Souhrnné informace o léku - METAMIZOL SANDOZ
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Metamizol Sandoz 500 mg tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje metamizolum natricum monohydricum 500 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Jedna tableta obsahuje 1,42 mmol (32,7 mg) sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tableta.
Bílé až téměř bílé kulaté ploché tablety, s půlicí rýhou na jedné straně.
Průměr: přibližně 12,5 mm. Tloušťka: přibližně 4 mm.
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoli její rozdělení na stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Metamizol Sandoz je indikován u dětí od 10 let, dospívajících a dospělých k léčbě:
-
– akutní silné posttraumatické nebo pooperační bolesti
-
– bolestivých kolik
-
– nádorové bolesti
-
– jiné akutní nebo chronické silné bolesti, pokud je jiná léčba kontraindikována
-
– vysoké horečky, která neodpovídá na jinou léčbu.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dávkování závisí na intenzitě bolesti nebo horečky a individuální odpovědi pacienta na podání přípravku Metamizol Sandoz.
Je nutné zvolit nejnižší účinnou analgetickou nebo antipyretickou dávku.
Dospělí
Dospívající od 15 let (> 53 kg) a dospělí mohou jednorázově užít až 1000 mg monohydrátu sodné soli metamizolu. Pokud není účinek dostatečný, může být příslušná dávka podána až 4× denně v závislosti na maximální denní dávce.
Následující tabulka uvádí doporučené jednotlivé dávky a maximální denní dávky.
Dávkovací tabulka pro Metamizol Sandoz 500 mg tablety
Věk (tělesná hmotnost) | Jendorázová dávka | Maximální denní dávka |
10–14 let (32–53 kg) | 500 mg mohohydrátu sodné soli metamizolu | až 2000 mg monohydrátu sodné soli metamizolu |
Dospělí a dospívající od 15 let (> 53 kg) | 500–1000 mg monohydrátu sodné soli metamizolu | až 4000 mg monohydrátu sodné soli metamizolu |
Zřetelný účinek lze očekávat 30 až 60 minut po perorálním podání.
Délka léčby
Délka léčby závisí na typu a závažnosti onemocnění.
V případě dlouhodobější léčby metamizolem je třeba pravidelně monitorovat krevní obraz, včetně diferenciálního krevního obrazu.
Zvláštní populace
Starší pacienti
U starších pacientů je třeba podávat nižší dávky, neboť vylučování metabolitů metamizolu může být prodlouženo.
Oslabení pacienti a pacienti se sníženou clearance kreatininu
U oslabených pacientů a pacientů se sníženou clearance kreatininu je třeba podávat nižší dávky, neboť vylučování metabolitů metamizolu může být prodlouženo.
Porucha funkce ledvin a jater
Vzhledem k tomu, že rychlost vylučování je při poruchách funkce ledvin nebo jater snížena, je třeba vyvarovat se opakovaného podávání vysokých dávek. Úprava dávkování není nutná, pokud je přípravek užíván pouze krátkodobě. Nejsou dostatečné zkušenosti s dlouhodobým podáváním.
Pediatrická populace
U dětí je v případě horečky obecně dostatečná dávka 10 mg monohydrátu sodné soli metamizolu/kg tělesné hmotnosti.
U dětí a dospívajících do 14 let se podává 8–16 mg monohydrátu sodné soli metamizolu/kg tělesné hmotnosti v jedné dávce.
Pokud jednorázová dávka 500 mg monohydrátu sodné soli metamizolu není vhodná pro děti a dospívající ve věku 10 až 14 let, je třeba vzít v úvahu podání jiných forem obsahujících metamizol, jako je perorální roztok.
Metamizol Sandoz nesmí být podáván dětem mladším než 10 let (viz bod 4.3).
Způsob podání
Perorální podání.
Tablety se nesmí kousat a zapíjejí se dostatečným množstvím tekutiny (např. jedna sklenice vody).
4.3 Kontraindikace
-
– Hypersenzitivita na léčivou látku, jiné pyrazolony nebo pyrazolidiny (týká se také pacientů, u kterých se po podání těchto látek objevila např. agranulocytóza), nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
-
– analgetické astma nebo intolerance analgetik typu urtikarie/angioedém, tj. pacienti reagující bronchospasmem nebo jiným typem anafylaktoidní reakce (např. urtikarie, rinitida, angioedém) na podání salicylátů, paracetamolu nebo jiných nenarkotických analgetik, jako je diklofenak, ibuprofen, indometacin nebo naproxen
-
– porucha funkce kostní dřeně (např. po cytostatické léčbě) nebo porucha hematopoézy
-
– vrozený deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy (riziko hemolýzy)
-
– akutní intermitentní hepatická porfyrie (riziko porfyrické ataky)
-
– třetí trimestr gravidity (viz bod 4.6)
-
– kojení (viz bod 4.6)
-
– děti do 10 let.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Metamizol Sandoz obsahuje pyrazolonový derivát metamizolu a je spojován se vzácným avšak život ohrožujícím rizikem šoku a agranulocytózy (viz bod 4.8).
U pacientů, u kterých se objeví anafylaktoidní reakce po podání metamizolu, je riziko vzniku podobných reakcí na jiná, nenarkotická analgetika obzvlášť vysoké.
U pacientů, u kterých se objeví anafylaktická reakce nebo jiná imunitně zprostředkovaná reakce (např. agranulocytóza) na metamizol, je riziko vzniku podobných reakcí na jiné pyrazolony nebo pyrazolidiny obzvlášť vysoké.
Agranulocytóza
Pokud se objeví známky agranulocytózy nebo trombocytopenie (viz bod 4.8), musí být přípravek Metamizol Sandoz ihned vysazen a je nutné monitorovat krevní obraz včetně diferenciálního krevního obrazu. Léčba musí být ukončena ještě předtím, než jsou k dispozici výsledky laboratorních vyšetření.
Pancytopenie
Pokud se objeví známky pancytopenie, léčba musí být ihned přerušena a krevní obraz je třeba monitorovat až do doby, než se opět normalizuje (viz bod 4.8). Všechny pacienty je třeba upozornit, že musí neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, když během léčby zpozorují výskyt známek a příznaků krevní dyskrazie (např. malátnost, infekce, přetrvávající horečka, hematomy, krvácení, bledost).
Anafylaktické/anafylaktoidní reakce
U pacientů s následujícími onemocněními je riziko vzniku potenciálně těžkých anafylaktoidních reakcí na metamizol výrazně zvýšené:
-
– syndrom analgetického astmatu, intolerance analgetik typu urtikarie/angioedém (viz bod 4.3)
-
– bronchiální astma, zejména u pacientů se souběžně probíhající rinosinusitidou a nosními polypy
-
– chronická urtikarie
-
– intolerance některých barviv (např. tartrazin) nebo konzervačních látek (např. benzoátů)
– intolerance alkoholu. Tito pacienti reagují i na minimální množství alkoholického nápoje příznaky jako kýchání, slzení očí a výrazné zarudnutí obličeje (flush). Taková alkoholová intolerance může ukazovat na dříve nediagnostikovaný syndrom analgetického astmatu.
Anafylaktický šok se může vyskytnout zejména u citlivých pacientů. Zvláštní pozornost je třeba věnovat podání u pacientů s astmatem nebo atopií.
Závažné kožní reakce
Při podávání metamizolu byly hlášeny život ohrožující kožní reakce jako je Stevensův-Johnsonův syndrom (SJS) a toxická epidermální nekrolýza (TEN). Pokud se objeví známky nebo příznaky SJS či TEN (jako je progresivní vyrážka, často kombinovaná s puchýři nebo slizničními lézemi), musí být léčba ihned přerušena a již nikdy nesmí být znovu zahájena.
Pacienty je třeba informovat o známkách a příznacích těchto reakcí a zejména v prvních týdnech léčby je nutná pečlivá kontrola.
Hypotenzní reakce
Metamizol může vyvolat hypotenzní reakce (viz bod 4.8). Tyto reakce mohou být závislé na dávce. Pravděpodobnější výskyt je u parenterálních než u enterálních forem metamizolu. Riziko těchto reakcí je take zvýšené:
-
– u pacientů s preexistující hypotenzí, hypovolemií nebo dehydratací, pacientů s nestabilním oběhem nebo počínajícím oběhovým selháním (např. pacienti s infarktem myokardu nebo s polytraumatem)
-
– u pacientů s vysokou horečkou.
Z tohoto důvodu je u těchto pacientů třeba pečlivě stanovit diagnózu, a je třeba je pečlivě monitorovat. Ke snížení rizika vzniku hypotenzních reakcí může být nutné zavést preventivní opatření (např. stabilizaci oběhu).
U pacientů u nichž nesmí dojít za žádných okolností k poklesu krevního tlaku, což jsou pacienti s těžkým koronárním onemocněním srdce nebo významnou stenózou cév zásobujících mozek, smí být metamizol podáván pouze tehdy, když jsou pečlivě monitorovány hemodynamické parametry.
Metamizol má být pacientům s poruchou funkce ledvin nebo jater podáván pouze po pečlivém zvážení poměru přínosů a rizik a po zavedení vhodných preventivních opatření (viz bod 4.2).
Před podáním přípravku Metamizol Sandoz je třeba od pacientů řádně odebrat anamnézu. U pacientů se zvýšeným rizikem anafylaktoidních reakcí lze metamizol podat pouze po pečlivém zvážení potenciálních rizik a očekáváného přínosu léčby. Pokud je v takových případech přípravek Metamizol Sandoz podáván, musí být pacient pečlivě monitorován a je třeba mít k dispozici resuscitační vybavení.
Interference s laboratorními testy
Během léčby metamizolem byla hlášena interference s laboratorními testy, které používají Trinderovu, případně jí podobnou reakci (např. při určení sérové koncentrace kreatininu, triglyceridů, HDL cholesterolu a kyseliny močové).
Tento léčivý přípravek obsahuje 1,42 mmol (nebo 32,7 mg) sodíku v jedné tabletě, což odpovídá 1,6 % doporučeného maximálního denního příjmu sodíku potravou podle WHO pro dospělého, který činí 2 g sodíku.
-
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Metamizol může snižovat plazmatické hladiny cyklosporinu. Při současném podání musí být hladiny obou látek monitorovány.
Souběžné podání metamizolu a chlopromazinu může mít za následek těžkou hypotermii.
Přidáním metamizolu k metotrexátu se může zvýšit hematotoxicita metotrexátu, a to především u starších pacientů. Je zapotřebí vyvarovat se podávání této kombinace.
Při současném podávání metamizolu může být snížena účinnost kyseliny acetylsalicylové na agregaci krevních destiček. Proto je třeba opatrnosti při této kombinaci u pacientů užívajících nízké dávky kyseliny acetylsalicylové jako prevenci srdečních příhod.
Metamizol může způsobit snížení koncentrace bupropionu v krvi. Proto je třeba opatrnosti při současném podávání bupropionu a metamizolu.
Léčivé látky ze skupiny pyrazolonů mají známý potenciál interakce s perorálními antikoagulancii, kaptoprilem, lithiem, methotrexátem a triamterenem a mohou ovlivnit účinnost antihypertenziv a diuretik. Není známo, do jaké miry k těmto interakcím může vést také metamizol.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Údaje o používání metamizolu u těhotných žen nejsou dostatečné. Metamizol prostupuje placentou. Ve studiích na zvířatech nebyly prokázány teratogenní účinky metamizolu (viz bod 5.3). Z důvodu nedostatečných zkušeností s podáváním těhotným ženám v prvním a druhém trimestru gravidity může být přípravek Metamizol Sandoz podáván pouze po přísném lékařském zvážení prospěšnosti a rizika léčby.
Ačkoli je metamizol pouze slabým inhibitorem syntézy prostaglandinů, nelze vyloučit možnost předčasného uzávěru ductus arteriosus (ductus Botalli) a perinatálních komplikací u rodičky a dítěte z důvodu snížené agregace trombocytů. Z tohoto důvodu je podávání přípravku Metamizol Sandoz ve třetím trimestru těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).
Kojení
Metabolity metamizolu se vylučují do mateřského mléka Proto je kojení během podávání přípravku Metamizol Sandoz a nejméně 48 hodin po jeho posledním podání kontraindikováno (viz bod 4.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
V doporučeném rozmezí dávek nejsou známy případy ovlivnění schopnosti koncentrace nebo schopnosti reagovat. Jako preventivní opatření, zejména při při podávání vyšších dávek, je třeba vzít v úvahu možnost ovlivnění a tudíž pacienti v takovém případě nemají řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje, ani provádět jiné rizikové činnosti. Toto platí zejména při kombinaci s alkoholem.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle frekvence výskytu následovně:
velmi časté (> 1/10)
časté (> 1/100 to < 1/10)
méně časté (> 1/1000 až < 1/100) vzácné (> 1/10000 až < 1/1000) velmi vzácné (<1/10000) není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Hlavní nežádoucí účinky metamizolu souvisejí s hypersenzitivními reakcemi. Nejzávažnější nežádoucí účinky jsou šok a agranulocytóza. Tyto účinky se vyskytují velmi vzácně, ale jsou život ohrožující a mohou se objevit také v případě, kdy při předchozím podání metamizolu k žádným komplikacím nedošlo.
Poruchy krve a lymfatického systému
Vzácné: leukopenie
Velmi vzácné: agranulocytóza včetně fatálních případů nebo trombocytopenie
Není známo: aplastická anemie, pancytopenie, včetně případů s letálním zakončením
Tyto účinky se mohou také objevit také v případě, kdy se při předchozím podání metamizolu žádné komplikace neobjevily.
Existuji některé důkazy, že riziko vzniku agranulocytózy se zvyšuje, pokud je metamizol podáván déle než jeden týden. Tato reakce není závislá na dávce a může se objevit kdykoli v průběhu léčby. Je charakterizována vysokou horečkou, zimnicí, bolestí v krku, potížemi s polykáním stejně jako zánětem v oblasti úst, nosu, krku nebo v oblasti genitálií a konečníku. U pacientů užívajících antibiotika však mohou být tyto příznaky minimální. Lymfatické uzliny nebo slezina jsou zvětšeny málo nebo vůbec. Rychlost sedimentace erytrocytů je výrazně zvýšena, granulocyty jsou výrazně sníženy nebo chybí úplně. Hodnoty hemoglobinu, erytrocytů a trombocytů jsou obvykle, ale ne vždy, v normě (viz bod 4.4).
Pro uzdravení je nutné ihned léčbu ukončit. Z tohoto důvodu se důrazně doporučuje, aby byl metamizol okamžitě vysazen, aniž by se čekalo na výsledky laboratorních vyšetření, pokud se objeví neočekávané zhoršení celkového stavu, přetrvává nebo se znovu objeví horečka, nebo pokud se objeví bolestivé změny na sliznici (hlavně v oblasti úst, nosu a krku).
Objeví-li se pancytopenie, léčba musí být okamžitě přerušena a kompletní krevní obraz kontrolován, dokud nedojde k jeho normalizaci (viz bod 4.4).
Poruchy imunitního systému
Vzácné: anafylaktoidní nebo anafylaktické reakce* Velmi vzácné: syndrom analgetického astmatu U pacientů se syndromem analgetického astmatu se nesnášenlivost obvykle projevuje ve formě astmatických záchvatů.
Není známo: anafylaktický šok*
* Tyto reakce se mohou objevit převážně během parenterálního podání metamizolu a mohou být závažné a život ohrožující, v některých případech dokonce fatální. Mohou se onjevit i v případě, že metamizol byl dříve snášen bez komplikací.
Takovéto reakce se mohou objevit během podání injekční formy metamizolu, ihned po podání nebo také několik hodin po podání přípravku; ve většině případů se ale objevují do jedné hodiny po podání.
Mírnější reakce obvykle mají podobu kožních nebo slizničních reakcí (např. svědění, pocit pálení, zarudnutí, kopřivka, otok), dyspnoe a vzácněji gastrointestinálních obtíží (např. nauzea, dyspepsie, zvracení). Tyto mírné reakce se mohou stát závažnějšími při generalizovaném výsevu kopřivky, těžkém angioedému (včetně edému laryngu), těžkém bronchospasmu, srdeční arytmii, snížení krevního tlaku (někdy také s předchozím zvýšením krevního tlaku) a oběhovém šoku. U pacientů se syndromem analgetického astmatu mají hypersenzitivní reakce obvykle formu astmatických záchvatů. Při prvních známkách šoku, jako je např. studený pot, závrať, točení hlavy, změny barvy kůže, diskomfort v oblasti srdce, je třeba zahájit nezbytná urgentní opatření.
Z těchto důvodů, pokud se objeví kožní reakce, metamizol musí být ihned vysazen.
Srdeční poruchy
Není známo: Kounisův syndrom
Cévní poruchy
Méně časté: hypotenzní reakce během podání nebo po podání, které mohou být farmakologického původu a nejsou dorovázeny dalšími známkami anafylaktoidní nebo anafylaktické reakce. Takové reakce mohou vest k výraznému poklesu krevního tlaku.
V závislosti na dávce se může v případě hyperpyrexie objevit kritický pokles krevního tlaku bez dalších známek hypersenzitivity.
Gastrointestinální poruchy
Není známo: gastrointestinální krvácení
Poruchy kůže a podkložních tkání
Méně časté: fixní lékový exantém
Vzácně: vyrážka (makulo-papulární exantém)
Velmi vzácně: Stevensův-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza (okamžitě přerušit léčbu, viz bod 4.4)
Poruchy ledvin a močových cest
Velmi vzácně: akutní zhoršení renálních funkcí, které může velmi vzácně progredovat v proteinurii, oligurii nebo anurii, nebo akutní selhání ledvin, akutní intersticiální nefritidu
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Bylo hlášeno červené zbarvení moči. Toto může být způsobeno neškodným metabolitem metamizolu kyselinou rubazonovou, která se vyskytuje v nízkých koncentracích.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:
4.9 Předávkování
Příznaky
Po akutním předávkování byla pozorována nauzea, zvracení, bolest břicha, porucha funkce ledvin/akutní renální selhání (např. s klinickým obrazem intersticiální nefritidy) a vzácněji příznaky poruchy centrálního nervového systému (závrať, somnolence, kóma, konvulze) a pokles krevního tlaku, někdy doprovázený šokem a tachykardií.
Po předávkování velmi vysokými dávkami může vylučování kyseliny rubazonové způsobit červené zbarvení moči.
Léčba
Není známé žádné specifické antidotum metamizolu. Bezprostředně po požití metamizolu je možné se pokusit omezit další systémovou absorpci léčivé látky opatřeními primární detoxikace (např. výplach žaludku) nebo opatřeními navrženými k omezení absorpce (např. aktivní uhlí). Hlavní metabolit (4-N-methylaminoantipyrin) může být vyloučen hemodialýzou, hemofiltrací, hemoperfuzí nebo plazmaferézou.
Léčba intoxikace a prevence závažných komplikací může vyžadovat intenzivní resuscitační léčbu a monitorování.
Okamžitá opatření v případě závažné hypersenzitivní reakce (šoku)
Metamizol musí být vysazen při prvních známkách hypersensitivity (např. kožní reakce jako je kopřivka a zarudnutí, neklid, bolest hlavy, záchvaty pocení, nauzea). Je třeba zajistit žilní přístup. Kromě běžných pohotovostních opatření jako je Trendelenburgova pozice, udržení průchodnosti dýchacích cest a podání kyslíku, může být zapotřebí podání sympatomimetik, expandérů objemu nebo glukokortikoidů.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Analgetika, jiná analgetika a antipyretika, pyrazolony ATC kód: N02BB02
Metamizol je derivát pyrazolonu s analgetickým, antipyretickým a spasmolytickým účinkem. Mechanizmus jeho účinku není plně objasněn. Dle výsledků některých studií má jak metamizol, tak i jeho hlavní metabolit (4-N-metylaminoantipyrin) centrální i periferní mechanismus účinku.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce a biotransformace
Po perorálním podání je metamizol zcela hydrolyzován na aktivní složku 4-N-methylaminoantipyrin (MAA). Biologická dostupnost MAA je zhruba 90% a někdy je vyšší po perorálním než po parenterálním podání. Současný příjem jídla nemá na kinetiku metamizolu žádný vliv.
Klinická účinnost závisí převážně na MAA, v určitém rozsahu se však podílí i metabolit 4-aminoantipyrin (AA). Hodnoty AUC pro AA představují přibližně 25 % hodnoty AUC pro MAA. Metabolity 4-N acetylaminoantipyrin (AAA) a N-formylaminoantipyrin (FAA) se jeví farmakologicky neaktivními.
Je třeba uvést, že farmakokinetiky všech metabolitů jsou nelineární. Klinický význam tohoto jevu není známý. Při krátkodobé léčbě není kumulace metabolitů významná.
Distribuce
Metamizol prochází placentární bariérou. Metabolity metamizolu jsou vylučovány do mateřského mléka.
Stupeň vazby na bílkoviny je 58 % u MAA, 48 % u AA, 18 % u FAA a 14 % u AAA.
Eliminace
Po intravenózním podání je plazmatický poločas metamizolu přibližně 14 minut. Zhruba 96 % radioaktivně značené dávky se po intravenózním podání vyloučí močí a asi 6 % stolicí. Bylo zjištěno, že po jednorázové perorální dávce se 85 % metabolitů vylučuje močí. Z toho je podíl MAA 3 ± 1 %, AA 6 ± 3 %, AAA 26 ± 8 % a FAA 23 ± 4 %. Hodnota renální clearance po jednorázové perorální dávce 1 g metamizolu byla 5 ± 2 ml/min pro MAA, 38 ± 13 ml/min pro AA, 61 ± 8 ml/min pro AAA a 49 ± 5 ml/min pro FAA. Odpovídající plazmatické poločasy byly 2,7 ± 0,5 hod. pro MAA, 3,7 ± 1,3 hod. pro AA, 9,5 ± 1,5 hod. pro AAA a 11,2 ± 1,5 hod. pro FAA.
Zvláštní populace
Starší pacienti
Při léčbě starších pacientů se AUC zvýšila 2 až 3násobně.
Po jednorázovém perorálním podání se poločas MAA a FAA u pacientů s cirhózou jater 3násobně prodloužil, zatímco poločas AA a AAA se ve stejném rozsahu nezvýšil. U těchto pacientů je zapotřebí vyvarovat se podávání vysokých dávek.
Porucha funkce ledvin
Dostupné údaje u pacientů s poruchou funkce ledvin naznačují sníženou rychlost vylučování některých metabolitů (AAA a FAA). U těchto pacientů je zapotřebí vyvarovat se podávání vysokých dávek.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Studie subchronické a chronické toxicity byly provedeny u různých živočišných druhů. Potkanům byla perorálně podávána dávka 100–900 mg metamizolu/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců. Při podávání nejvyšší dávky (900 mg/kg tělesné hmotnosti) bylo po 13 týdnech pozorováno zvýšení retikulocytů a Heinzových tělísek.
Psům byl metamizol podáván v dávkách 30–600 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců. Při dávkách vyšších než 300 mg/kg tělesné hmotnosti byla pozorována na dávce závislá hemolytická anemie a poruchy funkce jater a ledvin.
Studie mutagenity in vitro a in vivo poskytly rozporuplné výsledky.
Dlouhodobé studie u potkanů neprokázaly tumorogenní potenciál. Ve 2 ze 3 dlouhodobých studií u myší bylo při vysokých dávkách pozorováno zvýšení incidence hepatocelulárního adenomu.
Studie embryotoxicity u potkanů a králíků neprokázaly žádné teratogenní účinky.
Embryoletální účinky byly pozorovány u králíků při denních dávkách 100 mg/kg tělesné hmotnosti, což byla dávka pro matku netoxická. U potkanů se embryoletální účinky vyskytly při dávkách toxických pro matku. Denní dávky vyšší než 100 mg/kg tělesné hmotnosti vedly u potkanů k prodloužení gestace a k porodním komplikacím se zvýšenou mortalitou samic i mláďat.
Studie fertility prokázaly u rodičovské generace mírně snížené procento zabřeznutí při denních dávkách nad 250 mg/kg tělesné hmotnosti. Fertilita F1 generace nebyla ovlivněna.
Metabolity metamizolu jsou vylučovány do mateřského mléka. Neexistuji zkušenosti týkající se účinku u kojenců.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Předbobtnalý kukuřičný škrob
Makrogol 6000
Krospovidon (typ A)
Magnesium-stearát
Koloidní bezvodý oxid křemičitý
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a obsah balení
PVC/Al blistry.
Balení obsahující 10, 20, 30 nebo 50 tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Sandoz s.r.o., Na Pankráci 1724/129, 140 00 Praha 4 – Nusle, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
07/104/17-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
11. 7. 2018
Další informace o léčivu METAMIZOL SANDOZ
Jak
se METAMIZOL SANDOZ
podává: perorální podání - tableta
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Blistr
Velikost
balení: 50
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Sandoz s.r.o., Praha
E-mail: office.cz@sandoz.com
Telefon: 221 421 611