Nonstop Lékárna Otevřít hlavní menu

APO-TRAMADOL/PARACETAMOL

Síla léku
37,5MG/325MG

Dostupná balení:

  • 50
  • 60
  • 100
  • 90
  • 10
  • 30
  • 20

Příbalový leták - APO-TRAMADOL/PARACETAMOL

Apo-Tramadol/Paracetamol 37,5 mg/325 mg potahované tablety

tramadoli hydrochloridum/pa­racetamolum

1. Co je přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol a účinky

Apo-Tramadol/Para­cetamol je přípravek složený ze dvou látek působících proti bolesti (analgetik), tramadol hydrochloridu a paracetamolu, které působí společně a ulevují od bolesti.

Apo-Tramadol/Para­cetamol je určen k úlevě od bolesti střední až silné intenzity, pokud vám lékař doporučí kombinaci tramadol hydrochloridu a paracetamolu jako nutnou.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol užívat

Neužívejte přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol

– jestliže jste alergický(á) na tramadol hydrochlorid, paracetamol nebo na kteroukoli pomocnou látku

tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

– při akutní otravě alkoholem, léky na spaní, léky proti bolesti nebo jinými psychotropními léky

– (léky ovlivňující náladu a emoce).

– jestliže užíváte inhibitory MAO (určité léky používané k léčbě deprese nebo Parkinsonovy choroby)

nebo jste je užíval(a) v posledních 14 dnech před léčbou tímto přípravkem.

– jestliže trpíte závažnou poruchou jater.

– jestliže máte epilepsii, která není dostatečně zvládána vaší současnou léčbou.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol se poraďte se svým lékařem nebo lékarníkem, jestliže:

– užíváte jiné léky, které obsahují paracetamol nebo tramadol hydrochlorid;

– máte problémy s játry nebo onemocnění jater nebo si všimnete, že vaše oči a kůže žloutnou. To

– může být příznakem žloutenky nebo problémů se žlučovými cestami.

– máte potíže s ledvinami;

– máte vážné potíže s dýcháním, např. astma nebo závažné plicní problémy;

– máte epilepsii nebo jste již měl/a záchvaty nebo křeče;

– jste v nedávné době utrpěl(a) úraz hlavy, šok nebo jste měl/a úporné bolesti hlavy spojené se zvracením;

– jste závislý(á) na některých lécích, včetně léků proti bolesti, např. morfinu;

– užíváte jiné léky proti bolesti, které obsahují buprenorfin, nalbufin nebo pentazocin;

– máte dostat anestetika. Řekněte svému lékaři nebo stomatologovi, že užíváte tento lék.

Jestliže se vás v minulosti týkal kterýkoli z výše uvedených bodů, nebo se Vás týká v době, kdy užíváte přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol, ujistěte se, že váš lékař o tom ví. Lékař pak může rozhodnout, zda je vhodné v léčbě pokračovat.

Další léčivé přípravky a přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Důležité: Tento léčivý přípravek obsahuje paracetamol a tramadol hydrochlorid. Upozorněte svého lékaře, pokud užívátejakýkoli jiný lék obsahující paracetamol nebo tramadol, abyste nepřekročil(a) maximální denní dávku.

Nesmíte užívatpřípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol spolu s inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) (viz bod 2 „Neužívejte přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol ”).

Informujte lékaře, jestliže užíváte kterýkoli z následujících léků, neboť přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol se nedoporučuje současně užívat s:

  • – karbamazepinem (běžně užívaný k léčbě epilepsie nebo některých typů bolesti, jako jsou těžké záchvaty bolesti lícního nervu).

  • – buprenorfinem, nalbufinem nebo pentazocinem (léky proti bolesti opioidního typu). Jejich účinek na odstranění bolesti může být snížen.

Jestliže užíváte kterýkoli z následujících léků, informujte svého lékaře, neboť existuje zvýšené riziko nežádoucích účinků:

  • – léky, které mohou způsobit křeče (záchvaty), jako například některá antidepresiva a antipsychotika. Při současném užívání přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol se může zvyšovat riziko záchvatu. Váš lékař vám sdělí, jestli je pro vás užívání přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol vhodné.

  • – určitá antidepresiva. Apo-Tramadol/Para­cetamol se může s těmito léky vzájemně ovlivňovat a mohou se u vás vyskytnout symptomy, jako jsou mimovolné, rytmické záškuby svalstva, včetně svalů, které ovládají pohyb očí, dále pak nadměrné pocení, třes, přehnané reflexy, zvýšené svalové napětí, tělesná teplota nad 38 °C.

  • – uklidňující léky, prášky na spaní, jiné léky proti bolesti, jako je morfium a kodein (používá se také proti kašli), baklofen (svalové relaxans), léky na snížení krevního tlaku, antidepresiva nebo protialergické léky. Můžete se cítit otupělí nebo mít pocit na omdlení. Pokud se to stane, informujte svého lékaře.

  • – warfarin nebo fenprokumon (na ředění krve). Účinnost těchto léků může být pozměněna a může se vyskytnout krvácení. Jakékoli vleklé nebo nečekané krvácení neprodleně oznamte svému lékaři.

Jestliže užíváte kterýkoli z níže uvedených léků, oznamte to svému lékaři, neboť tyto léky mění účinek přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol:

  • – metoklopramid, domperidon nebo ondansetron (léky používané proti nucení na zvracení a zvracení),

  • – kolestyramin (lék snižující cholesterol v krvi),

  • – ketokonazol nebo erytromycin (léky proti infekci).

Váš lékař vám řekne, které léky se mohou bezpečně užívat s přípravkem Apo-Tramadol/Para­cetamol.

Užívání přípravku Apo-Tramadol/Paracetamol s jídlem, pitím a alkoholem

Apo-Tramadol/Para­cetamol se může užívat s jídlem nebo nezávisle na jídle.

Během užívání přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol nepijte alkohol, protože může způsobit zvýšenou ospalost.

Těhotenství a kojení

Jelikož přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol obsahuje tramadol, neměl by se v těhotenství užívat. Pokud otěhotníte v průběhu léčby přípravkem Apo-Tramadol/Para­cetamol, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem před tím, než budete užívat další tablety.

Malé množství tramadol hydrochloridu přechází do mateřského mléka. Proto by se tento lék neměl užívat během kojení.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Kojení

Tramadol se vylučuje do mateřského mléka. Z tohoto důvodu byste neměla Apo-Tramadol/Para­cetamol užít během kojení více než jednou. Pokud užijete Apo-Tramadol/Para­cetamol více než jednou, měla byste přestat kojit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Jestliže při užívání přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol pociťujete únavu nebo závratě, neřiďte dopravní prostředky ani neobsluhujte žádné přístroje či stroje.

3. Jak se přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí a dospívající

Pokud lékař nepředepíše jinak, obvyklá počáteční dávka pro dospělé a dospívající (nad 12 let) činí 2 tablety. V případě potřeby lze na doporučení lékaře podat další dávky. Interval mezi jednotlivými dávkami musí být nejméně šest hodin.

Dávka má být upravena podle intenzity bolesti a individuální citlivosti pacienta na bolest. Obecně je třeba zvolit nejnižší účinnou dávku pro úlevu od bolesti.

Za den užijte maximálně 8 tablet přípravku Apo-Tramadol/Paracetamol.

Neužívejte přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol častěji, než vám doporučí lékař.

Když si myslíte, že účinek přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol je příliš silný (jestliže se cítíte velmi otupělý/á nebo máte potíže s dýcháním) nebo příliš slabý (nedostatečně tlumí bolest), poraďte se se svým lékařem.

Přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol máte užívat co nejkratší dobu.

Použití u dětí

U dětí mladších 12 let se léčba tímto přípravkem nedoporučuje.

Starší pacienti

U pacientů starších než 75 let může být vylučování tramadolu zpožděno. Pokud se Vás to týká, může Vám lékař doporučit prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami.

Pacienti se závažnou poruchou funkce jater nebo ledvin (insuficience)/pa­cienti na dialýze

Pacienti s těžkou jaterní a/nebo ledvinovou nedostatečností nemají přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol užívat. Jestliže máte mírnou či středně závažnou poruchu funkce jater nebo ledvin, lékař vám může doporučit prodloužení intervalu mezi jednotlivými dávkami.

Způsob podání:

Polykejte tablety celé a zapíjejte je dostatečným množstvím tekutiny. Tablety se nesmí lámat nebo kousat.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Apo-Tramadol/Paracetamol, než jste měl(a)

V takovém případě kontaktujte okamžitě svého lékaře, i když se cítíte dobře. Existuje riziko poškození jater, které se může projevit později.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol

Pokud jste si zapomněli vzít tabletu, pravděpodobně se bolest vrátí. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste doplnil(a) zapomenutou dávku, ale pokračujte v užívání tablet jako předtím.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol

Obecně se po ukončení léčby přípravkem Apo-Tramadol/Para­cetamol neobjeví žádné příznaky z vysazení. Avšak, ve vzácných případech, lidé, kteří nějakou dobu užívali tramadol hydrochlorid, se po jeho náhlém vysazení necítili dobře. Jestliže jste přípravek Apo-Tramadol/Para­cetamol nějakou dobu užívali, měli byste seznámit lékaře s úmyslem přerušit léčbu, protože se mohl u vás vyvinout návyk.

Mohou se vyskytnout:

  • – neklid, úzkost, nervozita nebo třes

  • – nadměrná aktivita

  • – nespavost

  • – žaludeční a střevní potíže.

  • – panické záchvaty

  • – halucinace, nezvyklé vjemy, jako je svědění, mravenčení a necitlivost

  • – zvonění v uších.

4. Vedlejší účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Některé nežádoucí účinky mohou být závažné. Jestliže se vyskytne některý z následujících příznaků, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc:

  • – mohou se vyskytnout vzácné případy kožní vyrážky svědčící o alergické reakci, společně s náhlým otokem obličeje a krku, dýchacími potížemi nebo poklesem krevního tlaku a mdlobami. Pokud zaznamenáte tuto reakci, vysaďte léčbu. Lék už znovu neužívejte.

  • – vleklé nebo nečekané krvácení způsobené užíváním přípravku Apo-Tramadol/Para­cetamol s léky na ředění krve (např. warfarin, fenprokumon).

Jiné nežádoucí účinky jsou:

Velmi časté nežádoucí účinky: (postihují více než 1 z 10 pacientů)

  • – nauzea (pocity na zvracení),

  • – ospalost, závratě.

Časté nežádoucí účinky: (postihují až 1 z 10 pacientů)

  • – zvracení, zažívací problémy (zácpa, plynatost, průjem), bolesti žaludku, sucho v ústech,

  • – svědění, pocení,

  • – bolesti hlavy, třesavka,

  • – zmatenost, poruchy spánku, změny nálady (úzkost, nervozita, pocit povznesené nálady).

Méně časté nežádoucí účinky: (postihují až 1 ze 100 pacientů)

  • – zvýšení tepu nebo krevního tlaku, poruchy srdečního tepu nebo rytmu,

  • – potíže nebo bolesti při močení,

  • – kožní reakce (např. vyrážka, kopřivka),

  • – brnění, necitlivost, mravenčení v končetinách, zvonění v uších, mimovolné svalové záškuby,

  • – deprese, noční můry, halucinace (sluchové, zrakové vjemy nebo pocity, které ve skutečnosti neexistují), výpadky paměti,

  • – polykací potíže, krev ve stolici,

  • – třesavka, návaly, bolesti na hrudi,

  • – potíže s dýcháním.

Vzácné nežádoucí účinky: (postihují až 1 z 1000 pacientů)

  • – záchvaty, potíže s koordinací pohybů,

  • – závislost,

  • – rozmazané vidění,

  • – přechodná ztráta vědomí (synkopa).

  • – pocity na omdlení při vstávání z polohy vleže nebo vsedě, pomalá srdeční akce, mdloby,

  • – změny chuti k jídlu,

  • – svalová slabost, pomalejší nebo mělčí dýchání,

  • – změny nálady, změny aktivity, změny vnímaní,

  • – zhoršení existujícího astmatu,

  • – krvácení z nosu nebo z dásní, které může vést ke zhoršení krevního obrazu.

  • – snížení hladiny cukru v krvi (hypoglykémie)

  • – kožní reakce. Velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol uchovávat

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce nebo blistru za zkratkou „EXP”. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.   Obsah balení a další informace

Co přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol obsahuje

  • – Léčivými látkami jsou tramadoli hydrochloridum a paracetamolum.

  • – Jedna potahovaná tableta obsahuje tramadoli hydrochloridum 37,5 mg a paracetamolum 325 mg – Pomocnými látkami jsou: povidon, předbobtnalý kukuřičný škrob, kyselina stearová, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, hypromelosa, hyprolosa, makrogol 8000, oxid titaničitý (E 171) a žlutý oxid železitý (E 172).

Jak přípravek Apo-Tramadol/Paracetamol vypadá a co obsahuje toto balení

Tablety Apo-Tramadol/Para­cetamol jsou žluté podlouhlé potahované tablety, na jedné straně vyraženo “37,5–325”, na druhé straně “APO”.

Apo-Tramadol/Para­cetamol je k dostání v průhledných PVC/PVdC – Al blistrech v krabičkách po 10, 20, 30, 50, 60, 90 nebo 100 tabletách.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:

Apotex Europe B.V., Archimedesweg 2, 2333 CN Leiden, Nizozemsko

Výrobce:

Apotex Nederland B.V., Archimedesweg 2, 2333 CN Leiden, Nizozemsko

ExtractumPharma Co. Ltd., H-6413 Kunfehértó, IV. Zone 6. Maďarsko

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 6. 6. 2018.

6

Další informace o léčivu APO-TRAMADOL/PARACETAMOL

Jak se APO-TRAMADOL/PARACETAMOL podává: perorální podání - potahovaná tableta
Výdej léku: na lékařský předpis

Balení: Blistr
Velikost balení: 50

Držitel rozhodnutí o registraci daného léku v České republice:
Apotex Europe B.V., Leiden

Lék je zařazen v ATC stromu:

Co je kombinace medikamentů APO-TRAMADOL/PARACETAMOL?

APO-TRAMADOL/PARACETAMOL je lék, který kombinuje tramadol a paracetamol, což jsou dvě látky účinně zmírňující bolest.

Jak se tento lék používá?

Lék se obvykle užívá k léčbě střední až silné bolesti, například po operacích nebo úrazech.

Jaké jsou běžné vedlejší účinky tohoto léku?

Mezi běžné vedlejší účinky patří nevolnost, závratě a únavu. Pokud se objeví závažné vedlejší účinky, kontaktujte svého lékaře.

Mohu užívat APO-TRAMADOL/PARACETAMOL s jinými léky?

Před užitím jiných léků se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, aby se předešlo nežádoucím interakcím.

Jak dlouho mohu užívat tento lék?

Délka užívání by měla být stanovena vaším lékařem, obvykle je doporučeno používat jej jen po nezbytně dlouhou dobu.

Mohu užívat APO-TRAMADOL/PARACETAMOL při těhotenství?

Použití během těhotenství by mělo být konzultováno s lékařem, protože některé účinné látky mohou mít vliv na plod.

Je možné užívat tento lék dlouhodobě?

Dlouhodobé užívání může vést k toleranci a závislosti. Důležité je dodržovat rady vašeho lékaře.

Jsou na trhu alternativy k tomuto léku?

Ano, existuje několik alternativních analgetik a kombinací léčiv. Poraďte se s lékařem o nejlepších možnostech pro vás.

Jak mám tento lék skladovat?

Lék skladujte na suchém místě při pokojové teplotě, mimo dosah dětí.

Co se stane, když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku, vezměte ji co nejdříve. Pokud je čas na další dávku blízko, vynechte zapomenutou dávku a pokračujte v obvyklém schématu.

Je možné předávkování tímto lékem?

Ano, předávkování může být velmi vážné. Příznaky zahrnují silnou ospalost, zmatky nebo dýchací potíže.

Jak poznám, že moje bolest reaguje na tento lék?

Účinek by měl být pociťován do 1 hodiny po užití. Pokud se bolest nezmenšuje, obraťte se na svého lékaře.

Mohu během léčby řídit auto nebo používat stroje?

Lék může způsobit ospalost nebo závratě. Pokud pociťujete tyto příznaky, raději neřiďte a nevykonávejte žádné riskantní činnosti.

Jaký je mechanismus účinku tramadolu a paracetamolu v tomto léku?

Tramadol působí jako centrální analgetikum a paracetamol jako antipyretikum a analgetikum. Společně zmírňují bolest efektivněji.

Je možné mít alergickou reakci na tento lék?

Ano, někteří lidé mohou mít alergii na tramadol nebo paracetamol. Příznaky mohou zahrnovat vyrážku nebo potíže s dýcháním.

Jaká je doporučená dávka pro dospělé pacienty?

Doporučená dávka by měla být předepsána vaším lékařem podle vaší konkrétní potřeby a závažnosti bolesti.

Mohu užívat alkohol během léčby tímto lékem?

Alkohol může zvyšovat riziko nežádoucích účinků. Doporučuje se omezit nebo vyhnout se alkoholu během léčby.

Může APO-TRAMADOL/PARACETAMOL způsobit závislost?

Tramadol má potenciál způsobit závislost, zejména při dlouhodobém užívání. Je důležité ho užívat pouze podle pokynů lékaře.

Jak zjistím, zda je pro mne tento lék vhodný?

Konzultujte své zdravotní potíže s lékařem; ten určí vhodnost tohoto léčiva ve vztahu k vašim symptomům a zdravotnímu stavu.