Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

METAMIZOL STADA 500 MG/ML PERORÁLNÍ KAPKY, ROZTOK - souhrnné informace

Síla léku
500MG/ML

Dostupná balení:

  • 1X10ML
  • 1X20ML
  • 1X50ML
  • 1X100ML

Souhrnné informace o léku - METAMIZOL STADA 500 MG/ML PERORÁLNÍ KAPKY, ROZTOK

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

METAMIZOL STADA 500 mg/ml perorální kapky, roztok

2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml (20 kapek) obsahuje metamizolum natricum monohydricum 500 mg

1 kapka obsahuje metamizolum natricum monohydricum 25 mg

Pomocné látky se známým účinkem:

1 ml (20 kapek) přípravku METAMIZOL STADA 500 mg/ml perorální kapky, roztok, obsahuje 1,5 mmol (nebo 33,4 mg) sodíku.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Perorální kapky, roztok.

Popis přípravku: čirý, žlutý roztok s malinovou příchutí.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

METAMIZOL STADA je indikován ve všech věkových skupinách kromě kojenců do 3 měsíců věku nebo s tělesnou hmotností do 5 kg k léčbě:

  • Akutní silné posttraumatické nebo pooperační bolesti
  • Bolestivých kolik
  • Nádorové bolesti
  • Jiné akutní nebo chronické silné bolesti, pokud je jiná léčba kontraindikována
  • Vysoké horečky, která neodpovídá na jinou léčbu

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování:

Dávkování závisí na intenzitě bolesti nebo horečky a individuální odpovědi pacienta na podání přípravku METAMIZOL STADA .

Je třeba zvolit nejmenší účinnou analgetickou nebo antipyretickou­ dávku.

Ve všech věkových skupinách kromě kojenců je možné podat 8–16 mg monohydrátu sodné soli kg tělesné hmotnosti v jedné dávce. Následující tabulka uvádí doporučené jednorázové a maximální denní dávky v závislosti na tělesné hmotnosti nebo věku:

Tělesná hmotnost

Jednotlivá dávka

Maximální denní dávka

kg

věk

kapek

mg

kapek

mg

5–8

3–11 měsíců

2–4

50–100

9–12

225–300

9–15

1–3 let

3–10

75–250

17–30

425–750

16–23

4–6 let

5–15

125–375

30–45

750–1125

24–30

7–9 let s

8–20

200–500

46–60

1150–1500

31–45

10–12 let

10–30

250–750

59–90

1475–2250

46–53

13–14 let

15–35

375–875

88–105

2200–2625

> 53

> 15 let

20–40

500–1000

60–120

1500–3000

V závislosti na maximální denní dávce a jednotlivé dávce se užívá až 4x/den v intervalech 6–8 hodin.

Délka léčby

Délka léčby závisí na typu a závažnosti onemocnění. Při dlouhodobém podávání přípravku

METAMIZOL STADA je třeba pravidelně monitorovat krevní obraz, včetně diferenciálního počtu bílých krvinek.

Starší pacienti, oslabení pacienti a pacienti se sníženou clearance kreatininu

U starších pacientů, oslabených pacientů a pacientů se sníženou clearance kreatininu je třeba podávat nižší dávky, neboť vylučování metabolitů metamizolu může být prodlouženo.

Pacienti s těžkou poruchou funkce jater a ledvin

V současné době jsou zkušenosti s dlouhodobým podáváním metamizolu pacientům s těžkou poruchou funkce ledvin a jater nedostatečné.

Paediatrická populace

U dětí je v případě horečky obecně dostatečná dávka 10 mg metamizolu/kg tělesné hmotnosti. Zřetelný účinek lze očekávat 30–60 minut po perorálním podání přípravku.

U dětí a dospívajících do 14 let se podává 8–16 mg metamizolu/kg tělesné hmotnosti v jedné dávce.

METAMIZOL STADA nesmí být podáván dětem do 3 měsíců věku (viz bod 4.3).

Způsob podání

Perorální podání.

Kapky se užívají nakapané do trochy vody.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku, na pyrazolony nebo pyrazolidiny, např. léčivé přípravky obsahující sodnou sůl metamizolu, propyfenazon, fenazon nebo fenylbutazon (to se týká také pacientů, u kterých se po podání těchto látek objevila např. agranulocytóza), nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1;

analgetické astma nebo intolerance analgetik typu urtikarie/angi­oedém, tj. pacienti reagující bronchospasmem nebo jiným typem anafylaktoidní reakce na podání salicylátů, paracetamolu nebo jiných nenarkotických analgetik, např. diklofenak, ibuprofen, indometacin nebo naproxen

porucha funkce kostní dřeně (např. po cytostatické léčbě) nebo porucha hematopoézy;

  • vrozený defekt glukózo-6-fosfát dehydrogenázy;
  • akutní hepatická porfyrie
  • třetí trimestr gravidity (viz bod 4.6)
  • kojení (viz bod 4.6)
  • kojenci do 3 měsíců věku nebo s tělesnou hmotností do 5 kg, a to z důvodu nedostatečných vědeckých údajů o bezpečnosti použití tohoto přípravku.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

METAMIZOL STADA obsahuje pyrazolonový derivát sodné soli metamizolu a je spojován se vzácně se vyskytujícím, ale život ohrožujícím rizikem vzniku šoku a agranulocytózy (viz bod 4.8).

U pacientů, u kterých se objeví anafylaktoidní reakce po podání přípravku MATAMIZOL STADA, je riziko vzniku podobných reakcí na jiná, nenarkotická, analgetika obzvlášť vysoké.

U pacientů, u kterých se objeví anafylaktická reakce nebo jiná imunologicky zprostředkovaná reakce (např. agranulocytóza) na přípravek METAMIZOL STADA, je riziko vzniku podobných reakcí na jiné pyrazolony nebo pyrazolidiny obzvlášť vysoké.

Agranulocytóza

Pokud se objeví známky agranulocytózy nebo trombocytopenie, musí být přípravek METAMIZOL STADA ihned vysazen. Léčba musí být ukončena předtím, než jsou k dispozici výsledky laboratorních vyšetření.

Pancytopenie

Pokud se objeví známky pancytopenie, musí být přípravek METAMIZOL STADA ihned vysazen a krevní obraz je třeba monitorovat až do doby, než se opět normalizuje (viz bod 4.8). Všechny pacienty je třeba upozornit, že musejí neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, když během léčby zpozorují výskyt známek a příznaků krevní dyskrazie (např. celkové zhoršení zdravotního stavu, infekce, přetrvávající horečka, hematomy, krvácení, bledost).

Anafylaktické/a­nafylaktoidní reakce

U pacientů s následujícími onemocněními je riziko vzniku potenciálně těžkých anafylaktoidních reakcí na přípravek METAMIZOL STADA výrazně zvýšené:

  • syndrom analgetického astmatu, intolerance analgetik typu urtikarie/angioedém
  • bronchiální astma, zejména u pacientů se souběžně probíhající rinosinusitidou a nosními polypy
  • chronická kopřivka (urtika)
  • intolerance některých barviv (např. tartrazin) nebo konzervačních látek (např. benzoátů)
  • intolerance alkoholu. Tito pacienti reagují i na minimální množství alkoholického nápoje symptomy jako kýchání, slzení očí a výrazné zrudnutí obličeje (nával horka). Taková alkoholová intolerance může ukazovat na dříve nediagnostikovaný syndrom analgetického astmatu.

Těžké kožní reakce

Při podávání metamizolu byly hlášeny život ohrožující kožní reakce jako Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) a toxická epidermální nekrolýza (TEN). Pokud se objeví známky nebo příznaky SJS nebo TEN (progresivní vyrážka, často kombinovaná s puchýři nebo slizničními lézemi), musí být přípravek METAMIZOL STADA okamžitě vysazen a léčba již nesmí být znovu podán.

Pacienty je třeba informovat o příznacích a známkách těchto reakcí a je nutné je, zejména v prvních měsících léčby, pečlivě kontrolovat.

Hypotenzní reakce

Přípravek METAMIZOL STADA může vyvolat hypotenzní reakce (viz bod 4.8). Tyto reakce mohou být závislé na dávce. Jejich riziko je zvýšené u těchto pacientů:

  • pacienti s preexistující hypotenzí, hypovolémií nebo dehydratací, pacienti s nestabilním oběhem nebo počátečním oběhovým selháním (např. pacienti s infarktem myokardu nebo s polytraumatem)
  • pacienti s vysokou horečkou.

U těchto pacientů je třeba pečlivě stanovit diagnózu a je třeba je pravidelně monitorovat. Ke snížení rizika vzniku hypotenzních reakcí může být nutné zavést preventivní opatření (např. stabilizaci oběhu).

Přípravek METAMIZOL STADA může být podáván pouze tehdy, když jsou u pacientů, u nichž nesmí dojít k poklesu tlaku krve (např. pacienti s těžkým koronárním onemocněním nebo relevantní cerebrovaskulární stenózou), pečlivě monitorovány hemodynamické parametry.

Přípravek METAMIZOL STADA má být pacientům s poruchou funkce ledvin nebo jater podáván pouze po pečlivém zvážení poměru přínosu a rizika a pouze tehdy, když jsou zahájena příslušná preventivní opatření (viz bod 4.2)

Před podáním přípravku METAMIZOL STADA je třeba od pacientů řádně odebrat anamnézu.

U pacientů se zvýšeným rizikem anafylaktoidních reakcí lze přípravek METAMIZOL STADA podat pouze po pečlivém zvážení potenciálních rizik a očekáváného přínosu léčby. Pokud je v takových případech přípravek METAMIZOL STADA podáván, musí být pacient pečlivě monitorován a je třeba mít k dispozici resuscitační vybavení.

Přípravek METAMIZOL STADA obsahuje 1,5 mmol (nebo 33,4 mg) sodíku v jednom ml (20 kapek). To je třeba mít na paměti u pacientů s dietou s omezeným příjmem sodíku.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Souběžné podání metamizolu a chlopromazinu může mít za následek těžkou hypotermii.

Metamizol může snižovat plazmatické hladiny cyklosporinu. Při současném podání může být nutné upravit dávku.

Léčivé látky ze skupiny pyrazolonů mají známý potenciál způsobit interakce s perorálními antikoagulancii, kaptoprilem, lithiem, methotrexátem a triamterenem a ovlivnit účinnost antihypertenziv a diuretik. Není známo, jak dalece k těmto interakcím metamizol přispívá.

4.6 Těhotenství a kojení

Těhotenství

Údaje o používání metamizolu u těhotných žen jsou nedostatečné. Metamizol prostupuje placentou. Ve studiích na zvířatech nebyly teratogenní účinky metamizolu prokázány (viz bod 5.3). Z důvodu nedostatečných zkušeností s podáváním těhotným ženám v prvním a druhém trimestru gravidity může být přípravek METAMIZOL STADA podáván pouze po pečlivém lékařském zvážení prospěšnosti a rizika léčby.

Ačkoli je metamizol pouze slabým inhibitorem syntézy prostaglandinů, nelze vyloučit možnost předčasného uzávěru ductus arteriosus (ductus Botalli) a perinatálních komplikací u rodičky a dítěte z důvodu snížené agregace krevních destiček. Z tohoto důvodu je podávání přípravku METAMIZOL STADA ve třetím trimestru těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Metabolity metamizolu se vylučují do mateřského mléka, a proto musí být kojení během podávání přípravku METAMIZOL STADA a nejméně 48 hodin po jeho posledním podání přerušeno (viz bod 4.3).

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek METAMIZOL STADA může ovlivnit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

V doporučeném rozmezí dávek nejsou známy případy ovlivnění schopnosti koncentrace nebo schopnosti reagovat. Vzhledem k tomu, že metamizol ovlivňuje centrální nervový systém a předávkování může vést k nežádoucím účinkům na CNS, je třeba mít možnost snížení schopnosti koncentrace na paměti, přinejmenším při podávání vysokých dávek, a tudíž by se neměla řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje, ani provádět jiné rizikové činnosti. Toto platí zejména při kombinaci s alkoholem.

4.8 Nežádoucí účinky

velmi časté

> 1/10

časté

> 1/100 to < 1/10

méně časté

> 1/1,000 to < 1/100

vzácné

> 1/10,000 to < 1/1,000

velmi vzácné

<1/10,000

není známo

z dostupných údajů nelze určit

Hlavní nežádoucí účinky metamizolu souvisejí s hypersenzitivními reakcemi. Nejvýznamnějšími jsou šok a agranulocytóza. Tyto účinky se vyskytují velmi vzácně, ale jsou život ohrožující a mohou se objevit také v případě, kdy při předchozím podání metamizolu se žádné komplikace neobjevily.

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné: leukopenie

Velmi vzácné: agranulocytóza nebo trombocytopenie

Není známo: pancytopenie, včetně případů s letálním zakončením

Tyto účinky se mohou také objevit také v případě, kdy se při předchozím podání metamizolu žádné komplikace neobjevily.

Riziko vzniku agranulocytózy se zvyšuje, pokud je metamizol podáván déle než jeden týden. Příznaky agranulocytózy jsou zánětlivé změny sliznic (např. v ústech, nose, hrdle a v oblasti genitálií nebo konečníku), bolest v krku, potíže s polykáním, horečka a zimnice. U pacientů, kteří užívají antibiotika, se ale mohou tyto typické příznaky agranulocytózy projevit minimálně. Lymfatické uzliny nebo slezina jsou zvětšeny málo nebo nejsou zvětšeny vůbec. Rychlost sedimentace erytrocytů je výrazně zvýšena, granulocyty jsou výrazně sníženy nebo chybí úplně. Hodnoty hemoglobinu, erytrocytů a trombocytů jsou obvykle v normě.

Neočekávané zhoršení zdravotního stavu může ukazovat na agranulocytózu.

Pro uzdravení je nutné ihned léčbu ukončit. Z tohoto důvodu se důrazně doporučuje, aby byl při výskytu známek a příznaků agranulocytózy přípravek METAMIZOL STADA okamžitě vysazen, aniž by se čekalo na výsledky laboratorních vyšetření.

Poruchy imunitního systému:

Vzácné: anafylaktoidní nebo anafylaktické reakce

Velmi vzácné: těžké život ohrožující anafylaktoidní nebo anafylaktické re­akce

Takovéto reakce se mohou objevit během podání, nebo také hodiny po podání přípravku. Ve většině případů se ale objevují do jedné hodiny po podání.

Mírnější reakce mají podobu kožních nebo slizničních reakcí (např. svědění, pocit pálení, zarudnutí, kopřivka, otok), dušnost a, vzácněji, gastrointestinální obtíže (např. nauzea, dyspepsie, zvracení). Tyto reakce mohou mít těžší formu při generalizovaném výsevu kopřivky, těžkém angioedému (včetně edému laryngu), těžkém bronchospasmu, srdeční arytmii, snížení tlaku krve (někdy také s předchozím zvýšením tlaku krve) a oběhovém šoku. U pacientů se syndromem analgetického astmatu mají hypersenzitivní reakce typicky formu astmatických záchvatů.

Při prvních známkách šoku, jako je např. studený pot, závrať, točení hlavy, změny barvy kůže, nepříjemné pocity v oblasti srdce, je třeba zahájit nezbytná urgentní opatření.

Cévní poruchy

Vzácné: hypotenzní reakce během nebo po podání

Tyto mohou být farmakologického původu a nemusejí být doprovázeny žádnými dalšími známkami anafylaktoidní nebo anafylaktické reakce. Taková reakce jen vzácně vede k výraznému snížení tlaku krve. Při rychlém intravenózním podání metamizolu se riziko takovýchto hypotenzních reakcí zvyšuje.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vzácné: lékový nebo jiný exantém (vyrážka)

V ojedinělých případech se může objevit Stevens- Johnsonův syndrom nebo Lyellův syndrom. Pokud se objeví kožní reakce, musí být přípravek METAMIZOL STADA okamžitě vysazen.

Poruchy ledvin a močových cest:

Velmi vzácné: porucha funkce ledvin s anurií nebo oligurií, proteinurií a intersticiální nefritidou se může vyskytnout zejména u pacientů s hypovolemií nebo renálním onemocněním v anamnéze a po předávkování.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Příznaky

Po akutním předávkování se objeví nauzea, zvracení, bolest břicha, porucha funkce ledvin/akutní renální selhání (např. s klinickým obrazem intersticiální nefritidy) a, vzácněji, příznaky poruchy centrálního nervového systému (závratě, somnolence, kóma, konvulze) a pokles tlaku krve, někdy doprovázený šokem a tachykardií.

Po předávkování velmi vysokými dávkami může vylučování kyseliny rubazonové způsobit červené zbarvení moči.

Léčba

Není známé žádné specifické antidotum metamizolu. Krátce po požití metamizolu lze zahájit opatření ke snížení jeho absorpce do organizmu (např. podání aktivního uhlí). Hlavní metabolit (4-N-methylaminoan­tipyrin) může být vyloučen hemodialýzou, hemofiltrací, hemoperfuzí nebo plazmaferézou. Léčba intoxikace a prevence závažných komplikací může vyžadovat intenzivní resuscitační léčbu a monitorování.

Léčba těžké hypersenzitivní reakce (šoku)

Je třeba zahájit urgentní léčbu dle platných postupů.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná analgetika a antipyretika, pyrazolony.

ATC kód: N02BB02

Mechanizmus účinku

Metamizol je derivát pyrazolonu s analgetickým, antipyretickým a mírným protizánětlivým a spazmolytickým účinkem. Má nejsilnější analgetický účinek ze všech pyrazolonových derivátů.

Podobně jako u jiných analgetik nebyl mechanizmus jeho účinku podrobně objasněn. Zahrnuje inhibici syntézy prostaglandinu (PGE1 a PGE2) a reverzibilní inhibici agregace trombocytů. Inhibuje cyklooxygenázu a ovlivňuje účinek arachidonové kyseliny. Zdá se, že účinek má současně i centrálně působící složku. Součástí analgetického účinku je také snížení centrální percepce bolesti stimulací neuronů inhibujících dráhu bolesti.

Antipyretický účinek je zprostředkován centrálním působením na hypotalamické termoregulační centrum. Tento účinek je zvýšen únikem tepla na periferii. Protizánětlivý účinek metamizolu je odvozen z jeho antiexudativních a vazokonstrikčních vlastností, které mohou být, alespoň zčásti, způsobeny inhibicí syntézy endogenních prostaglandinů.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání je metamizol rychle a téměř kompletně absorbován v gastorintes­tinálním traktu.

Biotransformace

Metamizol je rychle zcela neenzymaticky hydrolyzován na aktivní složku 4-N-methylaminoan­tipyrin (MAA). Dalším štěpením vzniká aktivní 4-aminoantipyrin (AA) a 4-N acetylaminoan­tipyrin (AAA). Další metabolickou cestou je nekompletní oxidace MAA na N-formylaminoan­tipyrin (FAA). Tyto metabolity představují pouze 65–70 % podané dávky.

Distribuce

Maximální plazmatické koncentrace (všech metabolitů) je dosaženo přibližně za 30–90 minut po podání. Po perorálním podání 1g metamizolu je maximální plazmatická koncentrace MAA (Cmax) 10,5 ± 2,8 Lig/ml. Po rektálním podání 1 g metamizolu je maximální plazmatická koncentrace MAA (Cmax) 6,1 ± 1,9 pg/ml.

Stupeň vazby na bílkoviny je 57,6 % u MAA, 47,9 % u AA, 17,8 % u FAA a 14,2 % u AAA.

Eliminace

Farmakokinetická odpověď metabolitů je závislá na dávce. K eliminaci dochází z 90 % ledvinami, kde je hlavním metabolitem AAA, a z 10 % biliární cestou, poločas eliminace je přibližně 10 hodin.

U starších pacientů je eliminační poločas MAA zvýšen z 2,6 hodin (12 dobrovolníků ve věku 21–30 let) na 4,5 hodiny (9 dobrovolníků ve věku 73–90 let).

Po intramuskulárním podání vykazují metabolity metamizolu srovnatelný profil.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Subchronická/chronická toxicita

Studie subchronické a chronické toxicity byly provedeny u různých zvířecích druhů. Potkanům bylo podáváno perorálně 100–900 mg metamizolu/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců. Při podávání nejvyšší dávky (900 mg/kg tělesné hmotnosti) bylo po 13 týdnech pozorováno zvýšení retikulocytů a Ehrlichových tělísek.

Psům byl metamizol podáván v dávkách 30–600 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců. Při dávkách vyšších než 300 mg/kg tělesné hmotnosti byla pozorována na dávce závislá hemolytická anémie a poruchy funkce jater a ledvin.

Mutagenní a kancerogenní potenciál

Studie mutagenity in vitro a in vivo poskytly rozporuplné výsledky.

7/9

Dlouhodobé studie u potkanů neprokázaly tumorogenní potenciál. Ve 2 ze 3 dlouhodobých studií u myší bylo pozorováno zvýšení incidence hepatocelulárního adenomu.

Reprodukční toxicita

Studie embryotoxicity u potkanů a králíků neprokázaly žádné teratogenní účinky.

Ebryoletální účinky byly pozorovány u králíků při dávkách 100 mg/kg tělesné hmotnosti, což byla dávka pro matku netoxická. U potkanů se embryoletální účinky vyskytly při dávkách toxických pro matku. Denní dávky vyšší než 100 mg/kg tělesné hmotnosti vedly u potkanů k prodloužení gestace a k porodním komplikacím se zvýšenou mortalitou samic i mláďat.

Studie fertility prokázaly u rodičovské generace mírně snížené procento zabřeznutí při dávkách 250 mg /kg tělesné hmotnosti. Fertilita generace F1 nebyla ovlivněna.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Hydrogenfosforečnan sodný, dihydrát sodné soli sacharinu, dihydrát dihydrogenfos­forečnanu sodného, sukralosa

malinové aroma (obsahuje přírodní a přírodně identická aromata: propylenglykol (E1520), triacetin (E1518), maltol (E636) čištěná voda

6.2 Inkompatibility

Nejsou známy.

6.3 Doba použitelnosti

30 měsíců

Doba použitelnosti po prvním otevření: 3 měsíce

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před mrazem a chladem.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Lahvička z tmavého skla (typ III) vybavena LDPE uzávěrem s kapátkem a uzavřena HDPE/PP šroubovacím uzávěrěm s dětskou bezpečnostní pojistkou.

Velikost balení: 10 ml, 20 ml, 50 ml nebo 100 ml.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Stada Arzneimittel AG

Stadastrasse 2–18

Bad Vilbel

Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

07/456/13-C

Další informace o léčivu METAMIZOL STADA 500 MG/ML PERORÁLNÍ KAPKY, ROZTOK

Jak se METAMIZOL STADA 500 MG/ML PERORÁLNÍ KAPKY, ROZTOK podává: perorální podání - perorální kapky, roztok
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Lahev
Velikost balení: 1X10ML

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
STADA Arzneimittel AG, Bad Vilbel
E-mail: info@stada-pharma.cz
Telefon: +420 257 888 111