Souhrnné informace o léku - TRACHISAN 8 MG PROTI BOLESTI V KRKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku pastilky
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Každá pastilka obsahuje 8 mg lidocaini hydrochloridum (ve formě monohydrátu).
Pomocné látky:
Každá pastilka obsahuje 0,68 g sorbitolu.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Pastilka.
Bílé, kulaté, ploché pastilky se zkosenými hranami.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Krátkodobá lokální léčba bolesti v krku u nehnisavých infekcí.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dospělí:
Užívá se 1 pastilka každé 2 hodiny.
Nesmí být překročena maximální denní dávka 6 pastilek.
Pastilky by neměly být podávány déle než 3 dny.
Pokud silný zánět či bolest v krku přetrvává déle než dva dny a přidruží se horečka, bolest hlavy, nevolnost nebo zvracení, je nutné poradit se s lékařem.
Děti:
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku je kontraindikován u dětí mladších než 12 let (viz bod 4.3).
Dospívající:
Použití přípravku Trachisan 8 mg proti bolesti v krku u dospívajících ve věku 12 – 17 let nelze doporučit vzhledem k tomu, že nejsou k dispozici dostatečné údaje o bezpečnosti a účinnosti (viz bod 4.4).
Pastilky Trachisan 8 mg proti bolesti v krku jsou určeny k orofaryngeálnímu podání. Pastilka se nechá pomalu rozpustit v ústech.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na lidokain-hydrochlorid, lokální anestetika amidového typu nebo kteroukoliv pomocnou látku tohoto přípravku.
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku je kontraindikován u pacientů mladších než 12 let (viz bod 4.4).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Lidokain je metabolizován převážně v játrech, metabolity jsou eliminovány převážně ledvinami. U pacientů se sníženou funkcí jater a/nebo ledvin mohou být plazmatické hladiny lidokainu nebo jeho metabolitů zvýšeny.
V případě podání lidokainu ve formě pastilek nebude tento účinek klinicky významný.
Lokální anestetika mohou narušit polykání a zvýšit riziko aspirace, zejména u malých dětí, které často jedí (viz bod 4.3). Krátce po použití pastilky by se nemělo jíst ani pít. Znecitlivění sliznice jazyka či tváře může zvýšit riziko poranění kousnutím. Vzhledem ke snížení citlivosti na teplo existuje zvýšené riziko popálení v ústech a v krku horkými nápoji a jídlem. Opakované užití může vyvolat znecitlivění hrdla s následnými obtížemi při polykání.
Použití přípravku Trachisan 8 mg proti bolesti v krku u dospívajících ve věku 12 – 17 let nelze doporučit vzhledem k tomu, že nejsou k dispozici dostatečné údaje o bezpečnosti a účinnosti.
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku by měl používán s opatrností u pacientů s těžce poškozenou a/nebo zanícenou orofaryngeální sliznicí, zejména u pacientů se souběžným kardiovaskulárním či konvulzivním onemocněním.
U pacientů s alergií na jiná lokální anestetika amidového typu v anamnéze je možno očekávat zkříženou alergii na lidokain-hydrochlorid.
Aby se zabránilo dalším komplikacím, Trachisan 8 mg proti bolesti v krku by neměl být používán bez porady s lékařem déle než dva dny, pokud těžký zánět v krku nebo bolest v krku neustupuje a přidruží se horečka, bolest hlavy, nevolnost či zvracení.
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku obsahuje sorbitol. Pacienti se vzácnou hereditární intolerancí fruktózy nesmí tento přípravek užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Byly popsány následující interakce lidokainu, ačkoli při podání lidokainu ve formě pastilek nejsou klinicky významné:
Cimetidin může snížit metabolizaci lidokainu inhibicí jaterních mikrozomálních enzymů, a tím zvýšit plazmatickou koncentraci lidokainu.
Léčba beta-blokátory může snížit průtok krve játry, což může snížit metabolizaci lidokainu.
Simultánní podání propranololu může zvýšit plazmatické hladiny lidokainu o přibližně 30 %. Nelze vyloučit, že určitý podíl má i kompetice na jaterních mikrozomálních enzymech účastnících se metabolismu.
Induktory mikrozomálních jaterních enzymů jako benzodiazepiny a barbituráty mohou zrychlit metabolizaci lidokainu, což vede k nižším hladinám lidokainu.
4.6
Těhotenství
Kontrolované klinické studie u těhotných žen nejsou k dispozici. Omezené údaje o těhotenstvích, během nichž byl přípravek používán, nepřinesly žádné důkazy vrozených vad. Po parenterálním použití lidokain prochází placentou.
Ve studiích na zvířatech byly nežádoucí účinky na plod prenatálně vystavený lidokainu zjištěny až při vysokých dávkách (viz bod 5.3). Trachisan 8 mg proti bolesti v krku by měl být v těhotenství používán pouze v případě, že je to zcela nezbytné.
Kojení
Lidokain se vylučuje do mateřského mléka pouze v tak malém množství, že při používání přípravku Trachisan 8 mg proti bolesti v krku předepsaným způsobem se bezpečnostní riziko pro dítě kojící ženy jeví jako velmi nepravděpodobné.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Trachisan 8 mg proti bolesti v krku nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Velmi časté: | >1/10 |
Časté: | >1/100 až <1/10 |
Méně časté: | >1/1000 až <1/100 |
Vzácné: | >1/10000 až <1/1000 |
Velmi vzácné: | <1/10000 |
Není známo: | Z dostupných údajů nelze frekvenci určit |
Možné nežádoucí účinky po použití přípravku Trachisan 8 mg proti bolesti v krku jsou podobné nežádoucím účinkům očekávaným u jiných amidových lokálních anestetik. K systémovým nežádoucím účinkům dochází pouze v případě, že hladiny lidokainu v krevní plazmě překročí 5–10 pg/ml. Vzhledem k nízké míře absorpce se tudíž systémové nežádoucí účinky při použití přípravku Trachisan 8 mg proti bolesti v krku neočekávají.
Poruchy imunitního systému
Velmi vzácné: | hypersenzitivní reakce nebo senzibilizace v ústní dutině. |
Gastrointestinální poruchy
Vzácné: | změny vnímání chuti nebo znecitlivění jazyka. Tyto účinky obvykle za krátkou dobu vymizí. |
Velmi vzácné: | laxativní účinky vzhledem k obsahu sorbitolu. |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: .
4.9 Předávkování
K předávkování lidokainem dochází po požití velkého množství pastilek. Předávkování lidokainem může vyvolat přechodnou stimulaci centrálního nervového systému s časnými symptomy jako zívání, neklid, závrať, nauzea, zvracení, dysartrie, ataxie, porucha sluchu a zraku. Středně těžká intoxikace může vyvolat svalové záškuby a křeče, které mohou být následovány bezvědomím, respirační depresí a komatem. Následkem snížení kontraktility myokardu a snížení kardiálního vedení může při velmi těžké intoxikaci dojít k hypotenzi a kardiovaskulárnímu kolapsu a dokonce až k úplnému srdečnímu selhání a srdeční zástavě.
Léčba předávkování je symptomatická. Záchvaty mohou být léčeny diazepamem. V případě respiračního selhání nebo srdečního a oběhového selhání je nutné zahájit základní a následnou podporu životních funkcí.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: lokální anestetikum
ATC kód: R02AD02
Lidokain-hydrochlorid je lokální anestetikum amidového typu. Blokuje vedení vzruchu senzitivními nervovými vlákny v místě lokální aplikace a jeho účinek je reverzibilní. To vede ke snížení citlivosti vůči bolesti a následně ke snížení citlivosti k chladu, teplu a doteku.
Lidokain snižuje permeabilitu membrán pro kationty, zejména pro sodíkové ionty. To v závislosti na koncentraci vede ke snížení dráždivosti nervů, jelikož se sníží schopnost náhlého zvýšení permeability membrány pro sodík nutné pro akční potenciál. Stabilizace membrány je vyvolána akumulací lipofilního lokálního anestetika v buněčné membráně. To vyvolává nespecifickou membránovou expanzi, kdy jsou blokovány iontové kanály, zejména sodíkové. Sekundární účinek spočívá v tom, že prostup elektrolytů je ovlivněn hydrofilními částicemi molekuly lokálního anestetika, které se dostávají do pórů obsahujících vodu. Účinek je závislý na hodnotě pKa látky a pH prostředí, tj. na množství volné báze, která může procházet lipofilní nervovou membránou lépe než kationty. Po topické aplikaci lidokain rychle difunduje k terminálním nervovým větvím, kde se váže na fosfolipidové struktury s relativně vysokou afinitou způsobenou dobrou rozpustností v tucích.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Biologická dostupnost lidokainu po perorálním užití je asi 35 %. Po podání pastilek s lidokainem je maximálních sérových koncentrací dosaženo během 20 minut. Při podávání každé 2 hodiny bylo rovnovážného stavu dosaženo během 10 hodin bez jakékoli akumulace měřené pomocí AUC.
Distribuce
Lidokain je rychle absorbován do tkání. Distribuční poločas činí 6 až 9 minut a distribuční objem
-
1,5 l/kg. U pacientů se srdeční insuficiencí byl snížen na 0,8 až 1,1 l/kg a u pacientů s jaterní insuficiencí se jeho hodnota zvýšila asi na 2,3 l/kg. U novorozenců byl VD 2,7 l/kg.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Testy mutagenity lidokainu přinesly negativní výsledky. In vitro studie s vysokými, téměř toxickými dávkami metabolitu 2,6-xylidinu na potkanech a lidech prokázaly, že tento metabolit lidokainu může mít mutagenní účinky po následné metabolizaci.
V dlouhodobých studiích karcinogenity s trans-placentární expozicí a postnatální léčbou v délce více než 2 roky s velmi vysokými dávkami 2,6-xylidinu byly na tomto vysoce citlivém testovacím systému u potkanů pozorovány maligní a benigní nádory, zejména v nosní dutině (ethmoturbinalia).
Tyto výsledky by mohly mít význam u člověka. Proto by lidokain neměl být dlouhodobě používán ve vysokých dávkách.
Ve studiích na zvířatech nebyly zjištěny důkazy teratogenního potenciálu ani nežádoucí účinky na tělesný vývoj potomků po prenatální expozici lidokainu. Vystavení plodu vysokým koncentracím vedlo k poruše prokrvení dělohy a vyvolalo křeče u plodu. Možné účinky na chování potomků prenatálně vystavených lidokainu nebyly ve studiích na zvířatech dostatečně zkoumány.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Sorbitol
Bezvodá kyselina citronová
Citronová příchuť
Příchuť citronové šťávy
Acesulfam draselná sůl
Magnesium-stearát
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Chraňte před chladem nebo mrazem.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Pastilky Trachisan 8 mg proti bolesti v krku jsou dodávány v blistrech z PVC/Al folie zabalených v papírových krabičkách.
Velikost balení: 2, 10, 12, 16, 20, 24, 30, 36, 40, 48, 50, 60 a 100 pastilek.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG
Herzbergstr. 3
61138 Niederdorfelden
Německo
e-mail:
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
01/197/07-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
21.3.2007 / 13.2.2010
Další informace o léčivu TRACHISAN 8 MG PROTI BOLESTI V KRKU
Jak
se TRACHISAN 8 MG PROTI BOLESTI V KRKU
podává: orální podání - pastilka
Výdej
léku: volně prodejné léčivé přípravky
Balení: Blistr
Velikost
balení: 20
Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Niederdorfelden