Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

IBUMENT

Síla léku
50MG/G+30MG/G

ATC skupina:

Dostupná balení:

  • 50G
  • 100G

Příbalový leták - IBUMENT

Ibument 50 mg/g + 30 mg/g gel

ibuprofenum + levomentholum

1. Co je Ibument a účinky

Ibument je gel působící proti bolesti a zánětu, který obsahuje ibuprofen (50 mg v 1 g gelu) a levomentol (30 mg v 1 g gelu). Ibuprofen patří do třídy nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které poskytují účinnou úlevu od bolesti a snižují jak zánět tak otok.

Levomentol je místně působící anestetikum, které způsobuje také místní překrvení tkáně. Kombinovaný účinek těchto dvou složek navozuje pocit zklidnění a zmírňuje bolest na dobu několika hodin.

Terapeutické indikace (léčebné použití)

Bez konzultace s lékařem lze přípravek Ibument použít k léčbě:

Bolesti a otoku v důsledku poranění po námaze, poranění kloubů s částečnou rupturou (natažením) vazu, sportovních poranění.

Pouze na doporučení lékaře lze Ibument použít k léčbě:

Revmatické bolesti, včetně bolesti kloubů způsobené zánětlivými a degenerativními změnami; Bolesti zad, ústřelu, bolesti svalů, místní bolesti vazivové tkáně, šlach a vazů.

Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 7 dnů, musíte se poradit s lékařem.

2.   Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ibument používat

Nepoužívejte přípravek Ibument:

– jestliže jste alergický(á) na ibuprofen, levomenthol nebo na kteroukoli další složku tohoto

přípravku (uvedenou v bodě 6),

– jestliže patříte mezi astmatické pacienty, u kterých kyselina acetylsalicylová nebo jiné nesteroidní protizánětlivé látky vyvolávají astmatické záchvaty, rýmu nebo kopřivku.

Upozornění a opatření

Před použitím přípravku Ibument se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

jestliže máte onemocnění ledvin, jestliže užíváte kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné léky, jestliže máte aktivní vřed žaludku nebo dvanáctníku.

Gel se nemá používat na sliznice, na zanícenou nebo poškozenou kůži ani v blízkosti očí.

Pokud se u vás objeví vyrážka, přestaňte lék používat a poraďte se s lékařem.

Děti a dospívajícíNe­doporučuje se u dětí mladších 12 let.

Další léčivé přípravky a Ibument

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které používáte, které jste v nedávné době používal nebo které možná budete používat.

Současné užívání kyseliny acetylsalicylové nebo jiných NSAID může mít za následek zvýšený výskyt nežádoucích účinků, které jsou charakteristické pro tuto skupinu léčivých přípravků.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Přípravek Ibument by se měl používat se zvýšenou opatrností během těhotenství, protože může bránit spontánnímu porodu a prodloužit dobu trvání porodu.

Kojící ženy by měly používat přípravek Ibument se zvýšenou opatrností. Riziko nežádoucího účinku a sekrece do lidského mléka je nízké.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Ibument nemá žádny vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Ibument obsahuje propylenglykol.

Tento léčivý přípravek může způsobit podráždění kůže.

3. Jak se Ibument používá

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Doporučená dávka

Dospělí a dospívající od 12 let

Naneste gel na postiženou oblast a jemně vmasírujte až do úplného vstřebání. Pro každé podání použijte sloupec gelu o délce 1 až 4 cm. Opakujte dle potřeby, maximálně však třikrát denně. Nenanášejte častěji než jednou za čtyři hodiny.

Po nanesení gelu si umyjte ruce (pokud se ošetřovaná místa nenachází právě na rukou). Nezakrývejte ošetřenou oblast neprodyšnými obvazy nebo náplastmi.

Maximální doba trvání léčby bez doporučení lékaře je dva týdny. Pokud příznaky neustoupí nebo se nezlepší do 7 dnů, poraďte se s lékařem.

Použití u dětíNedoporučuje se u dětí mladších 12 let.

Jestliže jste použil(a) více Ibument, než jste měl(a)

Předávkování při místní aplikaci je nepravděpodobné. Mezi příznaky předávkování ibuprofenem patří bolest hlavy, zvracení, ospalost a pokles krevního tlaku.

Těžké poruchy metabolismu elektrolytů je třeba upravit.

Jestliže jste zapomněl(a) použít Ibument

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

4. Vedlejší účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou: místní kožní postižení po nanesení přípravku, např. zarudnutí, svědění a kopřivka.

Zřídka jsou hlášeny tyto nežádoucí účinky: žaludeční a střevní obtíže, jako je bolest břicha či trávicí obtíže (dyspepsie ).

U predisponovaných osob, které mají nebo v minulosti měly astmatické záchvaty nebo alergická onemocnění, může dojít ke zúžení průdušek.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.   Jak přípravek Ibument uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a tubě za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Doba použitelnosti po prvním otevření: 18 měsíců.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co Ibument obsahuje

  • – Léčivými látkami jsou ibuprofenum a levomentholum. Jeden gram gelu obsahuje ibuprofenum 50 mg a levomentholum 30 mg.

  • – Dalšími složkami jsou: karbomer 980, propylenglykol, diisopropanolamin 85%, ethanol 96% (V/V), čištěná voda.

Jak Ibument vypadá a co obsahuje toto balení

Ibument je čirý, bezbarvý až světle žlutý gel s charakteristickou mentolovou vůní.

Balení: hliníková tuba s membránou, uvnitř potažená epoxid-fenolovým lakem, uzavřená polyethylenovým (PE) šroubovacím uzávěrem, obsahující 50 g, 100 g gelu, v krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

ZIAJA Ltd Zaklad Produkcji Leków sp. z o.o.

ul. Jesienna 9

80–298 Gdaňsk

Polsko

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Polsko: Ibument

Česká republika: Ibument

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 1. 11. 2017

4

Další informace o léčivu IBUMENT

Jak se IBUMENT podává: kožní podání - gel
Výdej léku: volně prodejné léčivé přípravky

Balení: Tuba
Velikost balení: 50G

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
ZIAJA Ltd Zaklad Produkcji Leków sp. z o.o.

Lék je zařazen v ATC stromu:

Co je IBUMENT a k čemu se používá?

IBUMENT je lék obsahující ibuprofen, který patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Používá se ke zmírnění bolesti, zánětu a horečky.

Jaká je doporučená dávka IBUMENTu pro dospělé?

Doporučená dávka pro dospělé je obvykle 200 mg až 400 mg, užívané každých 4 až 6 hodin podle potřeby. Nepřekračujte maximální denní dávku 1200 mg bez konzultace s lékařem.

Mohu užívat IBUMENT při nachlazení nebo chřipce?

Ano, IBUMENT může pomoci zmírnit příznaky nachlazení nebo chřipky, jako jsou bolest hlavy, svalů a horečka.

Je bezpečné užívat IBUMENT, pokud mám astma?

Pokud máte astma, poraďte se s lékařem před užitím IBUMENTu, protože některé nesteroidní protizánětlivé léky mohou exacerbat astmatické příznaky.

Mohu kombinovat IBUMENT s jinými léky proti bolesti?

Obecně se nedoporučuje kombinovat IBUMENT s jinými léky obsahujícími ibuprofen nebo jinými NSAID bez doporučení lékaře.

Jak dlouho mohu užívat IBUMENT bez přerušení?

IBUMENT by měl být užíván pouze po dobu potřebnou k úlevě od příznaků. Pokud potřebujete užívat lék déle než několik dnů, poraďte se s lékařem.

Jaké jsou vedlejší účinky IBUMENTu?

Mezi běžné vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost, pálení žáhy a závratě. V případě závažných vedlejších účinků jako jsou krvácení nebo alergické reakce okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Mohu užívat IBUMENT během těhotenství?

IBUMENT by měl být užíván během těhotenství pouze na doporučení lékaře. Obecně se nedoporučuje v prvním a posledním trimestru.

Je možné užívat IBUMENT při kojení?

Malé množství ibuprofenu může přecházet do mateřského mléka. Pokud kojíte, poraďte se s lékařem o bezpečnosti užívání IBUMENTu.

Jak mám užívat IBUMENT – před nebo po jídle?

IBUMENT můžete užít buď před jídlem, nebo po jídle. Pokud máte citlivý žaludek, je lepší užít ho po jídle.

Co mám dělat, pokud vynechám dávku IBUMENTu?

Pokud vynecháte dávku, vezměte ji co nejdříve, jakmile si vzpomenete. Pokud je blízko času další dávky, vynechte tu zapomenutou a pokračujte pravidelným režimem.

Může IBUMENT způsobit závislost?

IBUMENT není považován za návykový lék a neměl by vést k fyzické závislosti. Je však důležité dodržovat doporučené dávkování.

Kdy bych měl vyhledat lékaře při použití IBUMENTu?

Pokud pocítíte závažné nežádoucí účinky, jako je silná bolest břicha, černá stolice nebo příznaky alergické reakce (např. vyrážka), vyhledejte okamžitě lékaře.

Mohu používat IBUMENT při chronických onemocněních jako je cukrovka či vysoký tlak?

Pokud máte chronická onemocnění jako cukrovku nebo vysoký tlak, poraďte se s lékařem před užitím IBUMENTu.

Jak uchovávat IBUMENT doma?

Uchovávejte IBUMENT na suchém místě při pokojové teplotě mimo dosah dětí. Neužívejte po uplynutí doby trvanlivosti na obalu.

Je možné koupit IBUMENT bez receptu?

Ano, IBUMENT je dostupný bez receptu v mnoha zemích jako volně prodejný lék. Přesto je dobré konzultovat jeho použití s lékárníkem či lékařem.

Jaké jsou příznaky předávkování ibuprofenem včetně IBUMENTu?

Příznaky předávkování mohou zahrnovat zvracení, bolesti břicha a závratě. V případě podezření na předávkování okamžitě vyhledejte zdravotnickou pomoc.

Může ovlivnit výkon v práci nebo řízení vozidla?

. Většina lidí může užívat ibuprofen bez ovlivnění schopnosti řídit či vykonávat práci; nicméně sledujte své tělo a přerušte činnosti pokud cítíte ospalost či závrať.