Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

PANADOL JUNIOR

Síla léku
250MG

Obsahuje účinnou látku :

ATC skupina:

Dostupné balení:

  • 10

Příbalový leták - PANADOL JUNIOR

1.   CO JE PŘÍPRAVEK PANADOL JUNIOR A ÚČINKY

Přípravek Panadol Junior obsahuje paracetamol, látku proti bolesti (analgetikum) a ke snížení horečky (antipyretikum).

Přípravek Panadol Junior je určen ke snížení horečky provázející chřipku a nachlazení, stejně jako infekční onemocnění dětského věku (např. plané neštovice, černý kašel, spalničky a příušnice) a očkování.

Přípravek Panadol Junior je též vhodný k tlumení bolesti provázející prořezávání zubů, bolesti zubů, bolesti v krku při chřipce a nachlazení a bolesti hlavy.

Přípravek je určen pro děti s tělesnou hmotností nad 15 kg.

Pokud se do 3 dnů nebude Vaše dítě cítit lépe nebo pokud se mu přitíží, musíte se poradit s lékařem.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PANADOL JUNIOR POUŽÍVAT

Nepoužívejte přípravek Panadol Junior:

jestliže je Vaše dítě alergické na paracetamol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);

při těžkém onemocnění jater (včetně akutní žloutenky);

při krvácení z konečníku;

při zánětu tlustého střeva (proktokolitida).

Panadol Junior se nesmí podávat současně s jinými léky, které poškozují činnost jater.

Vzhledem k obsahu léčivé látky není přípravek určen pro děti s tělesnou hmotností do 15 kg.

Upozornění a opatření:

Před podáním přípravku Panadol Junior se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

podáváte-li přípravek dítěti s onemocněním jater;

podáváte-li přípravek dítěti s onemocněním ledvin;

jestliže je dítě významně hubené;

při nedostatku enzymu glukóza-6-fosfátdehydro­genázy;

podáváte-li přípravek dítěti s hemolytickou anemií (chudokrevnost z rozpadu červených krvinek); jestliže Vaše dítě v minulosti mělo alergickou reakci po užití léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou anebo jiných léků proti bolesti a horečce ze skupiny tzv. nesteroidných protizánětlivých léčiv (nesteroidních antirevmatik), protože se nedá vyloučit podobná alergická reakce i po paracetamolu.

Vysoká horečka, silná nebo trvající bolest v krku, kašel, bolest hlavy, nevolnost nebo zvracení s bolestmi břicha mohou být příznakem vážnějšího onemocnění, proto vyhledejte neprodleně lékaře.

Při užívání přípravku Panadol Junior je třeba zvláštní opatrnosti jestliže:

■ má Vaše dítě závažnou infekci (sepsi) nebo je-li příliš hubené, protože to může vést ke zvýšení rizika metabolické acidózy (hromadění kyselých látek v těle).

Příznaky metabolické acidózy jsou:

hluboké, zrychlené, obtížné dýchání; nevolnost (pocit na zvracení), zvracení;

ztráta chuti k jídlu.

Pokud se u Vašeho dítěte objeví kombinace těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.

Další léčivé přípravky a přípravek Panadol Junior:

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které dítě užívá, které v nedávné době užívalo nebo které možná bude užívat (na lékařský předpis i bez něj) a poraďte se o vhodnosti současného podávání tohoto přípravku.

Podáváte-li dítěti tento přípravek, oznamte to lékaři při předpisu jiných léků.

Obsahuje paracetamol.Ne­podávejte dítěti přípravek Panadol Junior spolu s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol, používanými k léčbě bolesti nebo horečky.

Před podáním přípravku Panadol Junior dítěti se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

jestliže užívá léky ke snížení krevní srážlivosti (např. warfarin);

jestliže užívá léky proti nevolnosti a zvracení (např. metoklopramid, domperidon) nebo ke snížení hladiny tuků v krvi (cholestyramin);

jestliže užívá léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jiné léky proti bolesti a horečce ze skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých přípravků (nesteroidních antirevmatik);

jestliže užívá některá antibiotika (rifampicin, chloramfenikol);

jestliže užívá některé léky k léčbě dny (probenecid);

jestliže užívá některé léky k léčbě epilepsie (fenobarbital, lamotrigin);

užívá-li zidovudin (k léčbě infekce HIV);

užívá-li isoniazid (k léčbě tuberkulózy).

Přípravek Panadol Junior s jídlem, pitím a alkoholem:

Panadol Junior je určen pro děti, pokud by však přípravek užíval dospělý, nesmí jej užívat bez doporučení lékaře, pokud má problémy s požíváním alkoholu. Během léčby se nesmí pít alkoholické nápoje.

Těhotenství, kojení a plodnost:

Přípravek je určen pro děti. Z bezpečnostních důvodů však uvádíme i informace týkající se těhotenství a kojení.

Těhotné ženy mohou přípravek užívat po poradě s lékařem. Při kojení je možné přípravek užívat 1 den, dále pouze po poradě s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:

Přípravek je určen pro děti. Pokud by však přípravek užíval dospělý, uvádíme následující informaci.

Přípravek Panadol Junior nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

3.   JAK SE PŘÍPRAVEK PANADOL JUNIOR POUŽÍVÁ

Vždy používejte Panadol Junior přesně podle pokynů této příbalové informace. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud lékař neurčí jinak, podává se dětem s tělesnou hmotností 15 – 30 kg 1 čípek až 4krát denně v časových odstupech 6 hodin. Dětem s tělesnou hmotností nad 30 kg se podávají 1 – 2 čípky až 4krát denně v časových odstupech 6 hodin.

Minimální interval mezi dvěma dávkami jsou 4 hodiny.

Nepodávají se více než 4 dávky během 24 hodin.

Vzhledem k obsahu léčivé látky se přípravek nemá podávat dětem s tělesnou hmotností do 15 kg.

Čípek vyjměte z obalu a jemně zaveďte do konečníku. Po zavedení čípku stiskněte na 1 – 2 minuty hýždě rukou k sobě a ujistěte se, že čípek zůstal v konečníku.

Nepřekračujte doporučené dávkování.

Vždy podávejte dítěti nejnižší účinnou dávku po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků onemocnění. Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.

Obsahuje paracetamol, nepodávejte s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Nedochází-li ke zmírnění příznaků do 3 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Bez porady s lékařem nepodávejte přípravek déle než 3 dny.

Pacienti s poruchou funkce ledvin a jater:

Pacientům se sníženou funkcí ledvin nebo jater nepodávejte přípravek bez porady s lékařem. Dávkování určí lékař.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Panadol Junior, než jste měl(a):

Z důvodu možného rizika selhání jater vyhledejte ve všech případech podezření na předávkování, které se může projevit pocitem na zvracení, zvracením a bledostí, nebo při náhodném požití čípků ihned lékaře, a to i když nelze pozorovat žádné příznaky.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Panadol Junior:

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

4.   VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Přípravek Panadol Junior je při dodržování doporučeného dávkování dobře snášen.

Vzácně (u 1 až 10 osob z 10 000) se může vyskytnout kožní vyrážka nebo ovlivnění výsledků některých krevních testů.

Velmi vzácně (méně než u 1 osoby z 10 000) se může objevit zúžení průdušek, poruchy funkce jater nebo ledvin a poruchy krvetvorby. Velmi vzácně byly hlášeny také případy závažných kožních reakcí.

Přestaňte dítěti podávat tento přípravek a ihned kontaktujte lékaře, pokud:

se u dítěte objeví alergické reakce, jako je kožní vyrážka nebo svědění, někdy doprovázená dýchacími obtížemi nebo otokem rtů, jazyka, hrdla nebo obličeje;

se u dítěte objeví kožní vyrážka nebo olupování kůže, nebo vředy v ústech;

se u dítěte již dříve objevily dechové obtíže v souvislosti s podáním kyseliny acetylsalicylové nebo jiných léků proti bolesti, zánětu a horečce ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, a pokud se u něj podobná reakce objevila znovu v souvislosti s podáním přípravku Panadol Junior;

u dítěte dojde k nevysvětlitelné tvorbě modřin nebo krvácení.

Tyto reakce jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000).

Hlášení nežádoucích účinků:

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.   JAK PŘÍPRAVEK PANADOL JUNIOR UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25 oC. Chraňte před mrazem.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

  • 6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Panadol Junior obsahuje:

léčivou látkou je paracetamolum 250 mg v jednom čípku;

pomocnou látkou je ztužený tuk.

Jak přípravek Panadol Junior vypadá a co obsahuje toto balení:

Přípravek Panadol Junior jsou bílé až téměř bílé čípky torpédovitého tvaru, které jsou baleny v krabičce v bílých neprůhledných PVC/PE stripech.

Velikost balení: 10 čípků.

Držitel rozhodnutí o registraci:

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.

Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4 – Nusle, Česká republika email:

Výrobce:

Farmaclair, 440 avenue du Général de Gaulle

Hérouville-Saint-Clair, Francie

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 23. 2. 2018

Další informace o léčivu PANADOL JUNIOR

Jak se PANADOL JUNIOR podává: rektální podání - čípek
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Strip
Velikost balení: 10

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Praha
E-mail: cz.info@gsk.com
Telefon: 222 001 111

Lék je zařazen v ATC stromu:

Jaké jsou hlavní účinky Panadol Junior?

Panadol Junior je lék na zmírnění bolesti a snižování horečky. Obsahuje paracetamol, který pomáhá při bolesti hlavy, zubní bolesti, bolestivém prořezávání zubů a při horečce.

Mohu používat Panadol Junior pro děti mladší než 2 roky?

Panadol Junior je určen pro děti od 2 let. Pro mladší děti se doporučuje konzultace s lékařem.

Jaký je doporučený dávkovací režim?

Doporučená dávka je obvykle 15 mg/kg tělesné hmotnosti každých 6-8 hodin. Nikdy nepřekračujte maximální denní dávku.

Jak dlouho mohu Panadol Junior užívat?

Panadol Junior by měl být užíván pouze krátkodobě. Pokud příznaky přetrvávají déle než 3 dny, kontaktujte lékaře.

Může Panadol Junior způsobit alergie?

I když jsou alergické reakce vzácné, pokud se objeví vyrážka, svědění nebo otoky, přestaňte produkt užívat a vyhledejte lékaře.

Je bezpečné kombinovat Panadol Junior s jinými léky?

Před kombinováním Panadolu Junior s jinými léky vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, aby se předešlo interakcím.

Jak mám skladovat Panadol Junior?

Skladujte jej na chladném a suchém místě, mimo dosah dětí. Neuchovávejte v lednici nebo mrazničce.

Co mám dělat, když zapomenu dávku Panadolu Junior?

Pokud zapomenete na dávku, užijte ji co nejdříve. Pokud se blíží čas další dávky, vynechte zapomenutou dávku a pokračujte podle plánu.

Mohu dát Panadol Junior dítěti s chřipkou nebo nachlazením?

Ano, Panadol Junior může pomoci zmírnit příznaky chřipky a nachlazení jako jsou bolest hlavy a horečka.

Je možné podávat Panadol Junior při očkování?

Ano, pokud vaše dítě dostává očkování a má po něm horečku nebo bolest, můžete mu podat Panadol Junior po konzultaci s lékařem.

Může Panadol Junior ovlivnit játra?

Při dodržení doporučeného dávkování je bezpečný. Předávkování paracetamolem však může vést k poškození jater.

Jak zjistím správnou dávku pro své dítě?

Dávkování závisí na hmotnosti dítěte. Vždy se řiďte pokyny na obalu nebo se poraďte s lékařem či lékárníkem.

Může být Panadol Junior podáván na prázdný žaludek?

Ano, Panadol Junior může být užíván před jídlem nebo po jídle. Je však dobré dodržovat doporučení ohledně příjmu potravy.

Co dělat v případě předávkování Panadolem Junior?

Pokud máte podezření na předávkování, okamžitě kontaktujte nejbližší pohotovost nebo zavolejte toxikologické středisko.

Pomůže mi Panadol Junior proti bolestem břicha?

Panadol Junior obvykle nezmírňuje bolesti břicha spojené s trávicími potížemi, ale může pomoci při obecné bolesti ve svalech a kloubech.

Mohu používat Panadol Junior při onemocnění ledvin?

Pokud má vaše dítě problémy s ledvinami, poraďte se s lékařem o vhodnosti užívání Panadolu Junior.

Je možné kombinovat Panadol Junior s přírodními léčivy?

Před kombinací s přírodními léčivy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, aby nedošlo k nežádoucím interakcím.

Jak mohu zjistit datum expirace produktu?

Datum expirace najdete obvykle na obalu výrobku nebo na samotné lahvičce či tabletě.

Existují alternativy k Panadolu Junior pro děti?

Ano, existují jiné přípravky proti bolesti obsahující ibuprofen nebo jiné účinné látky. Vždy se poraďte s lékařem o nejvhodnější možnosti pro vaše dítě.