Nonstop lékárna Otevřít hlavní menu

CORDIPIN XL - souhrnné informace

Síla léku
40MG

Obsahuje účinnou látku:

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 30
  • 20

Souhrnné informace o léku - CORDIPIN XL

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.   NÁZEV PŘÍPRAVKU

Cordipin XL

2.   KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Nifedipinum 40 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety s řízeným uvolňováním

Popis tablety: červenohnědé kulaté bikonvexní potahované tablety

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

– léčba hypertenze

– profylaxe stabilní námahové anginy pectoris

– profylaxe vazospastické anginy pectoris

Přípravek je určený pro léčbu dospělých pacientů.

4.2. Dávkování a způsob podání

Se zřetelem na stupeň nemoci a terapeutickou odezvu by léčba měla být individuální. Doporučená dávka při léčbě hypertenze a anginy pectoris je 40 mg nifedipinu (tj. jedna tableta s řízeným uvolňováním Cordipinu XL). Tato dávka se při nedostatečném klinickém účinku může zvýšit na 80 mg nifedipinu (tj. dvě tablety Cordipinu XL), v jedné dávce (ráno) nebo ve dvou dílčích dávkách (ráno a večer) denně.

Tablety Cordipin XL se užívají po jídle, polykají se celé, zapíjí se sklenicí vody a nesmí se lámat nebo kousat.

4.3. Kontraindikace

Přecitlivělost na nifedipin nebo pomocné látky obsažené v přípravku, kardiogenní šok, těžká aortální stenóza, porfyrie, těžká srdeční insuficience, těhotenství a laktace.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Na začátku léčby nifedipinem a zvláště při současném užití betablokátorů se může vyskytnout hypotenze. Pacienty je nutné pečlivě sledovat. Současná léčba nifedipinem a betablokátory, zejména na počátku léčby, může někdy vést k srdeční insuficienci.

Poměr rizika ku prospěchu léčby je třeba pečlivě zvážit u pacientů s hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií, nestabilní anginou pectoris, diabetes mellitus, těžkou jaterní poruchou, těžkou plicní hypertenzí, hypotenzí, akutním infarktem myokardu.

Tyto pacienty je třeba během léčby, a to zejména při zahájení léčby, pečlivě sledovat.

U pacientů starších 70 let je třeba zvýšené opatrnosti, dávkování není třeba upravovat. U pacientů s poruchou renálních funkcí není nutné měnit dávkování.

U pacientů s těžkým srdečním onemocněním může dojít ke zhoršení ischemie (častější záchvaty anginy pectoris) z důvodu reflexní tachykardie.

Užívání nifedipinu může ovlivnit některé laboratorní hodnoty (alkalickou fosfatázu, SGOT, SGPT, LDH). Tyto změny nejsou nutně vázané na klinické symptomy, i když jsou známy případy cholestázy nebo ikteru.

Nifedipin může způsobit trombocytopénii a prodloužit čas krvácení, což obvykle není klinicky významné.

Zvláštní upozornění ohledně pomocných látek

Jedna tableta obsahuje 30 mg laktosy, v případě užívání maximální denní dávky dle doporučení, užijete 60 mg laktosy.

Přípravek není vhodný pro pacienty s deficiencí laktosy, s galaktosemií, malabsorpčním syndromem glukosy/galaktosy.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při současném užívání betablokátorů, diuretik a nitrátů (nitroglycerin, isosorbid) se musí vzít v úvahu synergický účinek nifedipinu.

Současné podávání fentanylu může vést k poklesu krevního tlaku.

Léčba nifedipinem by měla být přerušena alespoň 36 hodin před operací (u plánovaných výkonů) při použití fentanylové anestézie.

Současná léčba cimetidinem může potencovat antihypertenzivní účinek nifedipinu.

Podávání nifedipinu může zvýšit sérové koncentrace digoxinu, karbamazepinu, fenytoinu a teofylinu.

Rifampicin snižuje plazmatickou hladinu nifedipinu.

Při současném užívání nifedipinu a chinidinu dochází ke snížení plazmatické hladiny chinidinu.

Grapefruitová šťáva zvyšuje plazmatickou hladinu nifedipinu.

Alkohol potencuje antihypertenzivní a vazodilatační účinek nifedipinu.

4.6. Těhotenství a kojení

Studie teratogenity nifedipinu u krys a králíků prokázaly teratogenní účinek. Embryotoxický, placentotoxický a fetotoxický účinek nifedipinu byl pozorován u krys, myší, králíků a opic. Tento účinek byl pozorován v dávkách 3,5 až 42krát vyšší než maximální denní dávka u lidí (tj. 120mg). Nifedipin je kontraindikován u těhotných žen nebo v období možného otěhotnění. Nifedipin přechází do mateřského mléka. V případě, že léčba nifedipinem je v období laktace nezbytná, je nutné přerušit kojení. Při podávání blokátorů kalciových kanálů (mimo jiné i nifedipinu) jako tokolytických látek během těhotenství (viz bod 4.8), zvláště v případech vícečetných těhotenství (dva a více plodů), při intravenózním podání a/nebo při současném použití beta-2 agonistů byl pozorován výskyt plicního edému.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nifedipin může ovlivnit reakční čas tím, že může způsobit bolesti hlavy, závratě, nevolnost a únavu. Při současném požití alkoholu mohou být tyto nežádoucí účinky přípravku ještě potencovány. V případě výskytu těchto nežádoucích účinků je třeba doporučit, aby nemocný neřídil motorové vozidlo ani neobsluhoval strojní zařízení.

4.8. Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a přechodné. Častěji se objevují na začátku léčby.

Mohou se vyskytnout zejména: bolesti hlavy, zčervenání tváře (flush), závratě, edémy kolem kotníků, ortostatická hypotenze, parestézie, palpitace, trávicí poruchy (nausea, průjem, zácpa) a únava.

Níže jsou uvedeny nežádoucí účinky seřazené ve vztahu k tělesným systémům: Kardiovaskulární systém: tachykardie, hypotenze, synkopy, koronární ischemie s retrosternální bolestí, srdeční selhání.

CNS: závratě, únava, parestezie, tremor, bolesti hlavy, zvýšená nervozita, návaly

Trávicí systém: nevolnost, nausea, průjem, zácpa

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: plicní edém

Kůže: zrudnutí, zčervenání tváře, svědění, kopřivka, exantém, exfoliativní dermatitida Močové ústrojí: zvýšená diuréza

Muskuloskeletární systém: edémy kolem kotníků, bolesti svalů

Játra: poruchy jaterních funkcí (intrahepatální cholestáza, žloutenka, zvýšení hodnot alkalické fosfatázy, SGOT, SGPT, LDH)

Ostatní: hyperplázie dásní, gynekomastie, zvýšení hladin glukózy, zejména u pacientů s diabetes mellitus, přechodné změny zrakového vnímání

Výskyt nežádoucích účinků klesá s délkou léčby. Pouze ojediněle je třeba léčbu přerušit. Nežádoucí účinky po přerušení léčby vymizí.

případy byly hlášeny při podání látky jako tokolytika během těhotenství (viz bod 4.6)

2/4

4.9. Předávkování

Při předávkování se mohou objevit tyto příznaky: hypotenze, šok, bradykardie, srdeční insuficience, nevolnost, zvracení, ospalost, závratě, zmatenost, letargie, metabolická acidóza až hluboké bezvědomí a křeče.

Léčba je symptomatická. Zahrnuje výplach žaludku a podání živočišného uhlí k odstranění nifedipinu.

  • V případě hypotenze se podávají plazmatické expandéry, v případě nedostatečné klinické odpovědi se podá intravenózně 10% Calcium glukonát. Je možné podat noradrenalin nebo dopamin.

  • V případě bradykardie se doporučuje léčba atropinem, izoprenalinem nebo kardiostimulace. Nifedipin není odstranitelný z těla hemodialýzou ani peritoneální dialýzou, naopak plazmaforéza může být účinná.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Vazodilatans, ATC kód C08CA05

Nifedipin je blokátor kalciového kanálu dihydropyridinového typu I. generace. Antagonisté kalcia inhibují vstup kalcia do buněk srdečního svalu a hladkého svalstva koronárních arterií a periferních cév. Nifedipin zlepšuje zásobování srdečního svalu kyslíkem tím, že zmenšuje potřebu kyslíku. Má antianginózní vlastnosti. Vysoký tlak krve se normalizuje v důsledku snížení periferního cévního odporu (vazodilatace).

Terapeutické dávky nifedipinu nemají téměř žádný účinek na srdeční sval. Nifedipin má jen mírný negativně inotropní účinek a zanedbatelný vliv na tvorbu a vedení vzruchu. Nifedipin dilatuje především velké koronární artérie a snižuje svalový tonus koronárních tepen a tím zvyšuje zásobování srdce kyslíkem. Současný pokles periferního cévního odporu (afterload) způsobí snížení srdeční práce a tím menší potřebu kyslíku.

Zejména na počátku léčby se může zvýšit tepová frekvence a minutový srdeční objem aktivací baroreceptorového reflexu. Po počátečním období léčby se tepová frekvence a minutový objem vrátí na hodnoty před zahájením léčby.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce: Po perorálním podání se nifedipin rychle a téměř všechen absorbuje. Nifedipin dosahuje maximální koncentrace [29,4 ±12,0(x ± SD) ng/ml] 5,0 ± 2,7 hodin po užití přípravku v ustáleném stavu.

Uvolňování nifedipinu z tablet s řízeným uvolňováním probíhá téměř lineárně. To znamená, že se nifedipin uvolňuje konstantní rychlostí. Relativní biologická dostupnost přípravku s řízeným uvolňováním (modified release) ve srovnání s pomalým uvolňováním (slow release) není statisticky odlišná v ustáleném stavu.

Na základě farmakokinetického profilu je možné konstatovat, že terapeutický efekt trvá 24 hodin. Současné podání potravy zvyšuje maximální plazmatické koncentrace nifedipinu, kterých je dosaženo rychleji než po podání přípravku nalačno. Na konci dávkovacího intervalu (tj. po 24 hodinách) jsou však plazmatické koncentrace podobné.

Distribuce: Nifedipin se váže na plazmatické bílkoviny z 94–99%. Nifedipin ani jeho metabolity se nekumulují selektivně ve tkáních. Nifedipin prostupuje hematoencefalickou bariérou a placentou.

Metabolismus: Nifedipin se téměř úplně metabolizuje na neaktivní metabolity.

Eliminace: Eliminační poločas přípravku je 14,9 ± 6,0 hodin a podstatně se nemění po opakovaném podání. Pouze < 1% dávky se vyloučí močí v nezměněné formě.

70–80% dávky se vyloučí močí ve formě metabolitů. Zbytek se ve formě metabolitů vyloučí stolicí. Vylučování se může zpomalit při ledvinové nedostatečnosti.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita: studie u myší, krys a králíků prokázaly nízkou intraperitoneální, subkutánní a perorální akutní toxicitu. LD50 p.o. u myší byla 421–572 mg/kg, u krys p.o. 950–1078 mg/kg, u králíků p.o. 250–500 mg/kg, u koček p.o. 100 mg/kg. U zvířat, které přežily, byly toxické symptomy rychle a kompletně reverzibilní. Nebyly zjištěny velké rozdíly mezi samci a samicemi.

Subakutní, subchronická, chronická perorální toxicita: studie u krys prokázaly nízkou toxicitu vysokých dávek nifedipinu.

Studie teratogenity nifedipinu u krys a králíků prokázaly teratogenní potenciál, proto je nifedipin kontraindikován u těhotných žen.

Rozsáhlé studie mutagenity byly všechny negativní. Ve studiích na zvířatech nebyla prokázána kancerogenita.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Mikrokrystalická celulosa,celulosa, laktosa, hydroxypropyl­methylcelulosa, magnesium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý, makrogol, červený oxid železitý, oxid titaničitý, mastek

6.2. Inkompatibility

Nejsou známy.

6.3. Doba použitelnosti

5 let

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25° C.

6.5. Druh obalu a velikost balení

Blistr PVC/PVDC (červený)-Al, krabička

Velikost balení: 20 a 30 tablet s řízeným uvolňováním

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

K vnitřnímu užití.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d,d, Novo mesto, Slovinsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

83/681/99-C

9. DATUM REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

6.10.1999/30.1.2008

Další informace o léčivu CORDIPIN XL

Jak se CORDIPIN XL podává: perorální podání - tableta s řízeným uvolňováním
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Blistr
Velikost balení: 30

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Krka, d.d., Novo mesto, Novo mesto
E-mail: info.cz@krka.biz

Podobné léky