Souhrnné informace o léku - DIACORDIN 240 SR
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Diacordin 240 SR
tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Léčivá látka: Jedna tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním obsahuje diltiazemi hydrochloridum 240 mg.
Pomocná látka se známým účinkem: sacharóza.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním.
Želatinové tobolky se žlutou vrchní částí a bílou spodní částí, obsahující bílé nebo téměř bílé mikrogranule.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
-
– Vazospastická angina pectoris (variantní Prinzmetalova angina);
-
– Chronická stabilní angina pectoris (námahová);
-
– Hypertenze (samostatně nebo v kombinaci s jinými léčivými přípravky).
Přípravek Diacordin 240 SR je indikován k léčbě dospělých pacientů.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dávkování se přizpůsobuje individuálně každému nemocnému.
Obvyklá dávka je 240 mg jednou denně.
Při současném užívání přípravku Diacordin 240 SR s jinými antihypertenzivy může být potřeba upravit dávkování přípravku Diacordin 240 SR a/nebo současně podávaného antihypertenziva.
Starší pacienti, pacienti s poruchou funkce jater a/nebo ledvin
U starších osob a u pacientů se sníženou funkcí jater či ledvin se léčba zahajuje co nejnižšími dávkami a postupně se dávky zvyšují podle terapeutické odpovědi. Přípravek Diacordin 240 SR má být podáván se zvýšenou opatrností u pacientů s poruchou funkce jater a/nebo ledvin (viz bod 4.4).
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost diltiazemu u dětí a dospívajících do 18 let nebyla dosud stanovena, a proto se podání přípravku Diacordin 240 SR dětem a dospívajícím nedoporučuje (viz bod 4.4).
Způsob podání
Tobolky se užívají při jídle nebo na lačno, polykají se celé a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny.
4.3 Kontraindikace
-
– Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1;
-
– Sick-sinus syndrom, pokud není zavedený funkční kardiostimulátor;
-
– Druhý a třetí stupeň AV bloku, pokud není zavedený funkční kardiostimulátor;
-
– Těžká bradykardie (pod 40 úderů za minutu);
-
– Selhání levé komory srdeční s plicní kongescí;
-
– Těhotenství a kojení;
-
– Současné použití infuze dantrolenu (viz bod 4.5);
-
– V kombinaci s ivabradinem (viz bod 4.5).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Zvýšené opatrnosti je třeba při podávání přípravku nemocným se sníženou funkcí levé komory, bradykardií (riziko exacerbace) nebo u nemocných s prvním stupněm AV bloku zjištěného na elektrokardiogramu (riziko exacerbace a vzácně komplexního bloku).
Před celkovou anestezií musí být anesteziolog informován o probíhající léčbě diltiazemem. Blokátory kalciových kanálů spolu se současnou anestezií mohou zesilovat depresi srdeční kontraktility, konduktivity a automacie, stejně tak i dilataci cév.
U starších pacientů a u pacientů s ledvinnou nebo jaterní nedostatečností může docházet ke zvýšení plazmatických koncentrací diltiazemu. Na počátku léčby je třeba vzít pečlivě v úvahu kontraindikace a upozornění a zajistit důkladné sledování pacientů, zejména jejich srdeční frekvence.
Užívání blokátorů vápníkových kanálů, jako je diltiazem, může být spojeno se změnami nálad, včetně deprese.
Stejně tak jako ostatní antagonisté vápníkových kanálů, má diltiazem inhibiční efekt na střevní motilitu. Proto má být užíván s opatrností u pacientů s rizikem rozvoje střevní obstrukce.
Pacienty s latentním nebo manifestním diabetes mellitus je třeba pečlivě sledovat pro možné zvýšení hladin glukosy.
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost použití diltiazemu u dětí a dospívajících do 18 let nebyla stanovena.
Tento přípravek obsahuje sacharosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo nedostatkem sacharózo-izomalázové deficience by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současné podávání je kontraindikováno
Dantrolen (infuze)
Při současném podání intravenózního verapamilu a dantrolenu byla u zvířat pozorována letální komorová fibrilace. Proto je kombinace vápníkových antagonistů a dantrolenu potenciálně nebezpečná (viz bod 4.3).
Ivabradin
Vzhledem k potencování účinku diltiazemu na snížení srdeční frekvence je současné podávání s ivabradinem kontraindikováno (viz bod 4.3).
Současné užívání vyžadující opatrnost
Lithium
Riziko zvýšení lithiem indukované neurotoxicity.
Nitráty
Zvýšení hypotenzního účinku a pocitu slabosti (aditivní vazodilatační efekt). U všech pacientů léčených vápníkovými antagonisty by předepisování a užívání nitrátů mělo probíhat pouze s postupně se zvyšujícími dávkami.
Theofylin
Zvýšení hladiny cirkulujícího theofylinu.
Alfa-antagonisté
Zvýšení antihypertenzního účinku. Současná léčba alfa-antagonisty může způsobit či zhoršit symptomatickou hypotenzi. Kombinace diltiazemu s alfa-antagonisty má být předem zvážena a podávána pouze pod přísným monitorováním krevního tlaku.
Amiodaron, digoxin
Zvýšení rizika bradykardie. U kombinovaného užívání s diltiazemem je doporučena opatrnost, zejména u starších pacientů a při užívání vysokých dávek přípravku.
Beta-blokátory
Kombinace může způsobovat poruchy srdečného rytmu (výrazná bradykardie, sinusová zástava), sino-atriální a atrio-ventrikulární poruchy vedení vzruchu a srdeční selhání (mají synergický efekt). Užívání této kombinace léčiv musí být vedeno pouze pod klinickým a EKG monitorováním, zejména na počátku léčby.
Ostatní antiarytmika
Diltiazem má antiarytmický účinek, proto se nedoporučuje jeho předepisování spolu s jinými antiarytmiky (z důvodu aditivního rizika zvýšení srdečních nežádoucích účinků). Tato kombinace léčiv by měla být užívána pouze pod klinickým a EKG monitorováním.
Karbamazepin
Zvýšení hladiny cirkulujícího karbamazepinu. Je doporučeno stanovit plazmatické koncentrace karbamazepinu, aby v případě potřeby mohla být dávka upravena.
Rifampicin
Při nasazení léčby rifampicinem nastává riziko snížení plazmatických hladin diltiazemu. Pacienti mají být pečlivě sledováni na začátku a při ukončování léčby rifampicinem.
Antagonisté H2-receptorů (cimetidin, ranitidin)
Zvýšení plazmatických koncentrací diltiazemu. Pacienti, kteří ke své stávající léčbě diltiazemem začínají nebo ukončují užívání antagonistů H2-receptorů, mají být pečlivě monitorováni. V takových případech může být nezbytné upravit denní dávku diltiazemu.
Cyklosporin
Zvýšení hladiny cirkulujícího cyklosporinu. V průběhu současného podávání diltiazemu a cyklosporinu je doporučeno snížit dávky cyklosporinu, monitorovat renální funkce, stanovit hladinu cyklosporinu a upravit dávkování během kombinované terapie a po jejím ukončení.
Fenytoin
Pokud je diltiazem užíván společně s fenytoinem, může zvýšit koncentraci fenytoinu v krevní plazmě. Doporučuje se sledovat koncentraci fenytoinu v krevní plazmě.
Acetylsalicyláty (ASA/LAS)
Vzhledem ke zvýšenému riziku krvácení z důvodu možného aditivního účinku na agregaci krevních destiček má být diltiazem užíván současně s acetylsalicyláty (ASA/LAS) se zvýšenou opatrností.
Rentgen-kontrastní látky
U pacientů léčených diltiazemem, kterým je zároveň aplikován intravenózně bolus iontové rentgen-kontrastní látky, může být zvýšené riziko kardiovaskulárních nežádoucích účinků, jako např. hypotenze. Zvláštní opatrnosti je třeba dbát u pacientů, kteří současně užívají diltiazem a podstoupí aplikaci rentgen-kontrastní látky.
Obecné informace, které je potřeba brát v úvahu
Z důvodu potenciálního aditivního účinku je nezbytná opatrná titrace dávky u pacientů, kteří užívají diltiazem spolu s jinými léčivy, které ovlivňují srdeční kontraktilitu a/nebo kondukci.
Diltiazem je metabolizován cytochromem CYP3A4. Při současném užívání se silným inhibitorem CYP3A4 bylo pozorováno (méně než dvojnásobné) zvýšení koncentrace diltiazemu v plazmě. Grapefruitová šťáva může zvýšit dostupnost diltiazemu (1,2krát). Pacienti, kteří konzumují grapefruitovou šťávu, mají být sledováni pro možné zvýšení výskytu nežádoucích účinků diltiazemu. Při podezření, že k interakci dochází, by pacienti neměli grapefruitovou šťávu požívat.
Diltiazem je izoformní inhibitor cytochromu CYP3A4. Současné užívání spolu s jinými substráty cytochromu CYP3A4 může mít za následek zvýšení plazmatických koncentrací obou současně užívaných léčiv. Současné užívání diltiazemu s induktorem cytochromu CYP3A4 může mít za následek snížení plazmatické koncentrace diltiazemu.
Benzodiazepiny (midazolam, triazolam)
Diltiazem významně zvyšuje plazmatické koncentrace midazolamu a triazolamu a prodlužuje jejich biologický poločas. Zvláštní pozornost má být věnována současnému předepisování benzodiazepinů s krátkodobým působením metabolizovaných cestou cytochromu CYP3A4.
Kortikosteroidy (methylprednisolon)
Inhibice metabolismu methylprednisolonu (CYP3A4) a inhibice P-glykoproteinu. Pacienti, kteří začínají být léčeni methylprednisolonem, mají být monitorováni. Může být nezbytné upravit dávku methylprednisolonu.
Statiny
Diltiazem jako inhibitor cytochromu CYP3A4 významně zvyšuje AUC některých statinů. Při současném užívání diltiazemu se statiny, které jsou metabolizovány cytochromem CYP3A4, může dojít ke zvýšení rizika myopatie a rhabdomyolýzy. Pokud je to možné, mají být spolu s diltiazemem užívány statiny, které se nemetabolizují cytochromem CYP3A4, jinak je doporučeno pacienta sledovat pro možné příznaky toxicity statinu.
Cilostazol
Inhibice metabolismu cilostazolu (CYP3A4). Bylo prokázáno, že diltiazem zvyšuje expozici cilostazolu a zesiluje jeho farmakologickou aktivitu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Data o užívání diltiazemu v průběhu těhotenství jsou velmi omezená. U některých zvířecích druhů (potkan, myš, králík) vykazoval diltiazem reprodukční toxicitu. Proto není doporučeno užívat diltiazem v průběhu těhotenství a stejně tak u žen, které jsou v plodném věku a neužívají kontracepci.
Kojení
Diltiazem je v nízkých koncentracích vylučován do lidského mateřského mléka. Proto pacientky v průběhu užívání přípravku nemají kojit. Pokud je zcela nezbytné podávat přípravek kojící matce, je nutné kojence před zahájením léčby převést na náhradní výživu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Na základě zjištěných nežádoucích reakcí, např. závrať a nevolnost, může být schopnost řídit a obsluhovat stroje změněna. Avšak nebyly provedeny žádné studie o vlivu na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
-
V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky diltiazemu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit):
-
V každé skupině s danou frekvencí jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
MedDRA třídy orgánových systémů
Frekvence
Nežádoucí účinek
Poruchy krve a lymfatického systému
Není známo
trombocytopenie1
Poruchy metabolismu a výživy
Není známo
hyperglykemie1
Psychiatrické poruchy
Méně časté
nervozita, nespavost
Není známo
změny nálad (včetně deprese)1
Poruchy nervového systému
Časté
bolest hlavy, závratě
Není známo
extrapyramidální syndrom1
Srdeční poruchy
Časté
atrioventrikulární blok (prvního, druhého a třetího stupně (vedoucí až k asystolii); blokáda Tawarova raménka), palpitace
Méně časté
bradykardie (pod 50/min)
Velmi vzácné
srdeční selhání s edémem plic
Není známo
sinoatriální blok1,
městnavé srdeční selhání1, sinusová
zástava1, srdeční zástava (asystolie)1
Cévní poruchy
Časté
návaly horka
Méně časté
ortostatická hypotenze
Není známo
vaskulitida (včetně leukocytoklastické vaskulitidy)1
Gastrointestinální poruchy
Časté
zácpa, dyspepsie, bolest žaludku, nevolnost
Méně časté
zvracení, průjem
Vzácné
sucho v ústech
Není známo
hyperplazie dásně1
Poruchy jater a žlučových cest
Méně časté
zvýšení jaterních enzymů (AST, ALT, LDH, ALP)
Není známo
hepatitida1
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Časté
erytém
Vzácné
kopřivka
Není známo
fotosenzitivita (včetně lišejové keratózy po sluneční expozici) 1,
angioneurotický edém1, vyrážka1, erythema multiforme, Steven-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza1, pocení1, exfoliativní dermatitida1, akutní generalizovaný pustulózní
exantém1,
deskvamační erytém s horečkou anebo bez horečky1
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Není známo
gynekomastie1
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté
periferní edém
Časté
malátnost
Méně časté
astenie, únava
Vyšetření
Časté
zvýšení CPK
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: selektivní blokátory kalciových kanálů s přímým kardiálním účinkem, benzothiazepinové deriváty
ATC kód: C08DB01
Principem účinku diltiazemu je inhibice transmembránového přenosu kalcia v buňkách myokardu a v hladké svalovině cévní stěny. Vzniklá vazodilatace vede k poklesu periferního odporu a arteriálního tlaku. Přípravek nepůsobí reflexní tachykardii díky negativnímu chronotropnímu efektu diltiazemu. Léčebného účinku je dosaženo při dávkách diltiazemu, které působí minimální nebo žádný negativně inotropní efekt. Diltiazem snižuje nároky myokardu na kyslík. Antianginózní účinek nastupuje již po prvním podání přípravku, antihypertenzní účinek nastupuje až po opakovaném podávání přibližně za 2 týdny.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce a distribuce
Diltiazem se po perorálním podání velmi rychle vstřebává ze střeva, v krvi se objevuje již několik minut po podání. Maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo během 4,1 až 7,1 hodin. Diltiazem se váže z 80 – 85 % na plazmatické proteiny.
Biotransformace a eliminace
Vlivem first-pass efektu je systémová biologická dostupnost diltiazemu jen asi 40 %. Diltiazem podléhá extenzivnímu metabolismu v játrech za součinnosti cytochromu P450. Hlavní metabolit -deacetyldiltiazem – má ještě asi % vasodilatační aktivity mateřské látky, část aktivity má i N-demetyldiltiazem. Biologický poločas je 8 hodin, jelikož se jedná o lékovou formu s prodlouženým uvolňováním.
Diltiazem je eliminován ve formě inaktivních metabolitů žlučí (65 %) a močí (35 %). Jen asi 3 % látky se vyloučí v nezměněné formě.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
24měsíční studie na potkanech a 21měsíční studie na myších neprokázaly kancerogenitu přípravku. Během in vitro testů na bakteriálních kulturách nebyla prokázána mutagenicita. Reprodukční studie byly prováděny na myších, potkanech a králících. Podávání dávek 5 – 10krát vyšších než je doporučená denní dávka působilo úhyn embrya a plodu. Tyto dávky v některých studiích působily abnormality skeletu.
Akutní toxicita diltiazemu (LD50) po perorálním podání byla u myší 415 – 740 mg/kg a u potkanů 560 – 810 mg/kg.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Zrněný cukr,
povidon,
sacharosa,
ethylcelulosa,
mastek,
disperze ethylcelulosy 30%,
dibutyl-sebakát,
oxid titaničitý,
želatina,
žlutý oxid železitý.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Blistr PVC/Al, krabička.
Balení: 30 tvrdých tobolek s prodlouženým uvolňováním.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Zentiva k.s., U Kabelovny 130, 102 37 Praha 10, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
83/396/00-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 12.7.2000
Datum posledního prodloužení registrace: 30.7.2014
Další informace o léčivu DIACORDIN 240 SR
Jak
se DIACORDIN 240 SR
podává: perorální podání - tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Blistr
Velikost
balení: 30
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Zentiva, k.s., Praha
E-mail: zentiva.cz@zentiva.cz
Telefon: +420267 241 111