Souhrnné informace o léku - NEUROLITE
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKUNEUROLITE
0,9 mg, kit pro radiofarmakum
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna lahvička (A) obsahuje Bicisati dihydrochloridum 0,9 mg.
Po označení přípravku Neurolite sterilním, apyrogenním technecistanem-(99mTc) sodným bez oxidačních přísad vznikne komplex technecium [(Tc-99m)-N,N'(1, 2-ethlenediyl)bis-L-cysteine diethyl ester bicisát-(99mTc)]. Radionuklid není součástí tohoto kitu.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
3. LÉKOVÁ FORMAKit pro radiofarmakum.
Lahvička A: prášek pro injekční roztok, bílý lyofilizát
Lahvička B: rozpouštědlo pro injekční roztok, čirý bezbarvý roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům.
Po označení sterilním, apyrogenním technecistanem-(99mTc) sodným bez oxidačních přísad je získaný roztok indikován pro:
Scintigrafie pomocí bicisátu-(99mTc) určené k vyhodnocení regionálních abnormalit v prokrvení mozku u dospělých pacientů s onemocněním centrální nervové soustavy.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Doporučená aktivita pro intravenózní podání po přípravě injekce s technecistanem-(99mTc) sodným, Ph. Eur. je 740 MBq u pacienta s průměrnou tělesnou hmotností 70 kg.
V odůvodněných případech lze podat i vyšší aktivity (až 1700 MBq) za předpokladu, že pacient může močit minimálně každé dvě hodiny.
Porucha funkce ledvin
Neurolite se nedoporučuje používat u pacientů s poruchou funkce ledvin vzhledem k nedostatečným údajům o bezpečnosti a účinnosti.
Pediatrická populace
Neurolite se nedoporučuje používat u dětí mladších 18 let vzhledem k nedostatečným údajům o bezpečnosti a účinnosti.
Způsob podání
Tento léčivý přípravek musí být před podáním pacientovi rekonstituován.
Zobrazení by mělo být provedeno do 6 hodin po podání přípravku.
Dávka pro pacienta musí být před aplikací pacientovi změřena vhodným měřičem radioaktivity. Rovněž se doporučuje zkontrolovat radiochemickou čistotu před podáním přípravku pacientovi.
Návod pro přípravu pacienta je uveden v bodě 4.4.
Návod k přípravě a ke kontrole radiochemické čistoty radiofarmaka je uveden v bodě 12.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Možnost přecitlivělosti nebo anafylaktické reakce
Objeví-li se hypersenzitivní nebo anafylaktické reakce, je nutno podávání léčivého přípravku okamžitě ukončit a podle potřeby zahájit intravenózní léčbu. Pro zajištění okamžité pomoci při náhlých příhodách je nutné, aby byly ihned k dispozici potřebné léčivé přípravky a vybavení jako jsou endotracheální trubice a ventilátor.
Odůvodnění individuálního přínosu/rizika
Těhotenství, viz bod 4.6.
U každého pacienta musí být vystavení ionizujícímu záření odůvodněno předpokládaným přínosem. Podaná aktivita by v každém případě měla být při získávání požadovaných diagnostických informací co nejnižší.
U pacientů se sníženou funkcí ledvin je nutné pečlivé posouzení indikace, neboť u těchto pacientů je možná zvýšená radiační expozice.
Porucha funkce ledvin
U těchto pacientů je nutné pečlivé posouzení poměru přínosů a rizik, protože hrozí možné riziko zvýšené radiační expozice.
Pediatrická populace
Informace k použití v pediatrické populaci viz bod 4.2.
Příprava pacienta
Pacientovi se doporučí zvýšit příjem tekutin perorálně, pokud k tomu neexistuje lékařská kontraindikace a dále je vyzván k co nejčastějšímu močení, aby se snížila radiační zátěž močového měchýře.
Zvláštní varování
Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, tj. v podstatě je „bez sodíku“.
Vysoký průtok krve mozkem by mohl být podhodnocen.
Opatření týkající se rizika pro životní prostředí jsou uvedena v bodě 6.6.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Žádné lékové interakce nebyly doposud popsány.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Reprodukční studie na zvířatech nebyly s bicisátem-(99mTc) provedeny a nebyly provedeny žádné studie u těhotných žen.
Ženy ve fertilním věku
Je-li nutné podat radiodiagnostický přípravek ženě ve fertilním věku, je vždy nutné zjistit, zda není žena v jiném stavu. Každá žena, u které došlo k vynechání menstruace, má být považována za těhotnou, dokud se neprokáže opak. V případě nejistoty je důležité snížit radiační zátěž na minimum vzhledem k získání požadovaných klinických informací. Zváženy by měly být i jiné alternativní techniky bez použití ionizujícího záření.
Těhotenství
Radionuklidová vyšetření prováděná u těhotných žen znamenají také radioaktivní zátěž pro plod. Po dobu těhotenství by měla být provedena pouze nezbytná vyšetření, a to za předpokladu, že přínos převýší riziko, kterému je vystavena matka a plod.
Kojení
Před podáním radiofarmaka kojícím ženám by se mělo zvážit, zda je možné vyšetření odložit až matka ukončí kojení, a je-li zvolené radiofarmakum nejvhodnější, přičemž se bere v úvahu jeho vylučování do mateřského mléka. Pokud je podání přípravku shledáno jako odůvodněné je nutné kojení na 12 hodin přerušit a odsáté mléko zlikvidovat. S kojením se může opět začít, je-li úroveň radiační dávky pro dítě nižší než 1 mSv.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Diagnostické zobrazovací vyšetření s bicisátem-(99mTc) nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Hlášené nežádoucí účinky po podání přípravku NEUROLITE v klinických hodnoceních (1022 pacientů) byly zpravidla mírné až střední intenzity a přechodného trvání.
Během programu klinického hodnocení byla nežádoucí příhoda hlášena u 5,9 % pacientů. Nejčastěji hlášené nežádoucí příhody jsou bolest hlavy (1,0 %) a agitovanost (0,5 %).
Frekvence níže uvedených nežádoucích účinků je definována dle následující konvence:
velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (nelze odhadnout z dostupných údajů).
Poruchy nervového systému | Časté: bolest hlavy Méně časté: agitovanost, křeče, porucha čichu (projevující se přechodným vnímáním mírně aromatického zápachu), spavost, halucinace, úzkost, závrať |
Srdeční poruchy: | Méně časté: angina pectoris, srdeční selhání |
Cévní poruchy: | Méně časté: synkopa, hypertenze |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: | Méně časté: apnoe, cyanóza |
Gastrointestinální poruchy: | Méně časté: zácpa, nevolnost, dyspepsie, průjem |
Poruchy kůže a podkožní tkáně: | Méně časté: vyrážka |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: | Méně časté: bolest zad |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace: | Méně časté: malátnost |
Poruchy imunitního systému: | Vzácné: reakce hypersenzitivity (projevující se jako svědění, zarudnutí kůže, kopřivka, nevolnost, otok obličeje nebo rtů, oční překrvení, nízký krevní tlak). Vzácné: mírné až těžké anafylaktické reakce (projevující ve formě otoků, otékání rtů, nízký krevní tlak) |
Vystavení ionizujícímu záření je spojeno se vznikem rakoviny a možným vývojem dědičných vad.
U většiny diagnostických vyšetření v nukleární medicíně je obdržená ekvivalentní dávka menší než 20 mSv. Vzhledem k tomu, že při podání maximální doporučené aktivity 1700 MBq je efektivní dávka 13,6 mSv, měly by se tyto nežádoucí účinky projevit jen s nízkou pravděpodobností.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
4.9 PředávkováníV případě podání nadměrné radiační dávky přípravku NEUROLITE musí být absorbovaná dávka pacientem redukována tam, kde je to možné, zvýšením eliminace radionuklidu z těla častým močením a defekací. Může být užitečné odhadnout efektivní dávku, která byla podána.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diagnostická radiofarmaka; centrální nervový systém
ATC kód: V09AA02
Farmakodynamické účinky
Vzhledem k malým množstvím podávaného diagnostika se neočekávají žádné farmakodynamické účinky bicisátu-(99mTc).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po rekonstituci přípravku NEUROLITE s technecistanem-(99mTc) sodným se vytvoří komplex [(99mTc)-N,N'-(1,2-ethylenediyl)bis-L-cysteine diethyl ester bicisát-(99mTc)].
Bicisát-(99mTc) může existovat ve čtyřech stereochemicky odlišných formách v závislosti na stereochemii komponenty bicisátu. Studie prokázaly stereoselektivní retenci a metabolismus v mozku pouze u derivátu L, L. Naproti tomu komplex 99mTc odvozený od izomeru D, D prochází krevní bariérou mozku a je odbouráván mozkem, avšak nevykazuje ani retenci ani není metabolizován v zaznamenatelném rozsahu. Z tohoto důvodu je v přípravku použit pouze izomer L, L. Studie na zdravých dobrovolnících naznačují dobrý počáteční záchyt přípravku bicisátu-(99mTc) v mozku s hodnotami v rozmezí mezi 4,8 – 6,5 % injikované dávky v průběhu několika málo minut po injekci. Záchyt a retence bicisátu-(99mTc) v mozku je dostatečná, aby umožňovala zobrazení mozku metodou SPECT bezprostředně po aplikaci diagnostické dávky. Vyplavování bicisátu-(99mTc) z mozku je velmi pomalé. Jeho distribuce v mozku se nemění minimálně po dobu šesti hodin po injekci a je blízká distribuci 133Xe-xenonu, který slouží jako standard pro měření minutového průtoku krve v mozku.
Eliminace
Eliminace bicisátu-(99mTc) z krve je rychlá, 1 hodinu po podání preparátu zbývá v krvi méně než 5 % injikované dávky. V průběhu pěti minut po podání bicisátu-(99mTc) je většina aktivity v žilné krvi ve formě metabolitů. V průměru 74 % injikované dávky je vylučováno močí v průběhu prvních 24 hodin po injekci, přičemž až 50 % injikované dávky je vyloučeno během prvních 2 hodin. Protože stěna močového měchýře je kritický orgán, je možno dávky záření redukovat hydratací a zvýšenou frekvencí močení. Bicisát-(99mTc) a jeho hlavní metabolit se neváží na bílkoviny séra.
U člověka bylo prokázáno, že zvýšení průtoku krve nad normální fyziologickou úroveň bude mít za následek podhodnocení relativního průtoku, což je známo i o obdobných preparátech značených pomocí technecia-99mTc.
Farmakokinetická studie s bicisátem-(99mTc) u pacientů s neurologickými příznaky nebyla provedena. Avšak dr. Vidabaek a dr. Moretti prováděli u neurologických pacientů opakovaná podání tohoto radiofarmaka a pomocí vyšetření SPECT zjistili, že u nich nedochází ke změnám distribuce bicisátu-(99mTc) v čase.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuStudie toxicity jednotlivé a opakované dávky na hlodavcích, psech a opicích neprokázaly žádné známky toxicity přípravku u dávek do 123 až 5882 násobku maximální dávky pro člověka. U králíků bylo zjištěno lehké a reverzibilní perivaskulární dráždění. Teratologické studie a studie týkající se reprodukce zvířat nebyly s tímto přípravkem prováděny. Rovněž nebyly provedeny dlouhodobé studie karcinogenního potenciálu bicisátu-(99mTc) a nebylo sledováno ovlivnění plodnosti samců a samic.
Výsledky testů měření primárních cílových ukazatelů naznačují, že přípravek nemá in vitro genotoxické účinky, a že účinná složka bicisát dihydrochlorid není genotoxická in vivo.
Tato data podporují závěr, že přípravek není mutagenní za podmínek běžného klinického používání.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Lahvička A
Dihydrát chloridu cínatého
Dihydrát dinatrium-edetátu
Mannitol
Kyselina chlorovodíková
Dusík
Lahvička B
Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného
Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
Voda na injekci
Injekční lahvičky neobsahují žádné konzervační látky.
6.2 Inkompatibility
Účinnost značení techneciem závisí na zachování cínatého iontu v redukovaném stavu. Z toho vyplývá, že by se nemělo pracovat s roztokem technecistanu-(99mTc) sodného inj., obsahujícím oxidační činidla.
Pro zajištění stability Tc-99m komplexu by se přípravek neměl podávat v jedné injekční stříkačce s dalšími injectabilis.
6.3 Doba použitelnosti
Doba použitelnosti neznačeného přípravku je 18 měsíců.
Chemická a fyzikální stabilita značeného přípravku byla stanovena do 8 hodin. Po označení uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Lahvičky jsou vloženy do papírové krabičky. Každá krabička obsahuje dvě lahvičky, jedna lahvička A obsahuje ligand a druhá lahvička B tlumivý roztok.
Injekční lahvičky (5 ml), borosilikátové sklo, uzavřené šedou halobutylovou pryžovou zátkou a hliníkovou objímkou. Vnější obal – papírová krabička.
Balení tvoří jedna lahvička A a jedna lahvička B, anebo pět lahviček A a pět lahviček B.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Radiofarmaka mohou být přijímána, používána a podávána pouze kvalifikovanými osobami, v klinických zařízeních k tomu určených Jejich příjem, uchovávání, použití, přeprava a likvidace podléhají příslušným předpisům a povolením kompetentních národních orgánů. Radiofarmaka musí být připravována uživatelem takovým způsobem, který splňuje požadavky na radiační bezpečnost, tak i na farmaceutickou kvalitu. Je nutno dodržovat aseptické postupy v souladu s požadavky správné výrobní praxe pro léčiva.
Obsahy lahviček jsou určeny pouze pro použití za účelem přípravy technecia bicisátu-(99mTc) a nikoliv pro přímé podání dospělému pacientovi bez předchozí přípravné procedury.
Pokud je v kterémkoli okamžiku přípravy narušena celistvost lahvičky, nesmí se přípravek použít.
S bicisátem-(99mTc) a stejně tak s ostatními radiofarmaky se musí zacházet s opatrností a musí být používána příslušná bezpečnostní opatření, aby se minimalizovalo vystavení klinického personálu a dospělých pacientů ionizujícímu záření.
Obsah soupravy není před použitím radioaktivní. Po přidání technecistanu-(99mTc) sodného inj., musí však být používáno příslušné stínění konečného přípravku.
Podávání radiofarmak představuje pro personál riziko vnějšího ozáření nebo kontaminace močí, zvratky, atd. Je tudíž vyžadována ochrana před zářením v souladu s národními předpisy.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Lantheus MI UK Limited
Festival House
39 Oxford Street
Newbury, Berkshire RG 14 1 JG
Velká Británie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
88/581/00-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
29.11.2000 / 2.11.2016
10. DATUM REVIZE TEXTU
2.11.2016
11. DOZIMETRIE
Technecium-(99mTc) se získává z (99Mo/99mTc) generátoru a přeměňuje se emisí záření gama s energií 140 keV a s poločasem 6,02 hodin na technecium-(99Tc), které je, vzhledem ke svému dlouhému poločasu přeměny 2,13 × 105 roků, považováno za téměř stabilní.
Efektivní dávka (E) po podání (maximální doporučené) aktivity 1700 MBq je pro dospělého člověka o hmotnosti 70 kg asi 13,6 mSv.
-
12. NÁVOD PRO PŘÍPRAVU RADIOFARMAK
Příprava bicisátu-(99mTc) z přípravku NEUROLITE se musí provést asepticky následujícím postupem:
-
1. Před přidáním roztoku technecistanu-(99mTc) sodného inj. do lahvičky B (lahvička s tlumivým roztokem) napište naměřenou aktivitu, datum a čas přípravy do určeného prostoru na štítku lahvičky. Pak odtrhněte symbol radioaktivity a připevněte jej rovněž na lahvičku.
-
2. Při přípravě používejte vodotěsné rukavice. Sejměte plastiková víčka z lahviček kitu a dezinfikujte horní část uzávěru lahviček lihem.
-
3. Vložte lahvičku B, kterou příslušným způsobem označíte datem, dobou přípravy, objemem a aktivitou, vložte do vhodného stínění.
-
4. Do sterilní stíněné injekční stříkačky natáhněte asepticky sterilní apyrogenní roztok technecistanu-(99mTc) sodného, max. 3,70 GBq (100 mCi) o objemu přibližně 2,0 ml a přidejte do lahvičky B. Bez vytažení jehly odstraňte odpovídající objem plynu tak, aby se v lahvičce vyrovnal tlak.
-
5. Pomocí sterilní stíněné injekční stříkačky rychle injikujte do lahvičky A (lahvička s lyofilizátem) 3,0 ml sterilního 0,9% roztoku chloridu sodného pro injekce (bez antibakteriálních přísad), pro rozpuštění obsahu. Bez vytažení jehly odstraňte odpovídající objem plynu tak, aby se v lahvičce vyrovnal tlak. Obsah lahvičky několikanásobným obrácením zhomogenizujte.
-
6. Jinou sterilní injekční stříkačkou bezprostředně (do 30 sekund) přeneste 1,0 ml roztoku z lahvičky A do lahvičky B. Lahvičku A okamžitě zlikvidujte.
-
7. Obsah lahvičky B zamíchejte po dobu několika sekund a nechte směs odstát po dobu 30 minut při pokojové teplotě.
-
8. Před podáním pacientovi stanovte radiochemickou čistotu, jak je uvedeno dále. Zjistíte-li vizuální kontrolou hmotné částečky anebo zabarvení, tak přípravek nepoužívejte.
-
9. Změřte aktivitu lahvičky vhodným měřičem radioaktivity. Napište údaje o radioaktivitě, celkovém objemu, času přípravy a době použitelnosti přípravku na štítek a připevněte ho na stínění lahvičky.
-
10. Reagenční lahvičku obsahující bicisát-(99mTc) uchovávejte při teplotě do 25 °C do doby použití. Po uplynutí této doby přípravek za aseptických podmínek zlikvidujete. Lahvička neobsahuje konzervační prostředky.
-
11. Likvidace odpadu musí být provedena v souladu s předpisy pro nakládání s radioaktivními odpady.
Poznámky: Dodržujte výše uvedené instrukce pro přípravu. Přípravek musí být spotřebován do 8 hodin po přípravě.
Další informace o léčivu NEUROLITE
Jak
se NEUROLITE
podává: intravenózní podání - kit pro radiofarmakum
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Injekční lahvička
Velikost
balení: 5+5X1ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Lantheus MI UK Limited, Newbury, Berkshire
E-mail: vpois@lacomed.cz