Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

DERMOVATE - souhrnné informace

Síla léku
0,5MG/G

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 1X25G
  • 25G
  • 100G
  • 1X100G

Souhrnné informace o léku - DERMOVATE

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.  NÁZEV PŘÍPRAVKU

Dermovate 0,5 mg/g krém

2.  KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden gram krému obsahuje clobetasoli propionas, 0,5 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: propylenglykol, cetylstearylal­kohol, chlorkresol.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Krém.

Jemný bílý až našedlý krém.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Klobetasol-propionát je velmi účinný topický kortikosteroid vhodný zejména pro dospělé, starší pacienty a děti starší jednoho roku ke zmírnění zánětlivých a svědivých projevů dermatóz reagujících na léčbu steroidy.

Mezi tyto projevy patří:

  • psoriáza (s výjimkou plošně rozšířené psoriázy);
  • úporné dermatózy;
  • lichen planus;
  • diskoidní lupus erythematodes;
  • jiné kožní problémy, které dostatečně nereagují na méně silné steroidy.

4.2 Dávkování a způsob podání

Krémy jsou zvláště vhodné na vlhké nebo mokvající povrchy.

Dávkování

Pediatrická populace

Použití klobetasolu je u dětí mladších jednoho roku kontraindikováno.

Děti jsou při podávání lokálních kortikosteroidů náchylnější k projevům lokálních a systémových nežádoucích účinků a obecně vyžadují kratší dobu používání a méně účinné léčivé látky než dospělí.

Při používání klobetasol-propionátu je třeba dbát, aby aplikované množství bylo v nejmenší možné míře, poskytující léčebný přínos.

Dospělí, starší pacienti a děti starší jednoho roku

Aplikuje se v tenké vrstvě a jemně se vmasíruje takové množství krému, aby se pokryla celá postižená oblast, a to jednou nebo dvakrát denně po dobu až 4 týdnů, dokud nedojde ke zlepšení. Poté se četnost aplikací sníží nebo se k léčbě použijí méně silné přípravky.

Po každé aplikaci je nutno ponechat přípravku dostatečný čas pro vstřebání. Teprve potom lze případně použít zvláčňující přípravek.

Při exacerbacích je někdy zapotřebí krátkodobě léčebnou kúru zopakovat.

U více rezistentních případů, obzvláště jsou-li spojeny s hyperkeratózou, může být účinek krému zvýšen překrytím léčené plochy neprodyšným (okluzivním) obvazem. K uspokojivému výsledku mnohdy stačí okluze pouze přes noc. Dalšího zlepšování se obvykle dosahuje již prostou aplikací bez okluze.

Pokud se projevy onemocnění zhorší nebo se nezlepší během 2 – 4 týdnů, má být léčba a diagnóza přehodnoceny. Léčba nemá trvat déle než 4 týdny. Pokud je kontinuální léčba nezbytná, měl by se použít slaběji působící přípravek. Maximální týdenní dávka nemá překročit 50 g/týden.

Léčba klobetasolem by měla být postupně ukončena, jakmile je dosaženo kontroly pacientova stavu a v udržovací terapii se má pokračovat podáváním zvláčňujících prostředků (emoliencia).

Při náhlém přerušení léčby klobetasolem může dojít k návratu původních příznaků dermatózy.

Pacienti trpící opakovanými relapsy

Jakmile byla v minulosti u pacienta akutní epizoda účinně léčena průběžnou aplikací lokálních kortikosteroidů, je možné uvažovat o intermitentním podávání (jednou denně, dvakrát týdně, bez okluze). To se ukázalo být užitečné při snižování frekvence relapsů.

Aplikace by měla i nadále pokrývat všechna dříve postižená místa nebo známá místa možného relapsu. Tento léčebný režim mábýt kombinován s běžným každodenním používáním zvláčňujících přípravků (emoliencia). Stav pacienta a výhody a rizika pro pokračování léčby musí být přehodnocována v pravidelných intervalech.

Starší pacienti

Klinické studie neprokázaly rozdíly v odpovědích u starších a mladších pacientů.

Častější výskyt poruchy funkce jater nebo ledvin u starších pacientů může zpozdit vylučování, pokud dojde k systémové absorpci. Proto má být k dosažení požadovaného klinického účinku používáno co nejmenší možné množství léčivé látky.

Porucha funkce ledvin/jater

V případě systémové absorpce (při aplikaci na velké plochy po delší dobu) mohou být metabolismus a vylučování opožděné, což zvyšuje riziko systémové toxicity. Proto má být k dosažení požadovaného klinického účinku používáno co nejmenší možné množství léčivé látky.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Klobetasol není určen k léčbě těchto onemocnění:

  • neléčené kožní infekce (bakteriálního, virového či plísňového původu);
  • rosacea;
  • akné vulgaris;
  • projevy svědění bez zánětu;
  • perianální a genitální pruritus;
  • periorální dermatitida.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek obsahuje propylenglykol, cetylstearylalkohol a chlorkresol, látky, které mohou způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitida), alergické reakce a podráždění kůže.

Lokální alergické reakce (viz bod 4.8) mohou být podobné příznakům onemocnění, pro které je pacient léčený.

U některých jedinců může dojít následkem zvýšené systémové absorpce lokálních steroidů k projevům hyperkortikalismu (Cushingův syndrom) a reverzibilnímu potlačení osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA), které vedou ke glukokortikos­teroidní insuficienci. Pokud je pozorován jakýkoli z výše zmíněných případů, je nutné lék postupně vysadit pomocí snižování frekvence aplikací nebo jej nahradit slaběji účinným kortikosteroidem. Náhlé vysazení léčby může vést ke glukokortikos­teroidní insuficienci (viz bod 4.8).

Rizikové faktory pro zvýšení systémových účinků jsou:

  • síla a forma lokálního steroidu;
  • délka léčby;
  • aplikace na velké plochy;
  • aplikace na kryté plochy kůže, např. intertriginózní oblasti nebo použití okluzivního krytí (u dětí může jako okluzivní krytí fungovat plenka);
  • zvýšení hydratace stratum corneum;
  • použití na plochy s tenkou kůží, jako je pokožka obličeje;
  • použití na poraněnou kůži nebo u jiných stavů, kde může být porušená kožní bariéra;
  • ve srovnání s dospělými může u dětí dojít k absorpci proporcionálně většího množství lokálních kortikosteroidů, a proto jsou děti citlivější k systémovým nežádoucím účinkům. Děti mají nedostatečně vyvinutou kožní bariéru a větší poměr tělesného povrchu k tělesné hmotnosti ve srovnání s dospělými.

Pediatrická populace

U dětí mladších 12 let je třeba se dlouhodobé léčby lokálními kortikosteroidy vyvarovat, je-li to možné, protože u nich může dojít k potlačení funkce nadledvin.

Děti jsou náchylnější k rozvoji atrofických změn následkem užívání lokálních kortikosteroidů.

Je-li použití klobetasol-propionátu u dětí nutné, doporučuje se omezit léčbu pouze na několik dní a její týdenní zhodnocení.

Riziko infekce při okluzi

Teplo a vlhkost v kožních záhybech nebo způsobené okluzivním krytím mohou podporovat vznik bakteriální infekce. Pokud se používá okluzivní krytí, je třeba kůži před aplikací nového okluzivního krytí pečlivě očistit.

Použití u psoriázy

Lokální kortikoidy je třeba u psoriázy užívat s opatrností, protože v některých případech byly zaznamenány relapsy onemocnění, rozvoj tolerance, riziko vzniku generalizované pustulární formy psoriázy a rozvoj lokální nebo systémové toxicity způsobené poruchou bariérové funkce kůže. Pokud se tento přípravek používá u pacientů s psoriázou, je třeba je pečlivě sledovat.

Souběžné infekce

Při léčbě infikovaných zánětlivých lézí je třeba použít vhodnou antimikrobiál­ní léčbu.

Při jakémkoli šíření infekce je nutné vysazení lokálních kortikosteroidů a podání vhodné antimikrobiál­ní léčby.

Chronické bércové vředy

Lokální kortikosteroidy se někdy používají k léčbě dermatitidy v okolí chronických bércových vředů. Toto používání však může být spojeno s vyšším výskytem lokální alergické reakce a zvýšeným rizikem lokální infekce.

Aplikace na obličej

Aplikace na obličej je nežádoucí, neboť tato oblast je více náchylná k atrofickým změnám.

Pokud se přípravek použije na obličej, léčba má být omezena pouze na několik dní.

Aplikace na oční víčka

V případě aplikace tohoto přípravku na oční víčka je nutné zajistit, aby se nedostal do oka, neboť by při opakovaném kontaktu mohl způsobit kataraktu či glaukom.

Porucha zraku

U systémového i lokálního použití kortikosteroidů může být hlášena porucha zraku. Pokud se u pacienta objeví symptomy, jako je rozmazané vidění nebo jiné poruchy zraku, má být zváženo odeslání pacienta k očnímu lékaři za účelem vyšetření možných příčin, mezi které patří katarakta, glaukom nebo vzácná onemocnění, např. centrální serózní chorioretinopatie (CSCR), která byla hlášena po systémovém i lokálním použití kortikosteroidů.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při souběžném podávání léků, které inhibují CYP3A4 (např. ritonavir a itrakonazol), bylo prokázáno, že dochází k inhibici metabolismu kortikosteroidů, což vede ke zvýšení systémové expozice. Do jaké míry je tato interakce klinicky významná závisí na dávce a způsobu podání kortikosteroidů a na síle inhibitoru CYP3A4.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

Údaje pro hodnocení účinku lokálních kortikosteroidů na fertilitu u lidí nejsou k dispozici.

Klobetasol podávaný subkutánně potkanům neměl žádný vliv na páření, ale u nejvyšší dávky docházelo ke snížení fertility (viz bod 5.3).

Těhotenství

Údaje o používání klobetasolu u těhotných žen jsou pouze omezené.

Místní aplikace kortikosteroidů u březích samic může způsobit abnormality fetálního vývoje (viz bod 5.3). Význam tohoto zjištění pro člověka nebyl stanoven. Použití klobetasolu během těhotenství má být zvažováno pouze v případě, že očekávaný přínos pro matku převáží riziko pro plod. V tom případě má být používáno co nejmenší množství přípravku po co nejkratší dobu.

Kojení

Bezpečnost používání lokálních kortikosteroidů během kojení nebyla stanovena. Není známo, zda lokální aplikace kortikosteroidů může vést k dostatečné systémové absorpci, která by navodila množství detekovatelné v mateřském mléce Použití klobetasolu během kojení má být zvažováno pouze v případě, že očekávaný přínos pro matku převáží možné riziko pro dítě.

Během kojení klobetasol nemá být aplikován na prsa, aby se zabránilo náhodnému požití dítětem.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie hodnotící vliv klobetasolu na řízení motorových vozidel nebo schopnost obsluhovat stroje. Negativní vliv na tyto činnosti se vzhledem k profilu aktuálních nežádoucích účinků klobetasolu neočekává.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle tříd orgánových systémů. Frekvence výskytu nežádoucích účinků je definována následujícím způsobem: velmi časté > 1/10, časté > 1/100 až < 1/10, méně časté > 1/1 000 až < 1/100, vzácné > 1/10 000 až < 1/1 000, velmi vzácné < 1/10 000, není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Velmi časté, časté a méně časté nežádoucí účinky byly obecně stanoveny z klinických studií a jsou doloženy údaji z postmarketin­gových sledování.

Infekce a infestace

Není známo: oportunní infekce.

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné: hypersenzitivita v místě podání.

Endokrinní poruchy

Velmi vzácné: útlum osy hypotalamus-hypofýza-kůra nadledvin (HPA), příznaky Cushingova syndromu (např. měsícový obličej, centrální obezita), zpoždění přibývání na váze/retardace růstu u dětí, osteoporóza, hyperglykemie/gly­kosurie, arteriální hypertenze, zvýšení tělesné hmotnosti/obezita, snížení hladiny endogenního kortizolu, alopecie, trichorexe.

Poruchy oka

Není známo: glaukom, katarakta; rozmazané vidění (viz také bod 4.4).

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté: svědění, pálení/bolest pokožky v místě podání jako lokální projevy hypersenzitivity.

Méně časté: kožní atrofické změny*), strie*), teleangiektázie*).

Velmi vzácné: ztenčení kůže*), vrásky*), suchá pokožka*), změny pigmentace*), hypertrichóza, zhoršení základních příznaků), dermatitida, alergická kontaktní dermatitida, pustulární psoriáza, vyrážka, kopřivka, erytém.

Není známo: akneiformní erupce.

*) Sekundární reakce kůže na lokální a/nebo systémové účinky potlačení osy hypotalamus-hypofýza-kůra nadledvin

(HPA).

Popis vybraných nežádoucích účinků

Zhoršení základních příznaků: erytém, svědění, pálení nebo bolest v místě aplikace.

Většina případů zhoršení základních příznaků byla spojena s nevhodným používáním, které nebylo v souladu s doporučeními pro preskripci, např. delší doba léčby, aplikace na velké plochy pokožky, nebo použití společně s jinými kortikosteroidy.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Známky a příznaky

Lokálně aplikovaný klobetasol může být absorbován v dostatečném množství pro vznik systémových účinků.

Akutní předávkování je nepravděpodobné, nicméně v případech chronického podávání nebo nevhodného použití se mohou objevit příznaky hyperkortikalismu (viz bod 4.8).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: kortikosteroidy, velmi silně účinné (skupina IV), ATC: D07AD01.

Mechanismus účinku

Lokální kortikosteroidy působí jako protizánětlivé látky prostřednictvím více mechanismů, které inhibují pozdní fázi alergické reakce, včetně snížení hustoty mastocytů, snížení chemotaxe a aktivace eosinofilů, poklesu produkce cytokinů lymfocyty, monocyty, mastocyty a eozinofily, a inhibice metabolismu kyseliny arachidonové.

Farmakodynamika

Lokální kortikosteroidy mají protizánětlivé a vazokonstrikční vlastnosti a působí rovněž proti svědění.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Lokální kortikosteroidy mohou být systémově absorbovány neporušenou kůži. Rozsah perkutánní absorpce lokálních kortikosteroidů je dán mnoha faktory, včetně vehikula a integrity epidermální bariéry. Okluze, zánět a/nebo jiné chorobné procesy v kůži mohou také zvýšit perkutánní absorpci.

  • V průběhu jedné studie byla osm hodin po druhé aplikaci (13 hodin po první aplikaci) 30 g 0,05% masti s klobetasol-propionátem u jedince se zdravou kůží pozorována průměrná maximální plazmatická koncentrace klobetasol-propionátu 0,63 ng/ml.

  • V samostatné studii byly průměrné maximální plazmatické koncentrace přibližně 2,3 ng/ml

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Kancerogenita / mutagenita

Kancerogenita

Dlouhodobé studie na zvířatech pro vyhodnocení kancerogenního potenciálu klobetasol-propionátu nebyly provedeny.

Genotoxicita

Klobetasol-propionát nebyl v řadě in vitro testů bakteriálních buněk mutagenní.

Reprodukční toxikologie

Fertilita

Ve studiích fertility nebyl po podkožním podání klobetasol-propionátu u potkanů při dávkování 6,25 až

50 mikrogramů/kg/den zjištěn žádný vliv na páření a fertilita se snížila jen při podávání 50 mikrogramů/kg/den.

Těhotenství

Subkutánní podání klobetasol-propionátu myším (> 100 mikrogramů/kg/den), potkanům (400 mikrogra­mů/kg/den) či králíkům (1 až 10 mikrogramů/kg/den) v průběhu březosti způsobovalo abnormality plodu včetně rozštěpu patra. Ve studii na potkanech, kdy byl některým jedincům umožněn vrh, byl pozorován opožděný vývoj u F1 generace při podání > 100 mikrogramů/kg/den a hranice přežití byla snížena při dávce 400 mikrogramů/kg/den. Účinky nesouvisející s léčbou byly pozorovány u reprodukčních ukazatelů F1 nebo u F2 generace.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Glycerol-monostearát

Cetylstearylalkohol

Chlorkresol

Dihydrát natrium-citrátu

Monohydrát kyseliny citronové

Čištěná voda

Emulgující glycerol-monostearát

Bílý vosk

Propylenglykol

6.2 Inkompatibility

Nebyly identifikovány.

6.3 Doba použitelnosti

3 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balení

Zatavená hliníková tuba, plastový šroubovací uzávěr s propichovacím hrotem, papírová krabička.

Velikost balení: 25 g, 100 g.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Glaxo Group Ltd.,

980 Great West Road,

Brentford, Middlesex,

Velká Británie.

8.  REGISTRAČNÍ ČÍSLO

46/430/92-C

9.  DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 8. 7. 1992

Datum posledního prodloužení registrace: 29. 7. 2015

Další informace o léčivu DERMOVATE

Jak se DERMOVATE podává: kožní podání - mast
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Tuba
Velikost balení: 1X25G

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Glaxo Group Limited, Brentford
E-mail: cz.info@gsk.com
Telefon: 222001111

Podobné léky