Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

BRICANYL 0,5 MG/ML - souhrnné informace

Síla léku
0,5MG/ML

Obsahuje účinnou látku :

ATC skupina:

Dostupné balení:

  • 10X1ML

Souhrnné informace o léku - BRICANYL 0,5 MG/ML

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Bricanyl 0,5 mg/ml

injekční roztok

2. KVANTITATIVNÍ A KVALITATIVNÍ SLOŽENÍ

Terbutalini sulfas 0,5 mg v 1 ml injekčního roztoku.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok.

Popis přípravku: čirý bezbarvý roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Bronchiální astma. Chronická bronchitida, emfyzém plic a jiná onemocnění plic, kde je komplikujícím faktorem bronchokonstrikce.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování je závislé na klinickém stavu pacienta. Dávka může být podána intravenózně nebo subkutánně.

Léčba bronchokonstrikce:

Intravenózní injekce:

Dospělí: 0,25–0,5 mg terbutalin sulfátu (0,5–1 ml) v pomalé intravenózní injekci. Injekční roztok se doplní sterilním fyziologickým roztokem do 10 ml a podává se pomalou intravenózní injekcí po dobu asi 5 minut. Dávka může být opakována v krátkých intervalech (několik hodin). Celková denní dávka nemá překročit 2 mg terbutalin sulfátu.

Subkutánní injekce:

Dospělí: 1–2 mg terbutalin sulfátu (2–4 ml) za den v rozdělených dávkách (čtyři a více dávek).

Děti: Až 25 ^g terbutalin sulfátu/kg tělesné hmotnosti (0,05 ml/kg tělesné hmotnosti) za den v rozdělených dávkách (čtyři a více dávek).

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na kteroukoliv složku přípravku.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vzhledem k pozitivně inotropnímu účinku p2-sympatomimetik (terbutalin) by přípravek měl být používán velmi opatrně u pacientů s tyreotoxikózou. U přípravku Bricanyl, podobně jako u jiných sympatomimetik, lze pozorovat kardiovaskulární účinky. Existují důkazy z postmarketin­gového sledování a dostupné literatury o výskytu ischémie myokardu ve spojitosti s používáním betasympatomimetik.

Pacienti s těžkým základním srdečním onemocněním (např. ischemickou chorobou srdeční, arytmií nebo těžkým srdečním selháním) užívající Bricanyl by měli být poučeni, že v případě výskytu bolesti na hrudi nebo jiných příznaků svědčícících o zhoršení srdečního onemocnění mají vyhledat lékařskou pomoc. Pozornost je třeba věnovat příznakům jako je dušnost či bolest na hrudi, které mohou být jak kardiálního, tak plicního původu. Pro možnost navození hyperglykémie p2-sympatomimetiky je nutné u pacientů s diabetes mellitus provádět dodatečné kontroly glykémie.

Léčba p2-sympatomimetiky (terbutalin) může vyvolat hypokalémii, která může být dále zhoršována u pacientů s akutním astmatickým záchvatem v důsledku hypoxie. Hypokalemický účinek terbutalinu může být potencován další současnou léčbou (viz bod 4.5). V těchto případech je nutné sledovat kalémii.

  • V souvislosti s vysokými terapeutickými dávkami u krátkodobě působících p-sympatomimetik v parenterální nebo nebulizační formě byla hlášena laktátová acidóza, především u pacientů, kteří jsou léčeni pro akutní exacerbaci astmatu (viz body 4.8 a 4.9). U pacientů, kteří nereagují adekvátně na akutní léčbu přípravkem Bricanyl, je třeba uvažovat o laktátové acidóze jako faktoru, který může přispívat k přetrvávajícím respiračním symptomům.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Betablokátory (včetně podávání očních kapek s betablokátory), zvláště neselektivní, mohou částečně nebo úplně antagonizovat účinek terbutalinu. Hypokalémie vyvolaná podáváním terbutalinu může být potencována současným podáváním derivátů xantinu, steroidů a některými diuretiky (viz bod 4.4).

Halogenovaná anestetika

  • V průběhu léčby p-sympatomimetiky se musí vyloučit podávání anestetika halothanu a ostatních halogenovaných anestetik, neboť anestezie halogenovanými anestetiky za těchto podmínek zvyšuje riziko srdečních arytmií. Léčba by měla být přerušena co nejdříve, alespoň 6 hodin před plánovanou anestezií halogenovanými anestetiky.

Látky vyvolávající depleci draslíku a hypokalémie

  • V důsledku hypokalemického účinku p-sympatomimetik se musí souběžné podávání přípravku Bricanyl a látek, které vyvolávají depleci draslíku a zvyšujících riziko hypokalémie, např. diuretika, methylxantiny a kortikosteroidy, indikovat opatrně a po pečlivém zhodnocení rizika a prospěchu z léčby se zvláštním zřetelem na zvýšené riziko srdečních arytmií v důsledku hypokalémie (viz bod 4.4). Hypokalémie je též predispozicí k projevům toxicity digoxinu.

Systémové kortikosteroidy

Kombinace intravenózních p-sympatomimetik a systémových kortikosteroidů zvyšuje hladinu glukózy v krvi a může vést k depleci sérového draslíku, a proto se tato kombinace musí podávat opatrně a za současného monitorování glykémie a kalémie (viz bod 4.4)..

Riziko plicního edému je zvýšeno, pokud jsou p-sympatomimetika používána v kombinaci se systémovými kortikosteroidy a intravenózními tekutinami.

Antidiabetika

Podávání p-sympatomimetik je spojeno se zvýšením hladiny glukosy v krvi, což lze interpretovat jako zeslabení antidiabetické léčby; z tohoto důvodu může být potřebné individuálně upravit antidiabetickou léčbu (viz bod 4.4).

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

U experimentálních zvířat ani u lidí nebyl zjištěn teratogenní účinek terbutalinu.

Těhotenství

Doporučuje se zvýšená opatrnost při podávání terbutalinu v prvním trimestru těhotenství.

Kojení

Terbutalin přechází do mateřského mléka, ale účinek na kojence při použití terapeutických dávek je nepravděpodobný. U předčasně narozených novorozenců byla pozorována přechodná hypoglykémie v případě, že matka užívala p2-sympatomimetika.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Bricanyl, injekce nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Intenzita nežádoucích účinků závisí na dávce a cestě podání. Titrace dávky na počátku léčby snižuje riziko výskytu nežádoucích účinků. Většina nežádoucích účinků, které byly pozorovány je typická pro sympatomimetické aminy. Většina těchto nežádoucích účinků spontánně vymizí v průběhu 1 až 2 týdnů léčby.

Nežádoucí účinky byly rozděleny podle terminologie MedDRA a četnosti výskytu za použití následující konvence:

Velmi časté (> 1/10)

Časté (> 1/100 až < 1/10)

Méně časté (> 1/1000 až < 1/100)

Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000)

Velmi vzácné (< 1/10 000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Tabulka: Četnost výskytu nežádoucích účinků

Četnost výskytu

Třídy orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek (preferenční termín)

Velmi časté

Poruchy nervového systému

Třes, bolest hlavy

Časté

Srdeční poruchy

Tachykardie, palpitace

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Tonické svalové křeče

Poruchy metabolismu a výživy

Hypokalémie

Není známo

Srdeční poruchy

Srdeční arytmie, např. fibrilace síní, supraventrikulární tachykardie a

extrasystoly, ischémie myokardu

Gastrointestinální poruchy

Nauzea

Psychiatrické poruchy

Poruchy spánku a chování, např. agitovanost, hyperaktivita a neklid

Poruchy metabolismu a výživy

Laktátová acidóza

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Kopřivka a vyrážka

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

4.9 Předávkování

Předávkování přípravkem se může projevovat symptomy jako je bolest hlavy, úzkost, třes, tonické svalové křeče, nausea, palpitace, tachykardie a arytmie. Někdy jsou tyto symptomy doprovázeny poklesem krevního tlaku.

Z laboratorních známek předávkování stojí v popředí možnost vzniku hyperglykémie a laktátové acidózy (viz bod 4.4). Při terapii p2-sympatomimetiky se může objevit hypokalémie jako následek redistribuce draslíku.

Léčba předávkování:

Obvykle není nutná žádná léčba. V případech těžkého předávkování je třeba mít na paměti následující opatření:

  • stanovit acidobazickou rovnováhu, glykémii a koncentraci elektrolytů v krvi.
  • monitorovat srdeční činnost a krevní tlak.
  • nejvhodnějším antidotem předávkování terbutalinem je kardioselektivní betablokátor (betablokátory je nutné podávat velmi opatrně u pacientů s bronchokonstrikcí v anamnéze).
  • pokud je pokles krevního tlaku vyvolán především p2-sympatomimetickým účinkem terbutalinu, uvažovat o možnosti podání plazmaexpanderů.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: bronchodilatans, antiastmatikum, p2-sympatomimetikum

ATC klasifikace: R03A C03

Terbutalin je agonista adrenergních receptorů sympatiku s převahou působení na p2-receptory. Stimulací těchto receptorů vyvolává relaxaci hladkých svalů bronchů a děložního svalstva, inhibuje tvorbu endogenních spazmogenních látek, vznik edému způsobený endogenními mediátory a zvyšuje mukociliární clearance.

Nástup bronchodilatačního účinku terbutalinu po subkutánní injekci je do 5 minut. Maximálního účinku je dosaženo do 30 minut.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Plazmatický biologický poločas (t1/2) terbutalinu je asi 16 hodin.

Terbutalin je metabolizován převážně konjugací s kyselinou sírovou a vylučován ve formě sulfátu. Přeměnou nevznikají žádné biologicky aktivní metabolity. Terbutalin je po intravenózním nebo subkutánním podání vyloučen z 90 % močí během 48–96 hodin, z toho asi 60 % v nezměněné formě.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Hlavním toxickým účinkem terbutalinu ve studiích na zvířatech byla tvorba ložiskových nekrotických lézí myokardu. Tento kardiotoxický účinek je skupinovým účinkem a účinek terbutalinu je srovnatelný nebo méně vyhraněný než v případě jiných p-sympatomimetik.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1  Seznam pomocných látek

Chlorid sodný, kyselina chlorovodíková 35% na úpravu pH, voda na injekci.

6.2  Inkompatibility

Bricanyl, injekční roztok, se nesmí mísit s roztoky, jejichž aktuální acidita (pH) je vyšší než 7,0 (alkalicky reagující roztoky).

6.3  Doba použitelnosti

2 roky

6.4  Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě 15–25°C. Uchovávejte ampulky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5  Druh obalu a obsah balení

Bezbarvé odlamovací ampulky “OPC”, blistr, krabička.

Velikost balení: 10 × 1 ml.

6.6  Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

7.  DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

AstraZeneca UK Limited, 1 Francis Crick Avenue, Cambridge Biomedical Campus, Cambridge CB2 0AA, Velká Británie

8.  REGISTRAČNÍ ČÍSLO

14/143/72-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

19.10.1973 / 6.4.2011

Další informace o léčivu BRICANYL 0,5 MG/ML

Jak se BRICANYL 0,5 MG/ML podává: subkutánní/intravenózní podání - injekční roztok
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Ampulka
Velikost balení: 10X1ML

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
AstraZeneca UK Limited, Cambridge
E-mail: infoservis.cz@astrazeneca.com
Telefon: 222 807 111