Souhrnné informace o léku - AIRCOSONA
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Aircosona 12 mikrogramů prášek k inhalaci v tvrdé tobolce
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tvrdá tobolka obsahuje formoteroli fumaras dihydricus 12 mikrogramů.
Jedna podaná dávka obsahuje formoteroli fumaras dihydricus 10 mikrogramů.
Pomocná látka se známým účinkem:
Monohydrát laktózy až 25 mg v jedné odměřené dávce.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Prášek k inhalaci v tvrdé tobolce
Popis přípravku: tvrdá bezbarvá tobolka dlouhá přibližně 16 mm obsahující bílý prášek.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
- Přípravek Aircosona je indikován jako přídavná léčba k inhalačním kortikosteroidům, k dlouhodobé symptomatické léčbě perzistujícího, středně těžkého až těžkého astmatu u pacientů, kteří potřebují pravidelnou bronchodilatační léčbu v okamžiku, kdy léčba kortikosteroidy není dostatečná.
- Přípravek Aircosona je indikován u dětí od 6 let, dospívajících a dospělých.
- Přípravek Aircosona je také indikován u dospělých ke zmírnění symptomů bronchiální obstrukce u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)
4.2 Dávkování a způsob podání
Použití většího počtu dávek, než je u konkrétního pacienta obvyklé, po více než 2 dny v týdnu, je znamením nedostatečné kontroly onemocnění, což žádá přehodnocení udržovací léčby.
Přípravek Aircosona není určen k léčbě dětí mladších než 6 let z důvodů nedostatečných údajů o bezpečnosti a účinnosti.
U astmatu může být přípravek Aircosona používán jednou až dvakrát denně (,obvyklá udržovací dávka‘) a ke zmírnění příznaků bronchiální obstrukce jako ,úlevová léčba‘.
Dospělí starší 18 let
Úlevová léčba: 1 inhalační tobolka ke zmírnění příznaků bronchiální obstrukce
Obvyklá udržovací dávka: 1 inhalační tobolka jednou nebo dvakrát denně. Někteří pacienti mohou potřebovat 2 inhalační tobolky jednou nebo dvakrát denně.
Prevence bronchospasmu způsobeného námahou: 1 inhalační tobolka před námahou.
Denní dávka při pravidelném používání nesmí překročit 4 inhalační tobolky. Pokud je to nutné, je možné přidat k denní udržovací terapii 1 až 2 tobolky pro úlevu od obvyklých symptomů za podmínky, že nebude překročena maximální doporučená denní dávka 48 mikrogramů léčivé látky.
Děti od 6 let a dospívající
Úlevová léčba: 1 inhalační tobolka ke zmírnění příznaků bronchiální obstrukce
Obvyklá udržovací dávka: 1 inhalační tobolka jednou nebo dvakrát denně.
Prevence bronchospasmu způsobeného námahou: 1 inhalační tobolka před námahou.
Denní dávka nesmí překročit 2 inhalační tobolky.
Jednorázově se nesmí podat více než 1 inhalační tobolka.
Děti musí používat tento léčivý přípravek pod dohledem dospělého.
Obvyklá udržovací dávka: 1 inhalační tobolka jednou nebo dvakrát denně.
Denní dávka při pravidelném používání nesmí překročit 2 inhalační tobolky.
Pokud je to nutné, je možné zvýšit k denní udržovací terapii pro úlevu od obvyklých symptomů až do výše 4 inhalačních tobolek denně (obvyklá udržovací dávka plus dodatečná dávka). Jednorázově se nesmí podat více než 2 inhalační tobolky.
Zvláštní skupiny pacientů: Neexistují zvláštní dávkovací režimy pro starší pacienty. Pro přípravek Aircosona nejsou k dispozici údaje pro pacienty s poruchou funkce jater nebo ledvin (viz bod 5.2).
Způsob podání
Inhalační podání
Aby bylo zajištěno správné použití inhalátoru, je nezbytné pacienty řádně proškolit, jak jej používat.
Pacient musí vložit do zařízení pouze jednu tobolku, pak stiskne tlačítka na obou stranách zařízení, čímž dojde k propíchnutí tobolky jehlami a pomocí náustku přípravek vdechne. Prázdnou tobolku později ze zařízení vyjme.
Aircosona je přípravek, jehož podání je řízeno nadechnutím, což znamená, že ve chvíli, kdy se pacient nadechne pomocí náustku, léčivá látka následuje vdechovaný vzduch do dýchacích cest.
Upozornění! Pro zajištění podání optimální dávky je důležité poučit pacienta, aby se přes náustek nadechl silně a hluboce.
Je důležité poučit pacienta, aby do náustku nikdy nekousal a nežvýkal jej a aby inhalátor nepoužíval, pokud byl poškozen, nebo pokud se náustek uvolnil.
Při použití přípravku Aircosona nemusí pacient poznat nebo cítit, že byl lék podán, vzhledem k malému množství podané léčivé látky.
Podrobné pokyny k použití jsou dodávány s každým inhalátorem.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na formoterol nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Formoterol nesmí být používán (a není dostačující) jako lék první volby v léčbě astmatu.
Pacienti s astmatem, jejichž léčba vyžaduje užívání p2-agonistů s dlouhou dobou účinku, mají rovněž užívat optimální udržovací protizánětlivou léčbu kortikosteroidy. Pacienty je nutno poučit, aby pokračovali v užívání protizánětlivé léčby i po zahájení léčby přípravkem Aircosona, a to i v případě, že symptomy poleví. Jestliže symptomy přetrvávají nebo je třeba zintenzivnit léčbu p2-agonisty, znamená to zhoršení stavu základního onemocnění a nutnost přehodnocení udržovací léčby.
I když přípravek Aircosona lze nasadit jako přídatnou léčbu k inhalačním kortikosteroidům, pokud při nich nejsou dostatečně kontrolovány příznaky astmatu, léčba přípravkem Aircosona nesmí být zahájena v průběhu těžké akutní exacerbace astmatu nebo v případě významného zhoršení nebo akutního zhoršení astmatu. Během léčby přípravkem Aircosona se mohou vyskytovat závažné nežádoucí účinky související s astmatem a exacerbací astmatu. Pacienty je nutno poučit, aby pokračovali v léčbě, ale zároveň vyhledali lékařskou pomoc v případě, že po zahájení léčby přípravkem Aircosona nadále nebudou symptomy astmatu pod kontrolou nebo se zhorší. Po zvládnutí symptomů astmatu lze uvažovat o postupném snížení dávky přípravku Aircosona. Při snižování léčby je důležitá pravidelná kontrola pacientů. Je třeba použít nejnižší účinnou dávku přípravku Aircosona.
Maximální denní dávka nesmí být překročena.
Nebyla stanovena dlouhodobá bezpečnost obvyklé udržovací léčby při dávkách vyšších než 4 inhalace denně u dospělých s astmatem, 2 inhalace denně u dětí s astmatem a 2 inhalace denně u pacientů s CHOPN.
Častá potřeba léčby (např. při profylaktické léčbě kortikosteroidy a dlouhodobě působícími P2-agonisty) k prevenci námahou indukované bronchokonstrikce několikrát za týden, navzdory adekvátní udržovací léčbě, může být známkou nedostatečné kontroly astmatu a vyžaduje přehodnocení antiastmatické léčby a zhodnocení dodržování léčebného režimu pacientem.
Opatrnost je nutná při léčbě pacientů s tyreotoxikózou, feochromocytomem, hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií, idiopatickou subvalvulární aortální stenózou, těžkou hypertenzí, aneurysmatem či jiným závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je ischemická choroba srdeční, tachyarytmie nebo těžké srdeční selhání. Je potřeba zvážit úpravu dávky formoterolu.
Formoterol může indukovat prodloužení intervalu QTc . Opatrnost je nutná při léčbě pacientů s prodloužením intervalu QTc a u pacientů léčených léčivými přípravky, které ovlivňují interval QTc (viz bod 4.5).
Vzhledem k hyperglykemickému účinku P2-agonistů se u pacientů s diabetem mellitem doporučují častější kontroly glykemie.
Léčba P2-agonisty může vést k potenciálně závažné hypokalemii. Zvláštní opatrnost je třeba u akutního těžkého astmatu, protože hypoxie zvyšuje riziko hypokalemie. Hypokalemický účinek může být zesílen souběžným podáváním xantinových derivátů, steroidů a diuretik. Proto musí být sledovány hladiny kalia v krevním séru. Zvláštní opatrnosti je potřeba dbát, je-li společně používána terapie teofylinem a formoterolem u pacientů se srdečním onemocněním.
Stejně jako u jiné inhalační léčby, je nutno zvážit možnost výskytu paradoxního bronchospasmu. Pokud k tomu dojde, pacient po podání pocítí okamžitě sípání a dušnost, které musí být neprodleně léčeny podáním rychle působících bronchodilatancií. Léčbu přípravkem Aircosona je nutno okamžitě přerušit, pacient musí být vyšetřen a, je-li to nutné, má být zahájena vhodná léčba. (viz bod 4.8). Přípravek Aircosona obsahuje monohydrát laktózy ve výši až 25 mg na jednu odměřenou dávku. Toto množství běžně nezpůsobuje problémy u osob s intolerancí laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, s vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorbcí glukózy a galaktózy by tento léčivý přípravek neměli užívat.
Dětem ve věku do 6 let nemá být přípravek Aircosona podáván, protože pro tuto věkovou skupinu nejsou k dispozici dostatečné údaje.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly provedeny žádné studie interakcí s formoterolem.
Souběžná léčba s perorálními kortikosteroidy může zvyšovat hyperglykemické účinky.
Podávání formoterolu pacientům léčeným inhibitory monoaminooxidázy (nebo těm, kteří byli léčeni během uplynulých 14 dnů), pacientům léčeným tricyklickými antidepresivy, musí být prováděno s opatrností, jelikož může docházet k zesílení účinku P2-stimulancií na kardiovaskulární systém.
Navíc L-Dopa, L-thyroxin, oxytocin a alkohol mohou ovlivnit toleranci srdce k P2-sympatomimetikům.
Souběžná léčba jinými sympatomimetiky, například P2-agonisty nebo efedrinem, může zesílit nežádoucí účinky přípravku Aircosona a může vyžadovat titraci dávky.
Při současné terapii deriváty xantinu, steroidy nebo diuretiky, jako jsou thiazidy a kličková diuretika, může dojít k umocnění vzácného hypokalemického nežádoucího účinku P2-agonistů. U pacientů léčených digitalisovými glykosidy může hypokalemie zvyšovat dispozici k srdečním arytmiím.
Existuje teoretické riziko, že souběžná léčba jinými léčivými přípravky, o nichž je známo, že prodlužují interval QTc , může vést k farmakodynamickým interakcím s formoterolem a může zvýšit možné riziko komorových arytmií. Mezi tyto léčivé přípravky patří například některá antihistaminika (např. terfenadin, astemizol, mizolastin), některá antiarytmika (např. chinidin, disopyramid, prokainamid), erytromycin a tricyklická antidepresiva.
U pacientů, kteří současně podstupují anestezii halogenovanými uhlovodíky, existuje zvýšené riziko arytmií.
Bronchodilatační účinky formoterolu mohou být zesíleny anticholinergiky.
Beta-adrenergní blokátory mohou zeslabovat nebo rušit účinek přípravku AircosonaA. Přípravek Aircosona proto nemá být podáván spolu s beta-adrenergními blokátory (včetně očních kapek), nejsou-li k tomu závažné důvody.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Fertilita
O účinku přípravku Aircosona na fertilitu nejsou k dispozici žádné klinické údaje. Avšak při vysoké systémové expozici formoterolu bylo u samců potkanů pozorováno snížení březosti.
Těhotenství
Nejsou k dispozici odpovídající údaje o o podávání formoterolu těhotným ženám. Ve studiích na zvířatech formoterol způsobil ztráty při implantaci, snížení časného postnatálního přežití a snížení porodní hmotnosti. Tyto účinky se objevily při výrazně vyšších systémových koncentracích léčiva, než jakých je dosahováno v klinické praxi. Léčbu formoterolem lze zvážit ve všech stádiích těhotenství, pokud je nutná ke zvládnutí astmatu a pokud je očekávaná prospěšnost pro matku větší než možné riziko pro plod. Potenciální riziko u lidí není známé.
Kojení
Není známo, zda formoterol přechází do lidského mateřského mléka.
Dostupné farmakodynamické/toxikologické údaje u zvířat ukázaly vylučování formoterolu do mateřského mléka (podrobnosti viz bod 5.3). U potkanů bylo v mateřském mléku zjištěno malé množství formoterolu.
Riziko pro novorozence/kojence není možné vyloučit.
Je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení či podávání přípravku Aircosona, přičemž je potřeba zvážit přínos kojení pro dítě a předpokládanou prospěšnost léčby pro matku.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Aircosona nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky při terapii pomocí P2-agonistů jako třes a palpitace jsou obvykle mírné a ustupují po několika dnech léčení.
Nežádoucí reakce spojované s podáváním formoterolu jsou uvedeny dále, a to podle tříd orgánových systémů a frekvence. Frekvence je definována následujícím způsobem: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až < 1/100), vzácné (>1/10 000 až < 1/1000) a velmi vzácné (<1/10 000).
Třída orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinky |
Poruchy krve a lymfatického systému | velmi vzácné | Trombopenie |
Srdeční poruchy | časté | Palpitace |
méně časté | Tachykardie | |
vzácné | Srdeční arytmie, např. fibrilace síní, supraventrikulární tachykardie, extrasystoly | |
velmi vzácné | Angina pectoris, prodloužení QTc intervalu | |
Gastrointestinální poruchy | vzácné | Nauzea |
Poruchy imunitního systému | vzácné | Hypersenzitivní reakce, např. bronchospasmus, exantém, urtikarie, pruritus, angioedém |
Poruchy metabolismu a výživy | vzácné | Hypokalemie |
velmi vzácné | Hyperglykemie | |
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně | méně časté | Svalové křeče, myalgie |
Poruchy nervového systému | časté | Bolest hlavy, třes |
velmi vzácné | Poruchy chuti, nervozita | |
Psychiatrické poruchy | méně časté | Agitovanost, neklid, poruchy spánku, úzkost, závratě |
Cévní poruchy | velmi vzácné | Změny krevního tlaku |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | méně časté | Orofaryngeální podráždění |
Po podání inhalačních P2-agonistů byly sporadicky hlášeny stimulující účinky na centrální nervový systém, které se projevily formou hyperexcitace. Tyto účinky byly pozorovány zejména u dětí ve věku do 12 let.
Jako u každé inhalační terapie se ve velmi vzácných případech může vyskytnout paradoxní bronchospasmus (viz bod 4.4).
Léčba B2-agonisty může mít za následek zvýšené hladiny inzulinu, volných mastných kyselin, glycerolu a ketolátek v krvi.
Pomocná látka laktóza obsahuje malé množství mléčných proteinů. Ty mohou vyvolávat alergické reakce.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státního ústavu pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
4.9 Předávkování
Klinické zkušenosti s léčbou předávkování jsou omezené. Předávkování by pravděpodobně vedlo k účinkům typickým pro P2-agonisty: třes, bolesti hlavy, palpitace. Příznaky zaznamenané v izolovaných hlášeních jsou tachykardie, hyperglykemie, hypokalemie, prodloužený QTc intervalu, arytmie, nauzea a zvracení. Léčba má být podpůrná a symptomatická.
Lze zvážit použití kardioselektivních beta-betablokátorů, avšak pouze se zvláštní opatrností, protože použití P-adrenergních blokátorů může vyvolat bronchospasmus. Je nutno sledovat hladinu kalia v krevním séru.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Selektivní agonisté beta2 adrenergních receptorů
ATC kód: R03AC13
Formoterol je selektivní P2-adrenergní agonista působící relaxaci hladké svaloviny bronchů. Proto má formoterol bronchodilatační účinek u pacientů s reverzibilní obstrukcí dýchacích cest.
Bronchodilatační účinek nastupuje velmi rychle, během 1–3 minut po inhalaci, a průměrně trvá ještě 12 hodin po podání jednorázové dávky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Formoterol je po inhalační aplikaci rychle absorbován. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo zhruba za 10 minut po inhalaci.
Ve studiích byla střední depozice formoterolu v plicích po podání Turbuhalerem v rozmezí 28–49 % podané dávky (odpovídá 21–37 % odměřené dávky). Celková systémová dostupnost pro vyšší depozici byla kolem 61 % podané dávky (odpovídá 46 % odměřené dávky).
Distribuce a metabolismus
Vazba formoterolu na plazmatické bílkoviny je zhruba 50 %.
Formoterol je metabolizován přímou glukuronidací a O-demethylací následovanou další glukuronidací. Enzym zodpovědný za O-demethylaci nebyl identifikován. Celková plazmatická clearance a distribuční objem nebyly stanoveny.
Eliminace
Většina podané dávky formoterolu je vylučována metabolicky. Po inhalaci 8–13 % podané dávky (odpovídá 6–10 % odměřené dávky), je formoterol vylučován nemetabolizovaný močí. Zhruba 20 % dávky podané intravenózně je v nezměněné formě vyloučeno močí. Terminální poločas po inhalaci je odhadován na 17 hodin.
Zvláštní populace
Vliv zhoršené funkce jater nebo ledvin na farmakokinetiku formoterolu a farmakokinetika u starších pacientů nejsou známy. Jelikož je formoterol primárně eliminován jaterním metabolismem, očekává se, že pacienti s cirhózou jater budou vystaveni vyšší expozici.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Účinky formoterolu pozorované ve studiích toxicity u potkanů a psů byly spojovány zejména s kardiovaskulárním systémem a zahrnovaly hyperémii, tachykardii, arytmie a myokardiální léze. Tyto farmakologické jsou známé po podání vysokých dávek beta2 agonistů.
Ve studiích reprodukční toxicity provedených na zvířatech způsobil formoterol ztráty při implantaci, snížení časného postnatálního přežití a sníženou porodní hmotnost. Určitým způsobem snížená fertilita u potkaních samců byla pozorována při výrazně vyšších systémových expozicích formoterolu.
V in-vitro ani v in-vivo testech nebyl pozorován genotoxický účinek formoterolu. U potkanů a myší byl pozorován mírný nárůst výskytu benigního děložního leiomyomu. Tento účinek je považován za specifický pro hlodavce po dlouhodobém vystavení účinkům vysokých dávek beta2-agonistů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Monohydrát laktózy obsahující mléčné proteiny.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
Al/Al blistr: 2 roky
HDPE lahvička: 3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Al/Al blistr: Uchovávejte v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Uchovávejte při teplotě do 30 °C.
HDPE lahvička: Uchovávejte v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Al/Al blistr obsahující 10 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
Al/Al blistr obsahující 30 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
Al/Al blistr obsahující 60 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
Al/Al blistr obsahující 120 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
Al/Al blistr obsahující 180 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
HDPE lahvička se šroubovacím uzávěrem, kapslí obsahující silikagel jako vysoušedlo
a neporušitelným bezpečnostním kroužkem obsahující 60 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
HDPE lahvička se šroubovacím uzávěrem, kapslí obsahující silikagel jako vysoušedlo
a neporušitelným bezpečnostním kroužkem obsahující 120 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
HDPE lahvička se šroubovacím uzávěrem, kapslí obsahující silikagel jako vysoušedlo
a neporušitelným bezpečnostním kroužkem obsahující 180 tvrdých tobolek z hypromelosy a jeden inhalátor
Inhalátor se skládá z krytu, náustku, těla inhalátoru, systému určeného k propíchnutí tobolky se 4 jehlami na každé straně. Tlačítka jsou tmavě modrá.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Aby byla zajištěná správná aplikace léku, lékař nebo jiný zdravotnický personál musí poučit pacienta, jak správně používat inhalátor.
Tobolka musí být vymáčknuta z blistru bezprostředně před použitím.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
PharmaSwiss Česká republika s.r.o.
Jankovcova 1569/2c
170 00 Praha 7
Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
14/268/15-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 27. 5. 2015
Další informace o léčivu AIRCOSONA
Jak
se AIRCOSONA
podává: inhalační podání - prášek k inhalaci v tvrdé tobolce
Výdej
léku: na lékařský předpis
Balení: Obal na tablety
Velikost
balení: 180+INH
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Praha
E-mail: czech.info@valeant.com