Souhrnné informace o léku - MUCOLEN 3 MG /ML
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
MUCOLEN 3 mg/ml
sirup
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Ambroxoli hydrochloridum 15 mg v 5 ml sirupu.
Pomocné látky se známým účinkem: sorbitol, čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Sirup
Popis přípravku: světle hnědožlutý, opalescentní roztok charakteristické vůně po medu.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek MUCOLEN 3 mg/ml mohou užívat děti od útlého kojeneckého věku, dospívající i dospělí při symptomatické léčbě akutních i chronických onemocnění respiračního traktu spojených se stagnací viskózního hlenu v dýchacích cestách, zvláště při akutní exacerbaci chronických bronchitid, bronchiálním astmatu, obstruktivní bronchitidě, při bronchopneumonii, bronchiektáziích, sinusitidách. Před a po operacích s riziky plicních komplikací.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Denní terapeutické rozmezí se pohybuje mezi 1,2–1,6 mg ambroxolu na kg tělesné hmotnosti. Sirup se užívá rozděleně ve 2 či 3 dílčích dávkách nezávisle na jídle, zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny.
Dospělí a dospívající nad 12 let užívají první 2 až 3 dny obvykle 10 ml 3× denně, poté je možné dávku snížit na 5 ml 3× denně.
Pediatrická populace
Přípravek je možno podávat i dětem v dávkování:
Děti 5–12 let: | 5 ml 2× nebo 3× denně |
Děti 2–5 let: | 2,5 ml 3× denně |
Děti do 2 let: | 2,5 ml sirupu 2× denně |
Způsob podání
K odměření dávky je přiložen dávkovač. Před odměřením je potřeba roztřepat sediment z medu, který se může časem tvořit na dně lahvičky.
Během léčby ambroxolem je třeba pít dostatečné množství tekutin, aby se usnadnilo zředění sekretu a jeho vykašlání z dýchacích cest.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Těžké onemocnění jater a ledvin.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Zvýšené opatrnosti je třeba u pacientů s polinózou, obvykle se u nich vyskytuje i alergie na med. Pacienti s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku mohou přípravek užívat na základě pečlivého zvážení přínosu a rizika léčby.
Při snížené funkci ledvin nebo těžké hepatopatii se smí ambroxol podávat se pouze po poradě s lékařem. Stejně tak jako u ostatních přípravků, které jsou metabolizovány v játrech a následně eliminovány ledvinami, lze u těžké poruchy funkce ledvin očekávat kumulaci metabolitů ambroxolu vytvořených v játrech. Je třeba prodloužit dávkovací interval nebo podávat nižší dávky.
Přípravek by měl být podáván s opatrností při porušené bronchomotorice a větším nahromadění hlenu, z důvodů jeho městnání.
Byla zaznamenána hlášení závažných kožních reakcí souvisejících s podáním ambroxolu, jako je například erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom (SJS)/toxická epidermální nekrolýza (TEN) a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP). Pokud se objeví symptomy nebo příznaky progresivní kožní vyrážky (někdy ve formě puchýřů nebo slizničních lézí), je nutno neprodleně ukončit podávání ambroxolu a vyhledat lékařskou pomoc.
Přípravek MUCOLEN 3 mg/ml obsahuje sorbitol a čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu).
Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly hlášeny žádné klinicky závažné nežádoucí interakce s jinými léky.
Při současném užívání ambroxolu s amoxicilinem, cefuroximem, erytromycinem a doxycyklinem byly zaznamenány vyšší koncentrace těchto antibiotik v plicní tkáni a bronchiálním sekretu.
Látky tlumící kašel (antitusika, např. kodein) brání vykašlávání hlenu a mohou potlačovat kašlací reflex, proto se jejich současné užívání s ambroxolem nedoporučuje.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Ambroxol prochází placentární bariérou. Preklinické studie nenasvědčují přímým nebo nepřímým škodlivým účinkům, pokud se týká těhotenství, vývoje embrya a plodu, porodu nebo postnatálního vývoje. Rozsáhlé klinické zkušenosti po 28. týdnu těhotenství neodhalily žádný důkaz škodlivých účinků pro plod. Přesto by měly být dodržovány obecné zásady užívání léků během těhotenství. Zvláště v prvním trimestru není užívání ambroxolu doporučeno.
Kojení
Ambroxol přechází do mateřského mléka. Přestože by neměly být očekávány nepříznivé účinky na kojené děti, užívání přípravku MUCOLEN 3 mg/ml se kojícím ženám nedoporučuje.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nebyl zaznamenán žádný účinek ambroxolu na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Studie na vliv ambroxolu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly prováděny
4.8 Nežádoucí účinky
Ambroxol je všeobecně dobře snášen.
V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky ambroxolu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
MedDRA třídy orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinek |
Poruchy imunitního systému | Vzácné | hypersenzitivní reakce |
Není známo | anafylaktické reakce včetně anafylaktického šoku, angioedému a pruritu | |
Poruchy nervového systému | Časté | dysgeusie (např. změny chutě) |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | Časté | faryngeální hypestezie |
Není známo | sucho v hrdle | |
Gastrointestinální poruchy | Časté | nevolnost, orální hypestezie, |
Méně časté | zvracení, průjem, dyspepsie, bolest břicha, sucho v ústech | |
Poruchy kůže a podkožní tkáně | Vzácné | vyrážka, kopřivka |
Není známo | závažné nežádoucí kožní reakce (včetně erythema multiforme, Stevens-Johnsonova syndromu/toxické epidermální nekrolýzy a akutní generalizované exantematózní pustulózy) (viz bod 4.4) | |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Méně časté | únava |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
4.9 Předávkování
Do současné doby nebyly zaznamenány žádné specifické projevy předávkování u lidí. Na základě zpráv o náhodném předávkování a/nebo chybách v léčbě se pozorované příznaky shodují se známými nežádoucími účinky přípravku MUCOLEN 3 mg/ml v doporučených dávkách a mohou vyžadovat symptomatickou léčbu.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Expektorancia, kromě kombinací s antitusiky, ATC kód: R05CB06.
Ambroxol – aktivní metabolit bromhexinu – je látkou s výraznými sekretomotorickými a sekretolytickými vlastnostmi. Reguluje narušenou tvorbu sekretu v žlázové buňce, uvolňuje nahromaděný a pevně ulpívající sekret z bronchiální stěny a podporuje vylučování sekretu stimulací mukociliární motility.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Ambroxol se po perorálním podání rychle a téměř úplně vstřebává. Maximální plazmatické koncentrace dosahuje asi za 2 hodiny. Z krve je rychle distribuován do tkání, jako jsou plíce, ledviny, zažívací trakt. Biologický poločas je 10–12 hodin. Vylučuje se močí a stolicí, především ve formě netoxických metabolitů; asi 90 % dávky je eliminováno renální cestou.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Ambroxol má nízký index akutní toxicity.
Ve studiích s opakovaným podáváním dávky, nebyly po perorálně podaných dávkách 150 mg/kg/den (myš, 4 týdny), 50 mg/kg/den (potkan, 52 a 78 týdnů), 40 mg/kg/den (králík, 26 týdnů) a 10 mg/kg/den (pes, 52 týdnů) zjištěny hladiny nežádoucích účinků (hodnota NOAEL; hladina, při níž ještě nebyly zjištěny nežádoucí účinky). Nebyl zjištěn žádný cílový orgán z hlediska toxicity.
Ve čtyřtýdenních studiích intravenózní toxicity, v nichž byl použit ambroxol-hydrochlorid u potkanů (v dávce 4, 14 a 64 mg/kg/den) a u psů (v dávce 45, 90 a 120 mg/kg/den (infuze 3 hodiny denně)), se neprojevila žádná závažná lokální a systémová toxicita včetně histopatologie. Všechny nežádoucí účinky byly reverzibilní.
Nebyly zjištěny žádné embryotoxické nebo teratogenní účinky při perorálních dávkách ambroxol-hydrochloridu až 3 000 mg/kg/den u potkanů a až 200 mg/kg/den u králíků. Fertilita samců a samic potkana nebyla poškozena až do dávky 500 mg/kg/den. Hodnota NOAEL byla ve studii peri- a postnatálního vývoje stanovena na 50 mg/kg/den. Dávka ambroxol-hydrochloridu 500 mg/kg/den byla mírně toxická pro feny a štěňata, což se projevilo zpomalením hmotnostních přírůstků a snížením počtu mláďat ve vrhu.
Studie genotoxicity in vitro (Amesův a chromozomální aberační test) a in vivo (mikronukleární test u myší) neodhalily žádný mutagenní potenciál ambroxol-hydrochloridu.
Ambroxol-hydrochlorid nevykázal tumorogenní vlastnosti ve studiích kancerogenity uskutečněných na myších (50, 200 a 800 mg/kg/den) po dobu 105 týdnů a potkanech (65, 250 a 1 000 mg/kg/den) po dobu 116 týdnů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Sorbitol, hyetelosa, natrium-benzoát, čištěný med (obsahující fruktosu a glukosu), tekuté medové aroma, čištěná voda, sukralosa, karamelové barvivo, kyselina chlorovodíková 35%.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3
2 roky
Po prvním otevření: 6 měsíců.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Po prvním otevření: Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Druh obalu: lahvička z hnědého skla s bezpečnostním PP uzávěrem, dávkovací píst, krabička. Velikost balení: 100 ml.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Přípravek se užívá perorálně.
-
1) Důkladně protřepejte obsah uzavřené lahvičky (alespoň 5 sekund).
-
2) Lahvička je opatřena dětským bezpečnostním uzávěrem. Otevře se tak, že se uzávěr stlačí pevně dolů a odšroubuje se proti směru hodinových ručiček.
-
3) Protlačte dávkovač hrdlem lahvičky, až dosáhnete pod hladinu suspenze. Neotáčejte lahvičku dnem vzhůru!
-
4) Tahem pístu natáhněte do dávkovače požadovanou dávku suspenze (počet odebraných mililitrů lze odečíst na pístu).
-
5) Vytáhněte dávkovač z hrdla lahvičky.
-
6) Dávkovač s odměřenou dávkou vložte buď rovnou do úst a pomalým stlačováním pístu uvolněte suspenzi, nebo suspenzi přeneste na lžičku, ze které dáte lék do úst.
-
7) Po použití je třeba lahvičku opět pečlivě zašroubovat. Umyjte důkladně dávkovač teplou vodou a nechte volně uschnout.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
sanofi-aventis, s.r.o., Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
52/650/99-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 6.10.1999
Datum posledního prodloužení registrace: 28.5.2014
Další informace o léčivu MUCOLEN 3 MG /ML
Jak
se MUCOLEN 3 MG /ML
podává: perorální podání - sirup
Výdej
léku: volně prodejné léčivé přípravky
Balení: Lahev
Velikost
balení: 100ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
sanofi-aventis, s.r.o., Praha
E-mail: cz-info@sanofi.com
Telefon: 233086111