definována následujícím způsobem: Velmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), méně časté (>1/1 000, <1/100), vzácné (>1/10 000, <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině jsou nežádoucí účinky řazeny v pořadí klesající závažnosti.
Třídy orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinek |
Infekce a infestace | Velmi časté | Infekce (hlavně močových cest a horních cest dýchacích) s ohlášenými případy úmrtí |
Méně časté | Septický šok | |
Vzácné | Sepse*, peritonitida*, pneumonie*, | |
Poruchy krve a lymfatického systému | Velmi časté | Myelosuprese, neutropenie, anemie, trombocytopenie, leukopenie, krvácení |
Vzácné | Febrilní neutropenie* | |
Velmi vzácné | Akutní myelodní leukemie*, myelodysplastický syndrom* | |
Poruchy imunitního systému | Velmi časté | Méně závažné reakce přecitlivělosti (hlavně zarudnutí, vyrážka) |
Méně časté | Výrazné reakce přecitlivělosti vyžadující léčbu (např. hypotenze, angioneurotický edém, respirační tíseň, generalizovaná urtikarie, zimnice, bolesti zad, bolesti hrudníku, tachykardie, bolesti břicha, bolesti končetin, pocení a hypertenze) | |
Vzácné | Anafylaktické reakce* | |
Velmi vzácné | Anafylaktický šok | |
Poruchy metabolismu a výživy | Velmi vzácné | Anorexie |
Není známo | Syndrom nádorového rozpadu |
Psychiatrické poruchy | Velmi vzácné | Stav zmatenosti |
Poruchy nervového systému | Velmi časté | Neurotoxicita (hlavně: periferní neuropatie) |
Vzácné | Motorická neuropatie (s výslednou méně závažnou distální slabostí) | |
Velmi vzácné | Grand mal křeče, autonomní neuropatie (projevující se paralytickým ileem a ortostatickou hypotenzí), encefalopatie, křeče, závratě*, ataxie*, bolesti hlavy* | |
Poruchy oka | Velmi vzácné | Poruchy zrakového nervu a/nebo zraku (scintilační skotom)* hlavně u pacientů léčených vyššími dávkami, než jsou doporučené |
Není známo | Makulární edém*, fotopsie*, sklivcové plovoucí zákalky | |
Poruchy ucha a labyrintu | Velmi vzácné | Ztráta sluchu, ototoxicita*, tinnitus*, vertigo |
Srdeční poruchy | Časté | Bradykardie |
Méně časté | Infarkt myokardu, AV blok a synkopa, kardiomyopatie, asymptomatická ventrikulární tachykardie, tachykardie s bigeminií | |
Vzácné | Srdeční selhání | |
Velmi vzácné | Fibrilace síní, supraventrikulární tachykardie | |
Cévní poruchy | Velmi časté | Hypotenze |
Méně časté | Trombóza, hypertenze, tromboflebitid | |
Velmi vzácné | Šok | |
Není známo | Flebitida | |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | Vzácné | Respirační selhání*, plicní embolie*, plicní fibróza*, intersticiální pneumonie*, dyspnoe*, pleurální výpotek |
Velmi vzácné | Kašel | |
Gastrointestinální poruchy | Velmi časté | Průjem, zvracení, nevolnost, zánět sliznic |
Vzácné | Střevní neprůchodnost nebo perforace střev*, ischemická kolitida*, pankreatitida | |
Velmi vzácné | Mesenterická trombóza, pseudomembranosní kolitida*, neutropenická kolitida*, ascites*, ezofagitida*, zácpa* | |
Poruchy jater a žlučových cest | Velmi vzácné* | Jaterní nekróza*, hepatická encefalopatie* (s hlášenými případy úmrtí u obou) |
Poruchy kůže a podkožní tkáně | Velmi časté | Alopecie |
Časté | Přechodné mírné změny na nehtech a kůži | |
Vzácné | Pruritus*, vyrážka*, erytém* | |
Velmi vzácné | Stevens-Johnsonův syndrom*, epidermální nekrolýza*, erythema multiforme*, exfoliativní dermatitida*, urtikarie*, onycholýza (pacient má během terapie nosit ochranné pomůcky proti slunečnímu záření na rukou a nohou) | |
Není známo | Sklerodermie | |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně | Velmi časté | Artralgie, myalgie |
Není známo | Systémový lupus erytematodes | |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Časté | Reakce v místě vpichu (včetně lokalizovaného edému, bolestivosti, erytému, indurace, občas může extravazace vyústit až do celulitidy, kožní fibrózy a nekrózy) |
Vzácné | Horečka, dehydratace, astenie*, edém*, malátnost | |
Vyšetření | Časté | Výrazné zvýšení hodnot AST a alkalické fosfatázy |
Méně časté | Výrazné zvýšení hodnot bilirubinu | |
Vzácné | Zvýšení hodnot kreatininu v krvi * | |
: hlášení z postmarketingového sl | edování. |
U pacientů s karcinomem prsu užívajících paklitaxel jako adjuvantní léčbu po předcházející AC terapii byla zaznamenána neurosenzorická toxicita, hypersenzitivní reakce, artralgie/myalgie, anémie, infekce, horečka, nauzea/zvracení a průjem častěji než u pacientek užívajících samotnou AC léčbu. Frekvence těchto nežádoucích reakci je však shodná s použitím samotného paklitaxelu tak, jak bylo uvedeno v předchozí části.
Následující údaje jsou převzaty ze dvou rozsáhlých studií primární chemoterapie karcinomu ovaria (paklitaxel + cisplatina: více než 1050 pacientek), ze dvou studií fáze III primární léčby metastazujícího karcinomu prsu: jedna testovaná kombinace s doxorubicunem (paklitaxel + doxorubicin: 267 pacientek); druhá testovaná kombinace s trastuzumabem (plánovaná analýza podskupiny paklitaxel + trastuzumab: 188 pacientek) a ze dvou studií fáze III léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (paklitaxel + cisplatina: více než 360 pacientů) (viz bod 5.1).
-
V primární léčbě karcinomu ovaria formou infúze paklitaxelu s následným podáním cisplatiny se vyskytla neurotoxicita, artralgie, myalgie a hypersenzitivita častěji a byla závažnějšího charakteru než u pacientek léčených cyklofosfamidem s následným podáním cisplatiny. Myelosuprese se zdála být méně častá a méně závažná při léčbě paklitaxelem ve formě 3hodinové infuze s následným podáním cisplatiny v porovnání s léčbou cyklofosfamidem s následným podáním cisplatiny.
-
V průběhu primární chemoterapie metastazujícího karcinomu prsu se vyskytla neutropenie, anemie, periferní neuropatie, artralgie/ myalgie, astenie, horečka a průjmy častěji a s větší intenzitou než když se 3 hodinová infuze paklitaxelu (220 mg/ m2) podávala 24 hodin po doxorubicinu (50 mg/m2) v porovnání se standardní FAC terapií (5-FU 500 mg/m2, doxorubicin 50 mg/m2, cyklofosfamid 500 mg/m2). Nauzea a zvracení se vyskytly méně často a byly méně závažné v režimu paklitaxel (220 mg/m2) / doxorubicin (50 mg/m2) v porovnání se standardním FAC režimem. Použití kortikoidů může snižovat četnost a závažnost nauzei a zvracení při použití kombinace paklitaxel / doxorubicin.
Při podávání paklitaxelu v kombinaci s trastuzumabem ve formě 3hodinové infuze v primární léčbě pacientek s metastazujícím karcinomem prsu se objevily následující nežádoucí účinky (bez ohledu na vztah k oběma přípravkům) častěji než při podání samotného paklitaxelu: selhání srdce (8 % vs. 1 %), infekce (46 % vs. 27 %), zimnice (42 % vs. 4 %), horečka (47 % vs. 23 %), kašel (42 % vs. 22 %), exantém (39 % vs 18 %), artralgie (37 % vs. 21 %), tachykardie (12 % vs. 4 %), průjem (45 % vs. 30 %), hypertenze (11 % vs. 3 %), epistaxe (18 % vs. 4 %), akné (11 % vs. 3 %), herpes simplex (12 % vs. 3 %), náhodné poranění (13 % vs. 3 %), nespavost (25 % vs. 13 %), rýma (22 % vs. 5 %), sinusitida (21 % vs. 7 %) a reakce v místě vpichu (7 % vs. 1 %). Některé rozdíly ve frekvenci výskytu nežádoucích účinků mohou být způsobené rozdílnou délkou léčby a vyšším počtem pacientek léčených kombinací paklitaxel/trastuzumab v porovnání s aplikací samotného paklitaxelu. Poměr výskytu závažných reakcí při použití kombinace obou přípravků byl podobný jako při léčbě samotným paklitaxelem.
Při podávání doxorubicinu v kombinaci s paklitaxelem u metastazujícího karcinomu prsu byly pozorovány abnormality srdeční kontrakce (> 20 % snížení ejekční frakce levé komory) u 15 % pacientů ve srovnání s 10 % pacientů léčených ve standardním FAC režimu. Městnavé srdeční selhání bylo pozorováno u < 1 % pacientů v obou ramenech paklitaxel/doxorubicin a ve standardním FAC rameni. Podávání trastuzumabu v kombinaci s paklitaxelem pacientům, kteří byli v minulosti léčeni antracyklinem, vedlo k vyšší frekvenci a závažnosti výskytu srdečních dysfunkcí ve srovnání s pacienty léčenými pouze paklitaxelem (NYHA třída I/II 10 % ve srovnání s 0 %; NYHA třída III/IV 2 % ve srovnání s 1 %) a vzácně souviselo s fatálním průběhem (viz Souhrn údajů o přípravku trastuzumab). S výjimkou těchto vzácných případů pacienti odpovídali na léčbu přiměřeně.
Radiační pneumonitida se vyskytla u pacientů současně léčených radioterapií.
Podle klinické studie zahrnující 107 pacientů je u pacientů s Kaposiho sarkomem kromě hematologických a hepatálních nežádoucích účinků (viz níže) frekvence a závažnost nežádoucích účinků obecně podobná jakou pacientů léčených paklitaxelem v monoterapii u jiných solidních nádorů.
Poruchy krve a lymfatického systému: hlavním limitujícím faktorem toxické dávky byl útlum kostní dřeně. Neutropenie je nejdůležitější hematologická toxicita. V průběhu prvního terapeutického cyklu byla těžká neutropenie (< 500 buněk/ mm3) pozorována u 20 % pacientů. V průběhu celého období léčby byla těžká neutropenie pozorována u 39 % pacientů. Neutropenie byla přítomna během > 7 dní u 41% a během 30 –35 dní u 8 % pacientů. U všech sledovaných pacientů byla pozorována během 35 dní. Incidence neutropenie stupně 4 přetrvávající déle než 7 dní byla 22 %.
Febrilní neutropenie ve vztahu k paklitaxelu se vyskytla u 14 % pacientů a u 1,3 % léčebných cyklů. V průběhu podávání paklitaxelu byly zaznamenány 3 fatální septické episody (2,8 %) vztahující se k podávání tohoto léku.
Trombocytopenie byla pozorována u 50 % pacientů a těžká (< 50 000 buněk/mm3) byla u 9 % pacientů. Pouze u 14 % pacientů poklesl v průběhu léčby počet trombocytů pod 75 000 buněk/mm3 nejméně jednou. Krvácivé stavy se ve vztahu paklitaxelu vyskytly u < 3 % pacientů, ale episody krvácení byly pouze lokalizované.
Anémie (Hb < 11 g/dl) byla pozorována u 61 % pacientů a těžká anémie (Hb < 8 g/dl) u 10 % pacientů. Nutnost krevních transfúzí si vyžadoval stav 21 % pacientů.
Poruchy jater a žlučových cest: Mezi pacienty (více než v 50 % užívajících inhibitory proteáz) s normální jaterní funkcí mělo 28 % zvýšenou hladinu bilirubinu, 43 % zvýšenou hladinu alkalické fosfatázy a 44 %, zvýšenou hladinu AST. U každého z těchto parametrů bylo zvýšení závažné v 1 % případů.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Není známo žádné antidotum pro případ předávkování paklitaxelem. V případě předávkování má být pacient pečlivě sledován. Léčba má být zaměřena na hlavní očekávané toxicity, které se skládají ze suprese kostní dřeně, periferní neurotoxicity a mukozitidy.
Pediatrická populace
Předávkování u dětských pacientů může být spojeno s akutní toxicitou ethanolu.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antineoplastikum (taxany), ATC kód: L01CD01.
Paklitaxel je antimikrotubulární agens, které podporuje tvorbu mikrotubulů z tubulinových dimérů a vytvořené mikrotubuly stabilizuje tím, že inhibuje jejich depolymerizaci. Výsledkem této stabilizace je inhibice normální dynamické reorganizace mikrotubulární sítě, která je nezbytná pro interfázi a mitotickou funkci buněk. Kromě toho paklitaxel také indukuje abnormální uspořádání mikrotubulů v průběhu buněčného životního cyklu a vede ke vzniku mnohočetných mikrotubulárních pseudoaster při mitóze.
-
V primární chemoterapii karcinomu ovaria byla účinnost a bezpečnost paklitaxelu hodnocena ve dvou velkých randomizovaných a kontrolovaných studiích (vs. cyklofosfamid 750 mg/m2 /cis-platina 75 mg/m2). Ve studii BMS CA 139 – 209 bylo více než 650 pacientek s primárním ovariálním karcinomem ve stadiu II b-c, III nebo IV léčených paklitaxelem 175 mg/m2/3 hod. s následným podáním cis-platiny (75 mg/m2) nebo kontrolního léku v maximálně devíti léčebných cyklech. Druhá velká studie (GOG-111/BMS CA 139–022) zahrnující více než 400 pacientek s primárním karcinomem ovaria ve stádiu III/IV s reziduálním nálezem > 1 cm po laparatomii nebo se vzdálenými metastázami, hodnotila maximálně 6 cyklů terapie paklitaxelem (135 mg/m2 v průběhu 24 hod.) s následným podáním cis-platiny (75 mg/m2) anebo kontrolního léku. I přesto, že oba terapeutické režimy podávání paklitaxelu nebyly přímo srovnávané, pacientky léčené kombinací paklitaxel / cis- platina vykazovaly vyšší míru odpovědi, delší dobu do progrese a delší přežití ve srovnání sestandardní léčbou. Zvýšená neurotoxicita, artralgie / myalgie, ale snížená myelosuprese byly nalezeny u pacientek s pokročilým karcinomem ovaria léčených 3hodinovou infuzí přípravku paklitaxel/cisplatina v porovnání s pacientkami léčenými kombinací cyklofosfamid/cisplatina.
-
V průběhu adjuvantní léčby karcinomu prsu bylo 3 121 pacientek s pozitivním nálezem v uzlinách buď adjuvantně léčeno paklitaxelem nebo byly bez chemoterapie po předchozích čtyřech cyklech léčby doxorubicinem a cyklofosfamidem (CALGB 9344, BMS CA 139 – 223). Průměrná délka sledování byla 69 měsíců. Celkově vykazovaly pacientky léčené paklitaxelem významné snížení rizika opakování choroby o 18 % v poměru k pacientkám užívajícím samotnou AC léčbu (p=0,0014) a také signifikantní snížení rizika úmrtí o 19 % (p=0,0044). Retrospektivní analýzy ukázaly prospěch ve všech podskupinách pacientek. U pacientek s hormonální receptor negativními nádory či s hormonální receptor neznámými nádory byla zaznamenána 28 % redukce rizika rekurence onemocnění (95 % CI: 0,59 – 0,86). V podskupině pacientek s hormonální receptor pozitivními nádory bylo 9% riziko rekurence onemocnění (95 % CI: 0,78 – 1,07). Studie však nestudovala vliv rozšířené AC léčby po více než čtyřech cyklech. Na bázi této studie samotné není vyloučeno, že pozorovaný účinek může být zčásti způsoben rozdílným průběhem chemoterapie mezi dvěma rameny (AC 4 cykly; AC + paklitaxel 8 cyklů). Proto se má adjuvantní léčba paklitaxelem považovat za alternativu k rozšířené AC terapii. Ve druhé velké klinické studii adjuvantního uzlinově pozitivního karcinomu prsu s podobným průběhem bylo randomizováno 3 060 pacientek, kterým byl podáván resp. nepodáván paklitaxel ve čtyřech cyklech ve vyšší dávce 225/mg/m2 po předcházejících čtyřech cyklech AC terapie (NSABP B- 28, BMS CA 139–270). Průměrná doba sledování byla 64 měsíců. Během ní měly pacientky užívající paklitaxel signifikantně, o 17 % nižší riziko rekurence onemocnění ve srovnání s pacientkami, které užívaly samotnou AC terapii (p=0,006); léčba paklitaxelem byla také spojena se 7 % snížením rizika úmrtí (95 % CI: 0,78 – 1,12). Všechny analýzy podskupin upřednostňovaly režim s paklitaxelem. V této studii měly pacientky s hormonální receptor pozitivními nádory snížené riziko rekurence onemocnění o 23 % (95 % CI: 0,6 – 0,92); v podskupině pacientek s hormonálními receptor negativními nádory bylo riziko rekurence onemocnění sníženo o 10 % (95 % CI: 0,7 – 1,11).
Při primární léčbě metastazujícího karcinomu prsu byla účinnost a bezpečnost paklitaxelu sledována ve dvou pivotních, randomizovaných, kontrolovaných a otevřených studiích fáze III. V první studii (BMS CA 139 – 278) byla porovnávána kombinace bolusu doxorubicinu (50 mg/m2) podaného 24 hod. po aplikaci paklitaxelu (220 mg/m2 v 3 hod. infúzi) (AT) se standardním FAC režimem (5-FU 500 mg/m2, doxorubicin 50 mg/m2, cyklofosfamid 500 mg/m2), přičemž byly oba režimy podávané každé tři týdny po dobu 8 cyklů. Do této randomizované studie bylo zařazeno 267 pacientek s metastazujícím karcinomem prsu, které buď neužívaly chemoterapii, nebo užívaly pouze neantracyklinovou léčbu jako adjuvantní. Výsledky ukázaly signifikantní rozdíl v délce doby do progrese u pacientek užívajících AT režim v porovnání s FAC režimem (8,2 měsíců 6,2 v porovnání se 6,2 měsíci; p=0,029). Doba přežívání byla vyšší u režimu paklitaxel / doxorubicin (AT) v porovnání s režimem FAC (23,0 měsíců 18,3 v porovnání s 18,3 měsíců; p=0,004). V AT terapeutickém režimu užívalo 44% pacientek následnou chemoterapii, která v 7 % zahrnovala taxany, v FAC režimu užívalo následnou chemoterapii 48 % pacientek a taxany byly do terapie zahrnuty v 50 %. Celkový poměr odpovědi byl rovněž signifikantně vyšší v AT režimu než v FAC režimu (68 % vs. 55 %). V režimu paklitaxel/doxorubicin byla úplná odpověď 19 % ve srovnání s 8 % odpovědí v režimu FAC. Všechny výsledky účinnosti byly postupně potvrzené nezávislým zaslepeným hodnocením.
Ve druhé pivotní studii byla hodnocena účinnost a bezpečnost kombinace paklitaxelu a Herceptinu v plánované analýze podskupiny studie HO648g (pacientky s metastazujícím karcinomem prsu, které byly léčeny v předcházející adjuvantní terapii antracykliny). Účinnost přípravku Herceptin v kombinaci s paklitaxelem u pacientek, které nebyly léčené předcházející adjuvantní terapií antracykliny, nebyla prokázána. Kombinace trastuzumabu (úvodní dávka 4 mg/kg, poté 2 mg/kg týdně) a paklitaxelu (175 mg/m2) v 3hodinové infuzi každé tři týdny byla porovnávána s léčbou samotným paklitaxelem (175 mg/m2) v 3hodinové infuzi každé tři týdny u 188 pacientek s metastazujícím karcinomem prsu, u kterých se projevila výrazná exprese HER2 (2+ nebo 3+ podle imuno-histochemického vyšetření) a které již absolvovaly léčbu antracykliny. Paklitaxel byl podáván každé tři týdny minimálně v šesti cyklech, zatímco trastuzumab byl podáván jedenkrát týdně až do progrese onemocnění. Studie ukázala výrazný přínos kombinace paklitaxel / trastuzumab s ohledem na dobu do progrese (6,9 měsíců 3,0 vs. 3 měsíce), míru odpovědi na léčbu (41 % vs. 17 %) a délku trvání odpovědi (10,5 měsíců 4,5 vs. 4,5 měsíce) ve srovnání s podáváním samotného paklitaxelu. Mezi nejvýznamnější případy toxicity vyskytující se při podávání kombinace paklitaxel/trastuzumab patřila srdeční dysfunkce (viz bod 4.8).
Při léčbě pokročilého nemalobunečného karcinomu plic bylo hodnoceno podávání palitaxelu v dávce 175 mg/m2 s následným podáním cis-platiny 80 mg/m2 ve dvou klinických studiích fáze III u 367 pacientů s NSCLC. Obě studie byly randomizované, v jednom případě byla porovnávána uvedená léčba cis-platinou 100 mg/m2, v druhém případě léčba teniposidem 100 mg/m2 s následným podáním cis-platiny 80 g/m2 (367 pacientů v porovnávané skupině). Výsledky byly v obou případech podobné. U primárního parametru mortality nebyly nalezeny významné rozdíly mez režimem zahrnujícím paklitaxel a porovnávaným léčebným režimem (medián přežití 8,1 a 9,5 měsíců při režimu s paklitaxelem a 8,6 a 9,9 měsíců v porovnávané skupině). Ani u ukazatelů přežití bez progrese nebyly zjištěny významné rozdíly mezi oběma způsoby léčby. V oblasti míry odpovědi na léčbu byl zaznamenán významný přínos. Výsledky ukazatelů kvality života poukazují na to, že léčba paklitaxelem méně snižuje chuť k jídlu a vykazuje nižší výskyt periferní neuropatie (p<0,008).
V léčbě KS souvisejícího s AIDS byla účinnost a bezpečnost paklitaxelu hodnocena v nesrovnávací studii u pacientů s pokročilým KS dříve léčených systémovou chemoterapií. Výsledným primárním ukazatelem byla nejlepší nádorová odpověď. Ze 107 pacientů bylo 63 rezistentních na liposomální antracykliny. Tato podskupina je považována za základ populace vhodné pro terapii. Celkový poměr úspěšnosti (úplná / částečná odpověď) po 15 léčebných cyklech byla 57 % (CI 44 – 70 %) u pacientů rezistentních na liposomální antracykliny. Více než 50 % odpovědí se zachyceno po prvních třech cyklech. U pacientů rezistentních na proteázové inhibitory byla rychlost odpovědi srovnatelná u pacientů, kteří nikdy neužívali inhibitory proteáz (55,6 %), a těch, kteří je užívali nejméně 2 měsíce před léčbou paklitaxelem (60,9 %). Medián časové progrese v základní skupině byl 468 dní (95 % CI 257-NE). Medián přežití nebyl sumarizován, ale hranice nižší než 95 % představovala v základní skupině pacientů 617 dní.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po intravenózním podání paklitaxel vykazuje dvoufázový pokles plasmatické koncentrace.
Absorpce
Farmakokinetické parametry paklitaxelu byly zjišťovány po 3hodinových a 24hodinových infuzích dávek 135 a 175 mg/m2. Poločas eliminace se pohybuje mezi 3,0 až 52,7 hodinami, hodnoty celkové clearance mezi 11,6 až 24,0 l/hod/m2. Celková clearance se při vyšších plasmatických hladinách paklitaxelu snižuje. Střední hodnota distribučního objemu se za rovnovážného stavu pohybuje mezi 198 až 688 l/m2, což svědčí o rozsáhlé extravaskulární distribuci, respektive o vazbě na tkáně. Při 3hodinové infuzi zvyšujících se dávek se hladiny v krvi zvyšovaly nelineárně s dávkami. Při 30% zvýšení dávky ze 135 mg/m2 na 175 mg/m2 se Cmax zvýšila o 75 % a AUCo.v o 81 %.
Distribuce
Po intravenózní dávce 100 mg/m2 podané formou 3hodinové infuze 19 pacientům s KS byla Cmax 1530 ng/ml (v rozmezí 761 – 2860 ng/ml) a AUC 5619 ng/h/ml (v rozmezí 2609 – 9428 ng/h/ml). Clearance byla 20,6 l/h/m2 (rozmezí 11 – 38) a distribuční objem byl 291 l/m2 (v rozmezí 121 – 638).
Průměrný poločas eliminace byl 23,7 hodin (rozmezí 12 – 33).
Interindividuální variabilita farmakokinetiky paklitaxelu byla minimální. Kumulace paklitaxelu po opakovaných léčebných cyklech nebyla zaznamenána.
Ze studií in vitro lze soudit, že na proteiny lidského séra se váže 89 až 98 % léčivého přípravku. Cimetidin, ranitidin, dexamethason ani difenhydramin vazbu paklitaxelu na bílkoviny neovlivňují.
Eliminace
Způsob eliminace paklitaxelu u lidí nebyl zcela objasněn. Močí se vyloučí 1,3 až 12,6 % podané dávky v nezměněné formě, což svědčí pro rozsáhlou extrarenální clearence látky. Hlavní eliminační mechanismy paklitaxelu jsou pravděpodobně metabolismus v játrech a vylučování žlučí. Paklitaxel se primárně metabolizuje enzymatickým systémem cytochromu P450. Po podání značeného paklitaxelu se průměrně 26 % radioaktivity vyloučilo stolicí jako 6a-hydroxypaklitaxel, 2 % jako 3'-p- hydroxypaklitaxel a 6 % jako 6a-3'-p-dihydroxy-paklitaxel. Vznik těchto hydroxylovaných metabolitů katalyzují isoenzymy CYP2C8 a CYP3A4, případně –2C8 a –3A4. Vliv renální a jaterní dysfunkce na farmakokinetiku paklitaxelu při 3hodinové infuzi nebyl dostatečně prostudován. U jediného pacienta s hemodialýzou nebyly při 3hodinové infuzi paklitaxelu v dávce 135 mg/m2 nalezeny rozdíly oproti nedialyzovaným pacientům.
V klinických studiích, ve kterých byl paklitaxel a doxorubicin podáván současně, byla distribuce a eliminace doxorubicinu a jeho metabolitů prodloužena. Celková plasmatická expozice doxorubicinu byla o 30 % vyšší, pokud se paklitaxel podával bezprostředně po doxorubicinu, než když byl mezi jednotlivým podáním přípravků 24hodinový interval.
Při použití paklitaxelu v kombinaci s jinými přípravky si prosím prostudujte dokumenty Souhrn údajů o přípravku cis-platina, doxorubicin nebo trastuzumab s uváděnými údaji pro jejich použití.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Karcinogenní účinky paklitaxelu nebyly studovány. Na základě farmakodynamického mechanismu účinku je však třeba považovat paklitaxel za potenciálně karcinogenní a genotoxickou látku. V testovaných savčích systémech in vitro i in vivo byl zjištěn mutagenní účinek paklitaxelu.
Bylo prokázáno, že paklitaxel je embryotoxický a fetotoxický u králíků, a že snižuje fertilitu u
potkanů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Glyceromakrogol-ricinoleát
Kyselina citronová
Bezvodý ethanol (395 mg/ml)
6.2 Inkompatibility
Polyoxyethylovaný ricinový olej může z polyvinylchloridových (PVC) nádob z měkčeného plastu vyluhovat látku DEHP (di-[2-ethylhexyl]ftalát) v množstvích, která se zvyšují s prodlužující se dobou kontaktu obou látek. Proto paklitaxel ani po zředění nesmí přijít do kontaktu s PVC.
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.
6.3 Doba použitelnosti
Injekční lahvička před otevřením:
3 roky
Po otevření lahvičky:
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek po otevření uchováván po dobu 28 dní při teplotě 25°C. Jiná doba a podmínky uchovávání jsou v odpovědnosti uživatele.
Po naředění:
Chemická a fyzikální stabilita po naředění byla prokázána na dobu 72 hodin při teplotě 25 °C. Z mikrobiologického hlediska má být naředěný přípravek použit okamžitě.
Zředěné roztoky se nemají uchovávat v chladničce.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při teplotě 2 až 8 ° C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem a mrazem.
Podmínky uchovávání po naředění přípravku jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Bezbarvá skleněná lahvička typu I o obsahu 8 ml, 20 ml nebo 50 ml (uzavřená bromobutylovou pryžovou zátkou) obsahující 30 mg, 100 mg nebo 300 mg paklitaxelu v 5 ml, 16,7 ml nebo 50 ml roztoku. Papírová krabička.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Manipulace: Jako se všemi cytostatiky, také s paklitaxelem je třeba zacházet velmi opatrně. Ředění se má provádět za aseptických podmínek personálem kvalifikovaným na práci s cytostatiky a v určených prostorech. Je třeba používat ochranné rukavice. Je nutné se vyhnout přímému kontaktu látky s kůží a sliznicemi. V případě kontaktu je třeba kůži umýt mýdlem a vodou. Při místním kontaktu bylo pozorování bodání, pálení a zarudnutí. Při styku se sliznicí je třeba postižené místo důkladně opláchnout vodou. Při vdechnutí látky byla pozorována dyspnoe, bolest na hrudníku, pálení v krku a nauzea.
Při uchovávání neotevřených lahviček v chladničce může vzniknout sraženina, která se po ohřátí na pokojovou teplotu rozpustí i bez protřepání, případně po mírném protřepání lahvičky. Kvalita léku tím není ovlivněna. Jestliže roztok zůstává i nadále zkalený nebo se v něm objeví nerozpustná sraženina, je nutno lahvičku zlikvidovat.
Při opakovaných odběrech přípravku si lahvičky zachovávají mikrobiologickou, chemickou a fyzikální stabilitu po dobu 28 dní při teplotě 25°C. Odlišná doba a podmínky skladování závisí na zvážení uživatele, který pak nese příslušnou odpovědnost.
Při manipulaci se nesmí používat Chemo Dispensing Pin nebo podobný nástroj s hroty, protože by mohl způsobit porušení zátky lahvičky, které by vedlo ke ztrátě sterility.
Příprava roztoku k i.v. podání: paklitaxel se před infuzí musí asepticky zředit na konečnou koncentraci 0,3 – 1,2 mg/ml infuzního roztoku. K naředění lze použít 0,9% roztok chloridu sodného nebo 5% roztok glukózy, nebo 5% roztok glukózy s 0,9% roztokem chloridu sodného, anebo 5% roztok glukózy v Ringerově roztoku.
Chemická a fyzikální stabilita takto připravených roztoků byla prokázána při teplotě 5°C a 25°C po dobu 72 hodin po naředění. Z mikrobiologického hlediska se má roztok použít okamžitě. Pokud se tak nestane, pak doba a podmínky uchovávání závisí na zodpovědnosti uživatele.
Připravené roztoky mohou být jemně zkalené, zákal je způsoben vehikulem a nedá se filtrací odstranit. Paklitaxel se má podávat za použití filtru v infuzní soupravě s mikroporézní membránou < 0,22 |im (viz bod 6.6). Při simulovaném podávání infuzní soupravou s in-line filtrem nebyla pozorována žádná významná ztráta účinnosti přípravku.
Při podávání paklitaxelu byl vzácně pozorován vznik sraženiny obvykle ke konci 24hodinové infuze. Příčiny jejího vzniku nejsou osvětleny a je pravděpodobně způsobena přesycením naředěného roztoku. K minimalizaci vzniku sraženiny je třeba podávat paklitaxel co nejdříve po naředění, přičemž je třeba zabránit nadměrnému protřepávání roztoku. Infuzní soupravu je třeba před použitím důkladně propláchnout. Po dobu infúze je třeba pravidelně sledovat vzhled roztoku a v případě vzniku sraženiny ji ihned přerušit.
Pro minimalizaci kontaktu pacienta s DEHP, který se může uvolňovat z infuzních vaků, souprav nebo jiných lékařských nástrojů vyrobených z PVC, má být naředěný roztok paklitaxelu uchováván v lahvích neobsahujících PVC (sklo, polypropylén) nebo ve vacích (polypropylén, polyolefin) a rovněž soupravy použité k podávání nemají obsahovat DEHP. Použití filtrů (např. IVEX-2), které obsahují krátkou přívodní nebo vývodní trubici z PVC nevedlo k významnému uvolňování DEHP.
Likvidace: všechny pomůcky použité při přípravě, podávání nebo manipulaci s paklitaxelem se musí likvidovat podle předpisů pro manipulaci s cytotoxickými látkami.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Mylan S.A.S.
117 allée des Parcs
69 800 Saint-Priest
Francie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
44/172/07-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 21. 3. 2007
Datum posledního prodloužení registrace: 12. 9. 2010
Další informace o léčivu PACLITAXEL MYLAN
Jak
se PACLITAXEL MYLAN
podává: intravenózní podání - koncentrát pro infuzní roztok
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Injekční lahvička
Velikost
balení: 1X5ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Mylan S.A.S., Saint-Priest
E-mail: officecz@mylan.com
Telefon: +420 222 004 400