Souhrnné informace o léku - LEVOCETIRIZIN ACTAVIS
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Levocetirizin Actavis 5 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje levocetirizini dihydrochloridum 5 mg (což odpovídá 4,2 mg levocetirizinum).
Pomocná látka se známým účinkem:
Jedna potahovaná tableta obsahuje 64,0 mg monohydrátu laktosy (viz bod 4.4).
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahované tablety
Bílé až téměř bílé, oválné, bikonvexní, potahované tablety, označené „ L9CZ“ na jedné straně a „5“ na druhé straně.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Symptomatická léčba alergické rinitidy (včetně perzistující alergické rinitidy) a chronické idiopatické kopřivky.
4.2. Dávkování a způsob podání
Dávkování
Potahované tablety se musí užívat perorálně, polykají se celé, zapíjejí se tekutinou a mohou se užívat během jídla nebo nezávisle na jídle. Doporučuje se podávání v jedné denní dávce.
Dospělí a dospívající od 12 let
Doporučená denní dávka je 5 mg (1 potahovaná tableta).
Starší pacienti
U starších pacientů se střední až vážnou poruchou funkce ledvin se doporučuje upravit denní dávku (viz níže Pacienti s poruchou funkce ledvin).
Pediatrická populace
Děti od 6 do 12 let
Doporučená denní dávka je 5 mg (1 potahovaná tableta).
Děti od 2 do 6 let
U dětí ve věku 2 – 6 let neumožňují potahované tablety úpravu dávky. Doporučuje se používat pediatrickou formu levocetirizinu.
Pacienti s poruchou funkce ledvin
Intervaly podávání se musí individuálně upravit podle funkce ledvin. Úpravu dávkování je možné určit podle následující tabulky. Pro použití této tabulky je třeba odhadnout clearance kreatininu (CLCR) v ml/min. CLCR (ml/min) lze vypočítat z hodnoty kreatininu v séru (mg/dl) pomocí následujícího vzorce:
[140-věk(roky)] x hmotnost (kg)
CLcr= -------------------------------------- (x 0,85pro ženy)
72 x kreatinin v séru (mg/dl)
Úprava dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin:
Skupina | Clearance kreatininu (ml/min) | Dávka a frekvence |
Normální | >80 | 1 tableta jednou denně |
Mírná | 50–79 | 1 tableta jednou denně |
Středně těžká | 30–49 | 1 tableta jednou za 2 dny |
Těžká | <30 | 1 tableta jednou za 3 dny |
Konečné stadium renální choroby -pacienti na dialýze | <10– | kontraindikováno |
U pediatrických pacientů s poruchou funkce ledvin je třeba dávku individuálně upravit, přičemž se bere v úvahu renální clearance pacienta a jeho tělesná váha. Konkrétní údaje o dětech s poruchou funkce ledvin nejsou k dispozici.
Pacienti s poruchou funkce jater
U pacientů výhradně s poruchou funkce jater není potřeba žádná úprava dávkování. U pacientů s poruchou funkce jater a ledvin se doporučuje úprava dávkování (viz výše Pacienti s poruchou funkce ledvin).
Délka podávání
Intermitentní alergická rinitida (symptomy trvají méně než 4 dny v týdnu nebo méně než 4 týdny celkem) se léčí v závislosti na charakteru choroby a anamnézy. Léčbu lze ukončit po odeznění symptomů a opět nasadit v případě znovuobjevení symptomů. U perzistující alergické rinitidy (symptomy trvají déle než 4 dny v týdnu a více než 4 týdny celkem), může být pacientovi navržena kontinuální léčba po dobu expozice alergenům. V současné době jsou k dispozici klinické údaje s podáváním 5 mg levocetirizinu ve formě potahovaných tablet po dobu 6 měsíců. U pacientů s chronickou kopřivkou a chronickou alergickou rinitidou jsou dostupné výsledky klinických zkušeností s racemátem trvajících až jeden rok.
Způsob podání
Potahovaná tableta musí být užita perorálně, spolknuta celá a zapita tekutinou a může být užita s jídlem nebo bez jídla. Je doporučeno užívat denní dávku v jednom podání.
4.3. Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, nebo na jiné piperazinové deriváty.
Pacienti se závažnou poruchou funkce ledvin s hodnotou clearance kreatininu nižší než 10 ml/min.
4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Podávání potahovaných tablet se nedoporučuje u dětí mladších 6 let, protože tato léková forma nedovoluje odpovídající úpravu dávkování. Doporučuje se použít pediatrické lékové formy levocetirizinu.
Podávání levocetirizinu kojencům a batolatům mladším 2 let se nedoporučuje.
Opatrnosti je třeba při současném požívání alkoholu (viz bod 4.5).
Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Interakční studie (včetně studií s induktory CYP 3A4) s levocetirizinem nebyly provedeny. Studie s racemátem cetirizinu prokázaly, že se nevyskytují žádné klinicky významné nežádoucí interakce (s pseudoefedrinem, cimetidinem, ketokonazolem, erytromycinem, azitromycinem, glipizidem a diazepamem). Ve studii s opakovaným podáváním teofylinu (400 mg jednou denně) byl pozorován malý pokles clearance cetirizinu (16%); dostupnost teofylinu však nebyla současným podáváním cetirizinu změněna.
Stupeň absorpce levocetirizinu není snížen jídlem, snižuje se však rychlost absorpce.
U citlivých pacientů může současné podávání cetirizinu nebo levocetirizinu a alkoholu nebo dalších sedativ ovlivnit centrální nervový systém, i když bylo prokázáno, že racemát cetirizinu nezesiluje účinky alkoholu.
4.6. Fertilita, těhotenství a kojení
Nejsou k dispozici žádné klinické údaje o používání levocetirizinu u těhotných žen. Ve studiích prováděných na zvířatech nebyly zaznamenány žádné přímé či nepřímé škodlivé účinky na březost, embryonální či fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj. Opatrnost je nutná při předepisování přípravku těhotným nebo kojícím ženám.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Srovnávací klinické studie neprokázaly, že levocetirizin v doporučené dávce ovlivňuje pozornost, schopnost reagovat nebo řídit. Přesto mohou někteří pacienti pociťovat během léčby levocetirizinem ospalost, únavu a slabost. Proto by pacienti při řízení motorových vozidel, při potenciálně nebezpečných činnostech nebo při ovládání strojů, měli zvážit svou individuální reakci na tento lék.
4.8. Nežádoucí účinky
-
V terapeutických studiích u žen a mužů ve věku od 12 do 71 let mělo 15,1 % pacientů léčených 5 mg levocetirizinu alespoň jednu nežádoucí reakci ve srovnání s 11,3 % osob ve skupině, která dostávala placebo. 91,6 % těchto nežádoucích účinků bylo mírných nebo středně závažných.
-
V terapeutických studiích bylo 1,0 % (9/935) pacientů vyřazeno pro nežádoucí účinky u levocetirizinu v dávce 5 mg a 1,8 % (14/771) u placeba.
Do klinických terapeutických studií s levocetirizinem bylo zařazeno 935 pacientů, kteří užívali doporučenou denní dávku 5 mg. V této skupině byl zaznamenán následující výskyt nežádoucích účinků o frekvenci 1 % nebo vyšší (časté nežádoucí účinky: >1/100 až <1/10) při podávání 5mg levocetirizinu nebo placeba:
Preferovaný termín (WHOART) | Placebo (n = 771) | Levocetirizin 5 mg (n = 935) |
Bolest hlavy | 25 (3,2 %) | 24 (2,6 %) |
Somnolence | 11 (1,4 %) | 49 (5,2 %) |
Sucho v ústech | 12 (1,6 %) | 24 (2,6 %) |
Únava | 9 (1,2 %) | 23 (2,5 %) |
Dále byly pozorovány méně často se vyskytující nežádoucí účinky (méně časté: >1/1000 až <1/100) jako je astenie a bolest břicha.
Výskyt sedativních nežádoucích účinků jako je somnolence, únava a astenie byly obecně pozorovány častěji (8,1 %) při užívání levocetirizinu 5 mg než při užívání placeba (3,1 %).
Kromě výše uvedených nežádoucích účinků zaznamenaných během klinických studií a uvedených výše, se v postmarketingovém sledování vyskytly velmi vzácně i následující nežádoucí účinky:
Poruchy imunitního systému:
Hypersenzitivita včetně anafylaxe
Psychiatrické poruchy:
Agresivita, agitovanost
Poruchy nervového systému:
Křeče
Poruchy oka:
Poruchy zraku
Srdeční poruchy:
Palpitace
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Dyspnoe
Gastrointestinální poruchy:
Nauzea
Poruchy jater a žlučových cest:
Hepatitida
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Angioneurotický edém, fixní lékový exantém, pruritus, vyrážka, kopřivka
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:
Myalgie
Vyšetření:
Zvýšení tělesné hmotnosti, abnormální funkční jaterní testy
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny s frekvencí „není známo“
Poruchy oka:
Okulogyrie
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9. Předávkování
-
a) Příznaky
Příznaky předávkování mohou zahrnovat ospalost u dospělých a zpočátku agitovanost a neklid, následovaný ospalostí u dětí.
Není známo žádné specifické antidotum levocetirizinu.
Pokud dojde k předávkování, doporučuje se symptomatická nebo podpůrná léčba. Při krátkém intervalu od požití je vhodné provést výplach žaludku. Levocetirizin není účinně odstraňován hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antihistaminika pro systémovou aplikaci, piperazinové deriváty.
ATC kód: R06A E09
Levocetirizin, ® enantiomer cetirizinu, je účinný a selektivní antagonista periferních H1– receptorů. Vazebné studie prokázaly, že levocetirizin má vysokou afinitu k lidským H1-receptorům (Ki = 3,2 nmol/l). Levocetirizin má dvojnásobnou afinitu ve srovnání s cetirizinem (Ki = 6,3 nmol/l). Levocetirizin se uvolňuje z H1– receptorů s poločasem 115 ± 38 min.
Levocetirizin dosahuje po jednorázovém podání 90 % obsazenosti receptorů za 4 hodiny a 57 % obsazenosti za 24 hodin.
Farmakodynamické studie u zdravých dobrovolníků prokázaly, že levocetirizin má v poloviční dávce účinek srovnatelný s cetirizinem jak na kůži, tak i v nose.
Farmakodynamická aktivita levocetirizinu byla studována v randomizovaných kontrolovaných studiích:
Ve studii porovnávající účinky levocetirizinu 5 mg, desloratadinu 5 mg a placeba na histaminem indukovaný „wheal and flare“ (erupce s okolním zarudnutím), vedla léčba levocetirizinem k významnému poklesu tvorby wheal and flare, který byl nejvýraznější v prvních 12 hodinách a trval 24 hodin (p < 0,001) v porovnání s placebem a desloratadinem.
-
V placebem kontrolovaných studiích v modelu komorové expozice alergenům byl nástup účinku levocetirizinu 5 mg na kontrolu symptomů vyvolaných pylem pozorován za 1 hodinu po užití léku.
-
V in vitro studiích (Boydenova komora a tkáňové kultury) bylo prokázáno, že levocetirizin inhibuje eotaxinem indukovanou transendoteliální migraci eosinofilů přes kožní i plicní buňky. Farmakodynamická experimentální studie in vivo (metoda kožních komůrek) prokázala u 14 dospělých pacientů 3 základní inhibiční mechanismy u levocetirizinu v dávce 5 mg ve srovnání s podáním placeba v průběhu prvních 6 hodin reakce vyvolané pylem: inhibici uvolňování VCAM-1, modulaci vaskulární permeability a snížené uvolňování eosinofilů.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetický profil levocetirizinu je lineární, na dávce a čase nezávislý, s nízkou variabilitou mezi jednotlivými subjekty. Farmakokinetický profil je stejný jak po podání samotného enantiomeru tak i cetirizinu. Nedochází k žádné chirální změně v procesu absorpce a eliminace.
Absorpce
Po perorálním podání se levocetirizin rychle a ve velkém množství absorbuje. Vrcholové plazmatické koncentrace je dosaženo za 0,9 hodiny po podání. Ustáleného stavu je dosaženo za 2 dny. Vrcholové koncentrace jsou obvykle 270 ng/ml po podání jedné 5 mg dávky a 308 ng/ml po podání opakované dávky 5 mg levocetirizinu. Stupeň absorpce není závislý na dávce a není ovlivněn příjmem potravy, ale maximální koncentrace v plazmě je potravou snížena a zpožděna.
Distribuce
U lidí nejsou k dispozici žádné údaje týkající se tkáňové distribuce ani přechodu levocetirizinu přes hematoencefalickou bariéru. U potkanů a u psů byly nalezeny nejvyšší tkáňové hladiny v játrech a v ledvinách, nejnižší v kompartmentu CNS.
Levocetirizin je z 90 % vázán na plazmatické proteiny. Distribuce levocetirizinu je omezená, protože distribuční objem je 0,4 l/kg.
Biotransformace
U lidí se metabolizuje méně než 14 % podané dávky levocetirizinu, a proto se předpokládá, že rozdíly dané genetickým polymorfismem nebo současným podáváním enzymatických inhibitorů jsou zanedbatelné. Metabolická přeměna spočívá v aromatické oxidaci, N- a O- dealkylaci a konjugaci s taurinem. Proces dealkylace je primárně zprostředkován CYP 3A4, zatímco na aromatické oxidaci se podílejí mnohonásobné a/nebo neurčené CYP izoformy. Levocetirizin po perorálním podání dávky 5 mg neovlivňoval aktivitu CYP izoenzymů 1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 a 3A4 při dosažených koncentracích vyšších než jsou maximální koncentrace.
Vzhledem k omezenému metabolizmu a nulovému metabolickému inhibičnímu potenciálu je interakce levocetirizinu s jinými látkami a naopak nepravděpodobná.
Eliminace
Plazmatický poločas je u dospělých 7,9 ± 1,9 hodiny. Průměrná celková tělesná clearance je 0,63 ml/min/kg. Levocetirizin a metabolity jsou vylučovány převážně močí, v průměrném množství 85,4% podané dávky. Vylučování stolicí představuje pouze 12,9 % dávky. Levocetirizin se vylučuje glomerulární filtrací i aktivní tubulární sekrecí.
Porucha funkce ledvin
Zdánlivá tělesná clearance levocetirizinu koreluje s clearance kreatininu. Proto se doporučuje u pacientů se střední a vážnou poruchou funkce ledvin upravit intervaly podávání levocetirizinu na základě hodnot clearance kreatininu. U pacientů s anurií v konečném stadiu ledvinného onemocnění se snižuje celková tělesná clearance přibližně o 80 % v porovnání se zdravými osobami. Množství levocetirizinu odstraněného standardní čtyřhodinovou hemodialýzou bylo <10 %.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Jádro tablety:
Monohydrát laktosy
Mikrokrystalická celulosa
Magnesium-stearát (E572)
Potahová vrstva:
Hypromelosa (E464)
Oxid titaničitý (E171)
Makrogol 400
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
3 roky.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5. Druh obalu a obsah balení
PVC/PVDC:Al blistry nebo oPA/Al/PVC:Al blistry.
Velikost balení:
Blistry obsahující 1, 2, 4, 5, 7, 10, 14, 15, 20, 21, 28, 30, 40, 50, 56, 60, 70, 90, 100, 112 nebo 120 potahovaných tablet.
Jednodávkové blistry obsahující 30 × 1 potahovanou tabletu.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Actavis Group PTC ehf.
Reykjavikuvegur 76–78
220 Hafnarfjordur
Island
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
24/492/09-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
17. 6. 2009/ 13. 9. 2012
Další informace o léčivu LEVOCETIRIZIN ACTAVIS
Jak
se LEVOCETIRIZIN ACTAVIS
podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Blistr
Velikost
balení: 4 II
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Actavis Group PTC ehf., Hafnarfjördur
E-mail: vois@teva.cz
Telefon: +420 251 007 111