Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

PANADOL ULTRA RAPIDE

Síla léku
500MG/8MG/30MG

Dostupná balení:

  • 24
  • 12

Příbalový leták - PANADOL ULTRA RAPIDE

Příbalová informace: informace pro pacienta

Panadol Ultra Rapide500 mg/30 mg/8 mg šumivé tablety

paracetamolum, coffeinum, codeini phosphas hemihydricus

1. Co je Panadol Ultra Rapide a účinky

Panadol Ultra Rapide obsahuje kombinaci tří léčivých látek:

paracetamolpůsobí proti bolesti a snižuje horečku; kofeinzesiluje účinek paracetamolu;

kodeinsnižuje vnímání bolesti a reakci na ni; patří do skupiny léčiv nazývaných opioidní analgetika, což jsou léky zmírňující bolest; lze jej použít samostatně nebo v kombinaci s jinými léky proti bolesti, jako je paracetamol.

Panadol Ultra Rapide přináší úlevu od středně silné bolesti a snižuje horečku.

Panadol Ultra Rapide je určen pro dospělé a dospívající od 14 let k úlevě při středně silných bolestech různého původu, jako je např. bolest revmatického původu (zejména bolest při osteoartróze), bolest zad, bolest hlavy včetně migrény, bolest při menstruaci, bolest provázející poranění kostí a kloubů, bolest zubů, neuralgie různého původu, bolest při zánětu vedlejších dutin nosních, bolest svalů, kloubů a bolest v krku při chřipce a akutních zánětech horních cest dýchacích. Vhodný je také u virových infekcí provázených suchým kašlem.

Vzhledem k obsahu kodeinu lze Panadol Ultra Rapide použít u dospívajících od 14 let pouze ke krátkodobému potlačení středně silné bolesti, kterou nelze zmírnit jinými léky proti bolesti, jako je samotný paracetamol nebo ibuprofen.

Panadol Ultra Rapide nelze užívat déle než 3 dny. Jestliže se bolest po 3 dnech nezlepší, poraďte se se svým lékařem.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Panadol Ultra Rapide užívat

Neužívejte Panadol Ultra Rapide:

jestliže jste alergický(á) na paracetamol, kofein, kodein, opioidné analgetika (silné léky proti bolesti) nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);

pokud víte, že metabolizujete velmi rychle kodein na morfin; jestliže máte závažné onemocnění jater nebo akutní žloutenku; při probíhajícím záchvatu průduškového astmatu nebo při dušnosti;

jestliže trpíte srdečním selháváním, které doprovází chronické plicní onemocnění;

při úrazu hlavy nebo zvýšeném nitrolebním tlaku;

po operaci žlučových cest;

k úlevě od bolesti u dětí a dospívajících (0 – 18 let) po odstranění krčních nebo nosních mandlí z důvodu syndromu obstrukční spánkové apnoe (nekontrolované zadržení dechu během spánku); pokud je Vám méně než 12 let (hrozí riziko závažných dýchacích potíží);

pokud kojíte (kodein a morfin přecházejí do mateřského mléka).

Upozornění a opatření

Panadol Ultra Rapide obsahuje paracetamol, neužívejte jej současně s jinými léky obsahujícími paracetamol.U­žívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.

Během léčby tímto přípravkem nesmíte pít alkoholické nápoje.

Při dlouhodobém užívání je možný vznik závislosti.

Před užitím Panadolu Ultra Rapide se poraďte se svým lékařem:

jestliže se léčíte pro onemocnění jater nebo ledvin;

jestliže máte hemolytickou anemii (chudokrevnost z rozpadu červených krvinek);

jestliže máte nedostatek určitého enzymu (deficit glukóza-6-fosfátdehydro­genázy);

jestliže máte problémy s konzumací alkoholu;

jestliže jste nadměrně hubený(á);

jestliže jste v minulosti měl(a) alergickou reakci po užití léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou anebo jiných léků proti bolesti a horečce ze skupiny tzv. nesteroidných protizánětlivých léčiv (nesteroidních antirevmatik), protože se nedá vyloučit podobná alergická reakce i po paracetamolu;

jestliže Vám byl odstraněn žlučník.

Při užívání Panadolu Ultra Rapide je třeba zvláštní opatrnosti, jestliže:

■ máte závažnou infekci, protože ta může vést ke zvýšení rizika metabolické acidózy (hromadění kyselých látek v těle).

Příznaky metabolické acidózy jsou:

hluboké, zrychlené, obtížné dýchání; nevolnost (pocit na zvracení), zvracení; ztráta chuti k jídlu.

Pokud se u Vás objeví kombinace těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.

Pouze ze zvláště závažných důvodů mohou Panadol Ultra Rapide užívat starší pacienti, pacienti se zbytněním prostaty nebo onemocněním zažívacího ústrojí (zánět nebo zúžená průchodnost střev) či pacienti s akutní příhodou břišní.

Kodein je určitým enzymem v játrech přeměňován na morfin. Morfin je látka, která ulevuje od bolesti a kašle. Někteří lidé mají tento enzym pozměněný, což se může projevit různými způsoby. U některých jedinců morfin nevzniká vůbec nebo ve velmi malých množstvích a neposkytne proto dostatečnou úlevu od bolesti a kašle. U jiných lidí existuje zvýšené riziko závažných nežádoucích účinků, protože dochází k tvorbě velmi vysokých množství morfinu. Pokud se u Vás objeví jakýkoli z následujících nežádoucích účinků, musíte přestat tento přípravek užívat a okamžitě vyhledat pomoc lékaře: pomalé nebo mělké dýchání, zmatenost, ospalost, malé zorničky, pocit na zvracení nebo zvracení, zácpa, nechutenství.

Děti a dospívající

Panadol Utra Rapide není určen pro děti a dospívající mladší 14 let.

Vzhledem k obsahu kodeinu lze Panadol Ultra Rapide použít u dospívajících od 14 let pouze ke krátkodobému potlačení středně silné bolesti, kterou nelze zmírnit jinými léky proti bolesti, jako je samotný paracetamol nebo ibuprofen.

Dospívající ve věku nad 12 let

Kodein není doporučen u dospívajících s narušenou respirační funkcí pro léčbu kašle a/nebo nachlazení.

Použití u dětí a dospívajících po chirurgickém zákroku

Kodein není určen k úlevě od bolesti u dětí a dospívajících po odstranění krčních nebo nosních mandlí z důvodu syndromu obstrukční spánkové apnoe (nekontrolované zadržení dechu během spánku).

Použití u dětí s dýchacími obtížemi

Použití kodeinu se nedoporučuje u dětí s dýchacími obtížemi, neboť příznaky morfinové toxicity mohou být u těchto dětí závažnější.

Další léčivé přípravky a Panadol Ultra Rapide

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat; týká se to i léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Účinky Panadolu Ultra Rapide a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat.

Panadol Ultra Rapide obsahuje paracetamol a kodein, neužívejte je současně s jinými léky obsahujícími paracetamol nebo kodein či s léky o nichž víte, že poškozují játra.

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete Panadol Ultra Rapide užívat, zejména jestliže:

  • ■ užíváte jiné léky proti bolesti;

  • ■ užíváte warfarin nebo jiné léky ke snížení srážlivosti krve;

  • ■ užíváte metoklopramid nebo domperidon při nevolnosti a zvracení;

  • ■ užíváte cholestyramin ke snížení hladiny cholesterolu;

  • ■ užíváte probenecid k léčbě dny;

  • ■ užíváte zidovudin k léčbě infekce HIV;

  • ■ užíváte isoniazid k léčbě tuberkulózy;

  • ■ užíváte rifampicin (antibiotikum);

  • ■ užíváte lamotrigin k léčbě epilepsie;

  • ■ užíváte léky na spaní;

Panadol Ultra Rapide s jídlem, pitím a alkoholem

Současné užívání léků, potravin nebo nápojů obsahujících kofein (káva, čaj, kola) může způsobit nervozitu, nespavost nebo zrychlení srdeční činnosti. V případě těchto projevů přerušte užívání přípravku a poraďte se s lékařem.

Během léčby přípravkem Panadol Ultra Rapide je třeba se vyvarovat konzumaci alkoholu. Současná konzumace alkoholu může způsobit poškození jater.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Panadol Ultra Rapide se nemá užívat během těhotenství.

Neužívejte Panadol Ultra Rapide během kojení. Paracetamol, kodein a morfin přecházejí do mateřského mléka.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek může ovlivnit pozornost a schopnost řídit motorová vozidla. Tuto činnost byste měl(a) vykonávat jen se souhlasem lékaře.

Panadol Ultra Rapide obsahuje sodík a sorbitol

Jedna tableta přípravku Panadol Ultra Rapide obsahuje 398 mg sodíku. Toto množství je třeba vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

Jedna tableta přípravku Panadol Ultra Rapide obsahuje 50 mg sorbitolu. Pokud Vám lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se s ním, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3. Jak se Panadol Ultra Rapide užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí (včetně starších osob)

Neurčí-li lékař jinak, dospělí obvykle užívají 1 až 2 tablety rozpuštěné ve sklenici vody až 4krát denně dle potřeby. 1 tableta je vhodná u osob s tělesnou hmotností 34 – 60 kg, 2 tablety u osob s tělesnou hmotností nad 60 kg. Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 4 hodiny. Maximální denní dávka je 8 tablet.

Dospívající od 14 let

Dospívajícím od 14 let se podává 3krát denně 1 rozpuštěná tableta dle potřeby v časových odstupech nejméně 6 hodin. Maximální denní dávka je 3 tablety.

Nepodávejte dětem do 14 let.

Pacienti s poruchou funkce ledvin a jater:

U pacientů s poruchou funkce ledvin a nebo jater určí dávkování lékař.

Šumivé tablety rozpusťte v minimálně půl sklenici vody.

Užívejte nejnižší účinnou dávku po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků onemocnění.

Nepřekračujte stanovené dávky.Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.

Časový odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny.

Tento přípravek nelze užívat déle než 3 dny. Jestliže se bolest po 3 dnech nezlepší, poraďte se se svým lékařem.

Jestliže jste užil(a) více Panadolu Ultra Rapide, než jste měl(a)

V případě předávkování nebo náhodného požití přípravku dítětem vyhledejte ihned svého lékaře nebo nejbližší zdravotnické zařízení a řekněte přesně, jaké množství přípravku jste Vy nebo dítě užil(o). Ukažte jim použité balení a tuto příbalovou informaci.

Předávkování paracetamolem může způsobit vážné poškození až selhání funkce jater. V případě předávkování je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i když nejsou přítomny žádné příznaky předávkování.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Panadol Ultra Rapide

Vezměte si jednu dávku, když si vzpomenete. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

4. Vedlejší účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Ukončete léčbu tímto přípravkem a neprodleně vyhledejte lékaře:

jestliže se u Vás objeví alergická reakce, jako je kožní vyrážka nebo svědění, někdy spojená s problémy s dýcháním nebo otokem rtů, jazyka, hrdla nebo obličeje;

jestliže se u Vás objeví kožní vyrážka nebo olupování kůže či vředy v ústech;

jestliže jste v minulosti měl(a) problémy s dýcháním po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných léků proti bolesti a horečce ze skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léků a stejné příznaky se u Vás objevily po užití tohoto přípravku;

jestliže u Vás dojde k nevysvětlitelné tvorbě modřin.

Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000).

Další nežádoucí účinky

Další nežádoucí účinky, které se mohou objevit v průběhu léčby tímto přípravkem, jsou bolest břicha, pocit na zvracení, zvracení, průjem; porucha funkce jater, selhání jater, žloutenka; otoky; svědění, vyrážka, pocení, zčervenání kůže, kopřivka a změny krevního obrazu. Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000).

Velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí (objevují se u méně než 1 osoby z 10 000).

S neznámou četností se může objevit zácpa, poruchy trávení, sucho v ústech, nervozita, závrať, ospalost, zhoršení bolesti hlavy a akutní zánět slinivky břišní (u pacientů po operaci žlučníku). Při dlouhodobém užívání je možný vznik závislosti.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak Panadol Ultra Rapide uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.   Obsah balení a další informace

Co Panadol Ultra Rapide obsahuje

Léčivými látkami jsou paracetamolum 500 mg, codeini phosphas hemihydricus 8 mg a coffeinum 30 mg v jedné tabletě.

Dalšími složkami jsou sorbitol (E 420), sodná sůl sacharinu, hydrogenuhličitan sodný, natrium-lauryl-sulfát, bezvodá kyselina citronová, uhličitan sodný, povidon, dimetikon; v jedné šumivé tabletě je obsah sodíku 398 mg a 50 mg sorbitolu (E 420).

Jak Panadol Ultra Rapide vypadá a co obsahuje toto balení

Kulaté, ploché, bílé tablety se zkosenými hranami, s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

Balení: 12 a 24 šumivých tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.

Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4 – Nusle, Česká republika

email:

Výrobce

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co Waterford, Irsko

Tato příbalová informace byla naposledy revidována

13. 12. 2017

7

Další informace o léčivu PANADOL ULTRA RAPIDE

Jak se PANADOL ULTRA RAPIDE podává: perorální podání - šumivá tableta
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Strip
Velikost balení: 24

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Praha
E-mail: cz.info@gsk.com
Telefon: 222 001 111

Lék je zařazen v ATC stromu:

Co je Panadol Ultra Rapide a k čemu se používá?

Panadol Ultra Rapide je lék obsahující paracetamol a kodein, který se používá k úlevě od mírné až střední bolesti, jako je bolest hlavy, zubů nebo svalů.

Jaký je mechanismus účinku Panadolu Ultra Rapide?

Panadol Ultra Rapide kombinací paracetamolu a kodeinu působí na centrální nervový systém, snižuje bolest a zvyšuje pohodlí.

Pro koho je Panadol Ultra Rapide určen?

Je určen pro dospělé a děti starší 12 let, kteří potřebují rychlou úlevu od bolesti.

Jak užívat Panadol Ultra Rapide?

Užívejte Panadol Ultra Rapide podle pokynů lékaře nebo podle pokynů na obalu. Obvykle se doporučuje 1-2 tablety každé 4-6 hodin.

Jaké jsou možné vedlejší účinky Panadolu Ultra Rapide?

Mezi možné vedlejší účinky patří nevolnost, zvracení, zácpa nebo ospalost.

Mohu užívat Panadol Ultra Rapide s alkoholem?

Není doporučeno užívat Panadol Ultra Rapide s alkoholem, protože to může zvýšit riziko poškození jater.

Jak dlouho trvá účinek Panadolu Ultra Rapide?

Účinek Panadolu Ultra Rapide obvykle nastupuje do 30 minut po užití a může trvat až 6 hodin.

Je Panadol Ultra Rapide návykový?

Kodein v Panadolu Ultra Rapide má potenciál být návykový, pokud se užívá dlouhodobě nebo ve vyšších dávkách, proto by měl být užíván podle pokynů lékaře.

Lze Panadol Ultra Rapide užívat během těhotenství?

Před užitím Panadolu Ultra Rapide během těhotenství byste se měli vždy poradit se svým lékařem.

Jaké léky by neměly být kombinovány s Panadolem Ultra Rapide?

Některé léky na bolest nebo sedativa mohou interagovat s Panadolem Ultra Rapide. Vždy informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Mohu Panadol Ultra Rapide užívat při chronické bolesti?

Pokud máte chronickou bolest, poraďte se s lékařem, zda je použití Panadolu Ultra Rapide vhodné pro vaši situaci.

Co dělat v případě předávkování Panadolem Ultra Rapide?

V případě podezření na předávkování okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte toxikologické centrum.

Kde mohu koupit Panadol Ultra Rapide a kolik stojí?

Panadol Ultra Rapide je dostupný v lékárnách či online. Cena se liší podle prodejny.

Může dítě užívat Panadol Ultra Rapide?

Panadol Ultra Rapide mohou užívat děti starší 12 let. Pro mladší děti jsou k dispozici jiné formy léčby bolesti.

Jak uchovávat Panadol Ultra Rapide?

Uchovávejte jej při pokojové teplotě, mimo dosah dětí a chráněný před vlhkem a světlem.

Jak rychle mohu vzít další dávku panadolu po předchozí dávce?

Mezi dávkami by měl být interval alespoň 4-6 hodin. Nesmíte překročit doporučenou denní dávku.

Bude použití Panadolu Ultrara Vliv na mé řízení vozidla?

Pokud cítíte ospalost nebo závratě po užití Panadolu Ultrara, raději se vyhněte řízení vozidla nebo obsluze strojů.

Jak často mohu brát Panadol Ultra Rapid bez konzultace s lékařem?

Obecně byste neměli užívat více než 3-4 dny bez konzultace s lékařem; dlouhodobé užívání vyžaduje odborný dohled.

Jaké ohledy bych měl mít při používání Paracetamolu s Kodeinem?

Doporučuje se pečlivě dodržovat předepsané dávkování kvůli riziku vedlejších účinků a návykovosti kodeinu.