Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

PARACETAMOL/KOFEIN XANTIS 500 MG/65 MG

Síla léku
500MG/65MG

Obsahuje účinné látky :

Dostupná balení:

  • 10
  • 12
  • 20
  • 24
  • 30

Příbalový leták - PARACETAMOL/KOFEIN XANTIS 500 MG/65 MG

1. Co je přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg a účinky

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg obsahuje kombinaci dvou léčivých látek – paracetamol a kofein, které jsou účinné proti bolesti a horečce.

Paracetamol ulevuje od bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. Kofein zesiluje působení paracetamolu proti bolesti, snižuje únavu, mírně podporuje dýchání a krevní oběh při horečnatých onemocněních.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg nedráždí žaludek.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg je vhodný k úlevě od bolesti hlavy, migrény, bolesti zad, bolesti zubů a menstruačních bolestí. Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg také zmírňuje nepříjemné příznaky chřipky a nachlazení, jako jsou bolest svalů nebo kloubů, bolest v krku a také snižuje horečku.

Po doporučení lékařem lze užívat přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg k potlačení bolesti u revmatických onemocnění, jako jsou artróza (degenerativní onemocnění kloubů) a neuralgie (bolest v průběhu nervu).

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg mohou užívat dospělí a dospívající od 12 let.

Pokud se po 3 dnů nebudete cítít lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg užívat

Neužívejte přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg:

  • – jestliže jste alergický(á) na paracetamol nebo kofein nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)

  • – jestliže trpíte závážným selháním jater, akutním zánětem jater (hepatitidou), dlouhodobě nadměrně konzumujete alkohol

  • – jestliže trpíte závážnou hemolytickou anemií (abnormální rozpad červených krvinek)

Upozornění a opatření

Neužívejte přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg, jestliže užíváte jiné léky obsahující paracetamol. Pokud si nejste jistí, zda Vaše léky obsahují paracetamol, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Užívání vyšších než doporučených dávek, může vést k riziku závážného poškození funkce jater.

Před užitím přípravku Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

  • – jestliže trpíte nízkým počtem červených krvinek (hemolytická anemie);

  • – jestliže máte nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) (dědičné onemocnění vedoucí k nízkému počtu červených krvinek);

  • – jestliže trpíte onemocněním jater nebo ledvin (včetně alkoholického onemocnění jater);

  • – jestliže máte problémy s alkoholem. Dlouhodobá konzumace alkoholu výrazně zvyšuje riziko toxického poškození jater paracetamolem. Nejvyšší riziko je u pacientů, kteří krátkodobě abstinují (12 hodin).

Děti a dospívající

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg se nedoporučuje pro děti do 12 let.

Další léčivé přípravky a přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Pokud užíváte jakékoliv léky, promluvte si před užitím přípravku Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg se svým lékařem nebo lékárníkem, obzvláště v případě těchto léků:

  • – metoklopramid, domperidon nebo propantelin (proti pocitu na zvracení, zvracení, žaludečním vředům);

  • – cholestyramin (ke snížení hladiny cholesterolu);

  • – warfarin nebo jiné léky snižující srážlivost krve;

  • – léky k léčbě epilepsie (glutethimid, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin nebo lamotrigin);

  • – některá antibiotika nebo léky proti tuberkulóze (chloramfenikol, rifampicin, isoniazid);

  • – zidovudin (léčba HIV a AIDS);

  • – kyselina acetylsalicylová a jiné nesteroidní protizánětlivé léky (salicylamid);

  • – léky proti depresi (inhibitory monoaminooxidázy, tricyklická antidepresiva jako jsou amitryptylin, nortryptylin, dosulepin, imipramin, klomipramin);

  • – léky používané k léčbě psychotických onemocnění, jako je například schizofrenie (klozapin);

  • – léky používané ke zklidnění, anestézii (barbituráty);

  • – léky používané k léčbě dny (probenecid);

  • – léky a doplňky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum – proti depresi, problémům se spánkem);

  • – jiné léky, které mohou mít toxický vliv na játra.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg s jídlem, pitím a alkoholem

Během užívání tohoto přípravku nepijte alkohol. Dlouhodobé užívání alkoholu výrazně zvyšuje riziko selhání jater. Jestliže máte problémy s alkoholem, promluvte si před užitím tohoto přípravku se svým lékařem.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg obsahuje kofein. Během léčby se pokuste vyhnout nadměrné konzumaci nápojů obsahujících kofein (např. káva nebo jiné kofeinové nápoje). Vysoký příjem kofeinu může způsobit problémy se spánkem, třes a nepříjemné pocity na hrudníku (způsobené zrychlenou tepovou frekvencí).

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg lze užívat nezávisle na jídle. Podání po jídle může vést ke sníženému účinku paracetamolu.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg nemá žádný vliv na schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje.

3. Jak se přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg užívá

Vždy užívejte tento přípravek v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí a dospívající starší 15 let

1–2 tablety až 4krát denně dle potřeby v časových odstupech nejméně 4 hodiny. Jedna tableta je vhodná pro pacienty s tělesnou hmotností 34 – 60 kg; dvě tablety pro pacienty s tělesnou hmotností nad 60 kg. Maximální jednotlivá dávka jsou dvě tablety. Neužívejte více než 8 tablet během 24 hodin.

Použití u dětí a dospívajících (12-15 let)

1 tableta podle potřeby až 3krát denně v časových odstupech nejméně 6 hodin. Maximální jednotlivá dávka je jedna tableta. Neužívejte více než 3 tablety během 24 hodin.

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg nepodávejte dětem do 12 let.

Pacienti s omezením funkce jater nebo ledvin

Před užitím si promluvte s lékařem o upravení dávky. Po zvážení vašeho zdravotního stavu může lékař doporučit nižší dávku nebo časový odstup mezi dávkami delší než 4 hodiny.

Neužívejte více než je doporučená denní dávka.

Spolkněte tablety a zapijte je dostatečným množstvím vody. Neužívejte jiné léky obsahující paracetamol.

Bez konzultace s lékařem přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg neužívejte déle než 7 dní. Pokud se po 3 dnech necítíte lépe, nebo se cítíte hůře, informujte o tom svého lékaře.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg, než jste měl(a)

V případě předávkování nebo náhodného požití přípravku dítětem se okamžitě dostavte za svým lékařem nebo do nejbližší nemocnicea sdělte jim přesné množství přípravku Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg, které jste požil(a). Ukažte jim balení a tuto příbalovou informaci.

Předávkování paracetamolem může vést k vážnému poškození jater. V případě předávkování je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a to i v případě, že nejsou přítomny žádné známky předávkování.

Vysoké dávky kofeinu mohou způsobit bolest hlavy, třes, neklid a podrážděnost.

Pokud zapomenete užít přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mgNezdvojnásobujte nasledující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Zapomenutou dávku si vezměte jakmile si vzpomenete, ale neužívejte přípravek častěji než jednou za 4 hodiny.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Vedlejší účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Přestaňte užívat přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg a okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenátealer­gické reakce, jako jsou kožní vyrážka, kopřivka, svědění, pocení někdy s otokem úst nebo obličeje nebo dušnost. Tyto účinky jsou vzácné (mohou postihovat 1 až 10 osob z 10 000).

Nežádoucí účinky paracetamolu

Vzácné(mohou postihovat 1 až 10 osob z 10 000)

  • – změny v krevním obraze

  • – hemolytická anemie (abnormální rozpad červených krvinek)

  • – edém (otok)

  • – abnormální vidění

  • – bolest břicha

  • – pocit na zvracení

  • – zvracení

  • – průjem

  • – krvácení

  • – bolest hlavy

  • – deprese

  • – zmatenost

  • – halucinace

  • – třes

  • – alergické reakce

  • – abnormální funkce jater

  • – selhání jater

  • – nekróza jater (odumření jaterní tkáně)

  • – žloutenka

  • – svědění

  • – vyrážka

  • – pocení

  • – purpura (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže)

  • – otok hlubších vrstev kůže způsobený nahromaděním tekutiny (angioedém)

  • – kopřivka

  • – Stevens-Johnsonův syndrom (vzácná ale závažná reakce na léčivé přípravky, která způsobuje puchýře na kůži a olupování kůže)

  • – závratě

  • – horečka

  • – útlum

  • – bronchospasmus (zúžení průdušek) u pacientů citlivých na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné protizánětlivé nesteroidní léčivé přípravky

Nežádoucí účinky kofeinu

Velmi vzácné(mohou postihovat méně než 1 osobu z 10 000)

  • – nespavost

  • – neklid

  • – pocit na zvracení

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Stejně postupujte v případě jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.   Jak se přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg uchovává

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento léčivý přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.   Obsah balení a další informace

Co přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg obsahuje

  • – Léčivými látkami jsou paracetamolum 500 mg a coffeinum 65 mg v jedné tabletě.

  • – Dalšími složkami jsou předbobtnalý kukuřičný škrob, povidon 25, sodná sůl kroskarmelosy, mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát.

Jak přípravek Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg vypadá a co obsahuje toto balení

Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg jsou bílé až téměř bíle oválné tablety s délkou 16 mm balené v PVC/PVDC/Al blistru a kartonové krabičce.

Velikost balení: 10, 12, 20, 24, 30 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

XANTIS PHARMA LIMITED

Lemesou 5,

EUROSURE TOWER

1st floor, Flat/Office 101

2112, Nicosia

Kypr

Výrobce

Saneca Pharmaceuticals a.s.

Nitrianska 100

920 27 Hlohovec

Slovenská republika

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Česká republika. Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg

Slovenská republika: Paracetamol/Kofein Xantis 500 mg/65 mg

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: listopad 2016

6/6

Další informace o léčivu PARACETAMOL/KOFEIN XANTIS 500 MG/65 MG

Jak se PARACETAMOL/KOFEIN XANTIS 500 MG/65 MG podává: perorální podání - tableta
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Blistr
Velikost balení: 10

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Xantis Pharma Limited, Nicosia
E-mail: info.cz@xantispharma.com
Telefon: +420 607 091 223

Lék je zařazen v ATC stromu:

Co je Paracetamol/Kofein Xantis a na co se používá?

Paracetamol/Kofein Xantis je lék, který kombinuje paracetamol a kofein. Používá se k úlevě od bolesti a ke zmírnění příznaků migrény a bolestí hlavy.

Jak mám užívat Paracetamol/Kofein Xantis?

Doporučená dávka je obvykle 1 až 2 tablety, které byste měli užívat s dostatečným množstvím vody. Dodržujte pokyny lékaře nebo doporučení na obalu.

Mohu užívat Paracetamol/Kofein Xantis během těhotenství?

Před užitím jakéhokoli léku během těhotenství se vždy poraďte se svým lékařem. Je důležité zvážit rizika a přínosy.

Jaké jsou vedlejší účinky Paracetamolu a kofeinu?

Mezi možné vedlejší účinky patří nevolnost, žaludeční potíže, podrážděnost nebo nespavost. Pokud se vyskytnou závažné reakce, vyhledejte lékařskou pomoc.

Mohu užívat Paracetamol/Kofein Xantis s alkoholem?

Je doporučeno se alkoholu vyhnout během užívání tohoto léku, protože to může zhoršit vedlejší účinky.

Mohu užívat Paracetamol/Kofein Xantis pravidelně?

Tento lék by měl být užíván podle potřeby a neměl by být používán dlouhodobě bez konzultace s lékařem. Příliš časté užívání může vést k závislosti na kofeinu nebo jiným zdravotním problémům.

Jak rychle začne účinkovat Paracetamol/Kofein Xantis?

Účinky paracetamolu se obvykle dostaví do 30 až 60 minut po užití, zatímco kofein může pomoci zvýšit jeho účinnost.

Mohu užít Paracetamol/Kofein Xantis místo běžného paracetamolu?

Paracetamol/Kofein Xantis je specifická kombinace a může být vhodná pro určité typy bolestí. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás vhodné.

Co bych měl dělat, pokud zapomenu vzít dávku?

Pokud jste zapomněli vzít dávku, vezměte ji co nejdříve, pokud již není čas na další dávku. Nikdy neberte dvojnásobnou dávku.

Jsou v Paracetamolu/Kofeinu nějaké alergeny?

Před užitím si promluvte s lékařem o všech známých alergiích. Čtěte etiketu pro informace o složení a potenciálních alergenech.

Jak dlouho mohu používat Paracetamol/Kofein Xantis bez přerušení?

Obecně byste měli tento lék používat jen po dobu nezbytně nutnou. Pokud bolest přetrvává déle než několik dní, navštivte svého lékaře.

Jak mám uchovávat Paracetamol/Kofein Xantis?

Uchovávejte v chladném a suchém místě mimo dosah dětí. Dbejte na to, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu světlu.

Jak mohu vědět, zda je moje bolest vhodná pro léčbu tímto lékem?

Pokud máte pochybnosti o vhodnosti tohoto léku pro vaši bolest, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem o správném postupu.

Může Paracetamol/Kofein Xantis ovlivnit mé jiné léky?

Některé léky mohou interagovat s paracetamolem nebo kofeinem. Před užitím se ujistěte, že informujete svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Je bezpečné kombinovat Paracetamol/Kofein Xantis s dalšími analgetiky?

Neměla byste kombinovat tento lék s jinými analgetiky bez porady s lékařem, protože to může zvýšit riziko vedlejších účinků.

Co mám dělat v případě předávkování?

Pokud máte podezření na předávkování, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc nebo zavolejte na pohotovostní linku ve vaší zemi.

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a ibuprofenem?

Paracetamol zmírňuje bolest a snižuje horečku, zatímco ibuprofen také působí proti zánětům. Obě látky mají odlišné mechanismy účinku.

Mnoho lidí říká, že jejich bolest hlavy je tak silná jako migréna; co mám dělat?

Pokud si nejste jisti diagnózou své bolesti hlavy, obraťte se na svého lékaře pro správné vyšetření a poradenský plán léčby.

Je pravda, že kofein může zhoršit některé typy bolesti hlavy?

Ano, u některých lidí může kofein vyvolat bolesti hlavy, ale v tomto přípravku slouží k tomu, aby posílil analgetické účinky paracetomolu. Zvažte konzultaci s odborníkem.