Souhrnné informace o léku - L-CARNITIN "FRESENIUS" 1 G
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
L-CARNITIN „FRESENIUS“ 1 g
Injekční roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna 5ml ampulka obsahuje:
levocarnitinum 1,0 g
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok
Popis přípravku: čirý bezbarvý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
- Primární systémové deficience karnitinu
- Sekundární systémové deficience karnitinu, zvláště při:
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dávkování je závislé na stávajícím nedostatku karnitinu.
Dospělí:
Obvykle 1–2 g (15–30 mg/kg) za den.
Při chronické hemodialýze se aplikuje 1–2 g (15–30 mg/kg) po každé dialýze a to nejdéle po dobu 1–2 měsíce.
Udržovací dávka: přibližně 1 g/den a je-li to nutné, aplikuje se intravenózně 1–5 mg/kg na konci každé dialýzy nebo 100–150 |imol/l jako přísada k dialyzačnímu roztoku.
Pediatrická populace
Novorozenci, kojenci a děti:
Obvykle 5–10 mg/kg/den.
Pacienti s poruchou funkce ledvin
U pacientů s poruchou funkce ledvin musí být dávka v případě nutnosti snížena v závislosti na plazmatické koncentraci (viz také bod 4.4).
Způsob podání
Intravenózní podání.
Přípravek se podává pomalu intravenózně (1 g cca 5 minut), nebo se přidává k běžným standardním roztokům (viz body 6.2 a 6.3).
Doba používání
Doba používání je závislá na stávajícím nedostatku karnitinu.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 tohoto přípravku.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pozor při závažném poškození ledvin (GFR < 10 ml/min).
Intravenózně podaný levokarnitin je vhodný k podání pro dialyzované pacienty s terminální ledvinnou insuficiencí.
Při špatném intraarteriálním podání nelze vyloučit poškození tkáně.
K posouzení terapeutického účinku se mají kromě krevního obrazu také pravidelně sledovat plazmatické hladiny levokarnitinu (zvláště u pacientů s poruchou funkce ledvin), volných mastných kyselin, cholesterolu a triglyceridů.
U pacientů podstupujících dlouhodobou léčbu chronickou hemodialýzou může podání levokarnitinu způsobit krátkodobý pokles hladin triacylglycerolů. Z toho důvodu je nutné pravidelné sledování hladin triacylglycerolů., VLDL- cholesterolu a HDL- cholesterolu.
Dávkování hypolipidemických přípravků se má v případě potřeby vhodně upravit.
Podání levokarnitinu zlepšuje u diabetiků utilizaci glukózy. U pacientů léčených inzulinem nebo jinými antidiabetiky může současné podání levokarnitinu vyvolat hypoglykemii. V takovýchto případech je nutné pravidelné sledování hladiny glukózy v krvi, aby se podle toho mohlo v případě potřeby upravit dávkování antidiabetik.
U pacientů léčených současně levokarnitinem a kumarinovými léky (viz body 4.5 a 4.8) bylo ve velmi vzácných případech hlášeno zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR, international normalized ratio). U pacientů léčených takovýmito antikoagulancii a současně levokarnitinem musí být INR nebo jiné vhodné koagulační testy prováděny týdně do doby, než dojde k jejich stabilizaci a poté měsíčně.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Při současném podávání hypolipidemických přípravků je nutné vzít v úvahu možný aditivní účinek na plazmatické lipidy.
U pacientů léčených inzulinem nebo jinými antidiabetiky může současné podání levokarnitinu vyvolat hypoglykemii (viz bod 4.4).
U pacientů podstupujících léčbu kyselinou valproovou, u pacientů léčených analogy nukleosidů didanosinem, zalcitabinem a/nebo staduvinem, tak jako u pacientů používajících antibiotika s kyselinou pivalovou, jako je pivmecillinam, může být požadavek na karnitin zvýšen.
U pacientů léčených současně levokarnitinem a kumarinovými deriváty (viz body 4.5 a 4.8) bylo ve velmi vzácných případech hlášeno zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR, international normalized ratio). U pacientů léčených takovýmito antikoagulancii a současně levokarnitinem musí být INR nebo jiné vhodné koagulační testy prováděny týdně do doby, než dojde k jejich stabilizaci a poté měsíčně.
4.6 Těhotenství a kojení
Těhotenství
Pro přípravek L-Carnitin „Fresenius“ 1 g nejsou dostupné žádné klinické údaje týkající se těhotných žen. Studie na zvířatech neukazují žádné přímé nebo nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, na embryonální nebo fetální vývoj a ani na postnatální vývoj (viz bod 5.3). V období těhotenství smí být přípravek L-Carnitin „Fresenius“ 1 g podán pouze po pečlivém zvážení prospěšnosti léčby přípravkem oproti možnému riziku pro plod.
Kojení
Není známo, zda levokarnitin přestupuje do mateřského mléka. V průběhu kojení se má zvážit, zda terapeutický přínos léčby převažuje při odpovídajících indikacích možné riziko pro dítě.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek L-Carnitin „Fresenius“ 1 g nemá žádný nebo pouze zanedbatelný vliv na pozornost při řízení motorových vozidel a obsluze strojů.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky z jakéhokoli zdroje rozdělené do tříd orgánových systémů podle databáze MeDRA jsou uvedeny v tabulce níže. V každé třídě orgánových systémů jsou nežádoucí účinky řazeny podle jejich četnosti výskytu. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky řazeny dle klesající závažnosti. Četnost výskytu nežádoucích účinků je založena na následující konvenci (CIOMS III): Velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/10 000 až <1/1000); vzácné (>1/10 000 až <1/1000); velmi vzácné (>1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třídy orgánových systémů | Nežádoucí účinky |
Poruchy krve a lymfatického systému | |
není známo | zvýšení agregace trombocytů (po podání vysokých dávek) u dialyzovaných pacientů |
Poruchy metabolism a výživy | |
není známo | paradoxní zvýšení plasmatické hladiny triacylglycerolů u dialyzovaných pacientů |
Poruchy nervového systému | |
velmi vzácné | přechodná bolest hlavy, pocit na omdlení a poruchy zraku po intravenózním podání vysokých dávek bolusových injekcí (6 g) |
Gastrointestinální poruchy | |
velmi vzácné | nauzea, zvracení, křeče v břiše, průjem |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | |
velmi vzácné | tělesný pach |
Vyšetření | |
velmi vzácné | zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR, international normalized ratio) |
*U pacientů léčených současně levokarnitinem a kumarinovými přípravky (acenokumarolem a warfarinem) bylo velmi vzácných případech hlášeno zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR, international normalized ratio)- viz body 4.4 a 4.5.
Pediatrická populace
Nežádoucí účinky u dětí se neliší od těch u dospělých pacientů.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní Ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41, Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Kromě popsaných nežádoucích účinků po vysokých dávkách, uvedených v bodě 4.8, nejsou zatím žádné příznaky předávkování známy.
Tam kde je to nezbytné, je léčba předávkování symptomatická.
Levokarnitin je dialyzovatelný.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: aminokyseliny a jejich deriváty, levokarnitin
ATC kód: A16AA01
Levokarnitin je kvarterní amin (3-hydroxy-4-trimethylaminomáselná kyselina), potřebný pro normální využití tuků a energetický metabolizmus savců včetně lidí. Umožňuje vstup mastných kyselin s dlouhým řetězcem do mitochondrií, kde probíhá jejich P-oxidace a tím produkce energie.
Levokarnitin se dostává do organizmu jednak s potravou živočišného původu, jednak je syntetizován v játrech a ledvinách z aminokyselin lysinu a methioninu.
Primární nedostatek karnitinu vzniká jako vrozená porucha jeho biosyntézy a/nebo příjmu do orgánů. Při systémovém nedostatku jsou jeho koncentrace nízké v plazmě a ve tkáních, při myopatickém nedostatku jsou v plazmě jeho koncentrace normální a nízké v tkáních (hlavně v kosterním svalstvu).
Sekundární systémový nedostatek karnitinu může vzniknout jeho zvýšenou potřebou a/nebo jeho zvýšenou ztrátou jako následek vrozených poruch metabolizmu (organická acidemie/acidurie), při chronické hemodialýze, totální parenterální výživě novorozenců, zvláště nedonošených, stejně tak i při dlouhodobé celkové parenterální výživě dospělých.
Nedostatek karnitinu může zvyšovat plazmatickou koncentraci triglyceridů a volných mastných kyselin, redukovat ketogenezi a vést k ukládání tuků v játrech a svalech.
Závažný chronický nedostatek karnitinu (převážně u pacientů s primárním nedostatkem karnitinu) může vést k následujícím příznakům: k hypoglykemii, postupující myastenii, hypotonii, letargii, hepatomegalii, hepatální encefalopatii, hepatálnímu komatu, kardiomegalii, kongenitální srdeční insuficienci, k zástavě srdce, neurologickým poruchám, k poruchám růstu a vývinu dětí.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Plazmatické hladiny jsou obvykle v rozmezí 40–50 |imol/l, z čehož přibližně 80% je volného levokarnitinu, zbytek je esterifikovan.
Distribuce v organismu
Nejvyšší tkáňová koncentrace se nachází v tkáni nadledvinek, srdce, v kosterní svalovině, tukové tkáni a játrech.
Eliminace z organismu
Levokarnitin po i.v. aplikaci se vyloučí ledvinami převážně v nezměněné formě během 24 hodin .
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a reprodukční toxicity levokarnitinu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Ve studiích toxicity po opakovaném perorálním podávání levokarnitinu na potkanech a psech byl při dávkách dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka pozorován výskyt průjmu.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Kyselina chlorovodíková 10%, voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Před smísením tohoto léčivého přípravku s jinými léčivými přípravky (standardními roztoky) s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6, musí být prokázána kompatibilita.
6.3 Doba použitelnosti
Originální balení:
2 roky
Doba použitelnosti po prvním otevření:
L-carnitin „Fresenius“ 1 g musí být použit okamžitě po otevření ampulky. Jakékoli nepoužité množství roztoku musí být odborně zlikvidováno.
Doba použitelnosti po smísení s jinými léčivými přípravky:
Přidání přípravku L-carnitin „Fresenius“ 1 g ke standardnímu roztoku se musí provádět za aseptických podmínek těsně před podáním. Při jakékoli vzniklé změně (např. zabarvení, zakalení nebo při vzniku sraženiny) je nutné směs znehodnotit.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C, ampulky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Odlamovací ampulky (z bezbarvého skla třídy I) s 5 ml roztoku, krabička.
Velikost balení: 5 × 5 ml
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Odlamovací ampulky- není třeba pilovat
Uchopení OPC ampulky (one-point-cut):
Držte ampulku barevným označením směrem nahoru!
Roztok, který se nachází v hrdle ampulky poklepáním nebo protřepáním nechte stéci dolů.
Držte ampulku barevným označením směrem nahoru!
Hrdlo ampulky odlomte směrem dolů.
Používejte pouze čiré, bezbarvé roztoky v nepoškozeném obalu.
L-carnitin „Fresenius“ 1 g je kompatibilní s 0,9% roztokem chloridu sodného, Ringerovým roztokem a s 5% roztokem glukózy.
Pouze k jednorázovému použití. Jakékoli zbylé množství roztoku musí být odborně zlikvidováno.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Fresenius Kabi s.r.o., Na Strži 1702/65, Nusle, 140 00 Praha 4, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
87/123/94-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 9.2.1994
Datum posledního prodloužení registrace: 28.12. 2011
Další informace o léčivu L-CARNITIN "FRESENIUS" 1 G
Jak
se L-CARNITIN "FRESENIUS" 1 G
podává: intravenózní podání - injekční roztok
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Ampulka
Velikost
balení: 5X5ML
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Fresenius Kabi s.r.o., Praha
E-mail: marina.svobodova@fresenius-kabi.com
Telefon: +420 225 270 583