Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

PARTRAMEC 37,5 MG/325 MG

Síla léku
37,5MG/325MG

Dostupná balení:

  • 90
  • 10
  • 60
  • 30
  • 20

Příbalový leták - PARTRAMEC 37,5 MG/325 MG

Partramec 37,5 mg / 325mg potahované tablety

Tramadoli hydrochloridum /Paracetamolum

1. Co je přípravek Partramec a účinky

Přípravek Partramec je složený ze dvou léčivých látek proti bolesti, tramadolu a paracetamolu, které působí společně a odstraňují bolest.

Přípravek Partramec je určen k léčbě střední až těžké bolesti, když lékař doporučí kombinaci tramadolu a paracetamolu jako potřebnou.

Přípravek Partramec je určen k léčbě bolesti pouze u dospělých a dospívajících starších 12 let.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Partramec užívat

Neužívejte přípravek Partramec

– jestliže jste alergický(á) na paracetamol, tramadol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);

– jestliže pijete alkohol, nebo v případě akutní otravy alkoholem;

– jestliže užíváte jakékoli léky, které mohou způsobovat ospalost či sníženou pozornost; mezi ně patří opioidy, které obsahují léky proti bolesti, jako je morfin a kodein, nebo jiné psychotropní léky (léky ovlivňující náladu a emoce);

– pokud současně užíváte inhibitory monoaminooxidázy (některé přípravky určené k léčbě deprese nebo Parkinsonovy choroby) nebo pokud jste tyto přípravky užíval(a) v posledních 14 dnech před zahájením léčby přípravkem Partramec;

– pokud máte těžké onemocnění jater;

– pokud trpíte epilepsií, která není dostatečně zvládnuta Vaší současnou léčbou.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Partramec se poraďte se svým lékařem, pokud:

– užíváte jiné léky, které obsahují paracetamol nebo tramadol;

– máte jaterní problémy nebo onemocnění jater nebo si všimnete, že Vaše oči a kůže žloutnou, to může být příznakem žloutenky nebo problémů se žlučovými cestami;

– máte potíže s ledvinami;

– máte potíže při dýchání, např. astma nebo plicní problémy;

– máte epilepsii nebo jste měl(a) záchvaty nebo křeče;

– jste v nedávné době utrpěl(a) úraz hlavy, šok nebo úporné bolesti hlavy spojené se zvracením nebo bez něj;

– jste závislý(á) na nějakých lécích, včetně léků k úlevě od středně silné až silné bolesti, např. morfinu;

– užíváte jiné léky proti bolesti, které obsahují buprenorfin, nalbufin nebo pentazocin;

– máte podstoupit anestezii (místní nebo celkové znecitlivění např. při chirurgickém zákroku). Řekněte svému lékaři nebo stomatologovi, že užíváte přípravek Partramec.

Jestliže se Vás kterýkoli z výše uvedených bodů v minulosti týkal, nebo se Vás týká během užívání přípravku Partramec, ujistěte se, že Váš lékař o tom ví. Lékař pak rozhodne, zda máte v užívání tohoto přípravku pokračovat.

Další léčivé přípravky a přípravek Partramec

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Důležité: Tento léčivý přípravek obsahuje paracetamol a tramadol. Informujte svého lékaře, pokud užívátejakýkoli jiný lék obsahující paracetamol nebo tramadol (včetně těch, které si koupíte sám(a), abyste nepřekročil(a) maximální denní dávku.

Partramec nemá být užíván společně s:

  • – inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) nebo dva týdny po jejich vysazení (viz bod „Neužívejte přípravek Partramec“).

  • – opioidy, které obsahují léky proti bolesti jako je morfin a kodein.

Podávání přípravku Partramec se nedoporučuje spolu s následujícími látkami:

  • – s karbamazepinem (běžně užívaný k léčbě epilepsie nebo některých typů bolesti, jako jsou těžké záchvaty bolesti v obličeji zvané neuralgie trigenimu).

  • – s buprenorfinem, nalbufinem nebo pentazocinem (léky opioidního typu proti bolesti). Jejich účinek na odstranění bolesti může být snížen.

Riziko výskytu nežádoucích účinků je zvýšeno při současném užívání:

  • – některých antidepresiv. Přípravek Partramec se může s těmito léky vzájemně ovlivňovat a mohou se vyskytnout symptomy jako nechtěné rytmické stahy svalů, a to včetně svalů kontrolujících pohyb oka, agitovanost, nadměrné pocení, třes, přehnané reflexy, zvýšené svalové napětí, tělesná teplota nad 38 °C.

  • – anxiolytik (léky proti úzkosti), prášků na spaní, jiných analgetik, jako je morfin a kodein (také se užívá proti kašli), baklofenu (na uvolnění svalů), léků na snížení krevního tlaku, antidepresiv nebo léků na alergie. Můžete se cítit ospale nebo Vám může být na omdlení. Jestliže se tyto pocity objeví, sdělte to svému lékaři.

  • – léků, které mohou vyvolávat křeče (záchvaty), což se týká některých antidepresiv nebo antipsychotik. Při souběžném užívání přípravku Partramec se může zvýšit riziko záchvatů. Váš lékař Vám řekne, zda je přípravek Partramec pro Vás vhodný.

  • – warfarinu nebo fenprokumonu (k ředění krve). Účinnost těchto léků může být změněna a může se objevit krvácení. Jakékoli prodloužené nebo neočekávané krvácení má být okamžitě hlášeno lékaři.

Účinnost přípravku Partramec může být také změněna při současném užívání:

  • – metoklopramidu, domperidonu nebo ondansetronu (léky používané proti pocitu na zvracení a zvracení),

  • – cholestyraminu (lék snižující hladinu cholesterolu v krvi),

– ketokonazolu nebo erythromycinu (léky proti infekci).

Váš lékař Vám řekne, které léky je bezpečné užívat spolu s přípravkem Partramec.

Přípravek Partramec s jídlem, pitím, a alkoholem

Po přípravku Partramec se můžete cítit ospalý(á). Po požití alkoholu můžete cítit výraznější ospalost, proto se máte vyvarovat požívání alkoholu po dobu užívání přípravku Partramec.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Jelikož přípravek Partramec obsahuje tramadol, nesmí se v těhotenství užívat. Pokud otěhotníte v průběhu léčby přípravkem Partramec, poraďte se, prosím, se svým lékařem dříve, než užijete další tabletu.

Tramadol se vylučuje do mateřského mléka. Z toho důvodu byste neměla Partramec užít během kojení více než jednou. Pokud užijete Partramec více než jednou, měla byste přestat kojit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Partramec může způsobit ospalost, závratě nebo rozmazané vidění. Neřiďte nebo neobsluhujte stroje a neprovádějte další aktivity, které vyžadují plnou bdělost, dokud nevíte, jak na Vás přípravek Partramec působí.

3. Jak se přípravek Partramec užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování se musí upravit podle intenzity bolesti a citlivosti konkrétního pacienta. Obecně se užívá nejnižší dávka, kterou lze dosáhnout úlevy od bolesti.

Přípravek Partramec máte užívat co možná nejkratší dobu.

Užívání u dětí mladších 12 let není doporučeno.

Neurčí-li lékař jinak, obvyklá počáteční dávka pro dospělé a dospívající ve věku nad 12 let jsou 2 tablety. V případě potřeby, je-li to doporučeno Vaším lékařem, je možné užít další dávky. Nejkratší doba mezi dávkami musí být nejméně 6 hodin.

Za den užijte maximálně 8 tablet přípravku Partramec.

Neužívejte přípravek Partramec častěji, než Vám řekne lékař.

Starší pacienti

U starších pacientů (nad 75 let věku) se může vylučování tramadolu zpomalovat. Jestliže se Vás toto upozornění týká, může Vám ošetřující lékař doporučit, abyste prodloužili dávkovací interval.

Závažné jaterní nebo ledvinové onemocnění (nedostatečnos­t)/pacienti na dialýze

Pacienti se závažnou jaterní popřípadě ledvinovou nedostatečností přípravek Partramec nemají užívat. Jestliže trpíte lehkou nebo středně závažnou nedostatečností, může Vám ošetřující lékař doporučit prodloužení dávkovacího intervalu.

Způsob podání:

Tablety se užívají ústy (perorální podání).

Polykejte tablety celé s dostatečným množstvím tekutiny. Tablety se nesmí lámat nebo žvýkat.

Myslíte-li si, že účinek přípravku Partramec je příliš silný (jestliže se cítíte velmi ospalý(á) nebo máte potíže s dýcháním) nebo příliš slabý (nedostatečně tlumí bolest), poraďte se se svým lékařem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Partramec než jste měl(a)

V případě předávkování tímto lékem je třeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, i když se cítíte dobře. Existuje totiž riziko vážného poškození jater, které se může projevit později.

Po požití velmi vysokých dávek tramadolu se mohou objevit zúžené zornice, zvracení, pokles krevního tlaku, rychlá tepová frekvence, kolaps, poruchy vědomí až kóma (hluboké bezvědomí), epileptické záchvaty, dýchací obtíže až zástava dechu. Předávkování paracetamolem je nebezpečné a může vyvolat závažné poškození jater a ledvin.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Partramec

Pokud jste si zapomněli vzít tabletu, pravděpodobně se bolest vrátí. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku, ale pokračujte v užívání tablet jako předtím.

Jestliže jste přestal(a) užít přípravek Partramec

Jestliže jste přípravek Partramec nějakou dobu užíval(a), máte informovat o úmyslu přerušit léčbu svého lékaře , protože se u Vás mohl vyvinout návyk. Pokud náhle přerušíte užívání přípravku Partramec, mohou se u Vás vyskytnout nežádoucí účinky (viz bod 4. „Možné nežádoucí účinky“). Můžete zaznamenat úzkost, neklid, nervozitu, nespavost, hyperaktivitu, třes a /nebo žaludeční nevolnost.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Vedlejší účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Následující četnosti výskytu se používají k hodnocení nežádoucích účinků:

velmi časté:

postihují více než 1 z 10 pacientů

časté:

postihují 1–10 ze 100 pacientů

méně časté:

postihují 1–10 z 1000 pacientů

vzácné:

postihují 1–10 z 10 000 pacientů

velmi vzácné:

postihují méně než 1 z 10 000 pacientů

není známo:

četnost z dostupných údajů nelze určit

Velmi časté:

  • – nauzea (pocity na zvracení)

  • – závratě, ospalost

Jsou obvykle mírné.

Časté:

  • – zvracení, zažívací problémy (zácpa, plynatost, průjem), bolesti žaludku, sucho v ústech

  • – svědění, pocení

  • – bolesti hlavy, třesavka

  • – zmatenost, poruchy spánku, změny nálady (úzkost, nervozita, pocit povznesené nálady).

Méně časté:

  • – vysoký krevní tlak, poruchy srdečního tepu a srdeční frekvence

  • – potíže nebo bolesti při močení, bílkovina v moči

  • – kožní reakce (např. vyrážka, kopřivka)

  • – brnění, necitlivost, mravenčení v končetinách

  • – zvonění v uších

  • – mimovolní svalové záškuby

  • – deprese, noční můry, halucinace (sluchové, zrakové nebo hmatové vjemy, které ve skutečnosti

  • – ztráta paměti

  • – obtížné polykání

  • – krev ve stolici

  • – třesavka

  • – návaly horka

  • – bolest na hrudi

  • – potíže s dýcháním

  • – zvýšení hodnot jaterních enzymů.

Vzácné:

  • – záchvaty, potíže s koordinací pohybů, mdloby

  • – závislost

  • – rozmazané vidění.

Není známo

  • – pokles hladiny krevního cukru.

  • – pocit na omdlení při vstávání z polohy vleže nebo vsedě, pomalá srdeční akci, mdloby, změny chuti k jídlu, svalová slabost, pomalejší nebo mělčí dýchání, změny nálady, změny aktivity, změny vnímání, zhoršení astmatu.

  • – v některých vzácných případech kožní vyrážka, svědčící o alergické reakci, s náhlým otokem obličeje a krku, dýchacími potížemi nebo poklesem krevního tlaku a mdlobami. Přihodí-li se Vám to, okamžitě přerušte léčbu a navštivte neodkladně lékaře. Přípravek už nesmíte znovu užít.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Partramec uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Partramec obsahuje

  • – Léčivými látkami jsou tramadoli hydrochloridum a paracetamolum.

Jedna potahovaná tableta obsahuje tramadoli hydrochloridum 37,5 mg a paracetamolum 325 mg.

  • – Pomocnými látkami jsou:

Jádro: předbobtnalý kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu typ A, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát.

Potahová vrstva: hypromelosa, makrogol 400, oxid titaničitý (E171), žlutý oxid železitý (E172).

Jak přípravek Partramec vypadá a co obsahuje toto balení

Partramec potahované tablety jsou světle žluté, podlouhlé, bikonvexní tablety o délce 16,5 mm.

Tablety jsou balené v blisterch. Jedno balení obsahuje 10, 20, 30, 60 nebo 90 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Pharmaceutical Works POLPHARMA SA

19 Pelplinska Str., 83–200 Starogard Gdanski, Polsko.

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 30.6.2016

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Partramec obsahuje fixní kombinaci léčivých látek. V případě předávkování se mohou objevit známky a příznaky toxicity tramadolu nebo paracetamolu nebo obou těchto léčivých látek.

Příznaky spojené s předávkováním tramadolem:

V zásadě lze očekávat v případě intoxikace tramadolem příznaky podobné těm, které způsobují ostatní centrálně působící analgetika (opioidy). Mezi ně patří především mióza, zvracení, kardiovaskulární kolaps, poruchy vědomí až kóma, křeče a respirační deprese, která může vyústit až v zástavu dýchání.

Příznaky spojené s předávkováním paracetamolem:

Riziko intoxikace hrozí hlavně u malých dětí. V průběhu prvních 24 hodin jsou příznaky předávkování paracetamolem: bledost, nauzea, zvracení, nechutenství a bolesti břicha. Poškození jater se může objevit za 12–48 hodin po podání. Mohou se objevit abnormality metabolizmu glukosy a metabolická acidóza. V případě masivního předávkování, selhání jater může vést k rozvoji encefalopatie, kómatu a smrti. Akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou se může rozvinout dokonce i v případě bez těžkého jaterního poškození. Byly hlášeny případy arytmií a pankreatitidy.

Poškození jater je u dospělých možné po požití 7,5 – 10 g nebo většího množství paracetamolu. Předpokládá se ireverzibilní vazba nadměrného množství toxických metabolitů (normálně odbourávaných glutathionem, je-li paracetamol užíván v normálních dávkách), na jaterní tkáň.

Akutní léčba:

  • – Okamžitý převoz na specializované oddělení.

  • – Udržování respiračních a oběhových funkcí.

  • – Před zahájením léčby je nutné co nejdříve odebrat krev ke stanovení plazmatické koncentrace paracetamolu a tramadolu a vyšetření jaterních testů.

  • – Jaterní testy je nutné provést okamžitě po předávkování a opakovat po 24 hodinách. Obvykle dochází ke zvýšení hladiny jaterních enzymů (AST, ALT), které se normalizují po jednom až dvou týdnech.

  • – Je nutné vyprázdnit žaludek vyvoláním zvracení (je-li pacient při vědomí) nebo výplachem žaludku.

  • – Podpůrná opatření, jako je zajištění volně průchodných dýchacích cest a udržování kardiovaskulárních funkcí; v případě útlumu dýchání se má použít naloxon; při křečích podat diazepam.

  • – Odstranění tramadolu ze séra hemodialýzou nebo hemofiltrací je minimální. Proto léčba akutní intoxikace přípravkem Partramec pomocí hemodialýzy nebo hemofiltrace není k detoxikaci vhodná.

Další informace o léčivu PARTRAMEC 37,5 MG/325 MG

Jak se PARTRAMEC 37,5 MG/325 MG podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Blistr
Velikost balení: 90

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Pharmaceutical Works Polpharma S.A., Starogard Gdaňski
E-mail: marie.silhanova@polpharma.com
Telefon: +420 272 681 431

Lék je zařazen v ATC stromu:

Co je PARTRAMEC a jak funguje?

PARTRAMEC je lék, který kombinuje dvě účinné látky: tramadol a paracetamol. Pomáhá zmírnit bolest střední až silné intenzity tím, že ovlivňuje signály bolesti v mozku.

Jaká je doporučená dávka PARTRAMEC?

Doporučená dávka pro dospělé je obvykle jedna nebo dvě tablety každých 6 hodin, maximálně však 8 tablet za 24 hodin. Vždy se řiďte pokyny lékaře.

Mohu užívat PARTRAMEC s jinými léky?

Před užitím PARTRAMEC informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, protože může docházet k interakcím s jinými přípravky.

Jak dlouho mohu PARTRAMEC užívat?

PARTRAMEC byste měli užívat pouze po dobu doporučenou lékařem. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání bez lékařského dohledu.

Jaké vedlejší účinky mohou nastat při užívání PARTRAMEC?

Mezi možné vedlejší účinky patří nevolnost, závratě, ospalost a suchost v ústech. Pokud se objeví závažnější reakce, jako je dušnost nebo alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékaře.

Mohu řídit auto po užití PARTRAMEC?

PARTRAMEC může způsobit ospalost nebo závratě. Pokud se po jeho užití cítíte unaveni nebo omámeni, nedoporučuje se řídit auto ani obsluhovat stroje.

Je PARTRAMEC bezpečný pro těhotné ženy?

Pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se nejprve se svým lékařem. Užívání PARTRAMEC během těhotenství by mělo být pečlivě zváženo.

Jak mám uchovávat PARTRAMEC?

Uchovávejte PARTRAMEC na suchém místě při pokojové teplotě. Chraňte před vlhkostí a světlem a mimo dosah dětí.

Co mám dělat, pokud zapomenu vzít dávku PARTRAMEC?

Pokud zapomenete vzít dávku, vezměte ji jakmile si vzpomenete. Pokud je však čas na další dávku blízko, vynechejte zapomenutou dávku a pokračujte v běžném režimu. Nezdvojujte dávku!

Mohu užívat alkohol během léčby PARTRAMEC?

Alkohol může zvýšit riziko vedlejších účinků jako je ospalost. Doporučuje se vyhnout se alkoholu během léčby tímto lékem.

Kdy bych měl vyhledat lékařskou pomoc při užívání PARTRAMEC?

Pokud pocítíte závažné vedlejší účinky, jako jsou potíže s dechem, otok obličeje nebo hrdla, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Mohu PARTRAMEC užívat, pokud mám alergii na paracetamol nebo tramadol?

Pokud máte alergii na některou z těchto látek, neužívejte PARTRAMEC a informujte o tom svého lékaře.

PRTAMMC a hubnutí – může mi pomoci zhubnout?

PARTRAMEC není určen k hubnutí. Je to analgetikum určené ke zmírnění bolesti. Měli byste dodržovat zdravý životní styl pro dosažení cíle hubnutí.

Jak rychle začne PARTRAMEC účinkovat?

PARTRAMEC obvykle začne působit během 30 až 60 minut po užití, ale účinek se může lišit podle jednotlivých pacientů.

Mohu používat PARTRAMEC pro chronickou bolest?

Ano, ale pouze po konzultaci s lékařem. Je důležité mít plán léčby chronické bolesti pod odborným dohledem.

Co když mám problémy s játry nebo ledvinami – mohu používat PARTRAMEC?

Pokud máte problémy s játry nebo ledvinami, poraďte se před použitím s lékařem. Může být nutná úprava dávkování.

Lze kombinovat PARTRAMEC s přírodními doplňky stravy?

Před kombinací jakýchkoli přírodních doplňků stravy s PARTRAMEC se poraďte se svým lékařem kvůli riziku interakcí.

Mohu Partramec brát bez předpisu?

PARTRAMEC je dostupný pouze na předpis. Není bezpečné ho užívat bez konzultace s odborníkem.

Jaký je rozdíl mezi Partramec a jinými analgetiky?

Partramec kombinuje tramadol a paracetamol pro efektivnější úlevu od bolesti než samostatné použití těchto látek.